Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Teraformare Venus - Habitacle portante

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Ca orice fan Marte am citit despre planetă și am urmărit foarte multe documentare. Totuși, nu pot să remarc cum orice încercare de a folosi această planetă ca pe un frate se poate lăsa cu un succes doar parțial pentru că oricum vor fi necesare habitate rotative pentru o gravitație mai mare, în lipsa acesteia ar apărea probleme sau oamenii s-ar adapta doar pentru Marte în viitor, ar apărea o nouă specie incompatibilă cu Terra. Lucru care este de nedorit în speță din motive geopolitice. Iar în plus, nu există nimic pe Marte ce nu poți avea într-un habitaclu spațial.

Așa că am să încep prin a vorbi despre Venus. În primul rând pe Venus avem 90.04% din gravitația pământului, iar la 50 km unde ne-am putea amplasa habitaclele flotante am avea în jur de 89%. Astfel ne-ar scuti de bătaia de cap cu habitate rotative.
Habitatele ar fi baloane cu aer cu partea superioară transparentă pentru a lăsa soarele să intre dar ar bloca spectrul IR peste 850nm care ar incălzi habitaclul cu efect de seră.
Energia nu ar mai fi o problemă deoarece ne-am situa deasupra norilor, unde 90% din energia soarelui ajunge, ceea ce oricum este mai mult ca pe suprafața terestră. În plus, energia ar veni și din jos, pentru că norii reflectă 90% din lumină, asftel am putea avea panourile solare în partea de jos a habitaclului iar sus ar fi cerul liber, vizibil prin dom. Suprafața totală ar fi vopsită cu vopsele ce radiază căldura în infraroșii de bandă lungă în spațiu. Deja avem astfel de materiale, recordul de răcire este cu 11 grade în soare, cu mult mai mult la umbră. Ciclul de zi-noapte ar fi asigurat prin rotirea habitaclelor în jurul polilor, energia consumată pentru asta fiind nesemnificativă, deoarece distanța e mică și la altitudinea aia deja există vânturi puternice în jurul polilor.

Extragerea de resurse s-ar putea face direct din atmosferă, avem din start CO2 și azot din abundență, un pic de oxigen putem extrage din acidul sulfuric sau dioxidul de sulf, apa de asemenea.
Resursele de pe sol se pot exploata cu roboți controlati de sus pentru că deja putem construi electronică de comutație pentru temperaturile alea dar nu și calculatoare. Temperatura ar fi ideală pentru acumulatori, deoarece acolo funcționează cele mai bune cupluri construite de om, cele cu săruri topite.

Ca un rezumat (de ce Venus) aș putea spune că este singura planetă unde am putea avea un peisaj ca pe Terra cu minim de investiție. În plus, Venus este mai aproape ca Marte deci am putea trimite oameni acolo chiar mai ușor. În opinia mea, Venus este singura planetă ce poate locui în condiții decente, cu posibilități fezabile la tehnologia de azi. Altel, habitatele rotative oferă mult peste ce poate oferi o planetă ca Marte.

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbenis, on 18 mai 2019 - 20:51, said:

Ca orice fan Marte am citit despre planetă și am urmărit foarte multe documentare.
Crezi in martieni sau venusieni?

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postbenis, on 18 mai 2019 - 20:51, said:

Extragerea de resurse s-ar putea face direct din atmosferă, avem din start CO2 și azot din abundență,


Mai așteaptă puțin și o să ai și pe Terra la fel Posted Image

View Postbenis, on 18 mai 2019 - 20:51, said:

În opinia mea, Venus este singura planetă ce poate locui în condiții decente

Da dacă stai în București o să fi chiar încântat de Venus Posted Image

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
Noi nu suntem in stare sa avem grija de o planeta, si locuim aici, unii vor sa aiba grija de alta planeta pe care abia ajunge o sonda?

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
De bine de rau  citiva roboti au vietuit pe Marte  tip indelungat  masurabil in ani  pe cind pe Venus  timpul petrecut s-a masurat in minute
Personal imi place doar zeita Venus

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

View Postciine, on 18 mai 2019 - 21:19, said:

Personal imi place doar zeita Venus

Mie doar muntele...

On: Asa facem, dupa ce mancam Terra ne apucam de Venus...

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Stai, ca aia-i mai greu de mestecat. :)

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postciine, on 18 mai 2019 - 21:19, said:

De bine de rau  citiva roboti au vietuit pe Marte  tip indelungat  masurabil in ani  pe cind pe Venus  timpul petrecut s-a masurat in minute
Personal imi place doar zeita Venus
Nu s-au dus încă roboți în atmosferă, doar pe sol. Producerea de roboți pentru temperaturi ridicate necesită ani de cercetare, ei au folosit forța brută, adică o capsulă cât mai groasă și mai izolată ca să țină cât mai multe minute. Nu a fost gândită să țină permanent.

#9
ziwuka

ziwuka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.05.2019
Si daca tot vreti habitate plutitoare pe Venus, intai sa facem noi asa ceva pe Pamant.

Au  avut parca nemtii niste  dirijabile prin anii 1910-1940, nu prea au avut succes, ba chiar sunt periculoase.

Edited by ziwuka, 19 May 2019 - 03:19.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbenis, on 18 mai 2019 - 20:51, said:

În plus, Venus este mai aproape ca...

...Bălăceanca.

#11
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
De pe cealalta terraformare (nu va lasati inselati de comentariul offtopic spre care am dat link) :)

View Postandreic, on 19 mai 2019 - 01:29, said:

Ce schimbari... Venus are atmosfera de co2 peste 96% si norii sunt de acid sulfuric... ce sa terraformezi acolo ? :)
Rezulta ca avem nevoie de multe baze :) Functie de bazele folosite (in reactia de neutralizare) surplusul de hidrogen poate fi eliberat in spatiu, iar din restul rezulta apa si oxigen. Sulful face drumul invers hidrogenului, iar dioxidul de carbon va fi incorporat in luxuriantele sere de pe orbita, care produc alimente, mase plastice si oxigen. Hai ca-i usor :P Presupunand ca partea tehnica ar fi rezolvata (asteptam opiniile chimistilor, mai ales a celor care stapanesc reactiile desfasurate la vreo 400oC...), cam de cate milenii credeti ca ar fi nevoie?

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Imi aduc aminte cu nostalgie cand citeam Piere Charoux in tinerete ... cu venusiana Orejona. Se vroia lucrare stiintifica. Eram puști,  abia intrasem in capitalism . Credeam ca e mai serios decat comunismul. In comunism daca afirmai asa ceva si nu puteai dovedi erai bagat la puscarie. Mi-au trebuit cativa ani sa inteleg ca, desi comunismul avea hibele lui , astia noi din capitalism aveau un singur tel in viata : sa ne sclavuiasca până când nu mai avem nimic, nici vise , nici aspirații nici măcar dorinte. Dar eu am o scuza. Am crescut in comunism. Voi ăștia tineri ce scuza aveti pentru imbecilitatea cu care înghițit orice cretinitate va arunca un magnat fără scrupule,  de cele mai multe ori falit , care va ia osteni in razboiul lui din care speră să devină mai bogat pe spinarile voastre ?

Edited by JurasikMan, 19 May 2019 - 12:22.


#13
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Macar in capitalism se face diferenta clara intre ideologie si fantezie, iar fantezia e libera. Ideea ca omul poate orice e de natura materialist dialectica si latura sa SF a fost puternic dezvoltata in perioada proletcultismului, prin anii '50, cu rol propagandistic evident. In capitalism, fanteziile sunt incurajate pentru finantarea cercetarii avansate, in conditiile in care cetateanul e suveran si s-ar putea opune din motive egoiste meschine.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postericmario, on 19 mai 2019 - 08:19, said:

...Bălăceanca.
Acum ți-au făcut ieșirea? Doctorii ce spun?

View Postziwuka, on 19 mai 2019 - 03:18, said:

Si daca tot vreti habitate plutitoare pe Venus, intai sa facem noi asa ceva pe Pamant.

Au  avut parca nemtii niste  dirijabile prin anii 1910-1940, nu prea au avut succes, ba chiar sunt periculoase.
Cam greu pe pământ din cauza portanței. Aici doar hidrogenul era eficient iar hidrogenul este periculos într-o atmosferă cu oxigen. Acolo nu ai atmosferă oxidantă în primul rând.

View Postziwuka, on 19 mai 2019 - 02:50, said:

WTF?

Marte e o plaja de lux in comparatie cu Venus!

Oamenii nu vor locui pe suprafața planetei Venus. Cel mult vor exista niște capsule cu răcire în cicluri multiple doar pentru turiști, probabil se va numi "o clipă în infern" Posted Image

Edited by benis, 19 May 2019 - 14:14.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbenis, on 19 mai 2019 - 14:13, said:

Oamenii nu vor locui pe suprafața planetei Venus. Cel mult vor exista niște capsule cu răcire în cicluri multiple doar pentru turiști, probabil se va numi "o clipă în infern" Posted Image

ce sa se mai duca pina pe venus, cind este Romania mai la indemana..?

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmoftware, on 19 mai 2019 - 11:56, said:

De pe cealalta terraformare (nu va lasati inselati de comentariul offtopic spre care am dat link) Posted Image

Rezulta ca avem nevoie de multe baze Posted Image Functie de bazele folosite (in reactia de neutralizare) surplusul de hidrogen poate fi eliberat in spatiu, iar din restul rezulta apa si oxigen. Sulful face drumul invers hidrogenului, iar dioxidul de carbon va fi incorporat in luxuriantele sere de pe orbita, care produc alimente, mase plastice si oxigen. Hai ca-i usor Posted Image Presupunand ca partea tehnica ar fi rezolvata (asteptam opiniile chimistilor, mai ales a celor care stapanesc reactiile desfasurate la vreo 400oC...), cam de cate milenii credeti ca ar fi nevoie?
Nu cred că va exista interes pentru teraformare. Însă habitatele plutitoare tot într-o subramură a teraformării intră pentru că în interiorul lor condițiile vor fi cele mai apropriate de cele de pe Terra (chiar superioare, cu soare permanent ziua, fără uragane, fără prea multe surprize, fără perclorați ca pe Marte).

View Postr_murphy, on 19 mai 2019 - 14:17, said:

ce sa se mai duca pina pe venus, cind este Romania mai la indemana..?
Vezi, alt avantaj, scapi de potențiale pericole din peisajul politic românesc, ăștia nu vor veni niciodată să facă ceva util.

#17
ziwuka

ziwuka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.05.2019
Imi aduc aminte de vremurile cand se faceau filme despre astronauti pe Venus si gaseau acolo venusiene fierbinti!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5sFZo-Pc52I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pana cand sovieticii au trimis o sonda si americanii au trimis sateliti cu raze inflarosu  si  i-au lovit pe scenaristii SF la corazon:  
[ https://i.redd.it/wm7fc7vebbb01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.redd.it/yytoye9dk7n21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.redd.it/8680wfrys0b11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Maat_Mons_on_Venus.jpg/750px-Maat_Mons_on_Venus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/PIA00103_Venus_-_3-D_Perspective_View_of_Lavinia_Planitia.jpg/750px-PIA00103_Venus_-_3-D_Perspective_View_of_Lavinia_Planitia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/85/Venus_globe.jpg/800px-Venus_globe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]








Serios, de ce trebuie sa discutam  subiectul asta ?

Edited by ziwuka, 19 May 2019 - 18:12.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Nu trebuie, ești liber să părăsești acest subiect, la urma urmei aria se numește "pasiuni comune", unde nu-i pasiune, nici Dumnezeu nu cere.

După cum ziceam, aici discutăm despre condițiile în atmosfera superioară.
Dacă un balon cu aer ar pluti pe la 50 km, unde încă am avea cca 70 de grade, ar trebui să adăugăm o serie de baloane cu hidrogen ce ar ridica toată treaba la 55 km unde am avea o medie confortabilă de 27 de grade. Baloanele ar fi la distanță de habitaclu, hidrogenul ar fi în siguranță chiar și în caz de scurgeri.

Pentru industria de la sol în principiu deja avem soluții, pentru industria petrochimică se folosesc temperaturi și presiuni asemănătoare, pentru acumulatorii cu săruri topite (repet, mai performante ca orice acumulator la temperaturi terestre) idem, următoarea generație de reactoare nucleare pe săruri topite va funcționa la 800 de grade, singurul lucru ce nu ar merge ar fi partea de calcul, astfel unitățile de calcul vor fi amplasate în atmosferă.

Durata de tranzit este cu 20% mai mică ca pe Marte, deoarece distanța este mai mică față de pământ. Fereastra de oportunitate pentru durata de tranzit minim apare la aproximativ 500 de zile vs. peste 700 pentru Marte.

În atmosfera de sus nu ai praf plin de perclorați ca pe Marte, energia primită de la soare e dublă ca pe Terra, cu iluminare aproape permanentă (norii superiori sunt foarte subțiri), plantele ar crește mult mai bine. Ar mai fi loc de panouri solare semitransparente pentru captarea unei cantități chiar mai mare de energie (deja captăm de jos lumina reflectată de nori, care e mai intensă ca lumina primită pe pământ de panourile solare la miazăzi când nu ai nori deloc).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate