Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Iar probleme de securitate la procesoarele INTEL !

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postburkina, on 17 mai 2019 - 05:46, said:

Intel sunt facute in colaborare cu israelienii. Care sunt cei mai mari hoti de tehnologie/spionaj etc.
Sau sunt sculele furate de la NSA si alte agentii Posted Image

View PostArthos, on 17 mai 2019 - 05:00, said:

O reclama dintr-un tab iti poate fura parola din alt tab :>
De aceea cand se fac operatiuni importante ce implica parole si netul nu se tin taburi suplimentare deschise, se inchide orice apllicatie neesentiala Posted Image

Edited by andreic, 17 May 2019 - 08:23.


#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asa a venit si WannaCry, pe fondul portitelor lasate de Microsoft NSAului, iar hackerii asta au vrut sa arate atuncii lumii ca Microsoft iti lasa P.C.ul in mana spionajului.
Oricum INTEL si-a omorat prin updateuri de BIOS procesoarele.
i5 6600 pe care il detin, in momentul in care am primit update de BIOS + cel de la Microsoft am pierdut vreo 5% din performanta lui initiala.

Edited by notrust, 17 May 2019 - 09:04.


#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si cand te gandesti ca eu nici macar nu am antivirus...

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Problema asta depaseste cu mult un antivirus...

#23
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postshmu, on 17 mai 2019 - 10:38, said:

si cand te gandesti ca eu nici macar nu am antivirus...
:)))))
Tot aceeasi replica dupa un an? :))

#24
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
"The flaw affects almost every Intel chip since 2011"

Ce "bine" ca am procesor mai vechi de atat. Posted Image

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAMETHIST, on 17 mai 2019 - 10:57, said:

Posted Image))))
Tot aceeasi replica dupa un an? Posted Image)
pai inca nu am antivirus. sau o fi ala de la windows... nush.. nu ma pasioneaza...

pentru mine toata chesti asta cu atatea updates si security shit si alte halea ma amuza. personal nu mai am antivirus de vro 2 ani, nu am patit nimic, si nici nu prea am ce sa patesc...
poa sa-mi fure detaliile cardului de plati online ca oricum nu am bani pe el decat atunci cand am nevoie, nu poa sa-mi fure parola de la internet banking ca o dau cu click si nu o scriu, dar si daca o fura, tot nu aveau ce face in afara de plata facturi...
alte parole? who cares?

si in plus, cu atatea chestii nasoale pe net, si tot n-am auzit vre-un prieten sau ruda plangandu-se ca a patit ceva naspa, sau ca ii mrege greu pc-u ca avea un miner in el sau mai stiu eu ce...

singura persoana care era sa-si ia tzeapa a fost maica-mea, dar prin email scam si nu prin virus sau mai stiu eu ce..

social targeting e in continuare cea mai buna metoda ca cineva sa faca rost de ceva sa aiba acces la informaatii.. in nici un caz un "ceva" care intra in miliarde de browsere si fura 3 trilioane de tone de date si apoi stai si filtreaza prin ele...

in fine... mi se pare ca scriu degeaba, ca va place drama si multi nu intelegeti deloc cum merge treaba... asa ca have fun la dramatizare.

apropos....
Attached File  ScreenHunter 1428.jpg   4.89K   22 downloads

am 6 taburi de chrome deschise, dar aparent sunt 23 de procese de chrome si care papa 2 Gb ram. acu... din toata memoria aia... hai sa zicem ca un tab foloseste 200 MB... acu imagineaza-ti cam cata informatie intra in acei 200Mb... si mai vedem dupa cum scoti tu parola din aia...

Edited by shmu, 17 May 2019 - 12:23.


#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am vazut la P.C.uri cu CPU sau GPU miner, sunt si siteuri, mai ales alea de filme online piratate.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu zic ca nu sunt. doar ca eu, prietenii mei, familia si restul celor care apeleaza la mine sa le fac pc-u, nu mi-au zis de asa ceva.

si de altii nu prea imi pasa asa mult.

acu sa stau sa ma ingrijorez si sa le zic si la altii sa-si faca griji desi nu au avut probleme cu cate rautati au fost pe net de ani de zile... ar fi cam... ca si cum as striga lupu fara sa-l vad.. stiu ca el e in padure, dar pana mea.. nu ma apuc sa dau alarma asa degeaba.

#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postvidiandrei, on 17 mai 2019 - 11:16, said:

"The flaw affects almost every Intel chip since 2011" Ce "bine" ca am procesor mai vechi de atat. Posted Image

Vă bate DJI pe toți la capitolul ăsta, el doar unge puțin rotițele din procesor și merge ca nou. Posted Image

#29
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postnotrust, on 16 mai 2019 - 20:50, said:

Attackers have to be able to run code on a machine in order to take advantage of ZombieLoad, so this isn’t a flaw everyone is imminently at risk from.

Cu alte cuvinte, riscul de infecție e similar cu celelalte milioane de viruși existenți.
Pe mine mă lasă rece.

#30
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Niste benchmark-uri: https://phoronix.com...PDS4e6TpsnT3SJU
Overall scade performanta cu 5-10%, jocurile nu cred ca sunt afectate, sau nu intr-o masura asa mare.

Cand vine vorba de context-switching, Ryzen e de 4 ori mai rapid ca un i9 patchuit
https://i.imgur.com/dh1Rvwa.png

Ma intreb de ce intel e asa lent la context-switching, doar are IPC mai mare iar latenta intre core-uri era mai mica decat la amd.

Edited by vj_Heaven, 17 May 2019 - 18:26.


#31
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Normal ca Intel e mai rapid din monent ce nu pierde timpul sa verifice daca X are voie sa acceseze Y recte toate gaurile astea de securitate.

Pe piata consumer ia iesit magaria pe zona business si-o ia in freza acum.

Edited by Arthos, 17 May 2019 - 18:35.


#32
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Dap..se pare ca toate aceste vulnerabilitati i-au afectat serios si pe cloud provideri.
https://twitter.com/...711501206913028

Quote

FYI, as cloud provider we rawly loss around 25% of CPU performances the lasts 18 months due to different CVE and issues on CPU and mitigation limiting capacity using microcode, so we stuff more CPUs, but prices didn't go down at all... That's a kind of upselling.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 17 mai 2019 - 08:23, said:

De aceea cand se fac operatiuni importante ce implica parole si netul nu se tin taburi suplimentare deschise, se inchide orice apllicatie neesentiala Posted Image
aplicatii e una si un alt tab e alta, nu ii da impresia ca ar avea dreptate. Ca nu are. Nu iti fura o reclama din alt tab parola Posted Image

View Postnotrust, on 17 mai 2019 - 09:03, said:

Asa a venit si WannaCry, pe fondul portitelor lasate de Microsoft NSAului, iar hackerii asta au vrut sa arate atuncii lumii ca Microsoft iti lasa P.C.ul in mana spionajului.
Oricum INTEL si-a omorat prin updateuri de BIOS procesoarele.
i5 6600 pe care il detin, in momentul in care am primit update de BIOS + cel de la Microsoft am pierdut vreo 5% din performanta lui initiala.
cum poate 5% pierdere de performanta la un proces sa poata fi considerat in mintea ta "omorat procesorul"?

raportat la tot sistemul, 5% pierdere performanta inseamna un 0,5% pierdere pe total sistem. Nesemnificativ, neobservabil

View Postvj_Heaven, on 17 mai 2019 - 18:18, said:

Niste benchmark-uri: https://phoronix.com...PDS4e6TpsnT3SJU
Overall scade performanta cu 5-10%, jocurile nu cred ca sunt afectate, sau nu intr-o masura asa mare.

Cand vine vorba de context-switching, Ryzen e de 4 ori mai rapid ca un i9 patchuit
https://i.imgur.com/dh1Rvwa.png

Ma intreb de ce intel e asa lent la context-switching, doar are IPC mai mare iar latenta intre core-uri era mai mica decat la amd.
deci scade performanta 5% pe CPU, dar jocurile folosesc GPU=ul, deci sint afectate cat? 0,5% poate?

View Postvj_Heaven, on 17 mai 2019 - 18:45, said:

Dap..se pare ca toate aceste vulnerabilitati i-au afectat serios si pe cloud provideri.
https://twitter.com/...711501206913028
da, si acolo performanta sistemului tine de mediul de stocare, performanta CPUului e doar o mica parte din sistem. Evident sint afectati, dar "afectati serios"? Pe ce te bazezi cand spui asta in final?
Tu spui ca sint afectati "serios", altii spun ca va fi neobservabil But, the spokesperson said, it was unlikely to be noticeable in most scenarios.

View PostArthos, on 17 mai 2019 - 05:00, said:

O reclama dintr-un tab iti poate fura parola din alt tab :>
nici vorba. Aiureli

Edited by unbrutus, 17 May 2019 - 23:51.


#34
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Cloud nu inseamna doar stocare, gasesti multe exemple cum au afectat mediul enterpsie dar se pare ca tu stii mai bine.

@Homo_Forumus, ce-ai patit, ti-au spalat creierul de pomenesti oameni poitici la fiecare 3 cuvinte pe o arie hardware? Nu te obosi sa raspunzi ca nu-mi pasa.

#35
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
@unbrutus : https://mdsattacks.com/

Quote

We show that attackers who can run unprivileged code on machines with recent Intel CPUs - whether using shared cloud computing resources, or using Javascript on a malicious website or advertisement - can steal data from other programs running on the same machine, across any security boundary: other applications, the operating system kernel, other VMs (e.g., in the cloud), or even secure (SGX) enclaves.


#36
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Am doua calculatoare cu I7.
Intrebare: Cuma ma afecteaza pe mine aceste "probleme de securitate la procesoarele INTEL" ?
Raspuns: In nici un fel !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate