Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acuzat pe nedrept de furt la inventar

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGoosecat, on 16 mai 2019 - 12:30, said:

Nu ai nimic de castigat,
Nu e nicio sclavie daca nu te tine cineva fortat acolo.

#38
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 12:54, said:

Tu asiști la inventar ?


Gizăse ce logică ai

Bani pe minus la inventar nu există decĂąt dacă ai vĂąndut și nu ai luat banii pe produs. Sau cineva chiar a furat din bani.

Tu seara faci casa, zeturi, nebunii, verifici Ăźncasările de peste zi ?
Da, in fiecare seara fac casa, zeturile si mereu imi iese bine

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 12:56, said:

Adună niște dovezi mai Andrey55 că altfel rămĂąi și cu banii dați.

Cum am zis, filmat dobitocul cum cere bani. Te descurci ?

Și lasă patronul, filmează NEAPĂRAT și Ăźn paralel plĂąngere și la poliție.

I-ai dat vreo 3000 de lei pĂąnă acum, așa-i ?
Nu chiar 3000 pentru ca lucrez de 4 luni aici, in jur de 2000- 2500.Da, o sa il filmez.

Edited by Andrey55, 16 May 2019 - 13:00.


#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și la INVENTARUL LUI tu numeri ceva sau numără el și zice că lipsesc. Adică tu vezi lipsa la inventarul lui ?

#40
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Ce faci cu plangerea la patron ?
Nu ai dovezi ! Crezi ca el recunoaste ca cere bani ?
Nu-i mai da bani !!
Cea mai buna solutie e sa pleci dar nemernicul asta scapa si gaseste alt naiv rapid.
Incearca cu inregistrarea pe telefon dar nu stiu daca politia accepta asa ceva.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La câți bani i-ai dat ăstuia, dacă faci ce am zis și reușești, îmi dai PM să-ți dau adresa să-mi faci cadou un portofel și-o curea da să fie de piele nu vinilin.

Da ?

Repet filmează cum cere bani și în timpul filmării provoacă-l cu menționarea sumelor pe care le-a cerut anterior.

Edited by waterman, 16 May 2019 - 13:03.


#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostGbr_smt, on 16 mai 2019 - 12:14, said:

Data viitoare cand semnezi un contract de munca citeste cu atentie absolut toate clauzele si gandeste-te foarte bine daca esti dispus sa le accepti sau nu.
Si inca ceva. Orice contract care contine clauze care contravin legii, acele clauze sint nule, nu conteaza daca sint semnate sau nu.

#43
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:01, said:

Și la INVENTARUL LUI tu numeri ceva sau numără el și zice că lipsesc. Adică tu vezi lipsa la inventarul lui ?
Ma pune sa număr cu el toată marfa din stand și după calculam tot ce aia cu ce e in sistem.

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
ȘI IESE LIPSĂ ?

#45
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View PostGoosecat, on 16 mai 2019 - 13:03, said:

toti casierii asista la inventar.

Problema e ca  foarte greu poti sa urmaresti   cum numara banii supervizorul , ca-i numara foarte repede, mai e si unul cu niste maini MARI.
O perioada, gen 1-2 luni iesi ok, chiar pe plus, ca multi clienti refuza sa mai ia restul,  ca am auzit de la cineva  care lucrase la cinema  ca iesise si cu 16 lei  pe plus intr-o zi de sambata, de obicei iesea cu 6 lei pe plus.


Dupa un timp, incepeau minusurile:  ba -6 lei, ba - 7 lei, apoi -25 lei  pentru ca nu stie cum de i-a iesit bon de 1 leu  ca are calculatorul defect/imprimanta invechita de 10 ani si un POS instabil , si pe urma -50 lei, fix in momentul ala a demisionat, si-a dat seama ca-i bataie de joc.
Ba ca intr-o zi calculatorul ii dadea 30 de tichete  1+ 1 gratuit  la casa la inventar intr-o seara, dar el avea 45! Ce dracu?
Adica fie s-a defectat casierul, fie supervisorul  nu mai stie sa numere, fie sistemul computerizat s-a defectat.
Si in ultima zi i-a iesit fix minus un tichet, trebuia sa plateasca 50 lei pentru ambele bilete, fix in momentul ala a demisionat si nu l-au mai pus sa plateasca!  Nu dupa un timp mi-a spus ca cand s-a dus la cinema, vazuse ca au fost angajate trei casierite  prospaturi !  




Poftim, MARKETING!
Da, pai si eu 1 luna am iesit pe plus după numai pe minus

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:05, said:

ȘI IESE LIPSĂ ?
Da, eu in fiecare seara imi fac casa, număr banii făcuți pe zi, z.urile si imi ies toate bine. În momentul inventarului iese pe minus.Banii el spune sa ii dau lui ca pana iau eu salariul pune de la el sa acopere lipsa..Iar cu patronul nu vorbeste niciodată de fata cu mine.La început ieșeam care 50-60 de lei pe plus dar după numai pe minus

Edited by Andrey55, 16 May 2019 - 13:08.


#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ce fel de lipsă iese ?
La bani ?

Atunci ori nu încasezi corect ori ceva se întâmplă.

Dacă tu 29 de zile ai stoc bun casa ok, NU ARE CUM SĂ IASĂ LIPSĂ PE 30.

Ori greșești tu ori ăla te arde.

#47
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:08, said:

Și ce fel de lipsă iese ?
La bani ?

Atunci ori nu Ăźncasezi corect ori ceva se ĂźntĂąmplă.

Dacă tu 29 de zile ai stoc bun casa ok, NU ARE CUM SĂ IASĂ LIPSĂ PE 30.

Ori greșești tu ori ăla te arde.
Eu sunt sigur că nu gresesc pentru ca in fiecare seara număr banii de 3 ori sa fiu sigur

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mai copile, chiar mi-e mila de tine, cum isi bate ala joc de tine...
cum sa iesi minus la incasari, daca pentru tot ce vinzi ai bon fiscal emis, iar stocul este in regula ? dimineata cand deschizi magazinul, ai bani in casa de marcat - sa dai rest la clienti, de exemplu ?
noteaza-ti tot, fa-ti un carnet separat, scrie monetarul de la inceputul zilei, ce incasezi, ce produse ai vandut, cu cat inchizi ziua, ce bani predai la sediu.
esti sigur ca stii sa folosesti si  functioneaza corect casa de marcat si nu dubleaza tranzactiile/incasarile ? incasarile sunt mai mult cash sau ai si plati cu cardul ? nu cumva dobitocul de manager iti scoate lipsa la bani fix incasarile pentru care s-a facut plata cu cardul ?
la naiba, ca doar nu vinzi curele si portofele pe banda rulanta, ca la un magazin de paine, si n-ai timp nici sa faci pipi, presupun ca ai destule momente fara clienti, fii mai atent si mai organizat, noteaza-ti tot, verifica stocul si incasarile si in timpul zilei, daca nu vrei sa ajungi sa dai tot salariul ca sa acoperi asa-zisa lipsa din gestiune.

#49
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Eu inteleg ca nu lipseste din marfa.
Seful zice ca lipsesc bani din casa. Si-i cere banii.
Nu apare nicaieri vreo lipsa in scripte. Deci initiatorul cum dovedeste?
Asa cum ar  veni unul de pe strada si i-ar  cere 1200 lei.

Deci, nu-i mai da bani ! Ce o sa faca ?
Sa dovedeasca furtul !!

Edited by der25, 16 May 2019 - 13:13.


#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De final așa, filmare, verifică tu inventarul înainte de a veni el, filmat cum cere bani, poliție etc.

Baftă

#51
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015

View Postcorinadaniela, on 16 mai 2019 - 13:10, said:

mai copile, chiar mi-e mila de tine, cum isi bate ala joc de tine...
cum sa iesi minus la incasari, daca pentru tot ce vinzi ai bon fiscal emis, iar stocul este in regula ? dimineata cand deschizi magazinul, ai bani in casa de marcat - sa dai rest la clienti, de exemplu ?
noteaza-ti tot, fa-ti un carnet separat, scrie monetarul de la inceputul zilei, ce incasezi, ce produse ai vandut, cu cat inchizi ziua, ce bani predai la sediu.
esti sigur ca stii sa folosesti si  functioneaza corect casa de marcat si nu dubleaza tranzactiile/incasarile ? incasarile sunt mai mult cash sau ai si plati cu cardul ? nu cumva dobitocul de manager iti scoate lipsa la bani fix incasarile pentru care s-a facut plata cu cardul ?
la naiba, ca doar nu vinzi curele si portofele pe banda rulanta, ca la un magazin de paine, si n-ai timp nici sa faci pipi, presupun ca ai destule momente fara clienti, fii mai atent si mai organizat, noteaza-ti tot, verifica stocul si incasarile si in timpul zilei, daca nu vrei sa ajungi sa dai tot salariul ca sa acoperi asa-zisa lipsa din gestiune.
Am avut carnet separat si imi notam dar managerul a zis ca degeaba imi fac eu separat si a început să facă urat ca de ce imi fac eu carnet separat ca stie el mai bine si de atunci nu am mai scris pe caiet

#52
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Waterman, te credeam baiat umpic :) mai destept...nu-ti da cu virgula nimic ?

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostAndrey55, on 16 mai 2019 - 13:15, said:

Am avut carnet separat si imi notam dar managerul a zis ca degeaba imi fac eu separat si a început să facă urat ca de ce imi fac eu carnet separat ca stie el mai bine si de atunci nu am mai scris pe caiet
ASTA E DEJA TROLEALĂ.

Vezi că acum nu mai vine managerul să facă inventarul și să ia banii.
Vine jimi91.

Luna asta ai de plată 1000 de lei și asta așa că ne pare rău de tine.

Edited by waterman, 16 May 2019 - 13:18.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci marfa e ok, tu zici ca banii pe casa sunt ok de ce seful zice ca totusi nu sunt ok ?

Edited by bumpocbum, 16 May 2019 - 13:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate