Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Fan Curier - colet schimbat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Am expediat prin Fan Curier o mașină de scris unui cumpărător din București.
Joi seara a venit curierul să ridice coletul de la domiciliul meu și omul a mers acasă pentru că de ani buni așa procedează când are ridicare de colet din localitatea mea (el stă mai departe de localitatea mea, implicit mai departe de depozitul din Timișoara).
Azi dimineață când a ajuns la depozit a predat coletul meu voluminos cu mașina de scris, cu AWB-ul lipit pe colet în fața mea.
În același timp adică vineri dimineața în jurul oei 10, în București, cumpărătorul mașinii de scris nu era acasă și nevasta ridică coletul, plătește rambursul.

Peste câteva ore mă sună cumpărătorul și mă-ntreabă de ce i-am trimis un plic cu o telecomandă Samsung? Îmi trimite și poza: plic-pungă marca Fan Curier, cu AWB-ul corect și toate datele corecte, inclusiv scria pe hârtie „mașină-de-scris” și „9 kg”, și desigur, o telecomandă Samsung în toată splendoarea ei.

Îl sun pe curier, omul îmi povestește ce-am scris mai sus, deși știam traseul lui, și-mi spune că din moment ce el a predat azi dimineață coletul, n-a avut cum să plece din Timișoara și să ajungă în 2 ore la București.

Ce naiba s-a întâmplat? Cum o să se descurce încurcătura asta?
Vi s-a mai întâmplat astfel de grozăvii cu Fan Curier?
Evident am sunat la ei, am sesizat, au zis că mă vor suna.

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si mie mi-au trimis un plic gol. a disparut continutul pe traseu Posted Image
am facut sesizare si nici acum nu am primis raspuns. au trecut vreo 6 luni de atunci. dar nici n-am insistat ca valoarea era mica

Edited by alx42, 17 May 2019 - 18:17.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Problemă cu AWB ul.

Sunt sigur că se descurcă cei de la curierat să identifice cumva expeditorii și să remedieze problema.

Insistă. Și iar insistă.

Dacă declarai valoare și cereai colet cu verificare acum te durea la bașcheți.

 ovisergiu, on 17 mai 2019 - 18:12, said:

inclusiv scria pe hârtie „mașină-de-scris” și „9 kg”

Asta poate fi și o mică țeapă. Poate a mutat eticheta. Cum 9 kile un plic ?

#4
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

 waterman, on 17 mai 2019 - 18:23, said:

Problemă cu AWB ul.

Sunt sigur că se descurcă cei de la curierat să identifice cumva expeditorii și să remedieze problema.

Insistă. Și iar insistă.

Dacă declarai valoare și cereai colet cu verificare acum te durea la bașcheți.



Asta poate fi și o mică țeapă. Poate a mutat eticheta. Cum 9 kile un plic ?
Am bifat livrare cu verificare. Mereu bifez.
Despre valoare nu știu, n-am avut opțiunea acesta în formularul online (am folosit publi24.ro pentru că acolo am avut anunțul postat)

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Valoarea e dată de ramburs.

Dacă tu ai predat cutie de 9 kile și omul a primit plic și aveți ambii dovezi, tu primești banii iar cumpărătorul la fel va primi banii înapoi sau mașina de scris găsită.
Și va preda telecomanda încurcată.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca bagi AWBul ala pe site, ce-ti zice? Ar trebui sa aiba niste ore de intrare in depozit, iesire la livrare...ceva. Au logica?

#7
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Intamplarea e ciudata, n-ar fi trebuit sa se intample asta din moment ce curierul sustine ca n-a predat coletul.
Deci e foarte posibil sa fie o manevra a curierului sau cineva si-a cam batut joc de procedura.

#8
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012

 sorin147, on 17 mai 2019 - 19:33, said:

Daca bagi AWBul ala pe site, ce-ti zice? Ar trebui sa aiba niste ore de intrare in depozit, iesire la livrare...ceva. Au logica?

he shipment was picked up by FAN Courier on
16.05.2019 14:43  - e minciună pentru că eu l-am predat la 16:43

The shipment left the FAN Courier hub Timisoara to the destination hub on
16.05.2019 17:05 - IMPOSIBIL, el a plecat acasă.


The shipment was picked up for delivery by the courier from Bucuresti on
17.05.2019 09:10

The latest status of the shipment is : delivered on
17.05.2019 10:07 - da, la ora aceasta, soția cumpărătorului a primit coletul, nu s-a uitat ce scrie pe AWB, a plătit, a luat coletul și țeapă, era cu totul alt colet dar cu AWB-ul corect lipit pe acea pungă.

Curierul e de 7 ani, îl cunosc pe omul acesta că „lucrez” cu el de atâția ani. Exclusă varianta.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 ovisergiu, on 17 mai 2019 - 19:46, said:

Curierul e de 7 ani, îl cunosc pe omul acesta că „lucrez” cu el de atâția ani. Exclusă varianta.
Daca îi iei apararea Curierului, inseamna ca altcineva la depozit fie a lipit gresit AWB-ul fie i-a placut masina de scris si a schimbat-o cu o telecomanda.

Asadar e una din doua:
greseala sau rea intentie  Posted Image

#10
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,580
  • Înscris: 26.06.2010
Sau poate cumpărătorul e un țepar și a pus el o telecomanda intr-un plic și a pus awb-ul de pe cutia cu mașina e scris.La asta nu te-ai gândit ?

#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Povestea e neplauzibila. Coletele nu se incurca intre ele la curier. Exista proceduri in acest sens. Cineva minte.

Pune o poza cu succesiunea aia de date de pe AWB tracking. Mie timpul de livrare mi se pare uluitor.

Pune si poza cu AWB-ul primit de cumparator.

Edited by Kres, 18 May 2019 - 05:16.


#12
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Daca nu minte curierul si nu vad de ce ar face asta, masina ta de scris este pe drum spre destinatar. Cineva a printat din greseala AWB-ul tau si si l-a lipit pe coletul cu telecomanda in timp ce masina ta de scris nici nu ajunsese fizic in depozit, fiind inca la curier.
Nu e vorba de teapa ci de greseala unui angajat de la Fan.

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In mod normal Georgel ala, de isi spune curier, nu ar trebui sa genereze AWB in sistem cat timp pleaca acasa la el cu coletul in loc sa-l duca in depozit.
Pentru ca, e posibil ca alt Georgel, din depozit, aflat in tura de noapte sa listeze AWB-ul din sistem si sa-l puna pe alt colet presupunand gresit ca toate coletele se afla in depozit.
Dar, chiar si in acest caz, orele din tracking ar trebui sa se pupe, car de cat.

#14
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
E destul de mare diferența de greutate între 9 kg și o telecomandă 😁

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai mai aflat ceva ? Un update ?

#16
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Salut!
Cumpărătorul a primit azi mașina de scris, fără să mai plătească rambursul din nou.
A rămas cu telecomanda pentru că n-au vrut să o ia... dacă vine după ea, le-o va da.
Îmi pare rău pentru persoana cu telecomanda...

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cumparatorul si nevasta lui sint doi retardati daca trebuie sa primeasca o masina de scris de 9 kile si accepta un plic. Prosti ca noaptea fara stele. Si daca aveau juma de neuron tot ii zicea la ala sa plece cu plicu si sa revina cu coletoiu...

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Nu neaparat. Daca ala i-a zis ca are de primit un colet dar nu i-a dat toate detaliile, de unde sa stie aia cate kile are? Tu de cate ori te-ai uitat pe awb sa vezi daca detaliile de acolo corespund cu ce ai in mana? Ca stiai ce ai de primit si coletul corespundea descrierii pe care o credeai e una dar aia care stia doar de "un colet"? Poate nu e asta adevarul dar situatia poate fi justificata asa fara sa para idioti.

Problema s-ar putea pune la curier, care a plecat cu un colet de 9 kile la adresa sau la ala de pe depozit care a lipit awbul de 9 kile pe un coletel.

Edited by sorin147, 21 May 2019 - 19:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate