Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Apple iPhone XR sau XS

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Vreau sa-mi iau un iPhone si nu stiu daca merita diferenta in plus XS-ul pentru oled, inca o camera in plus, 1GB ram in plus dar cu bacterie mai mica. Asta inseamna autonomie mai mica.
La modul meu zilnic de utilizare al telefonului 3-4-5 ore convorbiri prin casca BT si maxim o ora de whatsapp, mail si fb, plec dimineata de acasa cu 100%, ajungeam acasa in jur de ora 17.00 cu p20 lite la 50%, cu s8 la 40%, cu mate 20 pro la 65%,iar cu iPhone 8 la 5%.
Am folosit pana acum android, am luat si am testat un iP8 resigilat de la emag cu wear level 100% si mi s-a parut ca tine cam putin bateria la ceea ce fac eu cu el, l-am returnat dupa 2 saptamani.
XS cred ca are autonomie asemanatoare cu iP8, din cauza asta sunt in dilema.
Sa iau un XS sa iau un XR?
Il voi cumpara sigilat de la emag sau olx.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia-l pe ăla mai nou. Și nu de pe OLX

#3
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Ambele sunt la fel de noi, ma intereseaza varianta mica de 64GB stocare, nu am nevoie de spatiu mai mare.
Asa ma gandeam si eu sa iau de pe emag, desi pe olx era pret mai mic, garantie la Apple 1 an, DAR, daca le declara cineva furate am probleme, raman si cu banu dat si cu telefonul luat.
Pana acum eram decis sa iau de la emag 90%, acum sunt 100% hotarat.
Si totusi, merita diferenta in plus pentru XS, pentru acele mici plusuri, dar sa pierd la autonomie fata de XR?
Am luat ca termen de comparatie autonomia de pe gsmarena, nu stiu cat de reala e.
Poate e cineva cu XS si/sau XR care il foloseste in mod asemnator cu mine, sa-mi spuna si mie cum sta cu autonomia.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011
ori X ori XS. XR este mai slab decat X si mai scump, deci nu merita in nici un caz.

Eu nu as merge nici pe XS, bani in plus si nu sunt diferente mai deloc fata de X. Go 4 X.

#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Eu nu stiu cum sta XR sau XS la autonomie insa la X, fi-miu in 2 zile nu consuma bateria, butonat la greu. Telefonul e luat de nou (emag) in aprilie.

#6
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,677
  • Înscris: 29.03.2010
Am avut si XR si XS si acel GB de RAM se simte putin, doar daca folosesti multe aplicatii in interval scurt de timp.

Bateria XR-ului este fenomenala. Dar cica ios 13 vine in toamna cu dark mode, care ar putea ajuta pe parte de autonomie telefoanele cu OLED, adica X, XS si XS MAX.

XR nu este mai slab decat X, precum spunea cineva mai sus.

#7
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am trecut de la 8 la x si bateria tinea mai bine cu aproximativ 20%,ca sa ti faci o idee daca spui ca ai avut 8.



#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,784
  • Înscris: 13.07.2011

 R10, on 16 mai 2019 - 12:56, said:

Am avut si XR si XS si acel GB de RAM se simte putin, doar daca folosesti multe aplicatii in interval scurt de timp.

Bateria XR-ului este fenomenala. Dar cica ios 13 vine in toamna cu dark mode, care ar putea ajuta pe parte de autonomie telefoanele cu OLED, adica X, XS si XS MAX.

XR nu este mai slab decat X, precum spunea cineva mai sus.

XR are doar procesorul mai performant. Dar oricum nu se simte diferenta si nu argumenteaza pretul.
Xul in schimb are o camera mai buna, und display mai bun si este mai premium-build.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,331
  • Înscris: 14.06.2006
Daca il cumperi pentru baterie, XR.
Eu sunt utilizator de varianta plus de cativa ani si se intampla sa raman cu cateva procente la baterie seara, dar destul de rar si doar seara tarziu.

Nu stiu daca ai pus mana pe XR. Daca nu te-ai jucat cu el, mergi intr-un shop si joaca-te cu el, vezi daca iti place. XR are bateria putin mai mare decat XS Max.

Nu cumpara X. Daca tot te-ai decis sa iei iphone, cumpara ultima generatie, indiferent daca e XR sau XS.
Nu lua de pe OLX.
Eu nu l-as cumpara nici de la emag, nu stiu cum trateaza garantiile si daca e sa ma intrebi pe mine, despre orange am de zis doar de bine vis-a-vis de garantie.

#10
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Il cumpar pentru intreg ansamblul, OS, fluiditate, etc si as prefera sa aiba o autonomie mai mare decat un iP8 (de exemplu).
XS Max e mai mare, din cauza asta nu sunt interesat de el, asta vazand detaliile pe diverse site-uri.
Urmaream doar XS simplu si XR, ca sunt mai noi.
Le-am butonat pe ambele intr-un Orange Shop, mi s-au parut ok, am butonat si Max-ul si intradevar e cam mare, prefer ceva mai mic.
Mi se pare ok XR cu al sau ips, ceva mai gros si cu bezel mai mare, ceva mai bun mi s-a parut oled-ul XS-ului, asta cat le-am putut butona in magazin. Prieteni/cunoscuti nu am cu XR/XS ca altfel statea treaba si (poate) ma puteam decide pana acum.

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,331
  • Înscris: 14.06.2006
Daca esti ok cu ecranul XR-ului, ia-l.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate