Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum aratau arcasii de pe teritoriul actual al romaniei ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu la ce perioada anume te referi, ca Evul Mediu incepe cam de la caderea Imperiului Roman de Apus si se termina, cu aproximatie, odata cu caderea Constantinopolului. Vorbim de aproximativ un mileniu. In acesta perioada s-au schimbat multe lucruri din punct de vedere militar.

Edited by razor01, 19 May 2019 - 23:03.


#20
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostAlexandru H., on 19 mai 2019 - 21:54, said:

Nu stiu ce fel de arcuri foloseau dar de un lucru sunt sigur: arcasii romani au fost primii pe acest pamant. :D
Tot ce pot sa spun ca nici Romanii nici ungurii nu au fost primi aici, stramosii nostri da, dar nu mai avem genele lor, uitati-va la unguri, fosti nomazi. Nu mai arata ca genghis khan nici unul, romanii la fel, chiar suntem asemanatori, concluzia e oamenii sunt aproape la fel in ambele tari, traditiile sunt diferite.

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce treaba are Genghis Khan? Asta era mongol, iar mongolii s-au paruit destul de urat cu ungurii.

Ei (ungurii) sustin ca s-ar trage din hunii lui Attila , dar de la huni la invazia mongola au trecut multe secole.

Nu le mai faceti ciorba!

Edited by razor01, 19 May 2019 - 23:51.


#22
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postalex14dlk, on 18 mai 2019 - 20:34, said:

Ok, deci tot caut despre arcasii romani din evul mediu. Nu am gasit foarte multe, despre ce fel de arcuri aveau si cum erau echipati pe timp de razboi. Ma gandesc ca in Transilvania, si cea mai mare probabilitate sa fie asa e ca aveau arcurile composite. Dar pe teritoriul valahiei si al moldovei ce fel de arcuri foloseau? Arcuri lungi din lemn tip englezesc? Arcuri scurte composite tip unguresti, mongole sau turcesti ? Am gasit cateva ilustratii si cateva cuvinte pe niste surse diferite. Dar ilustratiile sunt indoielnice iar cuvintele (fara imagini pe sursa aceea) nu redau prea multe detalii despre arcurile folosite.
Mă gândesc că din principate, nu din toată lumea şi orice perioadă.
Cel mai probabil nobilimea avea arcuri compozite bizantine, bulgăreşti, fie cumane, fie maghiare, fie mongole, apoi turceşti. Cercetaşii, cavaleria uşoară tot pe acolo, iar restul ce apucau. Posibil sa fi avut în mare parte arcuri drepte din lemn sau dacă le-a oferit nobilul sau domnul compozite, posibil şi compozite. Dar mare avantaj nu ai dacă foloseşti arcul compozit ca infanterie, deci nu văd de ce te-ai complica.
În funcţie de originea românilor şi de statut e discutabil ce ar fi folosit mai înainte de atestarea la nord de Dunăre.
Dar oarecum tradiţia arcului compozit nu ştiu să se fi păstrat la noi, deci cel puţin clasa de jos probabil a fost străină de fenomen.

#23
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postalex14dlk, on 18 mai 2019 - 20:34, said:

Ok, deci tot caut despre arcasii romani din evul mediu. Nu am gasit foarte multe, despre ce fel de arcuri aveau si cum erau echipati pe timp de razboi. Ma gandesc ca in Transilvania, si cea mai mare probabilitate sa fie asa e ca aveau arcurile composite. Dar pe teritoriul valahiei si al moldovei ce fel de arcuri foloseau? Arcuri lungi din lemn tip englezesc? Arcuri scurte composite tip unguresti, mongole sau turcesti ? Am gasit cateva ilustratii si cateva cuvinte pe niste surse diferite. Dar ilustratiile sunt indoielnice iar cuvintele (fara imagini pe sursa aceea) nu redau prea multe detalii despre arcurile folosite.

Cel mai sigir un arc compozit bireflex. Adica arcul calaretilor de stepa ..
Ca ua fots destui incepand cu scitii si terminamd cu tatarii  . Ase vedea si cestia ca Basarabii erau de asscendenta cumana  ..... Adicva niste cumani s-au stabilt pe teroitoriu, au devenit clasa miliatra adica sefi ... si normal casi-au adus arcurile ...

#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postalex14dlk, on 19 mai 2019 - 23:17, said:

... uitati-va la unguri, fosti nomazi. Nu mai arata ca genghis khan nici unul, ...
Matale ai invatat istorie din revistele Pif si Rahan.

#25
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Du-te ma de aici. Nu ai habar tu in viata ta, cata istorie stiu eu. Apropo, istoria nu se invata.

#26
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ai dreptate, tu nu ai invatat istorie. Se si vede tare...
Nu ar fi o problema, insa la cultura generala stai la fel de prost.
Nici romanii de astazi nu mai arata ca si in Balcani, acuma sunt mult mai negrii

#27
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Se vede ca nu aveti o treaba, istoria nu se invata si nu o sa se invete vreodata. Nu ai cum sa inveti istorie si sa tii minte mai mult de 2 zile. Istoria se prinde.

#28
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
adevarul este ca, de fapt, astazi romanii sunt mult mai... albi, decat in trecut.

View Postalex14dlk, on 29 iunie 2019 - 14:52, said:

Se vede ca nu aveti o treaba, istoria nu se invata si nu o sa se invete vreodata. Nu ai cum sa inveti istorie si sa tii minte mai mult de 2 zile. Istoria se prinde.

te inseli, fara invatatura bati campii si spui bazaconii.

#29
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Degeaba vorbiti prostii pe aici, stiu eu mai bine. Mai puneti mana si documentati-va profanilor.

#30
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postalex14dlk, on 29 iunie 2019 - 12:11, said:

. Apropo, istoria nu se invata.
Se simte! Sau ?

#31
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Sau sunteti niste profani care nu aveti studii in istorie. De ce vorbesc cu voi?

#32
Vrajeala*

Vrajeala*

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.12.2004
Hai sa va povesteasca un arcas :)..Dacii aveau arcul Dacic ;) arcul se vede clar pe Columna lui Traian, este un arc de tip schit dar simetric. in zilele noastra arcuri compozite inca se fac de cativa oameni in Romania dar se importa cornul de bivol apa din Koreea sau Vietnam. Despre alte tipuri de arcuri facute de stramosii nostri este clar ca nobilii aveau arcuri compozite facute din tendoane de vita si din corn de ibex sau berbec iar taranii aveau arcuri facute din lemn de Tisa. Arcurile din Tisa sunt foarte bune, pana si englezii pe la 1500 importau lemn de Tisa din Transilvania pentru arcuri. Sagetile se fac din lemn de pin, molid, tei, larice, cedru iar in vechime pana si Persii importau butoaie cu sageti din Dacia;) App Tisa este ocrotita in Romania taierea se lasa cu puscarie, nu devastati parcurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate