Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Din 2021 Honda inchide fabrica din Uk.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Se pare ca fabrica producea mult sub potential, insa cu siguranta are legatura si cu Brexitul. Iata repercusiuni care incep sa apara.

https://www.topgear....uk-factory-2021

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sa inchida, nene, sa inchida.. sa se moara de foame ca lumea sa vada pe pielea ei care sunt consecintele si sa condamne la unison capitalismul care ne-a adus intr-o asemenea stare de dependenta de nu mai putem fara el.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Io aș vrea să văz niște englezoi la noi la legume, la săpat. De foame să vină la muncă în România.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
si eu cred ca principala problema este Brexit-ul. Dar cum spune si Kres, sa simta pe pielea lor cum o sa fie cand le pleaca majoritatea companiilor de calibru si raman sute de mii de oameni in somaj. Ieri citeam ca multe companii din Anglia se muta deja in Germania. Anglia este o tara bogata, dar fara ajutorul marilor companii o sa se duca rezerverele repede repede si o sa li se faca dor de UE.

Edited by business11, 16 May 2019 - 13:10.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKres, on 16 mai 2019 - 13:04, said:

si sa condamne la unison capitalismul care ne-a adus intr-o asemenea stare

Și tu care sistem zici că ar fi mai bun ?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie nu mi-e mila de ei... Ei au votat brexit, nu noi.
Dar problema lor nu e ca inchide Honda o fabrica ci ca city ul bancar londonez va pierde jde mii de gioburi. Acolo ii va lovi de fapt cel mai tare.

Eu totusi cred ca la final nu va fi nici un brexit.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:10, said:


Și tu care sistem zici că ar fi mai bun ?

Ala in care ne vedem lungul nasului, in care nu avem credit si smartphone si in care ne straduim sa traim cu 500 de euro pe luna.  Cam traim intr-o iluzie a bunastarii, cei mai multi dintre noi...
Iata ca pentru unii visul bunastarii s-a terminat.   Sunt obligati sa inghita broscoiul cu fulgi cu tot...  La toti le va veni randul, la un moment dat.

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2019 - 13:12, said:

Mie nu mi-e mila de ei... Ei au votat brexit, nu noi.
Dar problema lor nu e ca inchide Honda o fabrica ci ca city ul bancar londonez va pierde jde mii de gioburi. Acolo ii va lovi de fapt cel mai tare.

Sa piarda nene...  la sapa, la munca de jos cu 9 lire pe ora in depozitele de la Amazon..   Acolo e durerea si scrasnetul dintilor.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKres, on 16 mai 2019 - 13:13, said:


Ala in care ne vedem lungul nasului, in care nu avem credit si smartphone si in care ne straduim sa traim cu 500 de euro pe luna.  Cam traim intr-o iluzie a bunastarii, cei mai multi dintre noi...


Si tu din care categorie faci parte? din aia care se uita cu invidie la cei cu 500 euro si credit la smartphone? :))

#9
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Nu se inchide doar fabrica din UK. Se va inchide si cea din Turcia. --> Legatura cu Brexit are dar nu prea.

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Sa o mute la noi. Da' repede, pana nu vine si RoExit.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKres, on 16 mai 2019 - 13:13, said:


Ala in care ne vedem lungul nasului, in care nu avem credit si smartphone si in care ne straduim sa traim cu 500 de euro pe luna

Păi creditul ți-l faci tu nu te obligă nimeni.
Realduc tu ești undercover ?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanyel61, on 16 mai 2019 - 13:18, said:

Sa o mute la noi. Da' repede, pana nu vine si RoExit.
Daca aveam infrastructura, poate ar fi mutat-o.

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postflavius1990, on 16 mai 2019 - 13:17, said:

Nu se inchide doar fabrica din UK. Se va inchide si cea din Turcia. --> Legatura cu Brexit are dar nu prea.

Sa se inchida, nene, sa se moara de foame, sa se trezeasca lumea din iluzie si sa vada ce ramane in urma astora cand isi repatriaza profiturile si o taie.. Sa vedem din ce bani mai platesc fostii angajati casele in care stau...

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:20, said:


Păi creditul ți-l faci tu nu te obligă nimeni.

Am mai auzit povestea asta.. Daca ar fi dupa capitalisti, am putea locui intr-un cotetz toata viata... Sa ne bucuram doar la banii de mancare si atat...

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Centrul Honda Europa ramane la Bracknell, masinile se vor produce in Japonia si vor fi importate de acolo in Europa, fara taxe vamale, intrucat acestea nu se mai aplica importurilor JP - EU :) E si rau dar e si bine, pe de-o parte. Europa va reprezenta o piata de desfacere pentru Honda, nothing more.
Pe forumul multimarca, este un baiat care lucreaza la Honda Europe, intr-o pozitie de middle management, el ne-a confirmat chestia asta acum vreo 3 luni de zile:

Quote

ne-a fost comunicat de directorul honda Japan, nu prea ai ce pune la îndoială :)
au fost anunțați toți angajații ca fabricile din Europa se vor închide în 2021.Managementul au spus ca își vor focaliza fondurile pentru dezvoltarea electricelor, asta fiind motivul închiderii
Nu are nici o treba cu Brexitul, si fabrica din Turcia are aceiasi soarta. Sunt depasite tehnologic pe partea de hibride si electrice, raman cele din Us care produc hibride, cele din Jp si cele Tailanda/China.

#15
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu cred ca are legatura cu Brexitul, ci era o treaba ce s-ar fi intamplat natural din moment ce Honda nu vinde mare lucru pe acolo si nici in Europa, ba mai mult au si retras unele modele de la vanzare in Europa.
Pur si simplu europenii nu cumpara Honda, prefera masinile "germane".

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:20, said:

Păi creditul ți-l faci tu nu te obligă nimeni.
Creditul nu intotdeauna ti-l faci de bunavoie, plus ca uneori se intampla sa ai surprize cu bancile. Nu peste tot e ca acasa cu mamica si cu taticu. :)

#17
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Spre deosebire de altii, economia lor nu sta in productie.
Nu mai exagerati atat.

#18
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Eu auzisem ca vor sa inchida si fabrica din Turcia.

Va ramane cea din Japonia pentru ca vor trece exclusiv pe masini electrice. Vor avea de pierdut cateva mii de muncitori, e adevarat, dar vor avea de pierdut si sute de mii de potentiali clienti, care probabil ca vor fi obligati sa se reorienteze spre marci mai ieftine. Asta nu e bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate