Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Montare galerie noua pe suruburile vechi - se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna ziua - am nevoie de un sfat.

In apartament sunt inca vechile galerii de lemn la ferestre - cum montez termopane voi pune si galerii noi. Galeriile vechi erau prinse de perete cu niste "suruburi" f rezistente - pot masura distanta dintre ele.

Intrebarea este: exista vreun model de galerii noi (as prefera metalice cu o singura sina sau 2 - pt perdea si draperie) care sa poate fi prinse pe aceste cuie? Cumva as avea nevoie ca suportii prindere perete sa fie flexibili ca si distanta ca sa ii pot infileta pe cuiele mele - galeria veche sta prinsa cu piulite.

Eu acum am similar cu ce e in poza de lemn
[ https://media1.lajumate.ro/media/i/new_details/6/558/558896_galerii-din-lemn-masiv-pentru-perdele_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar vreau metalic cam asa.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjJ66mV0ZS6O9pYuyDLilR73rHwz4vGEQYeaWRiCG3jQOO-oz4 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu se pot folosi suruburile mele, care ar fi cele mai bune galerii - recomandari de care sa iau, de ce etc? Mersi

Attached Files



#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Daca galeria veche sta prinsa cu piulite pe un surub,asa cum spui,atunci alea sunt niste bolturi impuscate cu un pistol special folosit in anii 80,pe vremea cand bormasina era un lux.
In acest caz,daca vrei sa montezi,galeria de tipul celei din poza 2,nu vei putea monta acei suporti rotunzi pe boltul filetat,deoarece nu mai poti pune piulita in spatiul acela mic.
Solutia cea mai buna,pe care am aplicat-o si eu cand am schimbat galeria mea,este sa tai bolturile si sa montezi sistemul de prindere al galeriei noi folosind dibluri si suruburi,dar pentru asta e nevoie de bormasina.

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Modelul ăla din poza 2 e prost, are un singur punct de prindere și oricît de bine prinzi galeria în perete, lungimea suportului este destul de mare și șinele cu draperie și perdea atîrnă destul de greu încît în timp scoate diblul din perete, puțin cîte puțin, galelria se înclină și trebuie să o tot desfaci ca să strîngi la loc șuroabele.
Mai țeapăn e modelul de șine prins în tavan.
Oricum, nu abandona ideea folosirii bolțurilor existente. Cred că alea ar ține bine chiar și tipul de galerie pe care îl vrei tu. După renovare, cheamă pe unii de la o firmă de perdele să vadă situația.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 abancor, on 16 mai 2019 - 21:13, said:

Modelul ăla din poza 2 e prost, are un singur punct de prindere și oricît de bine prinzi galeria în perete, lungimea suportului este destul de mare și șinele cu draperie și perdea atîrnă destul de greu încît în timp scoate diblul din perete, puțin cîte puțin, galelria se înclină și trebuie să o tot desfaci ca să strîngi la loc șuroabele.
Profesionistii nu pun dibluri ci ancore.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 andreic, on 16 mai 2019 - 21:50, said:


Profesionistii nu pun dibluri ci ancore.

      "Ancorele" se mai numesc si dibluri metalice.
      Se folosesc in general la exterior pentru fixarea antenelor de satelit.
      Diblurile metalice functioneaza corect doar in beton sau zidarie solida.
      Nu cred ca vrei dibluri metalice in dormitor.
       La interior se folosesc dibluri din plastic pentru ca suruburile se pot ascunde cu usurinta.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Conexpand-uri este termenul.
La caramida eficienta, BCA, ancora chimica este de neinlocuit.
Si in beton este excelenta acolo unde riscul de microfisuri datorat conexpand-urilor este ridicat si fixarea este critica.

Edited by Ion_Bumbu, 16 May 2019 - 23:01.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 cspot, on 16 mai 2019 - 22:21, said:

  Se folosesc in general la exterior pentru fixarea antenelor de satelit.
  Diblurile metalice functioneaza corect doar in beton sau zidarie solida.
  Nu cred ca vrei dibluri metalice in dormitor.
Da, intr-adevar se folosesc la orice e nevoie de forta constanta si care nu slabesc in timp, copertine retractabile, elemente cadru metalic de forta etc... Am dat in caramida clasica fara probleme. La draperii se pun de diametru mai redus si merg fain daca dai in beton/caramida. Daca dai pe langa asta e... insa la fel si cu dibluri de plastic Posted Image

 cspot, on 16 mai 2019 - 22:21, said:

pentru ca suruburile se pot ascunde cu usurinta.
Aici vine oricum piciorul de lemn care acopera orice ar fi acolo.

Edited by andreic, 16 May 2019 - 23:37.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sistemul cu bare, si la cele cu lemn, si la cele din metal, are unele variante in care suportii sunt prinsi cu niste mici flanse care au prindere in 2-3 puncte in perete, si pe centru este un surub in care se infileteaza acel manson de langa perete.
Insa distantele dintre cele 2-3 prinderi sunt mici pt ca toata flansa e relativ mica ca sa intre in baza mansonului si sa nu se vada, si exista riscul sa se sparga peretele daca dai gauri asa apropiate, depinde si din ce e facut peretele, si nu doar la modul general din ce e facut, cu chiar ce calitate de material are, cat de bun este betonul, etc.
Asa ca am vazut cazuri in care si cele cu flansa facuta pt prindere multipla au fost modificate custom tot cu prindere centrala, fie pt ca peretele nu era de incredere si exista riscul sa se sparga, fie pt ca erau deja date gauri de la ce a avut omul inainte si nu dorea modificari, fie din lucrat fara rotopercutanta pt ca vecinii nu suporta zgomot sau pt ca nu e scula la indemana in momentul respectiv.
Am vazut la mansoane din lemn care au in mijloc busca melcata la care filetul de M6 a fost strapuns cu burghiu de 6 si apoi pus hotzsurub de 6 x 80, 6 x 100 in diblu mai pricopsit ca alea normale sunt proaste, si foarte important pus cu saiba M8 ca sa nu crape lemnul de la floarea zenc.
Legat de bolturi sau si prezoane cu M6 sau si M8, se poate pune piulita si saiba binemerci, dar e nevoie de o cheie tubulara potrivita.
Bolturile cu filet de M6 intrau cu diametru de 3mm in perete, si e cam putin pt parghie asa de mare fara sustinere in consola si prindere dublata.
Sunt rezistente pt ca sunt din otel crom-molibden-vanadiu si au tratament termic, insa nu rezista magic. Cand vrei sa scapi de ele se lovesc cu ciocanul si se sparg destul de usor chiar de langa perete.
Insa si inainte de '90 se puneu in pereti si suruburi mai mari, de 6 si in perete, cat si de M8 si M10. Dadeau oamenii gauri cum puteau batand cu ciocanul in bolturi ascutite si reascutite, sau facand o gaura mai mare cu spitul si ciocanul si apoi cimentat surubul.

Sistemul cu bare, chiar si in variante premium rafinate din stainless si cu niste capete decorative cilindrice nekitschoase, nu arata bine decat daca draperia este prinsa pe ocheti mari prinsi pe rejansa intarita, insa asa au dezavantajul ca faldurile draperiei au tendinta sa agate si perdeaua si trebuie sa ti de ia sa nu o traga daca nu vrei.

E fain sistemul cu sina metalica alba pe tavan si cu draperia si perdeaua facuta astfel incat clemele sa se prinda in spate mai jos, in asa fel incat sa  mearga cu marginea lipta de sina de pe tavan. Daca ai ales bine perdeaua si draperia si sunt si croite si prinse cum trebuie, nu mai ai nevoie de galerie de mascare.

Edited by loock, 17 May 2019 - 02:10.


#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Nu vreau sina prinsa de tavan pt ca va culisa greu - asa am vazut in casele unde exista sistemul asta. Ori in acest apartament cineva vrea sa deschida/aeriseasca zilnic/de mai multe ori pe zi deci perdelele tb sa culiseze usor pe galerii.

Peretele e din caramida.

Quote

Daca galeria veche sta prinsa cu piulite pe un surub,asa cum spui,atunci alea sunt niste bolturi impuscate cu un pistol special folosit in anii 80,pe vremea cand bormasina era un lux.
Gaurile au fost date in anii 70 la inceput deci s-ar putea sa fie si mai vechi. Totusi stau fixe in perete.

Le pot taia cu flexul si da altele dar iese f urat peretele - momentan pun doar geamurile nu renovez complet camera si vroiam sa fac minim mizerie si spart pereti.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Nu stiu ce fel de sine de tavan ai vazut tu  - eu am sina dubla de tavan, din plastic si la aceasta am carlige cu role. Culiseaza foarte usor, practic poti trage draperiile cu un deget.
Cu draperia stransa, daca o imping mai tare, culiseaza singura de la un capat la celalalt al sinei.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 castoras, on 17 mai 2019 - 05:31, said:


Gaurile au fost date in anii 70 la inceput deci s-ar putea sa fie si mai vechi. Totusi stau fixe in perete.


     Nu cred ca poti refolosi gaurile originale.
     E ca si cum ai avea 2 potcoave si ai cauta cal pentru ele.
     Gaurile se acopera cu glet si dispar.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 castoras, on 16 mai 2019 - 20:34, said:

Daca nu se pot folosi suruburile mele, care ar fi cele mai bune galerii - recomandari de care sa iau, de ce etc? Mersi

Nu exista "cele mai bune galerii"... Te orientezi cum au prinderea, masori cat sa fie inaltimea care sa-ti corespunda cu locul si alegi ce-ti place.
Sistemul de prindere, cum ti-ai dat seama, e altul...  Acu, daca trebuie taiate din perete boltzurile alea, sa nu se vada urat sau merg lasate in plata Domnului, numai la fata locului iti poti da seama.
Galeria noua se prinde in dibluri (preferabil rezistente, de 10)

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Mai interesant este sa prinzi o galerie cum doreste initiatorul pe un perete termoizolat pe interior cu polistiren de 50mm!
Acolo chiar e ceva de munca.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 castoras, on 17 mai 2019 - 05:31, said:

Nu vreau sina prinsa de tavan pt ca va culisa greu - asa am vazut in casele unde exista sistemul asta. Ori in acest apartament cineva vrea sa deschida/aeriseasca zilnic/de mai multe ori pe zi deci perdelele tb sa culiseze usor pe galerii.

In general sinele metalice au un sistem de tragere cu o coarda (sfoara) in lateral, e o bucla lunga cu greutate pe ea in capatul de jos ca sa o centreze, si se trage de una din cele doua sfori ale buclei in f de directia in care doresti sa se deplaseze perdeaua.
Cu sistemul asta se trage de sfori, PUNCT.
Fara acel sistem perdeaua se misca foarte usor, ca si la sinele din plastic.
Se poate si cu sine din plastic sa arate bine, pt. ca toata smecheria e de fapt la rejansa si cum sunt clemele prinse mai jos ca sa ajunga draperia si perdeaua pana sus.

 Ion_Bumbu, on 17 mai 2019 - 09:23, said:

Mai interesant este sa prinzi o galerie cum doreste initiatorul pe un perete termoizolat pe interior cu polistiren de 50mm!
Acolo chiar e ceva de munca.

E mult si polistiren de 20mm care se mai practica la peretii vitrati, insa 50mm e oricum o aberatie pe interior.

De munca nu e mare diferenta, o rotopercutanta decenta da gauri si de 26mm, insa trebuie sa ai burghiu si conexpanduri potrivite pt prins cale ferata, si desigur bara filetata speciala din otel aliat si tratat termic dupa filetare.

Edited by loock, 17 May 2019 - 13:17.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Se mai practica 50mm si pe interior...
Este destul de simpla metoda si mai ales eleganta tehnic, trebuie exact aceleasi conexpanduri ca pentru fixare normala.
Conditia este sa fixezi un suport solid in perete.
O teava de 3/4" avind in cap un disc sudat si gaurit se fixeaza in perete, lungimea in cazul de fata fiind 50mm.
Talpa piciorului se stringe pe buza tevii.
Realizarea ramine la latitudinea fiecaruia, am folosit 2 tipuri de prindere, ancora chimica cu bara filetata de 8mm in caramida iar in beton
conexpand cu bara sudata in capul lui.
Trebuie ca teava sa se prinda fix pe peretele de rezistenta cit mai scurt, daca o pui doar ca prelungitor si incerci sa o tii strinsa din piciorul garnisei nu merge, piciorul fiind din dural.

#16
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Update: am luat galerie metalica cromata din Leroy Merlin, gaurile sunt o idee mai mari decat suruburile mele din perete dar sta fara probleme.

Totul s-a terminat cu bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate