Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Marantz pm6006+wharfedale diamond 225

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Dupa mai multe saptamani de documentare pe internet am inteles ca un amplificator si doua boxe e solutia cea mai buna pt a asculta muzica.dupa ce le-am cumparat am ajuns la concluzia ca ceva nu e in regula,in sensul ca nu pot sa dau mai tare de 50%(ora 12)ca incepe sa distortioneze grav.
Ca sursa de sunet folosesc un tv conectat optic(youtube).

Edited by Brosteanu-Robert, 16 May 2019 - 16:07.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
De pe alte surse conectate digital sau analogic se intampla acelasi fenomen?
Ce intelegi prin distorsiuni? Cum see manifesta auditiv?

#3
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Alte surse nu am incercat.
Cand vreau sa dau volumul mai tare incep boxele sa faca urat de nu se mai intelege nimic.baraie.
Imi da senzatia ca boxele ar fii prea mici.

Edited by Brosteanu-Robert, 16 May 2019 - 16:17.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ai mai avut vreodata un sistem HI-FI?

#5
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Nu.
Am avut prin anii 2000 o combina panasonic care tinuta in maxim se auzea foarte clar si tare.
Si am mai detinut un sistem 5.1 Logitech Z5500 care se auzea foarte bine cand era legat la PC cu placa audio dedicata.cu placa audio integrata se auzea mai incet si nu foarte bine.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Oricum sistemul ala a absolut overkill pt. YT ,calitatea audio pe YT e departe de decenta.
1. Cand dai tare sa nu fie bas si treble date spre dreapta. Le lasi pe mijloc(la zero). Neaparat. Altfel decibelii aia in plus pe bas si inalte iti omoara boxele.
2. Incearca neaparat si cu alte surse ,laptop ,CD player ,chiar telefon.
3. Vezi setari de sunet la TV si pe partea digitala ,mai modifica cate cava pe acolo. Pune pe PCM daca are.
3. Nu te astepta ca acest sistem sa sune sau sa-l folosesti ca ce ai avut inainte. E cu totul altceva.

Edited by edigee, 16 May 2019 - 16:43.


#7
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Multumesc pt raspunsuri.Ar mai fii o chestie care nu o inteleg.....de ce se stinge amplificatoru cand ascult muzica prin casti....in sensu ca daca trec cu volumu de 60% incep sa distortioneze rau si amplificatoru se stinge.
Castile sunt sony cu microfon pe fir.normal sant pt telefon.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
"Se stinge" pt ca e destept si intra in protectie. tu inca nu stii sa folosesti astfel de echipamente. ia manualul si ia google la citit. daca legi ampliful la sursa adevarata nu mai distorsioneaza asa de grav

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i vorba de nicio protectie. Aia e cu totul altceva, se declanseaza la clipping sau impedante prea mici la boxe. Mai degraba e o problema pe la casti.
In mufa de casti ai pur si simplu un comutator. Cand bagi jackul se comuta pe iesirea de casti si se intrerupe iesirea amplificata pt. boxe. Asa e la toate amplificatoarele . Si asa e normal sa fie.

Edited by edigee, 16 May 2019 - 20:12.


#10
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Cu un Audioquest drgonfly black + flac-uri vei avea o calitate audio mult peste ce ofera Youtube.  Dar nu cred ca vei avea claritate daca treci de ora 13. ..si chiar nu inteleg de ce trebuie sa asculti muzica la volum maxim..

#11
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Aveam in plan sa cumpar boxe de podea.exemplu diamond 230.dar daca amplificatoru pare ca nu poate cu astea de raft nu are rost sa ma complic.vroiam sa aflu de ce distortioneaza.sper sa fie tv de vina.

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

 Brosteanu-Robert, on 16 mai 2019 - 16:06, said:

Dupa mai multe saptamani de documentare pe internet am inteles ca un amplificator si doua boxe e solutia cea mai buna pt a asculta muzica.dupa ce le-am cumparat am ajuns la concluzia ca ceva nu e in regula,in sensul ca nu pot sa dau mai tare de 50%(ora 12)ca incepe sa distortioneze grav.
Ca sursa de sunet folosesc un tv conectat optic(youtube).
si sursa , suportul audio? E in regula? O inregistrare naspa se va auzi naspa pe cele mai scumpe scule din lume.

Oricum, eu as spune ca niciodata nu se da volumul  peste 50% din cursa potentiometrului.

Cred ca nici la concertele rock , boxele nu merg la puterea maxima, defapt intreaga instalatie.

Edited by tfmercedez, 16 May 2019 - 21:45.


#13
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Din punctu meu de vedere nu e in regula sa folosesc tv.e normal sa nu am fidelitatea unui cd.Dar ma gandeam sa nu distorsioneze de la 50%.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ti-am zis sa dai corectiile pe zero. Ai facut asta? Amplificatorul ala duce lejer boxele alea cu conditia sa nu dai boost la greu pe basi si inalte.
Hai sa facem un calcul simplu. 3dB inseamna dublarea puterii ,6dB inseamna de patru ori mai mult. Daca tu ai la corectii la bas si inalte de exemplu + - 6dB (vezi in cartea tehnica la amplificator) gandeste-te ce putere bagi in plus la boxele alea. Si da ,in acest caz o duce din greu si amplificatorul.

Edited by edigee, 16 May 2019 - 23:05.


#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 Brosteanu-Robert, on 16 mai 2019 - 16:06, said:

Dupa mai multe saptamani de documentare pe internet am inteles ca un amplificator si doua boxe e solutia cea mai buna pt a asculta muzica.dupa ce le-am cumparat am ajuns la concluzia ca ceva nu e in regula,in sensul ca nu pot sa dau mai tare de 50%(ora 12)ca incepe sa distortioneze grav.
Ca sursa de sunet folosesc un tv conectat optic(youtube).

combinele alea erau tare smechere. Pe masura ce maresti volumul ele scadeau din bas si invers, la volum foarte mic aveai un bas de-ti umplea camera insa la maxim urlau fara sa distorsioneze. Poti face ceva asemanatir si cu ce ai acum. Da-i basul la minim si in schimb activeaza loudness.

Ma mir cum de nu au pus producatorii de amplifucatoare un limiter, cum este in aproape orice player digital. Activezi limiter si poti sa dai mama basului, cand oricare din frecvente atinge linia 0 db volumul nu se mai da mai tare si gata. Astfel  nu mai zbarnaie nimic si nu se arde nimic.

Imi pare ca nad au.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Loudness deja introduce o curba in forma de U ,adica cat sa compenseze ce nu aude ureche umana la niveluri sonore scazute. Exact bas si inalte. Ca la partea de medii se stie ca urechea umana e cea mai sensibila ,mai ales la registrul vorbirii. Acolo nu e nevoie de boost la volume mici.
Limiterul ala de la NAD e de fapt o interesanta protectie anticlipping.
La sculele din domeniul audio pro( sonorizari ,PA ,studio) protectiile sunt implementate cam obligatoriu.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 16 mai 2019 - 22:40, said:

Hai sa facem un calcul simplu. 3dB inseamna dublarea puterii ,6dB inseamna de patru ori mai mult. Daca tu ai la corectii la bas si inalte de exemplu + - 6dB (vezi in cartea tehnica la amplificator) gandeste-te ce putere bagi in plus la boxele alea.
Mărești o densitate spectrală de putere într-o plajă destul de limitată de frecvențe, nu e chiar atât de grav cum arată calculul simplificat. Puterea globală a amplifucatorului tot aia e.
În plus, reglajele alea sunt de obicei limitate la vreo 10 dB maximum.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 edigee, on 17 mai 2019 - 15:38, said:

Loudness deja introduce o curba in forma de U ,adica cat sa compenseze ce nu aude ureche umana la niveluri sonore scazute. Exact bas si inalte. Ca la partea de medii se stie ca urechea umana e cea mai sensibila ,mai ales la registrul vorbirii. Acolo nu e nevoie de boost la volume mici.
Limiterul ala de la NAD e de fapt o interesanta protectie anticlipping.
La sculele din domeniul audio pro( sonorizari ,PA ,studio) protectiile sunt implementate cam obligatoriu.

Stiu cum functioneaza loudness-ul si nu la toate introduce o forma de U, la marantz asa e, la altele afecteaza doar partea de bas nu si inaltele. INSA ce am spus eu? Dai bass la minim, adica -10db la 50hz cu panta de rigoare spre mid bass si activezi loudness, acesta da un boost de 10db la 50hz cu panta de rigoare spre midbas si astfel obtii exact acelasi lucru ca si cum esti petentiometru de bass pe zero. Diferenta e ca pe masura ce maresti volumul din potentiometrul amplificatorului loudnessul isi micsoreaza boostul progresiv astfel ca la volum maxim efectul lui e zero, deci ai minus 10db pe bas la vol maxim. Acum poti sa te joci un pic, de exemplu cu loudnesul activat dai basul la -5 in loc de -10. Astfel vei avea un boost de 5db la volum foarte mic ceea ce e mai interesant, undeva la volume medii boostul pe bas va fi zero si la maxim -5, suficient incat sa se simta dar nu fortezi membrana boxelor sau chiar amplificarea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate