Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare mancare labrador?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.02.2008
Salut,

Am un labrador de 4 luni si as dori eventuale sugestii referitor la hrana lui. Momentan il hranesc cu Royal Canin 90% din timp si piept de pui fiert sau facut pe grill cam de 2 ori pe saptamana. Am inteles ca acest Royal Canin nu este foarte ok si as dori eventuale sugestii la bradul care sa il cumpar, pentru ca e pe sfarsite sacul de 12kg. Exista ceva hrana mai de calitate, dar totusi sa nu depaseasca 50 ron/kg?

Edited by tambur, 19 May 2019 - 06:57.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.hillspet.ro/content/dam/pim/hills/ro_ro/ha/dry/ve-canine-science-plan-vetessentials-puppy-mini-dry-productShot_500.png.rendition.1920.1920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Recomand produsele ok de la Hill's: https://www.hillspet...-puppy-mini-dry

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista desigur mancare de calitate, pretul spune totul, insa nu neaparat la 50 lei/kg cum ai scris tu.

Happy Dog-un exemplu doar.

Conteaza si cum apreciaza cainele hrana. Poate fi scumpa si sa nu ii prea placa. Inca un aspect, hrana buna duce la un consum mai mic, e mai satioasa.

Edited by arab, 19 May 2019 - 07:50.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu i-am gătit shar-pei-iului meu, l-am ferit cât mai mult de mâncarea din comerț.

#5
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Labradorul acesta este mai deosebit decât un alt câine ?
Poți să faci rost de oase de la hala de carne.
Le fierbi bine, apoi le scoți din bulion.
În bulionul cela fierbe crupe de grâu, orz sau porumb și gătești cu ele o mămăligă.
De pe oase trebuie de scos așchiile de carne  fiartă și adăugate la terci

Cu așa hrană câinele va crește voinic și sănătos.
Da' Royal Caninu ista este pentru fraieri..

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa nu exageram totusi, maidanezilor le gateste cineva periodic?

Crantanelele sunt ok, bune pentru comozi si ocupati.

Alta marca buna Nutraline.

Edited by arab, 19 May 2019 - 09:20.


#7
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 tambur, on 19 mai 2019 - 06:56, said:

Salut,

Am un labrador de 4 luni si as dori eventuale sugestii referitor la hrana lui. Momentan il hranesc cu Royal Canin 90% din timp si piept de pui fiert sau facut pe grill cam de 2 ori pe saptamana. Am inteles ca acest Royal Canin nu este foarte ok si as dori eventuale sugestii la bradul care sa il cumpar, pentru ca e pe sfarsite sacul de 12kg. Exista ceva hrana mai de calitate, dar totusi sa nu depaseasca 50 ron/kg?
da-i pui fript

#8
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 tambur, on 19 mai 2019 - 06:56, said:

Salut,

Am un labrador de 4 luni si as dori eventuale sugestii referitor la hrana lui. Momentan il hranesc cu Royal Canin 90% din timp si piept de pui fiert sau facut pe grill cam de 2 ori pe saptamana. Am inteles ca acest Royal Canin nu este foarte ok si as dori eventuale sugestii la bradul care sa il cumpar, pentru ca e pe sfarsite sacul de 12kg. Exista ceva hrana mai de calitate, dar totusi sa nu depaseasca 50 ron/kg?

Nu stiu cat este kg, insa ultimele mancaruri cumparate sunt de la Orijen, una pentru pui si una pentru seniori. Cateii o mananca bine iar pe sac sunt prezentate lucruri interesante despre cum este facuta mancarea.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mergi cu el la veterinar pentru suplimente si deparazitari. În rest poți să îi dai mâncare specifică vârstei din Kaufland.

#10
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Hrana de calitate : orijen, acana, taste of the wild, wolf of wilderness,markus muhle si mai sunt si altele. Stai departe de royal canin, produse mediocre si multa reclama.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Wolf of Wilderness are un foarte bun raport pret/calitate pentru o hrana fara cereale. Alta hrana foarte buna (cam la acelasi nivel al calității cu Orijen sau Acana dar fiind produsă in Anglia nu are un pret astronomic)este Simpson . Ia-l repede pana nu ies englezii din UE ca dupa aia din cauza taxelor vamale se va dubla pretul.
https://www.zooplus....um_80_20/365364

#12
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Hehe, de ce crezi ca trebuie sa dai o mancare diferita la labrador ? tot caine e... am 2 labradori si mananca aproape orice de mici, stai linistit nui obijnui cu delicatese ca le dai sistemu peste cap.... animalui tot animal

Edited by alexander11, 19 May 2019 - 13:14.


#13
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 alexander11, on 19 mai 2019 - 13:13, said:

Hehe, de ce crezi ca trebuie sa dai o mancare diferita la labrador ? tot caine e... am 2 labradori si mananca aproape orice de mici, stai linistit nui obijnui cu delicatese ca le dai sistemu peste cap.... animalui tot animal

Pentru ca este labradorul ei, pentru ca il iubeste si il respecta, pentru ca vrea sa-i ofere o mancare de calitate si nu toate gunoaiele la cel mai mic pret, sau chiar daca la pret mai mare tot gunoaie.

Si animalu’ nu-i tot animal pentru toata lumea, cateii mei sunt membrii ai familiei, platesc mai mult pentru coafarea lor, platesc mai mult pentru hrana lor pentru ca asa vreau eu. Si nu, cateii din aceeasi rasa nu sunt la fel cu ai mei, ai mei sunt sanatosi voiosi, echilibrati. Pe langa hrana de la orijen sau acana, cateii mei primesc si mancare gatita pentru ei, aprozaristii stiu deja ca daca le cer un kg jumate de morcovi, o telina, o varza si o conopida inseamna ca se gateste pentru catei. La carne e la fel cand cer 2kg de pulpe superioare de pui si un kg de pulpa superioara de curcan, plus o cutie de orez integral.



#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
@alexander11: sa ma ierți, labradorii chiar au nevoi nutriționale specifice. De exemplu, digera cu dificultate carnea si  grăsimea de vita, are nevoie de ulei de peste sau de in pentru ca blana sa-i rămĂąnă lucioasa. Deci e bine sa i se dea o hrana cu carne de pui si peste. De aceea cred ca Simpson Premium 80/20 e foarte potrivit pentru un labrador.

The Labrador Retriever is also only one of the few breeds known to produce an oil through the pores of the skin. It will develop a very dry and brittle coat in a very short period of time when the entire Linoleic acid group is not present in its daily diet. The Linoleic acid group consist of three fatty acids: Oleic, Linolenic and Linoleic. The best commercial sources of these fatty acids for the Labrador Retriever are fish oil, linseed oil, or cold pressed wheat germ oil.
In Newfoundland the primary food sources were caribou, fish, and whale fats. In England the food sources were poultry, fish, wheat, and dairy products. The combined effect of foods from these two areas resulted in the development of a breed requiring a diet low in carbohydrates yet high in fats. The source of the fat is also important; the Labrador Retriever has a difficult time assimilating beef fat but vitamine_pt_prostis on poultry fat, fish oil, or vegetable fats.
For the Labrador Retriever I recommend commercial foods that contain fish, poultry, lamb, and green vegetables. However, for this breed I suggest you avoid foods that are a blend of beef, beets, c

Edited by Freddy12, 19 May 2019 - 13:51.


#15
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Se mai poate procura de la hală resturi: ligamente, bucăţi de grăsime şi resturi de carne.
Pe lângă astea plămâni de porc sau de vită.
Toate astea costă ieftin, dar pentru câine ele constituie o sursă importantă de proteine.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 JJackFLASH, on 19 mai 2019 - 16:12, said:

Se mai poate procura de la hală resturi: ...
Ai o obsesie cu "hala de carne"?
Sau crezi că dacă la tine acolo există așa ceva, e obligatoriu să existe peste tot?
Gostat și aprozar sunt la tine? Posted Image

Edited by ericmario, 19 May 2019 - 20:39.


#17
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc pentru sugestii. Mancare gatita nu prea am timp nici mie sa-mi fac :)
Pana la urma o sa incerc Orijen, o punga mica, sa vadem daca ii place sau nu.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu i-am dat Simpson Premium 80/20 unei puiute de labrador abandonata la cantina firmei. A stat vreo 2 luni acolo timp in care a mancat mancare gatita dar nu ii mergea bine de loc. Era slaba, blana arata rau. Mi s-a facut mila de ea si am luat-o la mine si i-am dat Petkult cu care imi hraneam eu cainii la vremea respectiva. Nu i-a priit nici asta asa ca am cumparat un sac de Simpson 80/20.  Intr-o saptamana s-a vazut. Blana lucea de parca era pantera neagra, a inceput sa ia in greutate, ce mai, era hrana ideală pentru ea. Motivul pentru care nu ii mergea bine, era ca nu suporta nici un fel de cereale motiv pentru care avea si scaune moi.
@tambur: sa ai grija da nu il supralimentezi. Trebuie sa rămână slăbuț pana isi termina cresterea, in caz contrar exista riscul sa-i fie afectate articulațiile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate