Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Masina noua 8000-9000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Las ca e mai frumoasa la Loganul tau .. NOT !

#92
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Posttakis, on 16 mai 2019 - 21:51, said:

  Fiat Tipo e foarte buna. Nu stiu cum sta la trenul de rulare, daca au ceva probleme pe parte de amortizare sau directie, dar, colegul are dreptate. Tipo e best buy in banii astia. Nu da pe afara la plasticele din interior, dar nici nu te faci de ras. Mi.a placut si sound.ul motorului la Tipo.

Pai cum vine asta? Zici că e mașina buna, dar nu știi prea multe detalii despre ea.
Cunosc doua Tipo, ambele 1.4 benzina. In privința confortului e o idee mai ok fata de Logan. Și marele avantaj al acestei mașini este că se oferta standard și airbaguri cortina. Părerea mea e că cel mai bun Tipo este dacă nu are motorul de 1.4 95 CP. O cam ia pe ulei la un moment dat. Nu e grav. Dacă te împaci cu asta, e bun și ăla. Ah, și ambreiajul se prajeste" ceva mai repede. Sigur, nu e o regula și nu trebuie generizat. Dar nu izolate sunt cazurile în care se uzează panaa 50-60-70000 de km. Avantajul este că prețul e unul destul de bun. Un kit complet e undeva pe la 350-400 de lei.
Chiar și așa, puse cap la cap, personal tot spre Logan as inclina. Iar cel mai bun echilibru între mașina în sine și preț , eu zic că e 0.9 TCe Laureate.

Edited by LauCalin, 19 May 2019 - 12:09.


#93
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View PostBaxon, on 19 mai 2019 - 11:30, said:

Las ca e mai frumoasa la Loganul tau .. NOT !
De ce tot bagi batul prin gard?
Nu am Logan si nici nu-mi doresc...Ai mintea cat o nuca, din pacate...

View PostBaxon, on 19 mai 2019 - 11:30, said:

Las ca e mai frumoasa la Loganul tau .. NOT !
De ce tot bagi batul prin gard?
Nu am Logan si nici nu-mi doresc...Ai mintea cat o nuca, din pacate...

#94
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Esti balbait ?

View Postraducut123, on 19 mai 2019 - 13:38, said:

De ce tot bagi batul prin gard?
Nu am Logan si nici nu-mi doresc...Ai mintea cat o nuca, din pacate...


De ce tot bagi batul prin gard?
Nu am Logan si nici nu-mi doresc...Ai mintea cat o nuca, din pacate...

Las' ca tu ai capul rotund si-ti sta mintea intr-un colt !

Ia uite cine baga batul prin gard !

View Postraducut123, on 17 mai 2019 - 19:07, said:

Asa urata e plansa de bord?Scuzati, dar e de tot rasul....


#95
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
A fost o remarca ...chiar e urata plansa de bord!Oricum mai frumoasa decat la crosland...Acum e mai bine?

#96
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Era bine daca te abtineai de la remaci tampite ! Oricum nu e vorba de gusturile tale care oricum lasa grav de dorit Posted Image , mereu bagi batul prin gard si daca te ia cineva de urechi incepi sa te smiorcai . Hai dispari .

Edited by Baxon, 19 May 2019 - 15:16.


#97
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Bad post...cu prostii e bine sa nu te pui...mai baxton ai dreptate, bordul e dragut...e dragut si cel de crosland...

Edited by raducut123, 19 May 2019 - 15:34.


#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 16 mai 2019 - 22:59, said:

da-l incolo de gpl, vrei consum mic, iei diesel si gata, si ai si forta, nu motor lesinat, portbagaj sacrificat, conputer bord lipsa etc

Iti recomand sa mai scoti nasu din TDI -urile alea. A venit masina lu fii-miu. Logan Tce 0.9 GPL. Zice ca este fasneata, foarte ok pentru naveta prin Bucuresti. Dar de sunt parerile lui. Acu sa zic cum merge dusteru pe GPL ? Azi am urcat la Muntele Rosu, primele rampe ceva mai abrupte. De acolo pe jos pana la Cabana Ciucas. NU simte absolut nimic. Este incredibil cum merge. Am depasit destule TDI-uri mocaite pe Maneciu, dar nu asta este important. Mai sunt si oameni normali care conduc foarte ok...... Computer lipsa, sincer inca fac eforturi sa ajung la o concluzie cu consumul. Si eu am CB ! Am facut doar 250km de cand am facut primul plin GPL pe masina. Adica de lunea trecuta. 44l..120 lei, nu e rau.   Cand o sa fac urmatorul plin revin cu concluzia finala !  

PS: In cazul cel mai defavorabil exista interfete ieftine care trimit datele instalatiei GPL prin Bluetooth pe mobil. Inclusiv consumul instantaneu.

Ca idee si cu portbagajul. Acesta a fost si motivul pentru care am ezitat multa vreme sa pun GPL. Deocamdata insa nu m-am lovit de problema, e spatiu suficient cu tot cu roata de rezerva.

View Postraducut123, on 17 mai 2019 - 19:07, said:

Asa urata e plansa de bord?Scuzati, dar e de tot rasul....

Poate pentru tine, pentru noi , posesori de asemenea agregate sunt ok. Ma intereseaza ca masina sa merga bine, sa fie fiabila, confortabila,  sa consume putin . Ca idee eu nici nu prea ma uit in bord, camera de trafic imi afiseaza viteza digital. Si ghici la ce ma uit !

Te las pe tine sa cazi in extaz cand te uiti la bordul tau ....Am avut un Passat...mergeam cu manualul de utilizare in bord...ai idee de ce ?

Edited by bumpocbum, 19 May 2019 - 19:26.


#99
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Mi-am exprimat o opinie, faptul ca bordul e urat...cred ca am dreptul.Daca zici ca nu te uiti la bord....Faptul ca ai trecut-o pe gpl e problema ta si e chiar ok...si eu am cochetat acum cativa ani cu ideea.Aveam un benzinar, dar faptul ca faceam 10-12k km pe an nu justifica investitia.

Edited by raducut123, 19 May 2019 - 19:37.


#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ca e urat, poate ca nu , nu pot sa imi dau cu parerea deoarece nu ma intereseaza. Ideea sa fie functional si sa aiba cat mai putine leduri, ledulete la care sa deschid cartea de fiecare data cand se aprinde cate unul.

Eu fac cam 10k km pe an, si se justifica din plin investitia la 6 lei litrul de benzina. Doar motorul sa te tina fara probleme la adaptare. Instalatia se amortizeaza in fix 12k km, cel putin pentru mine.

Edited by bumpocbum, 19 May 2019 - 19:41.


#101
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Evident nu am nimic impotriva instalatiei gpl...de ce sa dai aiurea bani statului?

#102
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbumpocbum, on 19 mai 2019 - 19:40, said:

Poate ca e urat, poate ca nu , nu pot sa imi dau cu parerea deoarece nu ma intereseaza. Ideea sa fie functional si sa aiba cat mai putine leduri, ledulete la care sa deschid cartea de fiecare data cand se aprinde cate unul.

Eu fac cam 10k km pe an, si se justifica din plin investitia la 6 lei litrul de benzina. Doar motorul sa te tina fara probleme la adaptare. Instalatia se amortizeaza in fix 12k km, cel putin pentru mine.

Aaaa, acum m-am prins. Ai avut ghinion cu Passat-ul, asta pot intelege, ce nu pot intelege de ce e obligatoriu ca masini nasoale, ca si Dacia, sa fie by default fiabile si bune.
Repet, la cat costa masinile din grupul Dacia, cred ca nu e aberant sa aiba lumea pretentii de altceva decat cutii pe roti. Formele astea le pot trece cu vederea unei "masini de 5000 euro". Unui Duster de 20000, mai greu...

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Loganul meu din 2005 a vazut doar service-urile la revizii. De Duster nici nu mai zic. Poate ca sunt cam scumpe la ce ofera dar macar sunt fiabile si robuste.

Eu unul sunt foarte multumit  cu preturile de intretinere si exploatare de la Dacia.

Daca or sa puna 1.3Tce 150 pe 4x4 o sa fie un real succes. Chiar si la 20k euro.

Edited by bumpocbum, 20 May 2019 - 07:49.


#104
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbumpocbum, on 19 mai 2019 - 19:24, said:

...mergeam cu manualul de utilizare in bord...ai idee de ce ?
Incepi o prietenie pe viata cu neamtu' ?

Edited by adrian_r5, 20 May 2019 - 09:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate