Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sistemul de operare Google Fuchsia

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Prin 2017 se zvonea ca marea companie GOOGLE lucreaza la un sistem de operare care sa uneasca Android si Chrome O.S. intr-unul singur, un fel de Windows Phone + Windows 8.x adica Windows 10.
Kernelul are numele de "Zircon".
Insa compania si-a propus ca noul sistem de operare FUCHSIA sa se implementeze pe majoritatea deviceurilor din lume, deci sa ia fata lui Microsoft Windows.
Acum se zvoneste ca sistemul de operare in 2019 o sa ajunga la varianta de Release Candidate.

In the case of Fuchsia, that kernel is known as ‘Zircon’, and it’s designed to be consistently upgradeable in addition to being safe from applications accessing it constantly, adding an extra layer of security and eliminating situations in which apps are rendered incompatible with OS updates.
Whether it’s in the mobile or desktop orientation, Fuchsia is laden with Google’s Material design found all over its Android and Chrome OS products. Shadows are a big focus on the design aesthetic, using a new Vulkan-based graphics renderer known as ‘Escher’ to do the job. The result is an interface with more depth to its look than traditionally flat OS products.

With I/O 2019 just around the corner, we’ll be watchful for the (for now, very unlikely) possibility of Fuchsia getting mentioned during the developer event. I wouldn’t get my hopes up just yet though. Thankfully, Fuchsia’s primary app development method, Flutter, will be prominently featured at I/O to help indirectly get developers ready for the new OS.

SURSE:
https://www.techrada.../google-fuchsia
https://9to5google.c...ease-candidate/
https://9to5google.com/guides/fuchsia/

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Asteptam

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
FUCHSIA, adica o sa fie un roz mai special... daca nu merge pe PC calumea cu tot cu nivelurile de configurabilitate si 3d... nu poate lua fata lui M$.

Edited by andreic, 16 May 2019 - 10:19.


#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Fucksia - ce nume mai e si asta?

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu nici nu vreau sa-i ia fata lui Windows.
Sistem de operare mai usor de instalat si de setat nu gasesti.
Imi e sila de root si de alte mizerii.
Windows este cel mai OK.
Insa imi doresc faptul ca Microsoft sa-si bage mintile in cap cu toate copiile de iOS sau Android.
Sa stea pe felia de desktop si laptop ca n-au rivali in materie de O.S. complex.

Edited by notrust, 16 May 2019 - 10:26.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stiam ca e doar programe de testare (de laborator). Sa vedem care va fi diferenta intre Android si FuchsiaOs.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostPololica, on 16 mai 2019 - 10:24, said:

Stiam ca e doar programe de testare (de laborator). Sa vedem care va fi diferenta intre Android si FuchsiaOs.
Uite aici un mini review la o versiune beta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FhX6cANaJ6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Notrust: Microsoft a incercat marea cu sarea si nu au stiut sa joace (nu stiu daca au fost si alte jocuri pentru Nokia), dar Windows Phone/Mobile a fost un sistem care se apropia de Blackberry Os (amandoua mi s-au parut foarte stabile raportate la Android).

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

View Postnotrust, on 16 mai 2019 - 10:26, said:

Uite aici un mini review la o versiune beta.
Daca nu merge Counter Strike, poa' sa se pishe pe el.

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Android?
pentru mine android-ul e ca sexul "din" mila,.
Cand mi-e mila de cate o fosta colega, care tocmai a divortat, o #ut, dar asade consolare.
Daca astia reusesc sa face un sistem stabil, abia astept sa folosesc.
Sunt dispus chiar si sa bag mana in buzunar

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postandreic, on 16 mai 2019 - 10:19, said:

FUCHSIA, adica o sa fie un roz mai special... daca nu merge pe PC calumea cu tot cu nivelurile de configurabilitate si 3d... nu poate lua fata lui M$.

E denumirea chinezeasca pt. magenta / violaceu.
E mai saturat decat ciclamén, dar uneori, doar uneori, este invers - usor inchis.

#12
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Desi toti mai au de reparat la propriile produse, fiecare incearca sa se bage pe felia altuia.
Rareori s-a intamplat ca ceva nou aparut sa ia fata brusc unui produs cu oarecare traditie. E chiar greu ca scoti ceva mai bun decat un produs consacrat, daca nu ai un produs bun si compatibil cu ce-si doresc ei, se vor intoarce rapid la ceea ce cunosc, nimeni nu va astepta dupa creator sa-si repare  si sa-si adapteze produsul.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sa nu aiba de-a face cu Androidul. Dar nimic, altfel ne vedem folosind 32 giga de RAM pentru a rula un mp3.

Windows merita o concurenta adevarata. Problema este ca Google sta intre Linux si Java. Mai mult spre Linux, nu ar trebui sa alunece...

#14
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Ala care i-a pus numele fuchsia e ghey.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Probabil sunt clientii de la Deutsche Telekom , care e cea mai mare companie de telecomunicatii din Europa, si acopera si SUA cu T mobile...
In RO pare mai neclara treaba pt ca a preluat Cosmote, apoi exista si Digi pe langa Vodafone si Orange care au avans istoric foarte mare, dar la nivel global se vede realitatea valabila si in RO, e ceva de speriat cati sunt...
Si treaba e si mai perversa, ca sunt multi care au numere vodafone si orange ca sa nu bata la ochi...

Edited by loock, 16 May 2019 - 12:40.


#16
jahree

jahree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.04.2019
Or să fie două mari probleme legate de acest sistem de operare, dacă se dorește a fi chiar unul universal care să mearga pe orice fel de device:
1. Driverele, problema cea mai des întâlnită în OS-urile pt. desktop ce se vor a fi o concurență la Windows. Îmi e foarte greu să cred ca Google va convinge toți producătorii de componente IT și periferice să facă acest efort suplimentar, și se va ajunge la situația întâlnită acum în linux, adică la niște sărăcii de drivere generaliste care vor asigura doar o funcționare minimală.
2. Problema pe care am resimțit-o de câte ori am instalat un emulator de Android în Windows. Ce dracu' poți face cu marea majoritate a aplicațiilor și jocurilor din Google Play pe un calculator când toate sunt gândite, încă din start, să utilizeze senzorii de care dispune un telefon sau o tabletă, deci la utilizarea pe un desktop clasic sunt clar dejavantajate (sau chiar demonstrează că sunt doar extrem de rudimentare și simpliste) în comparație cu programele de Windows.

Edited by jahree, 16 May 2019 - 13:00.


#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Cand a apatut Android pe telefon am fost extrem de sceptic. Am zis ca nu o sa fie in veci un SO serios care sa depaseasca Symbian si Windows Mobile.

Primul telefon cu Android l-am vazut la sfarsitul lui 2009 pe un HTC (nu mai stiu exact modelul). La vremea aia nici macar nu puteai sa trimiti fisiere prin Bluetooth. Primele versiuni de Android erau un esec total, eu am zis la vremea respectiva ca nu au cum sa depaseasca Symbian si Windows Mobile.
Eu la vremea aia aveam un Samsung Omnia cu Windows Mobile 6.1. La vremea aia Windows Mobile era muuuult peste Android. In numai 2 ani Android nu numai ca a depasit Windows Mobile si Symbian, dar le-a si scos de pe piata.

Sper sa reuseasca sa scoata un sistem de operare Desktop/Laptop bun si sa avem o alternativa serioasa la Windows 10.

#18
jahree

jahree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.04.2019

View Postjahree, on 16 mai 2019 - 12:57, said:

sunt clar dejavantajate (sau chiar demonstrează că sunt doar extrem de rudimentare și simpliste) în comparație cu programele de Windows.

LE
Scuze, dezavantajate (nu înțeleg de ce nu mă lasă să reeditez deși postarea e doar de 6 minute în acest moment)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate