Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Imprimantă monocrom A4, duplex, cu volum lunar minim 80.000

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Salut,
Mă interesează o imprimantă monocrom, format A4, duplex automat, cu un volum lunar de minim 80.000.
Evident, costuri mici.
O folosesc la tipărire interior de carte.
Eventual ceva link-uri pentru imprimante si consumabilele aferente.

Mulțumiri anticipate!

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmdmilan, on 19 mai 2019 - 00:15, said:

Salut,
Mă interesează o imprimantă monocrom, format A4, duplex automat, cu un volum lunar de minim 80.000.
Evident, costuri mici.
O folosesc la tipărire interior de carte.
Eventual ceva link-uri pentru imprimante si consumabilele aferente.

Mulțumiri anticipate!
pentru chestii din astea nu ceri sfaturi pe forumuri, cel puțin nu forumuri generaliste ca ăsta.
Îți trebuie o imprimantă de volum mare pe care n-ai s-o găsești la Altex sau la Flanco.

În general la volum așa de mare costul per pagină de destul de mic d.p.d.v. al tonerului dar trebuie să iei în calcul că-ți trebuie și un service bun și prompt pentru că așa o imprimantă cam are nevoie de mentenanță periodică. Adică costuri care trebuie avute în vedere.

Edited by DaculScoril0, 19 May 2019 - 02:45.


#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Totuși, nu ieși mai ieftin la o tipografie? (80 pag, A4, + coperte monocrome 10 lei).

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmdmilan, on 19 mai 2019 - 00:15, said:

Salut,
Mă interesează o imprimantă monocrom, format A4, duplex automat, cu un volum lunar de minim 80.000.
Evident, costuri mici.
O folosesc la tipărire interior de carte.
Eventual ceva link-uri pentru imprimante si consumabilele aferente.

Mulțumiri anticipate!

Trebuie sa cauti o solutie de tipografie, adica ori iti iei singur un utilaj tipografig, gandindu-te la viitor, ori lucrezi cu o tipografie, caz in care cred ca iesi mai ieftin

#5
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Konica Minolta Bizhub 958 daca ai buget, toner ieftin (aprox. 200 lei/ 40000 pagini). Faci fara probleme 1.5 milioane pagini pe an iar aparatul il amortizezi pe la 1 milion de pagini sau mai putin.

#6
taipan2000

taipan2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2019
Pentru cine are nevoie de un astfel de echipament, cu volum mare de printare lunar, nu este neaparat necesar sa se adreseze unei tipografii pentru obtinerea unui cost/pagina rezonabil. Concret, am in exploatare imprimanta Kyocera FS-4200, A4, monocrom, 50 pagini/minut, volum maxim recomandat lunar 250 000 pagini. Cost: sub 0.02 Ron/A4.
      Este o imprimanta foarte eficienta, fiabila si are o viteza impresionanta.

#7
liviu_m_m

liviu_m_m

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.11.2017
Merci mult de recomandare taipan2000. Eu am folosit brother HL-5350DN, HL-5340D si Konika Buzhub 20P. Am foat foarte multumit de ele la inceput dar 8000 de pagini cat tine un cartus il terminam intr-o luna si aveam nevoie sa gasesc ceva pentru urmatorul nivel.

Cum procedezi: cumperi cartuse compatibile sau reincarci cu praf si chip?

P.S.: Pentru cei care mai ajung pe-aici, as vrea sa le impartasesc din experienta mea cu imprimantele mentionate mai sus.

Se reincarca foarte usor, gasiti video pe youtube, cauta „refill brother tn 3280”. Toner refill am gasit 1 kg la 110 lei. A fost dificil pana mi-am dat seama cat ar trebui sa pun in cartus, asta fiind 200 grame. Prima data, nepriceput fiind, am pus pana s-a umplut, dar nu a fost bine deloc. Corect e cam 3 sferturi sa se puna. Dar cel mai bine dai 50 de lei pentru un cantar de maxim 5kg si pui cum trebuie. Gol are 500 de grame cartusul. Trebuie suflat de praf de fiecare data cand reincarci ca sa nu ramana reziduu inauntru ca iti strica rola fotosensibila. Nu e dificil, sunt cateva surubele. Trebuie scoasa si rola magnetica din gura de transfer a tonerului ca sa poti sufla tot reziduu si sa poti curata rola cu burete din interior care asigura incarcarea omogena a rolei magnetice.

Sa nu printati continuu mai mult de 150 de foi = 300 de pagini ca se topeste rola presoare, una din rolele componente ale cuptorului si ala costa 654 de lei. Trebuie lasata 10-15 min sa se mai raceasca.

Eu am luat primul brother cu 250 de lei de la interlink si avea 43.000 de pagini trase. Ofera ei o garantie extinsa si am pus botu, dar mi-am luat teapa ca nu se aplica. Iti gasesc ei mereu ceva cum ca e vina ta pentru defectare..dar asta e alta poveste.
Apoi am luat inca un cartus de rezerva, compatibil, normal, ca cel original costa 500 de lei. Am gasit preturi bune la next-print.ro
http://www.next-prin...brother hl 5350
Apoi am luat 3 role fotosensibile ca pe primele le stricam cu primul cartus ca nu golisem de reziduuri.
In cele din urma am luat si rola termica tot de la ei ca a mea se tocise pe lateral si imi lasa o dunga neagra deranjanta.
Acum am ajuns la 120.000 de pagini trase cu acel brother si a inceput sa imi boteasca foile. Pana acum a mer foarte bine chiar daca am facut multe greseli de operare - printare - utilizare - reinccarcare.

Dupa 8 sau 10 reincarcari, cartusul a inceput sa scoata niste zgomote foarte ciudate, un fel de trancanit. Si asta doar cand e pus in imprimanta, car l-am invartit manual, afara din imprimanta nu trancanea. La inceput am crezut ca e o rotita rupta, dar cand am pus cartus nou, trancanitul a disparul si a mai mers cateva reincarcari pana ce a inceput sa imi boteasca foile una dupa alta. Si asa am ajuns ca sa cumpar de pe olx la 150 de lei Konica Bizhub 20P de la unu din Fagaras.

Konica Bizhub 20P foloseste exact acelasi cartus ca brother, numai ca e ceva diferit la unitatea optica si nu permite sa se inchida clapa. Se potriveste si cartusul si tonerul si cilindrul fotosensbil si cuptorul - fuser unit.

La astea se recomanda un volum de maxim 1000 pagini pe zi, adica un top de A4 tras fata-verso intr-o zi. Daca ii dai mai mult o topesti. Eu am tras si 5 topuri intr-o zi, adica 5000 pagini fata-verso cu pauza de 10-15 minute la fiecare 200-300 de pagini trase.

Pentru cei care sunt interesati de printare booklet / carticele vedeti postarea mea din link-ul de mai jos:
https://forum.softpe.../#entry22279001

#8
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
Kyocera fs-4200 dn are un volum de printare recomandat de 30000 de pagini pe luna, deci cam 1300 de pagini pe zi (22 zile lucratoare pe luna). Nu cred ca gasesti imprimanta A4 cu volum recomandat 80000 pe luna. Doar A3 gasesti, si astea modele profesionale, nu de birou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate