Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tableta cu Windows pentru inlocuire PC

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Salut,

Deoarece ultimele lucruri pe care le mai fac la PC sunt browsing-ul (multe tab-uri), filme, ocazional muzica (prin casti/boxe), Office si posibil alte softuri neprevazute, doresc sa-mi iau o tableta cu tastatura sau laptop 2-in-1 (inca nu m-am hotarat, dar inclin catre tableta pentru dimensiunea redusa si mobilitate).

Credeti ca merita asta?
https://www.evomag.r...ru-3682102.html

PRO:
- Prima optiune a fost sa aiba Windows pe principiul ca pe Windows merge orice si nu e doar ca un telefon cu ecran mare, dar sincer habar n-am ce inseamna Android sau iOS pe tablete.
- Samsung m-ar avantaja fiindca am multe chestii Samsung prin casa (smart TV-uri, telefon, smartwatch, masina de spalat cu bluetooth, s.a.) si ma gandesc ca s-ar vedea usor intre ele si fara probleme (pana acum a fost un avantaj).

CON:
- E o generatie putin mai veche si la noi nu se gaseste Galaxy Book, asadar nu stiu cat de buna e investitia pe termen lung.

Pareri/alte sugestii? De asemenea, nu caut chinezarii nici daca au configuratie hardware mult mai buna la acelasi pret.

#2
apatie

apatie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.07.2002
As opta pentru solutiile LENOVO.
Ca ai mai multe device-uri SAMSUNG nu schimba nimic.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Windows pe tableta nu este acelasi lucru cu cel de pe PC. Nu ruleaza ce vrei tu.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nici nu stiam ca au facut astia de la Samsung tableta cu Windows.
Problema e ca nu poti face prea multe cu ea - in afara de browsing - CU PUTINE TAB-uri.

Am un Asus Transformer ceva mai vechi - tot 4 Gb ram si 128 Gb eMMC, In afara de navigat pe net - cu un singur tab , maxim 2 si ascultat muzica pe un DAC USB extern nu fac altceva cu ea.
Dar strict ptr asta am luat-o.

E mult sub un laptop de ex. iar in banii aia iti poti lua un laptop bunicel.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Ruleaza orice atat timp cat are procesor standard, cele cu Windows RT aveau aceasta buba, avand la baza procesor ARM.

Tableta aia este ucigator de scumpa pentru ce ofera, procesorul ala este anemic pentru mai toate activitatile. Daca vrei o tableta performanta poti alege Microsoft Surface cu i5/i7. De preferat sa o iei de afara, la noi sunt umflate si promotii slabe la aceasta nisa.

EVE V era o varianta atractiva, avand procesoare i5 ultra low power, dar mai puternice decat Core M, problema este ca se gaseste doar online si sunt ceva probleme cu producatorul.

Edited by connectorxp, 17 May 2019 - 10:36.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Windows pe tableta nu este acelasi lucru cu cel de pe PC. Nu ruleaza ce vrei tu.   
E cu procesor x64 - de instalat poate instala ce merge si pe un PC, nu e Windwos pe Arm ca la unele modele mai vechi.
De rulat cu procesorul  si memoria aia... mai greu altceva decat ce am mentionat.

Pretul... da, e enorm. Pe ASUS-ul meu am dat 1500 de lei si e 2in 1 - are si tastatura si touchpad,

#7
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@connectorxp: like pentru "la noi sunt umflate si promotii slabe la aceasta nisa".

Nu inteleg nici eu tendinta asta de pricing in Romania. Nu odata mi s-a intamplat sa gasesc dispozitive electronice (din mai multe categorii) la un pret mai convenabil in DE decat in RO, de exemplu.

Eu am o Lenovo Yoga Tab 3 8inch pentru zi de zi si Samsung Tab S3 pentru desenat. Foarte multumit de gadget-uri. Lenovo are 2 ani si bateria rezista ca in prima zi.

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostYOUR_GOD, on 17 mai 2019 - 10:31, said:

Windows pe tableta nu este acelasi lucru cu cel de pe PC. Nu ruleaza ce vrei tu.
Este windows pro. Mai puneti si voi mana si cautati.

@shoboricozaur: Nu este o investitie pe termen lung. Insa tabletele ca investitie pe termen dublu, costa apropape dublu.

https://www.emag.ro/...f4b587aea25ca34

https://www.amazon.d...way&sr=8-3&th=1

Edited by elbjorn, 17 May 2019 - 10:48.


#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Cu bilet du-instors pe Blue-Air/Wizz si iesi mai ieftin la ei:

https://www.saturn.d...-6-2485239.html

#10
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postconnectorxp, on 17 mai 2019 - 10:46, said:

Cu bilet du-instors pe Blue-Air/Wizz si iesi mai ieftin la ei:

https://www.saturn.d...-6-2485239.html
Mrrr, dar amazon ce are ?

Si iese si la 4300Ron.

https://www.amazon.d...way&sr=8-3&th=1

Edited by elbjorn, 17 May 2019 - 10:51.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu e "oleaca". E SSD comparativ cu eMMC - care eMMC are vitezele de scriere/citire ale unui stick USB - e aceeasi memorie flash.

In functie de versiunea de 10 am stat intre 3 ore si 24 de ore ptr upgrade de al o versiune la alta.
Pe PC cu SSD pe SATA3 - nu nVME imi ia intre 15-20 de minute.

Edited by eiffel, 17 May 2019 - 10:54.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iniţiator,
Din proprie şi tristă experienţă personală, dar care în final s-a lăsat cu happy end, îţi spun că, indiferent ce ai alege, nu merită evomag.

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Peste 10" nu mai merita tableta ca nu ai nci un avantaj.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_eu25, on 17 mai 2019 - 11:04, said:

Peste 10" nu mai merita tableta ca nu ai nci un avantaj.
Poate că ai vrut să zici " sub 10" ".
Eu am o Tab S (prima din gamă, de la Samsung), are 10,5" şi mi se pare minimul acceptabil pentru ecranul unei tablete.
Dealtfel, ecranul e piesa de rezistenţă a tabletei; este înceată (comparativ cu un laptop), are memorie RAM mică (2 GB), la fel este şi cea de stocare (16 GB), un card de memorie n-o ajută la rularea aplicaţiilor, mai ales dacă aplicaţiile generează multe fişiere (cum e HBO Go).

Edited by PSC, 17 May 2019 - 11:19.


#15
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
Multumesc all.

View Postelbjorn, on 17 mai 2019 - 10:49, said:

Mrrr, dar amazon ce are ?

Si iese si la 4300Ron.

https://www.amazon.d...way&sr=8-3&th=1
Trimite si in RO? Ca cele de la noi sunt prea scumpe.

Altfel, o sa ma uit prin showroom-uri sa vad cat de compact poate fi un laptop 2-in-1 in comparatie cu o tableta.

Sau o sa iau in calcul tablete cu alt OS, dar nu stiu nici Office-ul daca e ok pe ele?!

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postshoboricozaur, on 17 mai 2019 - 10:23, said:

Salut,

Deoarece ultimele lucruri pe care le mai fac la PC sunt browsing-ul (multe tab-uri), filme, ocazional muzica (prin casti/boxe), Office si posibil alte softuri neprevazute, doresc sa-mi iau o tableta cu tastatura sau laptop 2-in-1 (inca nu m-am hotarat, dar inclin catre tableta pentru dimensiunea redusa si mobilitate).

Credeti ca merita asta?
https://www.evomag.r...ru-3682102.html


Nu !  Ia o tableta Samsung Tab A de 10" care sa aiba si 4G.. sau Huawei MediaPad M3, cu octacore costa vreo 1500 lei, ii bagi o cartela Vodafone din aia din concurs cu net cacalau.. si aia e... Cum sa dai 35 de milioane pe o tableta cu quad-core?  Doar daca n-ai ce face cu banii

Cu Android, nene.. de ce musai cu Windows.. ce crezi ca ai sa lucrezi pe ea?  Pe bune...

Edited by Kres, 17 May 2019 - 12:04.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca multi incurca tabletele - se refera la cele pe ARM cu ANDROID sau Windows ARM.

Initiatorul vrea ceva cu Windows x86/x64.

Quote

Trimite si in RO? Ca cele de la noi sunt prea scumpe.
Daca nu zice ca "nu e disponibila in Romania" atunci da, livreaza si aici. vezi ca e de preferat sa fie ceva vandut de Amazon sau macar Fullfilled by Amazon.
Preturi mai ieftine de obicei insa sunt pe Amazon UK. Avantaj ar fi si ca va fi windows in engleza preinstalat, chiar daca UK, comparativ cu cel in Germana. De obicei se poate schimba , mai ales la Pro.
La Amazon-urile din Europa nu paltesti decat transportul - preferabil express in cazul asta. Nu sunt alte comisioane sau taxe vamale.
Pretul se va ajusta in functie de TVA-ul din Romania la cele vandute de Amazon - deci mai scade un pic daca iei din UK.

Pe Amazon UK - https://www.amazon.c...=gateway&sr=8-3
Iesi cu vre 160 de lei mai jos - cam cat ar fi transportul.

Un dezavantaj uneori poate fi ca mai trebuie un adaptor la stecher - ca e posibil sa fie livrat cu stecher UK - e vreo 10 lei in Brico.

#18
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posteiffel, on 17 mai 2019 - 12:16, said:

Vezi ca asta din Uk nu e vandut de Amazon. Aici este un alt minus fata de amazon.de.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate