Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sunet stereo transformat in 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Salutari,

Stie cineva sa existe un producator de componente audio care are o solutie capabila sa preia semnal stereo, in format digital sau analogic si sa scoata semnal binaural (3D) pe conector de casti?


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Stai ca nu inteleg. Eu vin din epoca benzilor de mag, a casetelor etc. Ce inseamna sunet 3D? Eu stiam de stero spatial, niste efecte..digitalizate pe mediu analogic, da glumesc. Oricum, sunet 3D in doua difuzoare, nu stiu ce este.
Poate ma adnacesc in prostie, dar stereo inseamna 2 canale. Binaural inseamna doua urechi...nu mai inteleg.

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Explicatie sunet 3D:

https://www.hotnews....terie-sunet.htm

Edited by 2Unlimited, 16 May 2019 - 11:13.


#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca nu a fost inregistrat din start cu microfoane 3D , nu o sa ai niciodata acel tip de sunet in casti.

View PostYOUR_GOD, on 16 mai 2019 - 11:04, said:

Ce inseamna sunet 3D?

Pune-ti o pereche de casti si asculta chestia asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8IXm6SuUigI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

View Post2Unlimited, on 16 mai 2019 - 11:12, said:


Eu inregistram voce stereo, la fel, fara efecte post. Daca esti priceput in editare audio, poti pune ceva efecte de spatialitate, dar nu poti transforma sursa.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stereo sound to 3D sound ?
Nu cred ca este posibil.

Nu prea este posibil nici macar stereo to surround. Tot ce vei realiza va fi doar o "pacalire" a urechilor.
Toata treaba depinde de master recording.
A fost inregistrat stereo - stereo asculti. Nu prea ai ce sa-i faci.
Putina muzica este produsa direct in surround sound - un exemplu ar fi movies soundtracks dar, nici asta nu prea cred ca o poti converti in 3D.

#7
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Si totusi, sint companii care spun ca au dezvoltat tehnologie pentru transformarea sunetului stereo ca sa adauge componenta sonora de spatialitate.

www.waves.com/nx
www.astoundholdings.com
www.razer.com
www.sphereo.co
www.nahimic.com

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dar radiourile alea 3D de pe vremuri cum erau?   :huh:  Că ştiu că recepţia era mono. Aveau nişte filtre pentru separaţie?
Ca f.d. înregistrare pe mai multe piste la filme s-a practicat (foarte puţin, din cauza costurilor) şi în anii '50-'60. La Sala Palatului exista instalaţie audio pentru 6 canale, că pelicula de 70 m.m. (era ca 35, numai că mai lată, nu era I-MAX) venea cu 6 piste.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 16 mai 2019 - 11:04, said:

Stai ca nu inteleg. Eu vin din epoca benzilor de mag, a casetelor etc. Ce inseamna sunet 3D? Eu stiam de stero spatial, niste efecte..digitalizate pe mediu analogic, da glumesc. Oricum, sunet 3D in doua difuzoare, nu stiu ce este.
Poate ma adnacesc in prostie, dar stereo inseamna 2 canale. Binaural inseamna doua urechi...nu mai inteleg.
Sintem noi prea batrani, your_god. Eu am prins si magurile pe lampi. Iar primul pick-up era de tip valiza, rusesc.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalgorab, on 16 mai 2019 - 11:43, said:

Si totusi, sint companii care spun ca au dezvoltat tehnologie pentru transformarea sunetului stereo ca sa adauge componenta sonora de spatialitate.

www.waves.com/nx
www.astoundholdings.com
www.razer.com
www.sphereo.co
www.nahimic.com

Bla ... bla ... bla ... gargara ieftina
Tot ce "produc" companiile astea, este un fel de virtual surround care, am spus asta deja, doar "pacaleste" urechile.
Asta-i tot

Tare mi-as dori sa pot asulta 3D - Bohemian Rhapsody sau Stairway to Heaven sau macar ceva de la Creedence
Mi-e teama ca este imposibil

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 16 mai 2019 - 11:47, said:

Dar radiourile alea 3D de pe vremuri cum erau?   Posted Image  Că ştiu că recepţia era mono. Aveau nişte filtre pentru separaţie?
Eu chiar aveam un radio pe lampi Modern, care avea o tasta pe care scria 3D. Era un model din 60 si ceva.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asa cum un film 2D se poate transforma in unul 3D, probabil si la audio e aceeasi chestie.
Probabil costa multicel, rezultatele sint uneori indoielnice, dar exista.
Concret, care este problema ta ???

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din cate am inteles eu el intreba daca exista un aparat care sa-i faca treaba asta, ceva in genul receiverelor multicanal de ultima generatie, capabile sa faca upscaling de la sunet 5.1 (de pe sursa) in dolby atmos. Nu cred ca-l interseaza sa plateasca un studio care sa remasterizeze sunetul de pe o inregistrare special pentru el.

Edited by razor01, 16 May 2019 - 12:03.


#14
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Exact. Un procesor de sunet in timp real care sa dea in casti efectul de spatialitate.

#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu se poate transforma nimic în ceva care cere informație suplimentară decât cu metode de inteligență artificială bazate pe stereotipuri ("știm" că la oameni vârful nasului e mai în față în raport cu restul feței, de exemplu) care ocazional iau plase monumentale când "regula" nu se aplică (extratereștri la care nasul e o afundătură sau fața e complet plată; sau, mai puțin exotic, în film apare un afiș cu un cap uman în loc de omul propriu-zis).
Și ce înseamnă sunet 3D? Atmos sau DTS-X?

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 May 2019 - 12:07.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalgorab, on 16 mai 2019 - 12:02, said:

Un procesor de sunet in timp real care sa dea in casti efectul de spatialitate.

Receiverele multicanal fac treaba asta, au o functie speciala. Eu am Marantz Sr 6013. Nu am probat asa ceva, nici nu am testat iesirea de casti dar daca te intereseaza treaba asta o sa incerc astazi.

View PostJean-Luc_Picard, on 16 mai 2019 - 12:04, said:

Și ce înseamnă sunet 3D? Atmos sau DTS-X?

Nu, am pus mai sus, este vorba despre un sunet inregistrat special pentru casti. Recomand ascultarea clipului postat de mine mai sus cu o pereche de casti.

Edited by razor01, 16 May 2019 - 12:07.


#17
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Efectul de spatialitate il poti obtine cu niste casti hi-fi de calitate, chiar daca eu nu am ceva de varf, tot ma uitam pe geam la anumite piese, dar conteaza si sursa cum a fost inregistrata.

Receiver-ul Denon ofera Neural X, din 5.1 face atmos, asta daca ai si boxe atmos, se descurca destul de bine.
La Z906, din stereo in 3D, iti completa boxele din spate, dar taia vocea, si daca te duceai langa ele, se auzea oribil cu se taie vocea.

Este imposibil sa faci un sunet bun din stereo in 3D, mai ales in doua difuzoare, sursa este cea mai importanta, cum a pus si razor01 clip-ul acela(special inregistrat cu doua microfoane la nivelu urechilor)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yd5i7TlpzCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FloriN_83, 16 May 2019 - 12:18.


#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stim daca vrea pentru muzica, filme sau inregistrari personale. Nu ne-a dat niciun detaliu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate