Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Titluri explozive ale stirilor banale

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A devenit o moda de ani buni sa pui un titlu "bomba" unei stiri banale. Insa am intalnit-o numai la siteurile medicore, reviste de scandal de joasa speta etc. Insa observ ca de cateva luni au adoptat aceste obicei mizerabil si site-urle de stiri respectate gen Realitatea.


Titlu: "Adevarul socant despre coaja cartofilor noi. Cum se gătesc, de fapt"
Si stirea este asta: "Cel mai bine este să consumați cartofii noi necurățați, după ce i-ați spălat foarte bine. Astfel nu se pierd substanțele nutritive."
https://www.realitat...pt_2193867.html

Unde dracu este adevarul ala SOCANT??  Se gatesc de fapt in urina de capra si nu stiam noi? Da, daca se gateau in urina de capra, puteam spune ca este intr-adevar un adevar socant.

Nu exista vreo lege care sa interzica mizeriile astea si sa ii si amendeze?

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 09:52.


#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
eu cand asa ceva fac o mica criza de nervi,de cativa ani lucrez la autocontrol si imi repet in minte sa nu ma mai agit la chestii de genul plus multe altele,traim intr-o societate de cacat condusa de cacaciosi si pute rau,din pacate eu nu ma regasesc si nu rezonez cu ea,imi doresc sa devin nesimtit/insensibil si tupeist dar nu pot.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
prosti nu-s cei de pun titlurile alea, prosti sunt aia care inca mai intra pe siteurile alea dupa ce au vazut ca le este data teapa
apoi sa zici mersi ca nu corespunde titlul cu continutul articolului, pt ca mi-a fost dat sa vad prezentate si informatii false in articole sau prost traduse incat prezinta fix pe dos realitatea

daca vrei stiri, intra pe site-urile agentiilor de stiri, nu pe mizerille posturilor tv sau ale presei tiparite

Edited by gumball3000, 18 May 2019 - 09:56.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gumball3000, on 18 mai 2019 - 09:54, said:

daca vrei stiri, intra pe site-urile agentiilor de stiri, nu pe mizerille posturilor tv

Ar fi culmea sa nu mai pot intra nici pe Digi, Relitatea etc. Daca cad si astea ca televiziuni de incredere, nu ne mai ramane nimic.

 gumball3000, on 18 mai 2019 - 09:54, said:

prosti nu-s cei de pun titlurile alea, prosti sunt aia care inca mai intra pe siteurile alea dupa ce au vazut ca le este data teapa

Dac mergi pe judecata asta, insemana ca cei care vand de exemplu bilete la anumite spectacole, teatru etc la suprapret nu fac nimic ilegal pt ca prosti nu sunt aia care vand la suprapret cui aia care cumpara. Mda.. frumoasa judecata, dar conform legii aia fac specula.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 09:59.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 MembruAnonim, on 18 mai 2019 - 09:42, said:

A devenit o moda de ani buni sa pui un titlu "bomba" unei stiri banale.
asa e la antena3 romaniatv, din pacate si realitatea mai greseste uneori, si b1tv au un site care pare cancan si atat

citeste digi24.ro, iti recomand, stiri echilibrate si cuvantul SOCANT apare f rar. La fel si protv, Adevarul.ro

De ce nu iti alegi sursele de informatii si apoi te miri ca te nemultumesc?

#6
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 24.03.2018
Cartofii pot fi toxici in anumite conditii, de exemplu cand incoltesc.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghibos, on 18 mai 2019 - 10:00, said:

Cartofii pot fi toxici in anumite conditii, de exemplu cand incoltesc.

Da, dar ce treaba are ? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 18 May 2019 - 10:02.


#8
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Clickbait -> vizualizari -> trafic -> bani.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 MembruAnonim, on 18 mai 2019 - 09:42, said:

site-urle de stiri respectate gen Realitatea.


Da, buna asta.


#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008
Pai massmedia, ca si internetul, e in mare parte un instrument de manipulare/ dezinformare, uneori o ghioaga pentru a lovi in dusmani, de fapt. Se doreste spalarea creierului/ idiotizarea oamenilor/ uniformizarea gandirii/ personalitatii. Si se si reuseste, de multe ori. Se promoveaza falsele valori/ nulitatile, stirile de 2 lei etc. Evenimentele importante din tara sau mai ales din lume nu prea apar.  E un simptom al lipsei democratiei sau deficitului de democratie.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am 287 site-uri cu extensia .ro, blocate.
Nu ma pricep la stiri si politica, asa ca am renuntat aproape total la .ro. Ma uit pe afara unde sunt profesionisti in media si-i las pe ei sa-si bata capul.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 MembruAnonim, on 18 mai 2019 - 09:59, said:

Ar fi culmea sa nu mai pot intra nici pe Digi, Relitatea etc. Daca cad si astea ca televiziuni de incredere, nu ne mai ramane nimic.
Realitatea a scazut nivelul sub orice nivel suportabil demult iar cine "pune botul" la istericalele lui Rares Bogdan e naiv.
Digi inca se zbate sa mentina o aparenta de civilizat insa si ei au coborat stacheta mult in ultimii 2 ani.
Despre restul nu mai avem ce vorbi.

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Celtic, on 18 mai 2019 - 10:09, said:

Clickbait -> vizualizari -> trafic -> bani.

Clickbait -> vizualizari -> trafic (a*block) -> bani.

#14
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008
Trendul este spre tabloidizarea massmedia, pentru idiotizarea oamenilor/ spalarea creierului.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 MembruAnonim, on 18 mai 2019 - 09:42, said:

Nu exista vreo lege care sa interzica mizeriile astea si sa ii si amendeze?

As vota șocant pentru o lege ca asta.

Asta trebuia să fi întrebat dobitocul la referendum.

Șocant, adică cu două mâini.

#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
De vina e lipsa unei solutii adecvate pentru recompensarea drepturilor de autor.

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Cand eram si eu student, ziarul Capital era citit de multa lume pasionata de economie. Era un ziar serios, nu un tabloid infect cum este in prezent iar capitalismul nu ajunsese inca o cloaca corupta cum este in prezent, cand banul dicteaza tot si corporatiile fac legea.

#18
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016

 MembruAnonim, on 18 mai 2019 - 09:42, said:

A devenit o moda de ani buni sa pui un titlu "bomba" unei stiri banale. Insa am intalnit-o numai la siteurile medicore, reviste de scandal de joasa speta etc. Insa observ ca de cateva luni au adoptat aceste obicei mizerabil si site-urle de stiri respectate gen Realitatea.
Doar acolo / doar de curand?

Realitatea.net are clickbait-uri si "stiri" monosilabice de multi ani, de-aia am si renuntat la el de atata timp.
Ziare.com depinde de stire, am renuntat si la ei.
Adevarul idem.
Digi24 e mai curatel si nu are cancanuri dar mai apar si acolo clickbait-uri de genul "Un nou scandal legat de mutarea Ambasadei la Ierusalim. Ce a declarat Viorica Dăncilă".
Cele economice si de sport sunt infectate cam toate.
De antene si alte gunoaie nu are rost sa vorbim.

Multumim lui DD si OTV-ului, radeam toti de ei si acum toti sunt ca ei. A ajuns sa fie mai ok sa vezi titluri pe Libertatea (nu glumesc, am incercat acum) decat pe site-uri cu pretentii.

Din cele vechi mai merita cred ca doar Hotnews, in rest Biziday si chestii de nisa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate