Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Marantz pm6006+wharfedale diamond 225

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Azi am facut un test.
Am conectat tableta la amplificator prin intermediul unui cablu jack to RCA si spre surprinderea mea am putut sa invart de volum pana la 100% fara distorsiuni.
Volumul tabletei dat la 90%.


#20
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Edigee, Ce ti-a scapat tie e ca loudnessul functioneaza diferit la diferite nivele ale potentiometrului de volul. Cel putin asa e la toate amplificatoarele pe care le-am vazut, altfel nu ar avea nici un rost, roteai din potentiometrele de ton si aia era.

View PostBrosteanu-Robert, on 17 mai 2019 - 17:27, said:

Azi am facut un test.
Am conectat tableta la amplificator prin intermediul unui cablu jack to RCA si spre surprinderea mea am putut sa invart de volum pana la 100% fara distorsiuni.
Volumul tabletei dat la 90%.

e clar ca buna ziua de ce. Tableta da un semnal foarte slab si de aia ai putut roti pana la maxim. Cand utilizezi iesirea optica, utilizezi semnalul care iese din DAC-ul integrat in amplificator iar acesta e mult mai puternic astfel ca puterea maxima o obtii cand potentiometrul de volum e "pe la ora 13". Mai departe nu are rost sa invarti ca bagi distorsiuni in boxe. Deci nu boxele distorsioneaza, semnalul iese deja distorsionat din amplificator.

Eu am vazut intr-un magazin un pachet ampli plus boxe, era un marantz pm5005 cu boxele pe care le am, triangle zerius 902. Fiindca am boxele, chiar m-am oprit un pic sa vad cum functioneaza. Se auzea chiar foarte bine. I-am dat pana aproape de maxim si nicio problema. Cu loudnessul activat aveau un bass foarte bun si profund. Imi adusesem aminte de vorbele cuiva precum ca marantz cu triangle nu au bas...

Edited by vinciun, 17 May 2019 - 17:39.


#21
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Buna ziua din nou.
Am achizitionat un cd-player Marantz cd6006 si intr-adevar,acum se aude mult mai clar si la nivele mari de volum.
DAR tot mai am o problema,la nivel mic de volum,atat de mic incat trebuie sa ma apropii cu urechea de difuzor,se aude cu bruiaj....ca si cum difuzoarele ar fii descentrate.
Ce ar putea fii.precizez ca se aude asa in ambele boxe.

#22
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Si inca ceva....conteaza ce iesire a cd-playerului folosesc.
Acum folosesc iesirea cu RCA.Cu un cablu de 30 lei.
Muptumesc.

#23
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Este foarte bine asa...in felul acesta folosesti dac ul cd ului care este mai bun decât cel al amplifului...cablul e praf dar nu asta e mai important acum...bucură te de muzică.

#24
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Multumesc pt raspuns.
O sa schimb cablul RCA cat de curand cu unul de calitate.Si o sa schimb si cablul de la boxe cu unul mai gros de 2.5.Cablul care il am acum cred ca nu are mai mult de 0.75.poate conteaza si asta.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
2.5 mm e OK .0,75 mm e total nepotrivit. Nu se incalzeste?

#26
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Daca va referiti la cablu,nu stiu.In schimb amplificatorul ia foc,si nu exagerez cu nimic.

#27
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Un motiv in plus pt care se incinge amplificatorul si mai tare este ca am pus cd-playerul deasupra.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu are cum sa se incalzeasca amplificatorul de la cablu prea subtire. Cablu da, dar ar trebui sa asculti la puteri mari, intr-o camera de bloc nu prea folosesti nici 15w.

#29
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Buna seara.
Amplificatorul meu se incalzeste binisor.Daca pun ceva deasupra chiar frige.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
La volume mari? La ascultat normal sau in standby?  Unele amplificatoare functioneaza degajand mai multa caldura. Al tau la un consum maxim de 150w nu cred ca ar face parte din categoria aia. Daca la ascultat normal nu poti pune mana pe el e o problema. Vezi in primul rand sa nu aiba mult praf in el.

#31
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
In stand bye e rece.
La volum normal se incalzeste.
Cu cd-playerul pe el si volum maricel frige calumea,chiar mirosea a incins.
Bineinteles ca mam speriat si am pus amplificatorul deasupra.

La volum normal se incalzeste dar nu arde

La volum normal se incalzeste dar nu arde

#32
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Oricum,banuiesc ca are protectie si se stinge cand se supra incalzeste.....de exemplu am probat niste casti de telefon sa vad cum se aude si cand maream volumu spre maxim se stingea.....

#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postvinciun, on 17 mai 2019 - 17:26, said:



Stiu cum functioneaza loudness-ul si nu la toate introduce o forma de U, la marantz asa e, la altele afecteaza doar partea de bas nu si inaltele. INSA ce am spus eu? Dai bass la minim, adica -10db la 50hz cu panta de rigoare spre mid bass si activezi loudness, acesta da un boost de 10db la 50hz cu panta de rigoare spre midbas si astfel obtii exact acelasi lucru ca si cum esti petentiometru de bass pe zero. Diferenta e ca pe masura ce maresti volumul din potentiometrul amplificatorului loudnessul isi micsoreaza boostul progresiv astfel ca la volum maxim efectul lui e zero, deci ai minus 10db pe bas la vol maxim. Acum poti sa te joci un pic, de exemplu cu loudnesul activat dai basul la -5 in loc de -10. Astfel vei avea un boost de 5db la volum foarte mic ceea ce e mai interesant, undeva la volume medii boostul pe bas va fi zero si la maxim -5, suficient incat sa se simta dar nu fortezi membrana boxelor sau chiar amplificarea.
Totul e relativ!
Tine foarte mult de nivelul de iesire al sursei,de masterizarea piesei,de sensibilitatea intrarii amplificatorului si la urma de caracteristicile si corectiile etajului de preamplificare.
In functie de sursa poti sa ai corectii si acolo(Vezi PC unde ai corectii si in interfata playerului si in driverul dispozitivului de sunet)
Asta e...in hi-fi se cer mii si zeci de mii euro pe amplificatoare care nu au nici macar un vumetru si protecție la clipping,scurt,overload,thermal.
Asta ca sa nu vorbim ca iesirile si intrarile echipamentelor nu sunt standardizate decat pe hartie ca in realitate....



#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru ca asta se cere. Pentru audiofili e problema mare daca apare un buton in plus sau un bec. Ideal nici potentiometru de volum sa nu fie... Producatorilor atat le trebuie. Uite cata electronica si tehnologie cumperi de 3000 de euro cand iei un tv si cata in cazul unui amplificator stereo de 2x60w la aceiasi bani.

Sa nu mai pimenesc 10.000 de euro.

#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Șerpilor le e frică de televizoare.

#36
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Buna ziua.
Am o nedumerire în legătură cu un amplificator Yamaha ax 892.
Pe spatele lui exista un selector de impendanta cu 2 pozitii, 4 ohmi si 6 ohmi. Pe ce poziție ar trebuii pus selectorul, ținând cont ca boxele (diamond 225) au 8 ohmi dar scade și pana la 4.1ohmi ,în timpul functionarii.
Mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate