Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fan Curier - colet schimbat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Revenire: de fapt n-a primit-o! Curierul a sunat-o pe doamnă din nou, a venit cu mașina și când să îi dea coletul a zis că totuși el trebuie să sune, a sunat și a plecat fără să-i mai dea coletul doamnei. A zis ceva că trebuie să aștept ca să îmi intre mie banii în cont pe coletul greșit de vineri și apoi o să se rezolve.
Dimineață aveam în cont rambursul pentru coletul greșit.
Să vedem mâine ce se întâmplă.

#20
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ovisergiu, on 20 mai 2019 - 12:42, said:

Salut!
Cumpărătorul a primit azi mașina de scris, fără să mai plătească rambursul din nou.
A rămas cu telecomanda pentru că n-au vrut să o ia... dacă vine după ea, le-o va da.
Îmi pare rău pentru persoana cu telecomanda...

Zi-i prietenului tau de la Fan Curier sa nu mai inregistreze coletele in sistem si sa le predea a doua zi, ca ajunge AWB-ul pe cine stie ce alta cutie ..

#21
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

 Kres, on 21 mai 2019 - 20:44, said:

Zi-i prietenului tau de la Fan Curier sa nu mai inregistreze coletele in sistem si sa le predea a doua zi, ca ajunge AWB-ul pe cine stie ce alta cutie ..
AWB-ul e generat de siteul publi24 în momentul când este acceptată comanda. Nu-l generează el. Inclusiv eu îl pot lipi pe cutie pentru că-l am în PDF în contul siteului.

#22
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Intradevar AWB-urile sunt pregenerate de cele mai multe ori, nu se genereaza pe loc dupa ce se preia coletul (vorba vine ca genereaza, ca unii au fel de citantier cu AWB-uri si iti lasa tie exemplarul cu care s-a preluat coletul si va fi inregistrat in sistem), ci uneori chiar cand se da comanda de preluare.
Sunt companii care iti trimit AWB-uri pregenerate in cazul in care doresti sa faci retur.

Edited by raymis, 24 May 2019 - 21:14.


#23
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
S-a rezolvat.
Au ridicat telecomanda, au adus mașina de scris, am primit banii.

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 sorin147, on 21 mai 2019 - 19:49, said:

Nu neaparat. Daca ala i-a zis ca are de primit un colet dar nu i-a dat toate detaliile, de unde sa stie aia cate kile are? Tu de cate ori te-ai uitat pe awb sa vezi daca detaliile de acolo corespund cu ce ai in mana? Ca stiai ce ai de primit si coletul corespundea descrierii pe care o credeai e una dar aia care stia doar de "un colet"? Poate nu e asta adevarul dar situatia poate fi justificata asa fara sa para idioti.

Problema s-ar putea pune la curier, care a plecat cu un colet de 9 kile la adresa sau la ala de pe depozit care a lipit awbul de 9 kile pe un coletel.
Problema este la destinatar. Curerii sint oameni si oamenii gresesc. Asta e un adevar universal si nu se poate preveni 100% veci pururi, indiferent cite sisteme pui ca sa incerci sa elimini greselile oamenilor. Chiar daca sistemele sint complet automate, nu exista sistem fara erori pe undeva :first:

Pe de alta parte, sa nu-i spui la nevasta ce astepti sa primesti, macar ca dimensiune, pentru ca daca primea chiloti in loc de soseste, asta e, desi de-aia s-a inventat deschiderea coletului, inseamna ca nu prea iti pasa de ce-o sa primesti si te increzi ca orbetele in niste curieri. Sigur ca nu e o chestiune de viata si moarte, dar e cu siguranta o chestiune de pierdere de timp sau poate fi o chestiune de luat tzeapa, in cazul in care expeditorul este evil, care devine o chestiune de pierdere de timp si mai mare, cu complicatii pina la dumnezo.

Nici nu mai iau in considerare cazurile in care pur si simplu curierii sint hotii :lol:

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 11.08.2003
Nici eu nu i-am spus sotiei cand a venit un amplificator, i-am zis doar ca o sa vina curierul cu un pachet. Bine, il stiam pe curier si expeditorul era o firma mare. :)
Daca era persoana fizica sau exista sansa unei tepe, doar eu il primeam.

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ovisergiu, on 24 mai 2019 - 21:26, said:

S-a rezolvat.
Au ridicat telecomanda, au adus mașina de scris, am primit banii.
Intelegem ca s-a rezolvat, dar cum s-a creat aceasta problema ?
Cine a vinovat ? a fost rea-intentie sau o greseala imensa ?

Multe intrebari ramase fara raspuns  :no:

#27
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 Mosotti, on 26 mai 2019 - 10:46, said:

Pe de alta parte, sa nu-i spui la nevasta ce astepti sa primesti, macar ca dimensiune, pentru ca daca primea chiloti in loc de soseste, asta e, desi de-aia s-a inventat deschiderea coletului, inseamna ca nu prea iti pasa de ce-o sa primesti si te increzi ca orbetele in niste curieri. Sigur ca nu e o chestiune de viata si moarte, dar e cu siguranta o chestiune de pierdere de timp sau poate fi o chestiune de luat tzeapa, in cazul in care expeditorul este evil, care devine o chestiune de pierdere de timp si mai mare, cu complicatii pina la dumnezo.

Nici nu mai iau in considerare cazurile in care pur si simplu curierii sint hotii Posted Image

 sorin147, on 26 mai 2019 - 12:49, said:

Nici eu nu i-am spus sotiei cand a venit un amplificator, i-am zis doar ca o sa vina curierul cu un pachet. Bine, il stiam pe curier si expeditorul era o firma mare. Posted Image
Daca era persoana fizica sau exista sansa unei tepe, doar eu il primeam.
Nimic neobisnuit.
Am lasat de nenumarate ori alte persoane sa preia coletele.
Dar nu de pe siteurile de anunturi.

#28
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Au ridicat telecomanda, au adus mașina, s-a rezolvat.
Nu m-a sunat nimeni să-mi ofere explicații. M-ar ajuta cu ceva? Nu.
Pe viitor o să lipesc pe colet eticheta cu datele mele și ale destinatarului, am să pozez coletul și-am să-i trimit poza cumpărătorului, avertizându-l de acest incident.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate