Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Tableta cu Windows pentru inlocuire PC

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar e Fullfilled. Adica tot Amazon se ocupa de expediere. Pleaca din depozitele sale.
Am zis mai sus ca asta ar fi pe locul 2 in alegerea mea.

Diferenta e mica, initiatorul poate decide ce doreste.

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia un laptop refurbished cu un SSD de 120GB nou si tastatura buna.
Gen asta:
https://www.giasiste...28-gb-12-5-inch

Duce W10 fara probleme, procesorul ala e mai mult decat capabil pentru ce vrei tu sa faci, e usor, poti sa scrii mult si bine.
Bateria se schimba usor daca crapa.

#21
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Salut, ma intereseaza sa fie de actualitate si durabilitate (fizica si morala) buna, mobilitatea, designul, deci iese din calcul.

Inclin acum catre o tableta cu Android, gen Samsung Tab; ca la Microsoft-ul ala, daca adaug si tastatura, incepe sa-mi fie putin mila de banii pe care i-as da.

Am fost in showroom sa vad niste laptopuri 2-in-1 si nu-mi place cum se simt in pozitia de tableta cu tastatura in jos catre palma si destul de butucanoase, nu cred ca sunt o solutie. Exceptie sunt cele de la Asus cu tastatura detasabila, de genul asta:
https://www.emag.ro/...t/pd/DYJGF2BBM/
(practic niste tablete cu nume de laptop) dar sunt slabe rau ca resurse.

Edited by shoboricozaur, 17 May 2019 - 22:00.


#22
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Daca ai un telefon Samsung de la S8 in sus,cu un monitor si un Dex Pad cu 260 lei te descurci.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Exceptie sunt cele de la Asus cu tastatura detasabila, de genul asta:
https://www.emag.ro/...t/pd/DYJGF2BBM/
(practic niste tablete cu nume de laptop) dar sunt slabe rau ca resurse.   
Pe aia o am eu de aproape un an jumate. Dar a costat cu vreo 600 de lei mai putin.
Si e perfecta ptr ce am eu nevoie.

De-asta am zis intr-un post anterior ca asa ceva iei in functie de ce ai tu nevoie. Iar ca hardware e similara cu ce ai vrut initial. Procesorul la Samsung e o idee mai nou, dar dual core.

#24
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 shoboricozaur, on 17 mai 2019 - 21:59, said:


iPad-ul este suficient pentru ceva office, video online si social media. Ai si Pro care face mai multe dar intra in zona de pret a Surface-ului.

iPad-ul nu se uzeaza moral si fizic atat de usor precum alte tablete si exista un suport excelent pentru ele. Apple iPad Mini 2 care este lansata in 2013 primeste update-uri si in ziua de azi, in afara de Surface nu exista alte tablete cu un suport atat de bun si culmea, ca inca mai poate acea tableta.

Edited by connectorxp, 18 May 2019 - 20:13.


#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
iPad-ul este suficient......... - Pacat ca NU e cu windows si e destul de restrictiv comparat cu win/android ( compatibilitate intre diferite device-uri )

Eventual poti cauta un mini-laptop/mini-pc cu chipsetul J4105/J5005 si asta mai mult pt partea de multimedia
NU se poate compara cu un pc cu pl video dedicata , dar este portabil si poate reda formatul 4K/60

Edited by wather, 18 May 2019 - 20:37.


#26
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016

 eiffel, on 18 mai 2019 - 17:36, said:

Pe aia o am eu de aproape un an jumate. Dar a costat cu vreo 600 de lei mai putin.
Si e perfecta ptr ce am eu nevoie.

De-asta am zis intr-un post anterior ca asa ceva iei in functie de ce ai tu nevoie. Iar ca hardware e similara cu ce ai vrut initial. Procesorul la Samsung e o idee mai nou, dar dual core.
Configuratia nu chiar similara daca luam in calcul si rezolutia si conexiunea (permite SIM).

Al tau cum se misca?
Eu am butonat in showroom o versiune ceva mai ieftina, cred ca cea la 1100-1200 lei, si se misca infect in chestii simple de operare. Cele ok probabil sunt cele la 5000+.

Inclin catre un Tab S4, as fi ales S5e dar nu are jack 3.5", inca ma mai scarpin dar maine dimineata ma tenteaza sa comand.


Varianta cu Dex Pad e super, am S9, dar telefonul e telefon si monitorul nu are mobilitate si ocupa loc in casa.

Edited by shoboricozaur, 19 May 2019 - 18:23.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Se misca ok ptr ce am eu nevoie - adica ascultat muzica prin DAC USB sau navigare pe net fara tab-uri multiple.
M-a interesat mai mult sa o pot cara peste tot.

I-am facut insa upgrade la Windows 10 Pro ca venea cu Home ca sa am control mai bun la update-uri si i-am reinstalat sistemul de la zero - dupa ce a trecut prin 3 update-uri succesive avea prea multe bug-uri windows-ul si nu se misca bine - scazuse frecventa procesorului pe baterie la maxim 0,7GHz - doar pe alimentare se ducea in 1,6GHz. Dupa reinstalare au aparut functii noi pe economia de energie si se duce dupa cum e nevoie pana in 1,92 GHz inclusiv pe baterie.

Problema cea mai mare la tablete e stocarea eMMC. Adica memorie flash similara cu ce e pe stick-urile USB - viteza de citire acceptabila - aproape ca un HDD de 5200 rpm, scrierea insa de 4-5 ori mai slaba. Iar cele ieftine vin multe si cu 32 sau 64 Gb - insuficient ptr update-uri.

In afara de Surface-uri nu prea sunt tablete suficient de ok cu Windows pe ele.

P.S. Rezolutia la transformer e mica la ecran, dar duce 4K fara probleme. Am rulat un clip 4K pe el - conexiune wireless ( Cast to Device ) cu TV-ul perfect.

#28
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! La ce cauți tu, cea mai buna alegere este Microsoft Surface GO, care este ceva mai ieftină. PS Daca vrei tableta și care sa nu ruleze Windows OS, cea mai buna alegere este un iPad. Tabletele cu Android OS nu se mai merita cumparate, mai ales pe termen lung.

Edited by senzanome, 20 May 2019 - 13:51.


#29
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Am observat asta si la telefoane, dupa 2-3 ani deja sunt mega-perimate telefoanele cu Android la nivel de software. Chiar asa sa fie si la tablete?
The thing is, traiesc intr-un univers Android+Google+Gmail+Chrome+GMaps+mai nou chestii Samsung, care comunica bine intre ele si isi sharuiesc informatiile foarte facil. E fain un iPad dar nu stiu cat de bine s-ar incadra in universul asta, eu visez sa am Autoconnect, autosync si Cast to Device de la orice (sau pe aproape).

Ar fi fost de vis cu Windows dar intr-un pret care sa merite... Dupa ceva butonari si pareri de pe aici, mi-e putin teama de cum ar merge pe o tableta orice varianta la un pret asemanator. Ex: daca te referi la asta: https://www.evomag.r...iu-3637054.html procesor vechiut, dual-core din 2017. Asa ca ceva fain care sa mearga smooth ar fi o varianta buna, chiar daca ar insemna sa car mai des cu mine laptopul cu Windows de la job.

#30
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Vezi că e Windows S. Altă mâncare de pește.

Să înțeleg că merita 3600ron o tableta cu procesor de mobil, însă nu merita 4300ron una cu procesor de laptop ?

Edited by elbjorn, 21 May 2019 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate