Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

pisicuta abandonata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPSC, on 17 mai 2019 - 08:18, said:


Să știți un lucru, cu toții, voi colegii care scrieți aici: lăsați pisica să-și găsească singură locurile din casă Ăźn care să-și facă culcușul. Acelea sunt locurile cu energie negativă, pe care ea o contracarează astfel.

Hai să n-o dăm totuși în bălării metafizice. Nu e vreo energie negativă, ba dincontra, pisicile caută locurile cele mai confortabile și în care se simt cel mai în siguranță.

#20
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Mi-au trebuit zile sa pricep de ce sustii ca esti mockerator,sunt pe cale sa pricep,ca iti bati joc de postari...ale altora..

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postwaterman, on 17 mai 2019 - 08:00, said:

Da câți ani ai de dormi cu pisicuță ?
Poate doarme in pisicuta.

[ https://images.autouncle.com/ro/car_images/63899898-c0f5-4418-bb7b-32065363fa15_bmw-318-i-e-36-pisicuta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Aha, deci in general energia negativă se concentrează in spatele sobei. E bine de stiut.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDMIHNEA, on 17 mai 2019 - 08:27, said:

Mi-au trebuit zile sa pricep de ce sustii ca esti mockerator,sunt pe cale sa pricep,ca iti bati joc de postari...ale altora..
N-ai priceput nici acum stai calm.


View PostAmaryl, on 17 mai 2019 - 08:31, said:

Aha, deci in general energia negativă se concentrează in spatele sobei. E bine de stiut.
Stai liniștit că pisica știe asta și se duce acolo și contracarează ea tot.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 17 mai 2019 - 08:23, said:

Tradu te rog contracarează.
Contracarare.

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prietene am și eu internet.

Explică-mi cum contracarează pisica energia aia negativă.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pisica e Jedi.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact cum o face, nu pot spune nici eu, n-am trăit în corpul unei pisici.
Însă, în apartamentul sau casa în care stă pisica, există energii negative generate fie din conjunctura locului respectiv, fie din cauza unor anumite persoane care, conştient sau nu, lasă o amprentă energetică negativă.
Pisica detectează această energie negativă şi acţionează prin contracararea ei. Cum face detecţia, nu ştiu.
Contracararea se face de către pisică: mai întâi prin avertizări către om (privire fixă în gol, deşi acolo nu pare a fi nimic, deplasare şi adulmecare a locului respectiv, urmărirea cu privirea a ceva care pare să se deplaseze), apoi prin refugieri în locurile de culcuş; dacă omul încearcă să o mute de acolo, pisica va protesta.
În cazul în care pisica şi omul stau la curte, pisica poate pleca de acasă pentru câteva ore, luând astfel încărcătura energetică negativă.

Ca idee: pisica îşi alege stăpânul, nu invers. Dacă respectivul este încărcat energetic negativ, ea va fugi de el, cu toate că lui îi plac pisicile.
Câinele se refugiază lângă omul care simte că-l iubeşte; pisica nu stă decât lângă oamenii încărcaţi pozitiv energetic.

Atunci când pisica se mângâie de gleznele omului, nu o face neapărat din dragoste, ci cu scopuri precise: mai întâi, cu ajutorul unor glande de pe mustăţi, îşi lasă mirosul pentru ca astfel să ştie că acel om face parte din mediul ei; apoi, fiindcă îl simte pe om încărcat negativ şi astfel îi preia energia negativă, pentru a o contracara. Dacă pisicii îi este frică şi caută refugiu la om, se va lipi de gleznele lui, nu se va freca de ele.

În 15 ani de tovărăşie cu pisica am învăţat multe de la ea.

Edited by PSC, 17 May 2019 - 09:18.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am 9 pisici.
În urmă cu doi ani, am avut 12, însă unele au murit otrăvite, altele au plecat.
Scrii asta din experiență și cu siguranță așa este: unele pisici sunt terapeute, adică se așează pe locurile care ne dor sau sunt bolnave, mai ales picioare, mâini, piept, cap. UNELE, nu toate (asta am scris ca răspuns unui utilizator de mai devreme, se știe el care este).
Între ale mele se află 2 categorii:
1. terapeute, le place mult în casă, mănâncă tot timpul;
2. descurcărețe, stau pe afară și vânează, umblă departe de casă, intră rareori înăuntru.
Așadar, dacă pisica vine și se așează pe voi, simte că aveți ceva.
Cunosc un caz când pisica i se urca în cap femeii când stătea în pat, iar soțul o alunga; a murit de tumoare la creier.

View Postwaterman, on 17 mai 2019 - 08:56, said:

Prietene am și eu internet.

Explică-mi cum contracarează pisica energia aia negativă.
Pisica absoarbe acele energii, apoi le elimină prin tuse.
E greu să detaliez, din moment ce nu ai văzut o pisică care se așează ore întregi într-un singur loc, aparent fără nici un comfort sau căldură, apoi se ridică și începe să tușească.

#29
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Mare e gradina ta doamne...
Auzi, ale dracu mățe, sunt pe categorii, unele halesc șoareci altele energie negativă.
Pacat ca nu le a facut Dumnezeu cu 2 cozi ca să se poată încărca la priză direct.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Odată pe lună, pisica trebuie să vomite. Am văzut mulţi disperaţi pe la veterinar, din cauza asta. Dar ea aşa trăieşte.
Pisica se spală singură, regenerându-şi astfel vitaminele esenţiale şi eliberându-se de stres (un alt mod de a contracara energia negativă). Ea se spală strict în două situaţii: după ce mănâncă şi atunci când este stresată. Cred că aţi observat că, după ce o alungă cineva, în primul loc în care se opreşte începe să se spele. Prin spălare, ea îşi asigură nu numai igiena, ci şi tonusul general.
Vomitatul are loc ca parte firească a procesului de digestie: elimină părul acumulat în organism în timpul spălării. Dacă pisica nu mai vomită timp îndelungat, e semn că va suferi de tulburări grave pentru ea (blocaje, cel mai des).
De asemenea, pisica trebuie să mănânce iarbă odată pe săptămână, iarba ajutând-o la digestie. La fel este şi la câini.

View PostAmaryl, on 17 mai 2019 - 09:22, said:

Mare e gradina ta doamne...
Auzi, ale dracu mățe, sunt pe categorii,
Uite aşa se recunosc oamenii care nu iubesc pisicile.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am avut și eu pisic. Și l-am iubit. Deștept, ieșea cu mine la țigară, ascultător, cuminte, curat.
Foarte distant așa de felul lui. Dar când eram supărat venea și stătea cu mine. Au ele un fel de simț al lor, da, se așează pe tine dacă te doare ceva.

A tras să moară vreo 2 săptămâni în total, nu au avut ai mei ce să îi mai facă, nici cu veterinar.
Nu s-a chinuit. N-a mai mâncat și s-a stins așa ușor.
M-am dus eu seara la ai mei să-l văd :( a ridicat capul și și l-a pus în palma mea.
În noaptea aia s-a și dus în raiul pisicesc.


Dar aia cu energia absorbită și tușită e tare rău de tot.

Știu și eu că ar fi un fel de câmp magnetic emis de Terra, oarecum modelul seamana cu liniile de demarcație de la pătratele de pe tabla de șah, și cică pisicilor le-ar plăcea să stea exact pe locul unde acele unde se intersectează.
Din citite, nu pot confirma sau infirma.

Dar aia cu conversia energiei negative în tuse Posted Image

View PostPSC, on 17 mai 2019 - 09:24, said:

Odată pe lună, pisica trebuie să vomite. Am văzut mulţi disperaţi pe la veterinar, din cauza asta. Dar ea aşa trăieşte.


Vecineeee

Vomită de fapt cocoloașe de păr, păr îngurgitat când se spală. Hai că am citit mai departe și ai zis.

View PostPSC, on 17 mai 2019 - 09:24, said:

Pisica se spală singură, regenerându-şi astfel vitaminele esenţiale şi eliberându-se de stres (un alt mod de a contracara energia negativă).

Posted Image


View PostPSC, on 17 mai 2019 - 09:24, said:

De asemenea, pisica trebuie să mănânce iarbă odată pe săptămână, iarba ajutând-o la digestie. La fel este şi la câini.

Ești pisicolog ?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim93, on 17 mai 2019 - 09:17, said:

Am 9 pisici.[...]
Cunosc un caz când pisica i se urca în cap femeii când stătea în pat, iar soțul o alunga; a murit de tumoare la creier.
Să-ţi trăiască.
În iarna asta am vrut să aduc iarăşi un pisoiaş acasă, însă programul nostru este de aşa natură încât ar fi urmat să stea singur minim 12 ore (era motan).
Pisoiaşul ţinea morţiş să se urce pe umărul meu stâng şi să stea semeţ acolo, aşa cum stau papagalii. Îl lăsam jos, iar el se urca pe piciorul meu ca pe un copac şi nu se lăsa până nu ajungea pe umărul stâng.
E cunoscută dorinţa pisicilor de a privi lumea de la înălţime; ele sunt curioase şi astfel vor să ştie ce se întâmplă peste tot, mereu.
Dar nu asta era motivaţia pisoiaşului; nici acum n-am scăpat de durerile din umărul stâng.

#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
waterman: eu dorm cu motanul...
defapt dormim.

se suie in pat la picioarele noastre cand ii este racoare.
probleme gogule ?

Edited by Mihai_3, 17 May 2019 - 09:52.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAmaryl, on 17 mai 2019 - 09:22, said:

Mare e gradina ta doamne...
Auzi, ale dracu mățe, sunt pe categorii, unele halesc șoareci altele energie negativă.
Pacat ca nu le a facut Dumnezeu cu 2 cozi ca să se poată încărca la priză direct.
Din moment ce nu te interesează pisicile și le urăști, ce mai cauți pe topicul ăsta ?
Și pentru cunoștințele tale, acelea cărora le place afară, pot sta, de asemenea în casă în unele locuri, însă nu se așează pe stăpâni.
În orice caz, nu te forța să pricepi, fiindcă aceste informații sunt cu mult peste capacitatea ta.

@Waterman, iarba pentru pisici este ca un pansament gastric.
Râzi în continuare despre tuse, însă nu doar la pisicile mele am văzut să facă asta.

View PostPSC, on 17 mai 2019 - 09:30, said:

Să-ţi trăiască.
În iarna asta am vrut să aduc iarăşi un pisoiaş acasă, ĂŽnsă programul nostru este de aşa natură ĂŽncât ar fi urmat să stea singur minim 12 ore (era motan).
Pisoiaşul ţinea morţiş să se urce pe umărul meu stâng şi să stea semeţ acolo, aşa cum stau papagalii. Îl lăsam jos, iar el se urca pe piciorul meu ca pe un copac şi nu se lăsa până nu ajungea pe umărul stâng.
E cunoscută dorinţa pisicilor de a privi lumea de la ĂŽnălţime; ele sunt curioase şi astfel vor să ştie ce se ĂŽntâmplă peste tot, mereu.
Dar nu asta era motivaţia pisoiaşului; nici acum n-am scăpat de durerile din umărul stâng.
El simte durerea și calmează, nu poate însă să vindece fiindcă nu e medic.
Cu câteva zile înainte să facă infarct, un pisoi se tot urca pe pieptul unchiului.

#35
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Măi, eu n am nimic cu mâțele, am avut si eu un motan, cel mai tare din cartier, era galben cu dungi, ziceai ca e tigru in miniatura, dar cand o luați pe arătură cu energiile negative si eliminarea lor prin tuse, hai da o dracu de treabă...
Iar initiatorul daca o avea si el 12, la fel precum colegul forumist de mai sus, e logic ca mai ia tac so cate 2-3 si le mai duce pe coclauri. Pai iti dai seama de ce concert ai parte cand intra cate 2-3 in călduri ? Aia nu mai e casa,e balamuc.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@waterman
Nici eu nu cred cu eliminarea energiei negative prin tuse. Pisica mea nu cred că a tuşit de mai mult de 3 ori în toată viaţa ei.
Despre pisoiul tău: să crezi tu că nu s-a chinuit. Faptul că nu vorbeşte şi nu se poate exterioriza ca noi, nu înseamnă că nu se chinuie/nu s-a chinuit.
Dacă ţinea la tine la fel cum ţineai şi tu la el, să fii sigur că a suferit.

Am multe experienţe cu animale.

În 1986, nişte copii demenţi au aruncat un căţeluş de câteva luni pe tubulatura de aerisire a blocului nostru, în baie. O săptămână întreagă, acel căţeluş a scheunat continuu. Continuu. Fără mâncare şi fără apă, mai ales.
Apoi, cu vecinul de sus, tata a spart coloana de aerisire şi l-a scos, după ce, în primele zile, s-au acuzat reciproc de chinuirea animalului.

Odată scos de acolo, am făcut rost de o cutie şi l-am pus în ea. Deşi aveam 12 ani, eu eram cel care avea grijă de el. Îl hrăneam, îi dădeam apă, îl spălam. Nu se putea mişca, iniţial, apoi s-a mai întremat.
De ce a murit? Din cauza unei rupturi la plămâni care n-a putut fi rezolvată, căţelul fiind mult prea mic şi beleaua fiind asociată cu complicaţiile traumei.
Cu două zile înainte să moară, singurul om la care reacţiona în vreun fel eram eu. Deşi tata îl scosese din zid, deşi mama îl mângâia, el zăcea ca o legumă pe fundul cutiei, fără să se uite la ei. La mine, în ciuda suferinţei şi slăbiciunii (horcăia când respira şi îi tremurau picioarele din spate), se ridica şi mă privea fix în ochi. Şi plângea.
De atunci, n-am mai putut creşte niciun câine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate