Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hidroizolatie apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
kmykze

kmykze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2008
Cred ca nu ai inteles ce vroiam sa spun... este vorba de ventilatie cu recuperare de caldura... rezidentiala... un ventilator care consuma undeva sub 100w/h si un schimbator de caldura, daca nu se considera reclama: https://m.emag.ro/si...5/pd/DRK0FDBBM/
Asta l-am pus,asa, ca exemplu, nu e recomandare, dar uite la detalii...maxim 37w, cele mai serioase se duc spre 100...

Polistirenul o sa fie doar pe interior, daca puteam pune pe exterior clar nu mai puneam si pe interior.

In final, daca esti genu care le stie pe toate si restul sunt prosti, o sa te rog sa te abtii de la a mai posta in acest topic.

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postkmykze, on 17 mai 2019 - 21:02, said:

Polistirenul o sa fie doar pe interior, daca puteam pune pe exterior clar nu mai puneam si pe interior.
Eu am crezut ca vorbesti de polistiren pus pe dinafara. Nu se schimba nimic dar e pacat sa izolezi peretii pe interior.

#21
kmykze

kmykze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2008
Stiu ca nu este ok...dar primaria nu imi da autorizatie sa pun pe afara si nici nu se intrevede in urmatorii ani anveloparea blocului intreg...nu am ce face, iarna stau cu copii in frig, astia baga la calorifer apa calaie...incerc sa ma descurc cu ce pot.

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te inteleg. Iti spun ce am facut eu odata ca sa izolez un perete rece intr-o locuinta in care eram in chirie. Am pus polistiren de 5 cm si lambriuri de lemn ( alea verticale ). Rezultatul a fost surprinzator de bun si a venit si frumos.

Eu unul nu vad rostul hidroizolatiei pe interiorul apartamentului.  Aerisesti cateva minute pe zi in perioada mai calda a zilei daca e iarna sau mai rece daca e vara, iar in rest folosesti un dezumidificator bun. Va costa ceva mai mult dar isi merita toti banii.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpasilla, on 17 mai 2019 - 17:25, said:

Eu cred ca este o mare greseala sa hidroizolezi peretii pe interior, dar e numai parerea mea.
Astept si alte opinii. Chiar sunt curios, pentru ca si eu am in plan ceva de genul asta.
de fapt așa este corect, bariera de vapori se pune pe fața caldă a peretelui, ca să nu ajungă vaporii de apă să condenseze în perete și izolație.
Acum dacă hidroizolație și barieră de vapori e tot una e altă discuție.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNaijax, on 17 mai 2019 - 17:18, said:

Detaliile sunt in descriere ...
Nu te-ai prins. E vorba de termoizolatie nu de hidroizolatie ca nu intra apa peste el .
Dar daca omul vrea hidroizolatie  asta e.

Edited by Clovis, 18 May 2019 - 10:12.


#25
kmykze

kmykze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2008

View PostClovis, on 18 mai 2019 - 10:10, said:

Nu te-ai prins. E vorba de termoizolatie nu de hidroizolatie ca nu intra apa peste el .
Dar daca omul vrea hidroizolatie  asta e.

Este vorba de hidroizolatie, sau ceva care sa nu permita vaporilor sa intre in perete.

Incep sa cochetez la ideea de vata bazaltica cu folie anticondens si gipscarton... pare mai ok si as ajunge tot pe la banii aia.... problema e ca vata bazaltica are lambda undeva la 0.034 fata de 0.031 polistiren grafitat.... nu stiu cum se traduce asta in pierderi efective de caldura insa parca as merge pe o solutie mai eficienta...

#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
E buna si varianta cu vata bazaltica, folie bariera de vapori si gipscarton.

Mai exista o varianta: polistiren EXTRUDAT.
Este de vreo 5 ori mai rezistent la trecerea vaporilor de apa decat cel expandat.

#27
kmykze

kmykze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2008
M-am decis la o alta solutie, placi rigide din spuma poliuretanica direct pe perete. Am tot discutat cu persoane ce au pus polistirenul direct ep perete si nu au avut probleme cu mucegaiul, lafel pe forum cei care au pus nu au avut probleme.... Am ales spuma poliuretanica datorita coeficientului lambda mai bun, astfel permitandu-mi sa nu iau din spatiu camerelor atat de mult.

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Tu oricum evita sa ai umezeala in casa.

Edited by Paz, 21 May 2019 - 23:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate