Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Catel neincrezator in oameni - ma mut, cum il prind?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Salut,

Se da catelul din poze :
https://img.plici.ro/image/nof
https://img.plici.ro/image/nob

Un catel batut de soarta, vagabond(era odata), fugarit, alungat, poate batut de oameni, era tot timpul pe la mine la poarta se lingea cu cateii mei din curte prin gard, pe la sfarsitul toamnei anu trecut il vad schiop cred ca la lovit unu cu masina, am zis ca nu trece iarna daca si l-am bagat in curte cu multa convingere, acum e fericit face ce fac toti cateii mei, alearga, se joaca, maninca si se tolaneste, mai iese din curte cand ma duc la munca si intra inapoi cand vin.

Urmeaza sa ma mut, el inca e neincrezator in mine, cum il prind? mi-a venit o idee sa il adorm cu ceva pus in mancare, am vb cu un veterinar si mi-a zis ca imi da ceva nu a zis ce, sa il adoarma numai cainele sa fie linistit, ca daca devine agresiv si intra adrenalina nu mai are efect, curtea e prea mare sa il alerg si sa il prind cu forta.

A mai incercat cineva asa ceva?

Spor.

#2
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Da. O sa-ti dea ceva sa-l ameteasca. Mai bine vine veterinarul si-l prinde ca are mai multa experienta!
Nu este mare lucru pt. cineva care face asta des. Poate iti imprumuta si o cusca ca sa-l duci.
Cu timpul poate capata incredere mai mare in tine. Fiecare are alta personalitate.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Lupulcelrau, on 18 mai 2019 - 10:51, said:

Urmeaza sa ma mut,
Depinde de distanta. Daca e aproape (cativa kilometri) faci la fel cum faci si cu ceilalti catelusi.
Pentru departare mai mare trebuie transport special, o duba.

Dar noii proprietari nu vor sa adopte catzelul ?

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu nu inteleg oamenii acestia care au impresia ca stiu ei ce e mai bine si corect  pt un animal.
Acela e un animal liber  pe care tu vrei sa-i ingradesti drepturile lui de a alege, nu are nici o treaba cu tine  pur si simplu a venit la cainii pe care ii ai in curte , pt ca el are in gene instinctul de haita.

#5
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Nici eu nu am inteles chestia cu prinsu'. Sta de asta toamna la el in curte si trebuie sa-l prinda? Ciudat.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Iti trebuie o crosa pentru prins caini.
[ https://www.animalsheltering.org/sites/default/files/control-issues.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intre un caine liber care are foarte multe sanse sa ajunga intr-un adapost, intr-o cusca mica, in cel mai bun caz si un caine cu "drepturi limitate" aflat intr-o gospodarie, cu un stapan care tine la el si doreste sa ii ofere un trai bun ce alegem ?

Veterinarul nu poate sa il tranchilizeze ? Ar fi stresul cel mai mic.

PS: ceva de genul https://vet4pet.ro/s...i-la-domiciliu/

Edited by bumpocbum, 18 May 2019 - 13:31.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sta la tine in curte si cand ii dai sa mance , el fuge ?
Cand te muti, cum iti duci cainii cu tine , nu poti sa-l duci si pe astalalt ?

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dă-i niste pâine înmuiată in țuică.

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Strangi cainii ceilalti si ii pui undeva separat. Cusca cu usa sprijinita de un bat legat cu ata. Pui mancare acolo, vine cainele, tragi de sfoara. Daca e risc de traumatizare deschide-i larg poarta si lasa-l sa vezi daca pleaca. Daca o face atunci nu era in elementul lui la tine in gospodarie. Un caine care are confort nu pleaca de nebun. Atunci cand nu se adapteaza atunci nu ai ce sa-i faci. Mama natura va avea grija de el. Zic si eu....

Edited by misu183, 18 May 2019 - 14:11.


#11
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 Baxon, on 18 mai 2019 - 13:33, said:

Sta la tine in curte si cand ii dai sa mance , el fuge ?
Cand te muti, cum iti duci cainii cu tine , nu poti sa-l duci si pe astalalt ?

Pe ceilalti ii bag in masina si ii duc 5 km mai incolo, pe asta nu il prind sa il pun in masina
Daca ii dau bobite pun castronu jos in fata lui si ma departez trei metri, cand ii dau oase sau paine i le arunc si le prinde din zbor.

 bumpocbum, on 18 mai 2019 - 13:28, said:

Intre un caine liber care are foarte multe sanse sa ajunga intr-un adapost, intr-o cusca mica, in cel mai bun caz si un caine cu "drepturi limitate" aflat intr-o gospodarie, cu un stapan care tine la el si doreste sa ii ofere un trai bun ce alegem ?

Veterinarul nu poate sa il tranchilizeze ? Ar fi stresul cel mai mic.

PS: ceva de genul https://vet4pet.ro/s...i-la-domiciliu/
Veterinarului ii trebuie 40 de km sa ajunga la mine

 Aldulescu, on 18 mai 2019 - 11:49, said:

Iti trebuie o crosa pentru prins caini.
[ https://www.animalsheltering.org/sites/default/files/control-issues.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu l-au prins hingherii cand au venit de cateva ori in sat, inainte de a sta in curte la mine , a luat drumu campului si dus a fost, cand ma vede cu ceva in mana (coasa, grebla, furca, sapa) pastreaza distanta mai mare

 pacopaco1967, on 18 mai 2019 - 11:09, said:

Depinde de distanta. Daca e aproape (cativa kilometri) faci la fel cum faci si cu ceilalti catelusi.
Pentru departare mai mare trebuie transport special, o duba.

Dar noii proprietari nu vor sa adopte catzelul ?
actualii proprietari nu au treaba cu animalele de care or fi ele, daca il las aici e pe strada din nou

 misu183, on 18 mai 2019 - 14:10, said:

Strangi cainii ceilalti si ii pui undeva separat. Cusca cu usa sprijinita de un bat legat cu ata. Pui mancare acolo, vine cainele, tragi de sfoara. Daca e risc de traumatizare deschide-i larg poarta si lasa-l sa vezi daca pleaca. Daca o face atunci nu era in elementul lui la tine in gospodarie. Un caine care are confort nu pleaca de nebun. Atunci cand nu se adapteaza atunci nu ai ce sa-i faci. Mama natura va avea grija de el. Zic si eu....

Eu cand ies cu masina din curte iese si el daca vremea ii buna, daca ploua, ninge sau e vreme urata nu iese din curte.
Cand vin inapoi sta si ma asteapta lipit de poarta, stie si sunetul la motorul masini mele si daca nu e in fata portii vine alergand de unde o fi sa nu il las afara, s-a mai intamplat sa uit de el si se izbeste in poarta sa ii dau drumu inauntru.

Spor

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Faci rost de o cușcă, împrumuți de undeva, pui haleală și îl prinzi acolo. Poți căuta la hotelurile de câini una de împrumut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate