Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Compania de asigurari imi cere despagubiri

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Salutare!

Am gasit recent in cutia de scrisori o notificare de plata, de la Kruk.
Acestia au fost imputerniciti de o companie de asigurari sa recupereze contravaloarea unei despagubiri acordata vecinului mei de dedesubt.

In iarna, teava care alimenteaza apartamentul cu apa rece, teava care este trasa din constructie prin pardoseala, s-a fisurat iar apa cursa a afectat un perete al vecinului de jos.
Acesta a apelat la asigurarea care o are, pentru a face reparatiile.
Inteleg acum ca firma la care este asigurat incearca sa recupereze banii de la mine.

Sunt putin nedumerit. De ce se incearca acest lucru? La ce bun aceasta asigurare daca tot se vor lua bani de la altcineva?
Practic ei nu au asigurat dcat ca eu platesc reparatia, lucru care l-as fi facut de la bun inceput daca vecinul nu ar fi apelat direct la ei.

De asemenea, notificarea a fost trimisa prin posta, fara confirmare, fara data postei pe plic iar in momentul in care am gasit-o eu in cutie, termenul limita pentru plata era deja depasit.

Ce pot face in situatia asta? Exista o baza legala pentru acest demers?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pai ... cam asa functioneaza treaba. :D Sincer, nu stiu ce ai putea face.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai avut nici un fel de contact cu firma de asigurari, inainte de Kruk ?

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
daca venea vecinul la tine sigur ziceai : nu stiu domnule , la mine e uscat , nu curge nimic

#5
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu exista asa ceva. E teapa.
Nu au cum sa vanda o creanta ce nu exista si nici nu poate exista din punct de vedere legal.
Evita orice contact cu ei.

Asta daca ne spui povestea intreaga.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjohnny bravo, on 18 mai 2019 - 22:53, said:

La ce bun aceasta asigurare daca tot se vor lua bani de la altcineva?
Inteleg ca vecinul si-a rezolvat treaba. O fost buna acea asigurare ?

View Postprojectfp, on 18 mai 2019 - 23:04, said:

Nu au cum sa vanda o creanta ce nu exista
Nu stim, inca.

#7
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pare un abuz de vid legislativ. Probabil trebuie să întrebi un avocat să vezi ce temei legal au ăștia în spate.

#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postadicontakt, on 18 mai 2019 - 23:02, said:

daca venea vecinul la tine sigur ziceai : nu stiu domnule , la mine e uscat , nu curge nimic
Eu aveam un vecin acum cativa ani care isi facuse o asigurare din asta si care cred ca era mana in mana cu unul ce lucra la firma de asigurari, ca in fiecare an isi inventa daune si isi zugravea si chiar se lauda cu asta. Nu a indraznit nimeni de la firma de asigurari sa vina sa ceara vreun ban unui vecin, nici nu avea pe ce, ca nu exista nici o defectiune, pur si simplu era o eapa data de vecin firmei de asigurari, care aproba orbeste dosarul de dauna, probabil motivat de o prietenie cu vecinul.

Dupa care am dat de altul, care ma ameninta pe mine cu judecata si cu firma de asigurari ca are el infiltratii prin pereti, desi problema nu era de la mine si treceam si eu prin aceeasi treaba, problema fiind probabil de la un alt vecin sau de la condensul ce se facea si se scurgea in jos pana gasea unde sa "balteasca".

Edited by projectfp, 18 May 2019 - 23:12.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjohnny bravo, on 18 mai 2019 - 22:53, said:

Sunt putin nedumerit. De ce se incearca acest lucru? La ce bun aceasta asigurare daca tot se vor lua bani de la altcineva?
Pai esti vinovatul de dauna din cate am inteles... asigurarea ta te asigura pe tine in cazul in care se intampla ceva din clauze, ca un accident , nu si pe tine daca provoci daune altora.

Edited by andreic, 18 May 2019 - 23:14.


#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 23:12, said:

Pai esti vinovatul de dauna...

Cine a stabilit? Si pe baza a ce a stabilit?

Asta e problema, ori cineva a facut niste falsuri penale, ori ceva lipseste din poveste.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Pai cei care au constatat la despagubirea vecinului...

#12
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,574
  • Înscris: 05.11.2009

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 23:16, said:

Pai cei care au constatat la despagubirea vecinului...
daca un tribunal nu o hotarat ca colegul e bun de plata, aia de la kruk pot sa suga pixu

#13
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postprojectfp, on 18 mai 2019 - 23:09, said:

Eu aveam un vecin acum cativa ani care isi facuse o asigurare din asta si care cred ca era mana in mana cu unul ce lucra la firma de asigurari, ca in fiecare an isi inventa daune si isi zugravea si chiar se lauda cu asta. Nu a indraznit nimeni de la firma de asigurari sa vina sa ceara vreun ban unui vecin, nici nu avea pe ce, ca nu exista nici o defectiune, pur si simplu era o eapa data de vecin firmei de asigurari, care aproba orbeste dosarul de dauna, probabil motivat de o prietenie cu vecinul.

Dupa care am dat de altul, care ma ameninta pe mine cu judecata si cu firma de asigurari ca are el infiltratii prin pereti, desi problema nu era de la mine si treceam si eu prin aceeasi treaba, problema fiind probabil de la un alt vecin sau de la condensul ce se facea si se scurgea in jos pana gasea unde sa "balteasca".
mai , eu pe tine nu te cred nici daca esti mort si ai certificat medico legal

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 23:16, said:

Pai cei care au constatat la despagubirea vecinului...
Si fituica aia emisa de unul care posibil sa n-aiba decat liceul si care nici n-a parasit biroul are titlu executoriu?
Iti dai seama ce afacere misto ar fi, stai in birou, emiti in fals hartii de despagubiri si apoi jefuiesti cetatenii de veniturile lor... ca asa vrei tu, ca esti companie de asigurari.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvanitty, on 18 mai 2019 - 23:17, said:

daca un tribunal nu o hotarat ca colegul e bun de plata, aia de la kruk pot sa suga pixu
In tara unde anaf te executa fara o nici hotarare judecatoreasca, ma indoiesc !

View Postprojectfp, on 18 mai 2019 - 23:20, said:

Si fituica aia emisa de unul care posibil sa n-aiba decat liceul si care nici n-a parasit biroul are titlu executoriu?
Iti dai seama ce afacere misto ar fi, stai in birou, emiti in fals hartii de despagubiri si apoi jefuiesti cetatenii de veniturile lor... ca asa vrei tu,
Asta e o realitate,in Romania,  asa cum am scris un pic mai sus.

Edited by pasilla, 18 May 2019 - 23:22.


#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
ANAF are regim special, nu ii compara cu cei de la kruk.
Eu utilizez cartele prepay si unele, fiind numere reciclate se nimeresc a fi ale unor datori cautati de firmele de recuperari.
Nu stiu cu afla aia ca carela s-a activat si numarul e activ, cert e ca foarte rapid incep telefoane si SMS-uri de la firmele astea care cer datorii.
Sunt unii care apeleaza in legatura cu datorii ce teoretic s-au facut in urma cu peste 6 ani.
Le tot explic cum functioneaza telefonia mobila, dar ei insista cu hartuirea... nu le da prin cap ca daca numarul ala n-a fost activ 3 ani de zile inseamna ca s-a realocat la un alt client al operatorului ce nu are nici o treaba cu datoriile lor inventate.

Stai linistit, ca recuperatorii astia nu fac decat sa te hartuiasca si sa te ameninte sa te pacaleasa sa le dai banii tai degeaba.
La un moment dat mi-a povestit cineva ca i-a dus batranei un telefon nou dupa ce pierduse telefonul vechi, si batrana a fost excrocata de un recuperator din asta sa le plateasca bani pentru o datorie ce era a altcuiva ce detinuse numarul... fiind persoana foarte batrana (generatia aia care a vazut fixul abia dupa ce s-a pensionat) s-a speriat la amenintarile lor si a platit ce i-au cerut aia.

#17
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Vina imi apartine. Teava mea s-a spart si am inundat. Paguba nu a fost mare la vecin, doar zugraveala intr-un colt. Mai mult de 500 lei nu cred ca a costat. Mie mi se cere acum dublu.
Cand m-a anuntat, vecinul de jos a zis ca o sa repare pe asigurarea lui. El chiar a fost super intelegator. Nu a urlat, nu a facut urat nu nimic.
La mine in casa a fost mult mai rau. Teava fiind ingropata, a trebuit sa desfac aprox 50 mp de parchet (am o sufragerie mare si p-acolo trece teava) si apoi sa sparg in mai multe locuri pana am gasit fisura.
Pe mine m-a costat peste 6000 reparatia.

Indignarea mea vine de la faptul ca acea companie de asigurari nu asigura... este doar pe post de recuperator.
Ma deranjeaza ca suma ceruta este exagerata, ma deranjeaza ca am primit notificarea tarziu, fara confirmare de primire.
Eu pot sa si neg ca am primit ceva ei neavand vreo dovada in acest sens.

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cand s-a intamplat inundatia?

Iarna asta?

E suspecta treaba, eu zic sa eviti orice contact cu ei ca miroase a teapa, o inselatorie menita sa te lase fara bani sub amenintarea unui fapt ce nu exista din punct de vedere legal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate