Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Admitere universitate profil informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LemMoN_BD

LemMoN_BD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019
Salut, sunt in clasa a 12-a si m-am decis sa dau la Universitate pe profilul Informatica.

Am inceput sa fac subiectele din anii trecuti de la admitere si am nevoie de ajutor la subpunctul d) de la Algebra, cel cu A la n egal cu lambda. Am intrebat mai multe persoane si nimeni nu stia sa-l faca, iar in barem scrie "pentru demonstratie se acorda 2 puncte", ceea ce nu ma ajuta cu nimic. Orice ajutor e binevenit.

Am atasat pdf-ul cu subiectele.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In ce oras ?

#3
LemMoN_BD

LemMoN_BD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019

View PostMembruAnonim93, on 19 mai 2019 - 14:40, said:

In ce oras ?
Bucuresti

#4
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostLemMoN_BD, on 18 mai 2019 - 21:08, said:

am nevoie de ajutor la subpunctul d) de la Algebra

Se observa ca determinantul matricei A este diferit de 0, prin urmare ai o matrice inversabila.
Avem doua cazuri: a) p>n si b) p<n

cazul a)
Inmultesti in ambele parti ale ecuatiei matriciale cu ( inversa lui A) la puterea n Obtii o ecuatie de forma:
L=(lambda)*A la puterea p-n (care este mai mare ca zero)
Matricea I are 1 pe diagonala principala si 0 in rest.
Consideri relatia de recurenta intre matricea (A la puterea n+1) si A * (A la puterea n)
Prin calcul elementar se obtine:
a(n+1)=3*a(n)-c(n)
b(n+1)=-3*b(b)-2*d(n)
c(n+1)=-5*a(n)+2*c(n)
d(n+1)=-5*c(n)+2*d(n)

unde
|| a(n)   b(n) ||  =  A la puterea n
|| c(n)   d(n) ||   

Arati prin inductie ca ridicand la orice putere, a(n)>0 d(n)>0, b(n)<0, c(n)<0 si prin urmare pt orice valoare a lui lambda nu poti obtine o matrice care sa aiba 0 pe diagonala secundara.

PS: La asemenea probleme, solutia intentionata de autori, trebuie sa foloseasca rezultatele intermediare de la punctele a), b), c) Nu este prima data la admitere, cand stapanirea inductiei matematice si  metoei reducerii la absurd iti ofera o cale mai simpla de rezolvare, care ocoleste dificultatile solutiei originale gandite de autori.
PS2: In general este bine sa evaluezi cu atentie subiectul de analiza matematica. Faci mai usor punctaj mare. La algebra te poti trezi ca la ultimul subpuct al problemei este ceva foarte greu de rezolvat, chiar daca primele subpuncte sunt simple. Risti sa faci numai 7 puncte din 10. + efortul, timpul pierdut pt solutie pe care nu o gasesti in timpul limitat + faptul ca la informatica pleci cu handicapul psihic de a nu fi facut decat putin la alegebra. Nu e o regula dar trebuie sa fii foarte ce alegi atent.
PS3: Exista un forum unde cativa profesori voluntari ofera solutii la msajoritatea problemelor de liceu:
https://forum.anides...4cc783117ac5b15
--https://forum.anidescoala.ro/viewforum.php?f=49&sid=4f93040a84c17bb7d4cc783117ac5b15--

Edited by RomeoM, 20 May 2019 - 09:10.


#5
LemMoN_BD

LemMoN_BD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2019
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate