Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Istorie si amintiri: din ce telefoane ai avut, care ti-a placut cel mai mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Asta nu este un topic "ce telefon este mai bun" sau "ce sistem de operare este mai bun". Aici nu suntem obiectivi, ba din contra, cat se poate de subiectivi.

Din ce telefoane ati avut, care v-a placut cel mai mult si care cel mai putin? Care a bifat cele mai multe cerinte pe care le-ati avut? Ce telefon v-a oferit cea mai buna experienta si care a fost cel care v-a umplut de nervi?

Sunt binevenite nostalgiile, amintirile placute sau mai putin placute (de ex daca te-a enervat vreun telefon atat de tare incat sa-l faci bucati dand cu el de pereti).

Atentie! Nu sunt clona lui djl!

La mine primul telefon a fost un motorola D460. Caramida cu antena extensibila, aveam si bateria optionala de capacitate mai mare, tanc telefonul ala, l-am scapat de nu stiu cate ori pe jos si nu a avut nimic. Nu avea nici ceas Posted Image ca sa aflu ora sunam la 211 ca sa imi dea mesaj cu cost control si sa vad ora pe care o dadea reteaua la finalul mesajului. Inceputurile telefoniei mobile... Abonament la Connex, cu taxa de conectare parca vreo 50$ si abonament de 20$ fara minute incluse. Primele 3 secunde gratuite si sms-uri prin message center din strainatate, ca sa fie pe gratis... dar au blocat faza asta peste un timp si nu mai mergea decat cel de la Connex. Am schimbat apoi cateva (asta prin anii 2000 - 2002), tin minte un sagem micut cu antena pe care mi-a ros-o cainele https://www.gsmarena..._mc_932-165.php , un panasonic ciudat rau de tot cu care nu m-am obisnuit, apoi un Nokia 3310 care a fost pfoaaaa, ceva fantastic la momentul ala.

Si un telefon absolut oribil: https://www.gsmarena...ola_d520-83.php mare, urat, bleah!

Au mai fost cateva cu butoane care mi-au placut foarte mult, un samsung d900 https://www.gsmarena...g_d900-1587.php sau un sony ericsson https://www.gsmarena...n_w910-2007.php pe negru, evident Posted Image) si din categoria smartphone, desi symbian, Nokia N95 care mi-a placut la nebunie.

Am avut si unul din primele smartphone-uri cu touchscreen, era un HTC Touch Diamond https://www.gsmarena...iamond-2368.php , prin 2008 - 2009, dar nu am rezistat sa il folosesc mai mult de cateva luni. Avea un stylus cu care apasai pe ecran, mergea si cu degetul dar apasai cate 5 butoane odata Posted Image) si faza e ca ecranul reactiona la orice fel de atingere. Cred ca a fost telefonul care a efectuat cele mai multe apeluri din buzunar. Iar bateria era o gluma proasta Posted Image)

Galaxy S si iPhone 3G pot sa spun ca au fost primele smartphone-uri adevarate pe care le-am avut. La momentul respectiv eram: wow! cum poti sa te descurci cu un telefon cu display ATAT de mare! Desi bateria nu era stralucita la nici unul dintre ele, eram incantat la maxim de ceea ce insemna cu adevarat un smartphone. Am continuat cu S-urile si iPhone-urile (s3, s4, s5, s6, s7, s8+, s10 si iPhone 4, 4s, 5, SE, 6, 7, X, XS) dar desi telefoane super aplaudate si laudate, nu am fost incantat peste masura de ele. Adica sunt bune, dar nu lesin dupa ele. Nu mai sunt extaziat. La s-uri nu imi place ecranul edge, nu stiu de ce, arata fain, e misto, dar nu imi place mie Posted Image) iar la iPhone nu am reusit niciodata sa ma obisnuiesc 100% cu iOS. Dintre astea cel mai mult mi-au placut Galaxy S6 si iPhone 7.

Am avut si tot felul de alte pocnitori, in special de la Samsung imi cadeau in mana la cate o prelungire de abonament, Samsung Galaxy ACE de exemplu care totusi era cat de cat functional chiar daca vedeai pixelii de pe display chiar si cand il tineai la distanta:)) sau unele prime core sau ceva de genul asta care au fost niste dezastre... Mi-a picat in mana un Samsung care era atat de nenorocit https://www.gsmarena...i_duos-3921.php ca nici nu puteai sa scrii un mesaj, era praf display-ul, nu inregistra apasarea sau inregistra aiurea, alta litera decat apasam, in orice caz niste mizerii Posted Image) tot la categoria mizerii un allview E4 lite si un HTC desire sau cum ii zice... varzaaaaaaa

Dupa care Xiaomi, redmi note 3,4,5 si mi1A si am avut si un P9 cu lentilele alea Leica si un P10 lite. La Xiaomi misto ideea, telefoane ok la preturi accesibile. Dar cel putin eu am avut problema cu absolut toate Xiaomi-urile pe care le-am luat: senzorul de proximitate. Vorbeam la telefon si se activa ecranul si fara sa stiu apasam cu obrazul pe diverse functii. M-am trezit vorbind cu altcineva pentru ca intr-un apel, fara sa vreau am pus pe hold persoana cu care vorbeam si am facut fara sa stiu dial la altcineva. Cam nasol.

P9-le mi-a placut, asa ca acum am luat asa pentru forja zilnica un p20pro care se muleaza cel mai bine pe necesitatile mele.

A, si sa nu uit, am avut si un Nokia 520, cu windows pe el. Mi-a placut mult, sistemul de operare promitea mult, ma asteptam sa se dezvolte calumea, telefonul a fost super ok si ca baterie si ca display... dar din pacate s-a terminat povestea si alte Nokii cu android nu am mai luat.

Iar de pierdut sau furat nu am patit decat o singura data pe vremea symbianului, aveam un nokia cu symbian dar nu N95, parca mai nou: la o benzinarie dupa ce am facut plinul am tras masina mai incolo sa stam sa fumam o tigara. si fiindca era cald afara am stat pe bordura si am pus telefonul langa mine. cand am plecat.. am plecat fara el. m-am intors dupa el dar nu mai era, il luase cineva.

Voi?

Edited by Alexis, 18 May 2019 - 21:03.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
As aminti un telefon (fix) cu disc.Mi-a fost cel mai drag.Nu trebuia sa-l car dupa mine si facea exact ceea ce ar trebui sa fac un telefon actual:sa "telefoneze",adica sa inlesneasca convorbirile necesare.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexis, on 18 mai 2019 - 20:44, said:

Din ce telefoane ati avut, care v-a placut cel mai mult

BC-611-F. Primul meu telefon mobil de suflet. L-am folosit cu mare placere.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 21:15.


#4
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Wow! Cu ce operator l-ai folosit?

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De departe cel mai bun la semnal .Nokia 5110 .Puteai calca cu tancul peste el inainte si inapoi . Singurul care avea semnal intr-un IPJ pana pe munte .
https://www.google.c...nLzWu6WDtVtb3M:

#6
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004

View Postadisz, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

As aminti un telefon (fix) cu disc.Mi-a fost cel mai drag.Nu trebuia sa-l car dupa mine si facea exact ceea ce ar trebui sa fac un telefon actual:sa "telefoneze",adica sa inlesneasca convorbirile necesare.

Iti aduci aminte de fasaitul acela inconfundabil produs de microfoanele cu granule de carbune de la telefoanele vechi cu disc? Posted Image se auzea mai tare daca miscai receptorul :D

View PostGingisHan2015, on 18 mai 2019 - 21:08, said:

De departe cel mai bun la semnal .Nokia 5110 .Puteai calca cu tancul peste el inainte si inapoi . Singurul care avea semnal intr-un IPJ pana pe munte .
https://www.google.c...nLzWu6WDtVtb3M:

Am vrut sa am si eu unul din ala! Dar na, nu a fost sa fie Posted Image)

Edited by Alexis, 18 May 2019 - 21:12.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexis, on 18 mai 2019 - 21:06, said:

Wow! Cu ce operator l-ai folosit?

Nu imi mai aduc aminte. Parca ieri era, asa repede a trecut timpul. Cel mai bun telefon mobil pe care l-am folosit la vremea aia.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 21:23.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Am dorit Sony CMD Z7, nu am avut.
Cel mai cel ?!
Mai greu de spus acum, că pot să zic despre cel actual, pentru că fac comparație între tehnologii vechi și noi.
Greu de spus.
Totuși.
Cel care mi-a plăcut cel mai mult, și a fost achiziționat fix cînd am vrut ?

Sony Ericsson W 350, un telefon micuț, care putea să fie purtat și la buzunarul de la cămașă.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMembruAnonim, on 18 mai 2019 - 21:05, said:

BC-611-F. Primul meu telefon mobil de suflet. L-am folosit cu mare placere.

Mda, telefon mobil cu lămpi, DJI nebunule tu ești ? Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pn2xOEuvax4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Mitsubishi Trium. Imi aduc aminte si acum cu nostalgie ce meniu intuitiv avea...

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/84/2012/4528409/2/ericsson-a1018.jpg?width=440&height=350 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Primul, prin '99, parca ...

Iar de asta am fost cel mai multumit:


[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/84/2012/4300327/13/nokia-6310.jpg?width=220&height=330 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 18 May 2019 - 21:59.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteugeniusro, on 18 mai 2019 - 21:25, said:



Mda, telefon mobil cu lămpi, DJI nebunule tu ești ?

:) Telefonul ala este din 1945. Sa fi avut 20 de ani pe vremea aia, asta ar insemna ca acum am in jur de 95 de ani. Am presupus ca initiatorul sigur este vreo clona a lui Djl. Si i'am dat apa la moara

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsorin61, on 18 mai 2019 - 21:42, said:

Mitsubishi Trium. Imi aduc aminte si acum cu nostalgie ce meniu intuitiv avea...

Am un Trium și un Mars :proud:

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pe 2 G Nokia 3120, din 2006 pana in 2012.

Apoi in 2012-2013 Nokia Asha 302, era o mare minune pentru mine atunci sa scanez Wi-Fi-urile prin oras.

Pe Smart, actualul Huawei Mate 10 Pro. Inaintea lui am avut 2 Lumii cu ferestre sparte, 520 si 640, intre 2014 si 2018.

Cel mai naspa mi s-a parut chiar primul meu mobil avut intre 2004 si 2006, Nokia 3410 cu baterie enervant de proasta.

#15
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004

View PostMembruAnonim, on 18 mai 2019 - 22:00, said:

Posted Image Telefonul ala este din 1945. Sa fi avut 20 de ani pe vremea aia, asta ar insemna ca acum am in jur de 95 de ani. Am presupus ca initiatorul sigur este vreo clona a lui Djl. Si i'am dat apa la moara

Daca erai atent ai fi vazut ca djl se lauda la un moment dat ca foloseste acum un telefon cu butoane... deci nu se prea potriveste cu ce am eu :)

#16
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Am avut un Siemens C60,primul telefon cu camera foto,era una externa ce se atasa la mufa,eram incantat cand am facut prima poza cu elPosted Image
http://www.cellulari...iemensC60_3.php

Edited by valirex, 18 May 2019 - 22:35.


#17
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004

View Postcrisstonne, on 18 mai 2019 - 21:16, said:

Am dorit Sony CMD Z7, nu am avut.
Cel mai cel ?!
Mai greu de spus acum, că pot să zic despre cel actual, pentru că fac comparație între tehnologii vechi și noi.
Greu de spus.
Totuși.
Cel care mi-a plăcut cel mai mult, și a fost achiziționat fix cînd am vrut ?

Sony Ericsson W 350, un telefon micuț, care putea să fie purtat și la buzunarul de la cămașă.

Era o chestie faina intr-o anumita perioada, se faceau telefoane mititele, foarte usor de purtat si manevrat si cu toate astea iti faceai treaba cu ele si aveau si autonomie buna. Desi am fost adeptul telefoanelor mici, pe care sa le poti manevra cu o singura mana, acum am tendinta sa iau telefoane care sa aiba display-ul cat mai mare, gen p20pro sau s8+. Culmea, si la s10 mi se pare display-ul prea mic :))) Si inca o chestie, prefer un telefon putin mai greu cum este p20pro, sa il simt bine in mana, decat unul mai usor, cum ar fi s10.

View Postvalirex, on 18 mai 2019 - 22:35, said:

Am avut un Siemens C60,primul telefon cu camera foto,era una externa ce se atasa la mufa,eram incantat cand am facut prima poza cu elPosted Image
http://www.cellulari...iemensC60_3.php

pe atunci era pfoaaaa, cea mai tare chestie!

#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008
Primul meu telefon - https://www.gsmarena..._ot_311-285.php - si primul care mi-a "aratat" ce e net-ul...Stiu ca atunci am facut praf vreo 2-3$ in cateva minute pe site-ul Orange-ului. De restul nu mai zic, nici nu mi le mai amintesc pe toate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate