Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parolare/criptare stickuri.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
Problema este in felul urmator as vrea sa imi parolez stickurile pe care detin documente.
Acuma mai exista si posibilitatea sa imi achizitionez un stick cu criptare gata facuta ca cel din linkul de mai jos:
https://www.emag.ro/...b/pd/D95ZSBBBM/
Voi ce recomandati sa achizitionez un stick cu criptare sau sa mi le criptez pe cele care le am deja,vreo 3 la numar.
Numai ca problema este ca nu stiu ce soft sa folosesc daca voi cripta stickurile pe care le am deja.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Faci o arhivă cu documentele de pe fiecare stick și pui parolă.
Cred că e suficient dacă nu sunt chestii de securitate națională.

Edited by waterman, 17 May 2019 - 16:31.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai aia e
Cripteaza fisierele nu stick-ul
E mult mai simplu, mai sigur si ... mai ieftin Posted Image

#4
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018

View Postwaterman, on 17 mai 2019 - 16:31, said:

Faci o arhivă cu documentele de pe fiecare stick și pui parolă.
Cred că e suficient dacă nu sunt chestii de securitate națională.
Sunt documente judiciare doar.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Initiator e balarie acel Kingston nu cripteaza cu adevarat hardware datele de pe el deci a da 400+Lei pe un stick de 64 GB pe care il gasesti la 53 Lei tot la emag nu are rost.

Banuiesc ca folosesti micromoale ferestre deci ai de ales intre VeraCrypt si bitlockerul alora de la micromoale. Nu stiu cat de okay este bitlockerul asa ca recomandarea mea este VeraCrypt. Pentru GNU/Linux LUKS2 rules iar pentru BSD ai GELI. Pentru ferestre poti sa cauti si alte alternative.

Vezi ca VeraCrypt iti permite sa creezi containere, sa criptezi dar un director sau mai multe sau daca nu ma insel o partitie. Bitlocker cripteaza doar o partitie deci tot stick-ul in cazul tau.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2019 - 16:42.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Daca datele sunt cu adevarat important nu stai sa cauti cum se foloseste VeraCrypt sau alte minuni, cumperi un stick de genul acela si ai rezolvat problema, chiar daca va costa in plus.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă sunt acte importante nu le plimbi pe 3 stickuri, nu ?

#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Foloseste cu incredere BitLocker din windows si nu mai ai treaba.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si, apropo, stii ca se pot paradi oricind stickurile, presupun ca mai ai o copie si in cel putin un alt loc.
Sau astea 3 sint identice ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da un stick care cripteaza datele hardware ar fi okay doar ca din X care se lauda ca o fac hardware doar Y chiar fac asta. Restul o fac tot in software. Dezavantajul VeraCrypt e ca ai nevoie de soft instalat pe fiecare statie unde va fi folosit acel stick. La bitlocker nu e nevoie de asa ceva, cred... nu folosesc mucomoale ferestre.

PS: Un stick cu criptare hardware costa doar E200 - E300+ sau mai putin la capacitati mai mici.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2019 - 16:58.


#11
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018

View Postbuyonevideo, on 17 mai 2019 - 16:54, said:

Si, apropo, stii ca se pot paradi oricind stickurile, presupun ca mai ai o copie si in cel putin un alt loc.
Sau astea 3 sint identice ?
Mai ceva copii pe mail si Google Drive.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca ai copii pe mail si GDrive la ce mai vrei sa criptezi stick-urile? GDrive nu stiu sa cripteze fisierele iar pe serverul de mail clar nu sunt criptate deci... trecele pe ceva care stii sigur ca le cripteaza si apoi te gandesti daca sa achizitionezi un stick cu criptare hardware a datelor sau foloseti o solutie software.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Stickul e furgasit/accesat mult mai usor decit accesul la gdrive.
Teoretic.
Daca mai au si altii acces la calculatoarele unde se logheaza/lucreaza el.... cam aia e, nici 180 de criptari simultane nu-l ajuta la nimic.
Dar neah, asta vrea omul....

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Imi spui si mie te rog cum accesezi tu asa usor fisierele criptate?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stick-ul poate fi furat / pierdut asta e si ideea criptarii asta daca nu folosesti MD5 pentru hashing la parola si DES pentru criptare. Inlocuieste cele 2 de mai sus cu SHA-512 cu PBDKF2 pentru streching la parola si AES256 si poate sa fure linistit cine vrea stick-ul. GDrive daca nu este criptat atunci e bad ca oricine trece / are acces la acel cont are acces la acele fisiere. La fel ca la mail mai ales ca serverele de mail sunt si usor de compromis.

#16
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Postraoulalex88, on 17 mai 2019 - 17:28, said:

Mai ceva copii pe mail si Google Drive.
Mare greseala ai facut! adica tu cauti sa securizezi date sensibile pe stick si tot tu le trimiti online? Niciodata datele sensibile nu se trimit online,indiferent de destinatar,punct.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postraoulalex88, on 17 mai 2019 - 16:26, said:

Problema este in felul urmator as vrea sa imi parolez stickurile pe care detin documente.
Acuma mai exista si posibilitatea sa imi achizitionez un stick cu criptare gata facuta ca cel din linkul de mai jos:
https://www.emag.ro/...b/pd/D95ZSBBBM/
Voi ce recomandati sa achizitionez un stick cu criptare sau sa mi le criptez pe cele care le am deja,vreo 3 la numar.
Numai ca problema este ca nu stiu ce soft sa folosesc daca voi cripta stickurile pe care le am deja.
formatezi sticurile NTFS. După aia criteptezi sticurile cu BitLocker care vine standard la pachet cu Windows

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostBombalurina, on 17 mai 2019 - 19:57, said:

Imi spui si mie te rog cum accesezi tu asa usor fisierele criptate?
Ma refeream la necriptate: documente pe stick necriptate si gmail/gdrive necriptate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate