Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Dslr-uri pana in 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DeduToader

DeduToader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2019
Salut! Știu că sunt 1521 topicuri deschise pe subiectul ăsta și probabil v-ați plictisit deja...dar am nevoie de câteva păreri din partea unor oameni care se pricep mult mai bine decât mine la asta.
Deci am un buget de 2000 de lei pentru un kit cu tot cu obiectiv și mă gândeam la ceva sh, si trăgeam spre d7200 dar îmi depășește bugetul...Ce alte variante aș avea în banii ăștia, ca și calitate

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
D7100 - am vazut o gramada la vanzare si tocmai de aia sunt destul de ieftine.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Dar dece fix d7200?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Canon EOS 2000D (sau 4000D) ori Nikon D3300 (sau D3400)
Cam astea se incadreaza in bugetul tau.
Ambele vin cu obiectiv de 18-55 si sunt mai mult decat OK

Pentru restul, ori iei second hand, ori mai pui bani

#5
DeduToader

DeduToader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2019
Mynameismada, am vazut ca sunt multe dar niciunul nu se încadrează în bugetul meu

Crokodilu- fix d7200 pentru că l-am avut pe al unui prieten câteva zile la mine, și am rămas foarte plăcut surprins de el, eu venind de pe un d90 care este bun și își face treaba, dar nu suprinde cu nimic... cel puțin pe mine

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDeduToader, on 16 mai 2019 - 15:29, said:

Mynameismada, am vazut ca sunt multe dar niciunul nu se încadrează în bugetul meu
Crokodilu- fix d7200 pentru că l-am avut pe al unui prieten câteva zile la mine, și am rămas foarte plăcut surprins de el, eu venind de pe un d90 care este bun și își face treaba, dar nu suprinde cu nimic... cel puțin pe mine

Pe mine seria 7xxx m-a impresionat foarte negativ la ergonomie, imi vine sa le arunc cum pun mana pe ele, dar recunosc ca in general nu sunt compatibil cu brandul asta.

D90 ar fi relativ OK, am folosit de cateva ori cu un Tamron 17-50 f2.8, dar cred ca sta rau la fiabilitate, am un prieten care schimba D90-uri SH ca pe ciorapi de dama chinezesti de 15 deni...

Esti oricum probabil blocat pe Nikon si cu bugetul respectiv nu sunt multe variante.

Cu toate ca D500 face 3 ani (incredibil cand ne gandim cat au asteptat nikonistii inainte, dar uite a trecut timpul...), inca nu a cazut mult pretul SH.

Camere mai semipro cu AF mai bun, pe APS-C gasesti la Canon, 40D care insa e veche si fara video (doar iesire compozit SD), si oricum ai nevoie de obiective f bune L si alea alese ca sa nu ai probleme mari cu AF-ul.

Nikon-urile mai vechi din gama PRO si semipro de la D2x la D300 sunt totusi depasite la calitatea imaginii daca ai avut D90, deci mai greu se pot recomanda altceva.

Iar un D3-D3X probabil ca e prea greu - si dupa D90 si chiar si in sine...
Pt un D750 in toate mintile cred ca nu-ti ajunge bugetul, si oricum are tot 12 MP...
Daca D90-ul ala inca n-a murit cum am vazut ca e uzual, mai trage de el pana poti sa-ti iei un D810 sau D850.

Edited by loock, 16 May 2019 - 15:58.


#7
DeduToader

DeduToader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2019

View Postloock, on 16 mai 2019 - 15:57, said:



Pe mine seria 7xxx m-a impresionat foarte negativ la ergonomie, imi vine sa le arunc cum pun mana pe ele, dar recunosc ca in general nu sunt compatibil cu brandul asta.

D90 ar fi relativ OK, am folosit de cateva ori cu un Tamron 17-50 f2.8, dar cred ca sta rau la fiabilitate, am un prieten care schimba D90-uri SH ca pe ciorapi de dama chinezesti de 15 deni...

Esti oricum probabil blocat pe Nikon si cu bugetul respectiv nu sunt multe variante.

Cu toate ca D500 face 3 ani (incredibil cand ne gandim cat au asteptat nikonistii inainte, dar uite a trecut timpul...), inca nu a cazut mult pretul SH.

Camere mai semipro cu AF mai bun, pe APS-C gasesti la Canon, 40D care insa e veche si fara video (doar iesire compozit SD), si oricum ai nevoie de obiective f bune L si alea alese ca sa nu ai probleme mari cu AF-ul.

Nikon-urile mai vechi din gama PRO si semipro de la D2x la D300 sunt totusi depasite la calitatea imaginii daca ai avut D90, deci mai greu se pot recomanda altceva.

Iar un D3-D3X probabil ca e prea greu - si dupa D90 si chiar si in sine...
Pt un D750 in toate mintile cred ca nu-ti ajunge bugetul, si oricum are tot 12 MP...
Daca D90-ul ala inca n-a murit cum am vazut ca e uzual, mai trage de el pana poti sa-ti iei un D810 sau D850.

Până la un D810 mai am multă mămăligă de mâncat cum se spune...al meu nu a murit inca dar are un lag deranjant.
Cât despre blocajul meu pe Nikon...cam asa este pentru că doar pe ele le-am utilizat și ar fi prea bruscă trecerea la altceva și nu spun că nu aș fi încântat dar nu știu la acomodare cat de rapid aș reuși să fiu, dar acceptat și alte propuneri nu doar Nikon, vreau să le iau în considerare pe toate

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostDeduToader, on 16 mai 2019 - 14:59, said:

Salut! Știu că sunt 1521 topicuri deschise pe subiectul ăsta și probabil v-ați plictisit deja...dar am nevoie de câteva păreri din partea unor oameni care se pricep mult mai bine decât mine la asta.
Deci am un buget de 2000 de lei pentru un kit cu tot cu obiectiv și mă gândeam la ceva sh, si trăgeam spre d7200 dar îmi depășește bugetul...Ce alte variante aș avea în banii ăștia, ca și calitate

1) Ce vrei sa fotografiezi?
2) Ce obiective ai deja?

#9
DeduToader

DeduToader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2019

View PostStefanSC, on 16 mai 2019 - 16:31, said:



1) Ce vrei sa fotografiezi?
2) Ce obiective ai deja?

Fotografiez cam orice de la peisaje la portrete si mici evenimente, și aș vrea să intru mai tare pe partea asta de evenimente
Am un nikon AF-S dx 18-55 cu care a venit aparatul și încă un nikon 18-105mm care mă ajută mult cam în orice situație chiar și în lumină proastă

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostDeduToader, on 17 mai 2019 - 12:05, said:

Fotografiez cam orice de la peisaje la portrete si mici evenimente, și aș vrea să intru mai tare pe partea asta de evenimente
...
Cu bani, sau asa, de pamplezir?
Este o piata saturata de pozaci, cum le spun eu.

Fără suparare dar daca vorbesti de 18-55 ca obiectiv si ca 18-105 te ajuta in lumina proasta, nu stii ce spui :) Nu o lua in nume personal.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Omul s-a referit la ce are el.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa spui ca 18-105 te ajuta in lumina proasta... o fi f2.8 si nu stim noi?

#13
DeduToader

DeduToader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2019
Nu fac pe bani, dacă era pe bani probabil și bugetul ar fi fost mai mare, fac din simplă plăcere. Nu e cine știe ce pentru voi, care aveți altele, dar pentru mine și pentru ce am făcut eu, îmi este destul, voi probabil o duceți la nivelul pro

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Cât depăşeşte bugetul un D7200? De la D90 nu merită decât seria D7x00. D7000 are probleme pe la sistemul de AF, D7100 are probleme cu bufferul (dacă foloseşti rafala contează). Pe D7200 l-au nimerit. Eu n-am avut probleme cu Nikon D90 în afară de dezlipirea cauciucelor de pe el. Dar l-am folosit pentru vreo 20.000 de poze. Dacă cineva ia un D90 la 150.000 de poze e destul de probabil să-l schimbe des.
Dacă nu foloseşti fotografia în rafală poţi să iei liniştit D7100. Dacă ai nevoie de rafală mai bine mai strânge nişte bani pentru D7200. Senzorii de pe D7100 sau D7200 sunt mai buni decât senzorul lui D90 (mai câştigi 0.5 stopuri şi sunt mai lineari cu un dodge de maxim 3 stopuri nu prea ai probleme).
18-105 mm VR este decent şi te va costa mai mult decât bugetul tău să îl înlocuieşti dacă treci la alt brand de DSLR. Canon a avut senzori slăbuţi de tot (mai slabi decât senzorul lui Nikon D90) până la 80D. Nu cred că o să găseşti Canon 80D cu 18-135 mm IS STM în bugetul tău. Idem cu Pentax K5 II cu 18-135 mm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate