Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Iar probleme de securitate la procesoarele INTEL !

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostArthos, on 22 mai 2019 - 20:52, said:

Culmea nesimtirii e postarea in acelasi topic de pe mai multe conturi, dar ne-am obisnuit deja cu excentricii ca sa nu zic altceva ce bantuie forumul asta. Momentan nu imi este foarte clar daca este vorba de o singura persoana sau 2 inrudite.
inearca sa nu aberezi cu dinastea. amandoi avem conturi vechi ... cu postari destule

daca 2 persoane au aceiasi parere despre un subiect nu inseamna ca nu e una si aceiasi.
toti care urasc psd sunt aceiasi persoana?

View Postunbrutus, on 22 mai 2019 - 22:41, said:

acuzatiile astea ca x e clona lui y sint interzise de regulament parca?
acuzatiile nu, clonele da.

Edited by shmu, 23 May 2019 - 08:31.


#74
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
INTEL 6 ani chiar nu a facut nimic, atata timp cat competitie nu a existat si-a batut joc de piata de procesoare.
Iar acum da din colt in colt, si ies la suprafata toate gaurile de securitate unele lasate asa ca sa "creasca performanta", altele pentru NSA si alte agentii guvernamentale.
Eu am mai spus nu vreau sa dispara nici intel, nici AMD, si nimeni, pentru ca este nevoie de competitie.
FanBOII trebuie sa dispara ca ei nu aduc decat flame si cearta.
Aleg orice producator atunci cand ofera ce trebuie si ce-mi trebuie.

Edited by notrust, 25 May 2019 - 09:06.


#75
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Uite acum am i5 6600.
Sunt la adresa cealalta.
De maine trece si asta la 24GB RAM.
Dupa lansarea lui Ryzen 3000 o sa devina calculatorul piticilor mei :)
bye

Attached Files



#76
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019
Bagi cam multe sub pres, in sensul ca argumentezi cu niste informatii cel putin hilare. Niciodata nu ai depus date esentiale, gen frecventa memoriilor, medii de stocare... chestii d-astea care tin de buna functionare a calculatorului. Daca 6600 e legat de memorii tactate la 2133 CL 19 si sta intr-un soclu de placa de baza low cost, normal ca nu poate saracul prea multe. O ti insa langa cu cantitatea memoriilor... ce te-a impiedicat pana acum sa instalezi 24GB RAM per mbele sisteme, caci cu gurita ta ai spus ca ai memorii ce zac prin sertare de cand era Basescu fata mare?!

V-ati uitat crucis cand am spus ca un i5 7600 nu face bottleneck cu un GTX 1060. Mai jos sunt niste capturi cu acest i5 si RTX 2060, deci mult mai puternica, si poate imi arati si mie jocul ala care nu poate fi rulat cu acest procesor, la detalii inaccesibile gtx-ului tau de 3GB. Actualul 7700k l-am recuperat de la pusti, caci a vrut laptop si oricum nu e fan jocuri.
PS. Jocurile sunt lansate dupa 2017, anul de la care sustineai tu ca e nevoie de excedent de nuclee pentru a fi rulate. O fi nevoie la amede, caci suntmult sub intel in jocuri, core vs. core.

Attached File  Far Cry 5.jpg   725.87K   3 downloads
Attached File  farcry new dawn.jpg   925.89K   5 downloads
Attached File  AC Origins.jpg   803.21K   5 downloads
Attached File  forza horizon 4.jpg   582.03K   3 downloads

Battlefield V
Attached File  Battlefield V.jpg   1.06MB   3 downloads

Attached File  F12018.jpg   277.39K   3 downloads
Attached File  raider graphics.jpg   1.24MB   4 downloads

Attached Files



#77
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pentru mine o placa de 400 lei nu este low cost pentru un i5, iar RAM intotdeauna aleg CLul cel mic mai ales la INTEL si dupaia frecventa. Am 2133 CL 11
Are doar 4 threduri, nu are ce sa-i faca unui Ryzen cu 12 threduri cu OC la 3.8Ghz pe toate firele, si ajutat de RAM la 2667 cu CL13.

#78
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postnotrust, on 27 mai 2019 - 08:31, said:

Pentru mine o placa de 400 lei nu este low cost pentru un i5, iar RAM intotdeauna aleg CLul cel mic mai ales la INTEL si dupaia frecventa. Am 2133 CL 11
Are doar 4 threduri, nu are ce sa-i faca unui Ryzen cu 12 threduri cu OC la 3.8Ghz pe toate firele, si ajutat de RAM la 2667 cu CL13.
nu compara 2015 cu 2019...

#79
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019

View Postnotrust, on 27 mai 2019 - 08:31, said:

Am 2133 CL 11
DDR3 poate lucra cu cl11 la acea frecventa, dar doar cele cu profil gaming, setate sa lucreze la 2400 sau mai sus. La DDR4 trebuie sa imi demonstrezi, caci eu nu am reusit nici macar cl13 la 2400 cu niste memorii cu 3866MHz prin XMP. Nici cu Corsair Vengeance LPX 3000 cl 15.

Pentru gaming conteaza enorm viteza memoriilor, caci asta micsoreaza latenta.

Edited by Homo_Forumus, 04 June 2019 - 07:43.


#80
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Tocmai am vazut aseara un i7 seria 3770 care dupa ce a fost patchuit pentru toate vulnerabilitatile gasite a pierdut din performanta destul de mult.
Iar in Windows 10 la anumite momente pentru cateva secunde se ducea spre 100% usage.
Chiar si utilizatorul lui a spus ca simte ca au crescut timpii de compresie al filmelor pe convertXto DVD.
A zis ca termina un film de 2 ore de compresat din .mkv  in format DVD in 30 minute, iar acum aceiasi compresie dureaza 38 de minute.

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.phoronix...=intel-gen7-hit

Quote

Intel's Mitigation For CVE-2019-14615 Graphics Vulnerability Obliterates Gen7 iGPU Performance

Nici la GPU n-au scapat Intel....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate