Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Poate fi Marte terraformat?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
ziwuka

ziwuka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.05.2019
Cu ocazia lansarii expansionului  Green Planet pentru jocul Surviving Mars  un "expert" in astrobiologie si astrofizica a emis ipoteze despre cum ar putea fi Marte terraformat in urmatorii pasi:

1. crearea unui camp magnetic  prin construirea unor generatori de camp magnetic
2. cresterea temperaturii  prin poluare ca sa se creeze un efect de sera prin construirea a cat mai multor fabrici si reactoare
3. captarea unor asteroizi de gheata care sa se prabuseasca la locuri potrivite  sa formeze lacuri
4. crearea unei atmosfere respirabile

Si in cateva sute de ani Marte ar putea deveni verde si albastru precum Pamantul.  



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0kv2QEHIrzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WqbGKdGYuQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ziwuka, 18 May 2019 - 16:05.


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu cred
Daca putea fi transformat erau altii mai dezvoltati ca noi care ar fi facut-o

#3
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vor zice unii că Marte poate fi făcut chiar flat(cum e terra)!Posted Image

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

Cu ocazia lansarii expansionului  Green Planet pentru jocul Surviving Mars  un "expert" in astrobiologie si astrofizica a emis ipoteze despre cum ar putea fi Marte terraformat in urmatorii pasi:
1. crearea unui camp magnetic  prin construirea unor generatori de camp magnetic
Generatoare... energia de unde ? Posted Image

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

2. cresterea temperaturii  prin poluare ca sa se creeze un efect de sera prin construirea a cat mai multor fabrici si reactoare
Daca nu ai densitatea si compozitia capabila sa modereze temperatura degeaba o cresti, noaptea tot frig va fi iar ziua fierbi.

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

3. captarea unor asteroizi de gheata care sa se prabuseasca la locuri potrivite  sa formeze lacuri
Nu cred ca e imposibil dar cantitatea necesara e imensa.

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

4. crearea unei atmosfere respirabile
Cred ca e cel mai greu lucru cu putinta. Atmosfera terestra respirabila a fost creata de microorganisme.

Edited by andreic, 18 May 2019 - 16:14.


#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
SF prietene, noi n-avem resurse sa scapam de saracie planeta
Pamant si vorbim de Marte

Edited by ciine, 18 May 2019 - 16:14.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

1. crearea unui camp magnetic  prin construirea unor generatori de camp magnetic

Mereu am impresia ca ideile astea sunt emanate ori de betzivi, ori indivizi care habar n-au de nimic.
Cum n-aiba sa construiesti asa ceva ?  Ei nu sunt in stare sa construiasca aici ceva maret, da pai pe o planeta pe care inca nu a pus omul piciorul ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:03, said:

2. cresterea temperaturii  prin poluare ca sa se creeze un efect de sera prin construirea a cat mai multor fabrici si reactoare
Sa mai detaliem putin acuma. Vezi tu atmosfera buna samd... e zero totusi, m-am gandit mai bine si cred ca putem trage oblonul pe ideea de a terraforma Marte... uite de ce, planeta e cam moarta geologic, s-a oprit demult campul magnetic adica mai exact s-a racit miezul. Astenosfera s-a dus si ea si cel mai probabil e solidificata (lipsa activitate tectonica), in cazul Pamantului astenosferta e foarte activa iar miezul e oki... in aceste conditii noi avem pe Pamant temperatura rezonabila !
O planeta nu isi poate regula temperatura la distanta de soare... doar de la acesta, e necesara si caldura din interior... iar Marte e cam pa pa la faza asta.

Edited by andreic, 18 May 2019 - 16:20.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Helăăăăăăuuu ...
Marte nu poate fi terraformat pentru ca nu are suficient dioxid de carbon rămas pentru a crea o atmosferă care să o încălzească.
In plus, are o atmosferă de 100 de ori mai puțin densă decât Pământul iar dioxidul de carbon rămas se pierde constant pentru că nu are magnetosferă.

Mai terminati cu SF-urile

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postciine, on 18 mai 2019 - 16:13, said:

SF prietene, noi n-avem resurse sa scapam de saracie planeta
Pamant si vorbim de Marte
planeta nu scapa de saracie, dar generatii intregi de smecheri pot minca o piine foarte alba cercetind chestii imposibile nici peste 10 milenii!

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
biosfera terrei va imploda
si asta pentru ca nu intelegem ca suprapopularea nu e ceva natural
bolile eradicate aveau rolul lor in selectia naturala

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Noi ca civilizatie daca am avea resurse nelimitate , timp la dispozitie , vointa dar si tehnologie , o solutia plauzibila ar fi devierea unui corp ceresc de dimensiuni considerabile format preponderent din  din gheata dar si fier si ciocnirea sub un anumit unghi astfel incat ca Marte sa se incline , sa-si mareasca viteza de rotatie  si sa-si refaca magnetismul si rezerva de apa. Dar suntem prea mici si nesemnificativi dar si cu o evolutie incerta
Si ca sa facem ceva pe Marte mai intai trebuie colonizata Luna

Edited by ciine, 18 May 2019 - 16:37.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmarcusdefeis, on 18 mai 2019 - 16:30, said:

....
si asta pentru ca nu intelegem ca suprapopularea nu e ceva natural
...
Foarte , cel mai corect .
Am sa fiu eu mai brutal in exprimare " civilizatia, societatea moderna ,  care a dus la suprapopulare este  anormala ."

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
si campul ala magnetic cu ce energie va fi alimentat?

ca pana una alta pamantul e alimentat tot de soare...

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Camp magnetic cred ca ar putea fi facut prin constructia unui inel superconductor care sa inconjoare planeta. In fapt e obligatoriu campul magnetic pentru ca fara el radiatia ajunge la sol, vantul solar sufla atmosfera, in esenta nu merge fara el. Restul se mai rezolva.
Problema noastra e ca nu putem ajunge pe Marte. Cu ce avem acum nu se poate ajunge. Ne trebuie nave cu care sa poata merge multi oameni inainte si inapoi, sa se poata duce materiale, hrana si utilaje. Mai e mult pana departe. Eu cred ca e necesara o baza lunara inainte ca statie intermediara.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
omeni vii...

Edited by arg, 18 May 2019 - 16:39.


#16
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Oricum vor merge inainte roboti nu nanoboti si pe Luna si pe Marte daca le vom coloniza si oamenii vor debarca abia cand robotii au facut o baza cu life support. Doar nu o sa sape oamenii cu lopata in costum de astronaut. Poate ca de aia se chinuie asa tare cu robotii autonomi cu AI si self driving. Daca pe Luna mai poti sa-i controlezi remote pe Marte nu merge, e prea mare intervalul, trebuie sa se descurce singuri. Mai e si problema sursei de energie pentru ca toti acesti roboti si utilaje vor putea sa mearga doar cu energie electrica si cu baterii ca doar nu cu diesel. Si aici se lucreaza, trebuie baterii mai bune, un buldozer sau escavator are nevoie de ceva putere si nu poate reveni dupa 30 min la incarcare unde sa stea 3h.
Domnul musca promite tot felul de abureli cu mersul pe Marte desi stie toata lumea ca nu e posibil, dar in felul asta se pot pompa bani in programele spatiale si baterii si ce mai face mr muska. Se mai rezolva una alta ca sunt foarte multe de rezolvat, noi nu am pus piciorul prea tare nici pe Luna, doar am fost am vazut si am plecat.

Edited by chilly willy, 18 May 2019 - 17:02.


#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postziwuka, on 18 mai 2019 - 16:35, said:

Ce ziceti de scenariul in care trimitem roboti si nanoboti   sa construiasca ei o colonie pe Marte,  si sa mearga mai departe sa exploreze si sa colonizeze alte sisteme solare daca organismul uman e prea slab ?
Poate in secolul urmator , daca mai avem resurse pt acesta problema si nu le impartim printr-un razboi , specific pamantenilor

Edited by ciine, 18 May 2019 - 16:43.


#18
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Nu-i suficient ca s-a distrus aceasta planeta,mai distrugem una?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate