Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Învierea, noile trupuri de slavă și subconștientul!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 10:02, said:



Diferența dintre noi și Creator este că El nu are început (nici sfârșit), pe când noi avem început! Deci infinitul temporal pentru noi nu are decât o singură direcție, eternitatea viitoare! Deci, ce sens au miliardele de reîntrupări (cu toate suferințele și tot tacâmul), în locul unei vieții eterne în perfecțiune morală și spirituală, prezentată de creștinism?! :habarnam:



Poți să-mi trimiți pe privat postul lui @JJackFLASH, să-i răspund pe privat la obiecțiunile ridicate de dumnealui?!
Din păcate, de pe telefon nu îl pot cauta in trash, iar acasă nu am computer.
Da’ esenta e ca...”nu” :)

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 10:32, said:

îți mai spun că trupurile de slavă nu vor cunoaște anumite efecte metabolice, cum ar fi micțiunea sau defecarea sau oboseala, probabil vor avea viață în sine! E posibil ca acele trupuri să nu mai aibă buric, anus... fructele pe care le vom consuma, se vor elimina prin transpirație parfumată (de parfumul acelui fruct) frumos mirositoare, vom mirosi a ceea ce am mâncat! :)
Organele genitale vor fi folosite doar la contactul sexual (plăcerea sexuală), nu la altceva... și posibil la conceperea de urmași, oricum nașterea va fi fără durere!
Ai o imaginație debordantă, i give you that 😂😂😂😂😂

#20
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 11:16, said:

1. Din păcate, de pe telefon nu îl pot cauta in trash, iar acasă nu am computer.
Da’ esenta e ca...”nu” :)


2. Ai o imaginație debordantă, i give you that 😂😂😂😂😂

1. Așa sărac ești? Îți dau eu bani să-ți cumperi un laptop! No problem! :D

2. Ehheee, dacă aș putea (mi s-ar da voie) să scriu tot ce-mi trece prin cap... s-ar crucii hollywoodul! :D

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 11:53.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSigned_on_ice, on 19 mai 2019 - 03:49, said:

Putrezirea este o intoarcere la starea initiala.
O alta rearanjare a materiei, care devine activa prin "moartea vietatii"
Acum urmeaza sa-ti pui mintea la contributie si sa-ti raspunzi la intrebarea de ce materia vie este aranjata altfel decat materia nevie.
Tampenii absurde, este tot viata, microorganismele doresc si ele sa traiasca Posted Image Iar bineinteles originea (starea initiala) nu e aia ha ha...

Edited by andreic, 19 May 2019 - 14:20.


#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 11:52, said:



1. Așa sărac ești? Îți dau eu bani să-ți cumperi un laptop! No problem! :D

2. Ehheee, dacă aș putea (mi s-ar da voie) să scriu tot ce-mi trece prin cap... s-ar crucii hollywoodul! :D
1. Dacă apelezi la nesimțire, schimbam foaia
2. Pai cine te oprește?

#23
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 14:29, said:

1. Dacă apelezi la nesimțire, schimbam foaia
Ce nesimțire frate, era o glumă? ! Phuah! Imediat sari cu amenințările! Lasă că de-acuma nu-ți mai răspund, să nu cumva să te simți jignit!

Se pare că matale nu știi să faci deosebirea dintre o glumă și o nesimțire! Cam asta e! Sorry!

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 15:20.


#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Ok. Nu prinsesem gluma. Sorry

#25
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 19 mai 2019 - 16:07, said:

Ok. Nu prinsesem gluma. Sorry

OK! :)

View Postandreic, on 19 mai 2019 - 14:18, said:

Tampenii absurde, este tot viata, microorganismele doresc si ele sa traiasca Posted Image Iar bineinteles originea (starea initiala) nu e aia ha ha...

Ar fi interesant să ne prezinte un biolog modul de transformare a unei sămânțe în viitoarea formă de viață!

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 16:26.


#26
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Apostolul Pavel ne vorbește despre o înviere a persoanelor, nu a trupurilor...

Trupul reprezinta persoana.

Pavel vorbeste de o inviere a trupurilor, intelegandu-se implicit individul ca atare.

Chiar in cortul acesta deci gemem apasati; nu ca dorim sa fim dezbracati de trupul acesta, ci sa fim imbracati cu trupul celalalt peste acesta, pentru ca ce este muritor in noi sa fie inghitit de viata.


Asa este si invierea mortilor. Trupul este semanat in putrezire, si invie in neputrezire


View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Dacă omul ar fi în esența sa, imaterial, ce sens ar mai avea învierea dacă oricum omul nu poate să moară?!

Corect, de aici si conflictul cu ortodocsii pe tema cultului moastelor, care nu are baza biblica.

Invierea devine inutila daca exista viata in lipsa trupului.

Edited by Silika, 19 May 2019 - 21:38.


#27
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Plecând de la premisa că Dumnezeu există și El este Creatorul tuturor lucrurilor, aș dori să supun atenției d-voastră un concept, pe care l-am dezvoltat, plecând de la discuția cu @Testosteron legat de subconștient.
ĂŽn primul rând vreau să specific faptul că eu nu cred că omul Ă®n esența sa, este un spirit nemuritor, concept fără o bază scripturală, care Ă®și are originea Ă®n păgânism. Deci plecăm de la premisele că Dumnezeu există și omulul este 100% material, iar logic, singura noastră speranță/nădejde o reprezintă Ă®nvierea. Dacă omul ar fi Ă®n esența sa, imaterial, ce sens ar mai avea Ă®nvierea dacă oricum omul nu poate să moară?!
Bun, am stabilit premisele, să Ă®ncepem:
Apostolul Pavel ne vorbește despre o Ă®nviere a persoanelor, nu a trupurilor...
Deci la tine invierea nu inseamna ca sufletul nu are cum sa moara si supravietuieste mortii trupului ?
Inseamna butoane de alarma, transpiratie parfumata si sex fara organe genitale.
Doamne, apara si pazeste !

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 16:24, said:


Ar fi interesant să ne prezinte un biolog modul de transformare a unei sămânțe în viitoarea formă de viață!
Cheama si un medic sa-ti explice cum.ajunge un ovul fecundat cu constiinta de sine. Dar vezi sa nu suni la 112. :lol:

Edited by Cr1spy, 19 May 2019 - 21:57.


#28
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCr1spy, on 19 mai 2019 - 21:56, said:

Deci la tine invierea nu inseamna ca sufletul nu are cum sa moara si supravietuieste mortii trupului ?
Inseamna butoane de alarma, transpiratie parfumata si sex fara organe genitale.
Doamne, apara si pazeste !

Unde am scris eu "sex fără organe genitale"?! Iar legat de "butoanele de alarmă", era o aluzie... dacă știi ce e aia!
Se pare că nici matale nu știi cum stă treaba cu sufletul, ce este conștiința, este?! Dar nu-i bai, este timp, o să-ți explic și ție... :)

View PostCr1spy, on 19 mai 2019 - 22:10, said:

Cheama si un medic sa-ti explice cum.ajunge un ovul fecundat cu constiinta de sine. Dar vezi sa nu suni la 112. :lol:

D-ta crezi că medicul e om de știință... nici savanții nu știu cum stă treaba cu miracolul vieții (și al morții)! Oricum la modul cum vorbești, se pare că ești cam departe de înțelegerea lucrurilor, ca cerurile față de pământ... no offence!

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios ? Stii sigur ? Poate mori maine. :)

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCr1spy, on 19 mai 2019 - 22:17, said:

Serios ? Stii sigur ? Poate mori maine. :)

Lasă tu asta, nu te preocupa tu de viața altuia, cine sapă groapa altuia cade singur în ea... mai bine zi ce te frământă?! Cu ce pot să te ajut în evoluția ta spirituală (dacă ai avea vreuna)?! :)

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 22:15, said:

D-ta crezi că medicul e om de știință... nici savanții nu știu cum stă treaba cu miracolul vieții (și al morții)! Oricum la modul cum vorbești, se pare că ești cam departe de Ă®nțelegerea lucrurilor, ca cerurile față de pământ... no offence!
Spuse mare intelept,  care va avea penis fara testicule, in trupul de slava.

Edited by Cr1spy, 19 May 2019 - 22:28.


#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSilika, on 19 mai 2019 - 21:36, said:

Trupul reprezinta persoana.

Pavel vorbeste de o inviere a trupurilor, intelegandu-se implicit individul ca atare.

Chiar in cortul acesta deci gemem apasati; nu ca dorim sa fim dezbracati de trupul acesta, ci sa fim imbracati cu trupul celalalt peste acesta, pentru ca ce este muritor in noi sa fie inghitit de viata.


Asa este si invierea mortilor. Trupul este semanat in putrezire, si invie in neputrezire




Invierea devine inutila daca exista viata in lipsa trupului.

Îmbrăcarea este cu nemurire:

BTF
4 Fiindcă noi care suntem în acest tabernacol gemem, fiind împovăraţi, nu pentru că dorim a ne dezbrăca, ci pentru a ne îmbrăca, pentru ca ce este muritor să fie înghiţit de viaţă.

#33
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 09:19, said:

1. Teoria reîntrupării nu are nimic de-a face cu chimia modernă, și vezi că principiul enunțat de matale e din fizică!
Nu e ciudațel deloc, n-are nici o treaba cu chimia, mai degrabă cu filozofia.
Nu este vorba despre monopol aici, ci despre logică și bun-simț!
1.Ca sa vezi, Lavoisier chimistu` care a enuntat principiul conservarii materiei  era fizician Posted Image

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 09:19, said:

2. Dacă erai atentă la ce am scris, ai fi remarcat că am scris despre subconștient că va fi inactiv, inconștientul va dispărea, subconștientul va fi inactiv dar va fi păstrat ca o mărturie în caz că cineva va pune la îndoială suveranitatea Creatorului și o va lua razna! Cum poți convinge mai bine o viitoare conștiință, decât punându-i subconștientul colectiv la dispoziție... Posted Image
Hai să te aud, vino tu cu o altă variantă, cine știe, poate renunță Creatorul la planul lui și te ascultă pe tine... Posted Image
Da, totul este nou, dar și multe conștiințe vor fi noi, iar acele conștiințe vor fi înzestrate cu liber-arbitru, nu vor fi roboți, ai uitat! Pentru ele e nevoie de subconștient!
Subconstient, inconstient si unicorni roz si o noua revolta dupa terminarea planului de uniune al mirelui cu mireasa pe pamantul nou si cerul nou.
A luat-o in mana ca trupurile sunt de slava.
Daca exista Creatorul, cu siguranta, nu-i idiot, ca in premisa dumitale

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 09:19, said:

3. E întoarcere pe naiba! E transformare, n-are nici o legătură rearanjarea materiei cu viul! Poți să iei materia nevie și s-o aranjezi și s-o răs-aranjezi până îți vine rău, că tot nu o să fie vie, pentru că îi lipsește ceva... te las pe tine să ghicești ce! Posted Image

@JJackFLASH... de ce ți-ai șters postul, chiar mă pregăteam să-ți răspund! Posted Image
Deci cand tu putrezesti te transformi in hrana de viermi si cam atat....

View Postandreic, on 19 mai 2019 - 14:18, said:

Tampenii absurde, este tot viata, microorganismele doresc si ele sa traiasca Posted Image Iar bineinteles originea (starea initiala) nu e aia ha ha...
Veorico, tu esti mama?

Edited by Signed_on_ice, 19 May 2019 - 23:20.


#34
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCr1spy, on 19 mai 2019 - 22:26, said:

Spuse mare intelept,  care va avea penis fara testicule, in trupul de slava.

Se pare că tu nu ești bun decât de caterincă cu budincă, nu poți să duci o discuție la bun sfârșit, nu ai pregătirea necesară, din păcate...

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostSigned_on_ice, on 19 mai 2019 - 23:17, said:

Daca exista Creatorul, cu siguranta, nu-i idiot, ca in premisa dumitale

Credeam ca numai mie mi se pare ca heart_of_ice reinventeaza Universul.
Plus alte chestii, care ies la lumina din subconstientul lui.

Edited by Cr1spy, 19 May 2019 - 23:55.


#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 19 mai 2019 - 23:17, said:

1. Ca sa vezi, Lavoisier chimistu` care a enuntat principiul conservarii materiei  era fizician Posted Image


2. Subconstient, inconstient si unicorni roz si o noua revolta dupa terminarea planului de uniune al mirelui cu mireasa pe pamantul nou si cerul nou.
A luat-o in mana ca trupurile sunt de slava.
Daca exista Creatorul, cu siguranta, nu-i idiot, ca in premisa dumitale


3. Deci cand tu putrezesti te transformi in hrana de viermi si cam atat...

1. Vorbești ambiguu, crezusem că te referi la legea conservării energiei din fizica modernă, care oricum este echivalentul principiului conservării masei din chimie!

2. Matale vorbești la caterincă, nu de alta dar nu prea ai dat dovadă de naivitate până acum?! Cum adică Creatorul e cum l-ai numit tu (mie îmi este frică și să pronunț acel cuvânt la adresa Grației Divine)! Deci dacă matale crezi că subconștientul, inconștientul sunt bălării, atunci e grav cu discernământul tău, no offence... jignești genii care au lucrat în domeniul respectiv!

3. Da, dar se păstrează informația persoanei mele, care va sta la baza noului trup de slava perfect, creat de Creator special pentru mine, cu scopul de a-l "locui" și "folosi" veșnic! :)

View PostCr1spy, on 19 mai 2019 - 23:36, said:

Credeam ca numai mie mi se pare ca heart_of_ice reinventeaza Universul.
Plus alte chestii, care ies la lumina din subconstientul lui.

N-am reinventat nimic! Am venit cu o nouă ipoteză legat de destinul omului, ipoteză plauzibilă și credibilă... acolo unde știința se împotmolește, imaginația, fantezia și inspirația fac casă bună... și într-o altă ordine de idei, cu ce te deranjează ipoteza respectivă?!

Edited by heart_of_ice, 20 May 2019 - 08:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate