Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce fac cu tigla sparta?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca e postat unde trebuie. Pe scurt am inlocuit acoperisul unei case. Casa era facuta in 1969, si era acoperita cu tigla. Majoritatea era sparta, si imi ploua in casa. Tigla a fost inlocuita cu tigla metalica Bilka. Pana aici totul ok.
Casa are vreo 200 metri patrati (acoperisul). Din vechiul acoperis am recuperat cam 10 % din tigla, pe care o voi folosi la reparatia acoperisului unei magazii (are acelasi tip de tigla). Restul au fost sparte. Am jumatate de curte plina cu tigla sparta. Ce fac cu ea? Raspunsul ar fi ca trebuie aruncata ... dar unde? Cum scap de tigla sparta? Unde se poate arunca, sau ce as putea face cu ea?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Vezi ca tigla aia veche,adica cei 10%,se vor degrada foarte repede.
resturile se pot folosi cu succes drept umplutura.

ps.
Daca zici ca juma de curte e plina de tigla sparta,banuiesc ca curtea respectiva n-are mai mult de 50 mp.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostXL700VA, on 18 mai 2019 - 20:50, said:

Ce fac cu tigla sparta?
Mergi la firma unde platesti gunoiul lunar sa faci o cerere sa vina sa ridice tigla sparta.
Vezi ca acest serviciu se plateste separat de taxa lunara de ridicare a gunoiului  Posted Image

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O macini fin si iti faci un teren de tenis gen zgura.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce Halepova o iesi din initiator.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostXL700VA, on 18 mai 2019 - 20:50, said:

.....Raspunsul ar fi ca trebuie aruncata ... dar unde? Cum scap de tigla sparta? Unde se poate arunca, sau ce as putea face cu ea?
Raspunsul ar fi ca trebuie sa platesti pt a scapa de ea....dar deja cred ca nu te mai intereseaza !
!

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postadisz, on 18 mai 2019 - 21:02, said:

Vezi ca tigla aia veche,adica cei 10%,se vor degrada foarte repede.
resturile se pot folosi cu succes drept umplutura.

ps.
Daca zici ca juma de curte e plina de tigla sparta,banuiesc ca curtea respectiva n-are mai mult de 50 mp.
Ei am exagerat putin la faza cu "jumatate de curte"! Sunt 4 gramezi (cate una pe fiecare parte a casei) ! Una din ele este asta:
Attached File  20190519_085112.jpg   641.21K   66 downloads

Ai zis ca le pot folosi ca umplutura pe restul. Adica? Detaileaza putin, ca nu inteleg ...

View Postsuper8, on 18 mai 2019 - 21:08, said:

Mergi la firma unde platesti gunoiul lunar sa faci o cerere sa vina sa ridice tigla sparta.
Vezi ca acest serviciu se plateste separat de taxa lunara de ridicare a gunoiului  Posted Image
O idee buna. O sa intreb luni.

View Post86-APP, on 18 mai 2019 - 21:47, said:

Raspunsul ar fi ca trebuie sa platesti pt a scapa de ea....dar deja cred ca nu te mai intereseaza !
!
Stiu ca se plateste. Deja am o oferta - a venit o persoana cu anunt pe OLX care mi-a cerut 500 de ron si imi ia toate gramezile. Inclusiv incarcatul. Oare cei de la salubritate iau mai putin?

Edited by XL700VA, 19 May 2019 - 08:01.


#8
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostXL700VA, on 19 mai 2019 - 07:59, said:


Stiu ca se plateste. Deja am o oferta - a venit o persoana cu anunt pe OLX care mi-a cerut 500 de ron si imi ia toate gramezile. Inclusiv incarcatul. Oare cei de la salubritate iau mai putin?
Pe la noi prin zona, daca vrei sa iti aduca cineva o căruță cu piatra de râu, costa 50 lei, fara sa incarci-descarci. Daca sunt circa 10 carute acolo... E ok prețul!

Edited by Postasul666, 19 May 2019 - 08:06.


#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sunt lejer vreo 12 chiar. Sunt 4 gramezi din astea, iar cea pozata nu e cea mai mare. Am sa il chem pe om saptamana viitoare. Ce imi e putin teama, sa nu le arunce pe rau, si sa fiu eu tras la raspundere. L-am intrebat unde le arunca, si a evitat raspunsul ... a zis ca are el un loc "secret"!

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostXL700VA, on 19 mai 2019 - 07:59, said:

Stiu ca se plateste. Deja am o oferta - a venit o persoana cu anunt pe OLX care mi-a cerut 500 de ron si imi ia toate gramezile. Inclusiv incarcatul. Oare cei de la salubritate iau mai putin?
Posibil ca la salubritate sa coste mai putin insa aia nu incarca nimic. O sa-ti aduca un container mare si o sa-l lase la tine in curte. Mai departe trebuie sa-l umpli singur, iar cind ai terminat treaba, suni sa vina sa-l ridice.
Trebuie sa aproximezi cam citi metri cubi de deseuri ai, ca sa stie aia de la salubritate cam ce container trebuie, sau cite, iar luni te duci si intrebi cit costa. Sau poti da un telefon, daca le afli numarul.

Am cautat in google tarif container salubritate . Din primul link, am aflat ca o firma din Medias percepe pentru deseurile din constructii, 146,05 lei / mc la care cred ca se mai adauga 14 lei daca containerul este de 1mc, sau 58 lei daca este de 5mc. Din primul pdf, am aflat ca o alta firma din Sf. Gheorghe, in 2018 cerea 165 lei pentru un container de 7mc, sau 95 lei pentru unul de 4mc de moloz.

Edited by florin71_skoda, 19 May 2019 - 09:05.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La mine la țară se folosea molozul de genul ăsta pe drumurile agricole. Le făcea practicabile și pe ploi ușoare.
De obicei se umpleau gropile mari formate pe drum.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2019 - 09:36.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io cand am schimbat tigla de ceramica de pe o casa , am dat anunt pe olepix ca donez tigla cu 2 conditii sa vina sa o dea jos si sa duca tot ( si cioburile ) ; a fost bataie pe ea, vreo 7 m-au sunat ! Au venit au dat-o jos si dusi au fost ! Era tigla de Campia - un goz ; cica se cauta pt sobe ...
Daca nu gasesti clienti te duci la o firma de salubrizare si inchiriezi container . Sa ai oameni la incarcat ca daca depasesti 24 de ore , platesti in plus . ( 6mc costa cam 350 de lei ) .

Edited by Baxon, 20 May 2019 - 13:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate