Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Banda de 300Mbps, dar nu trece in veci de 100.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Vreau sa va cer sfatul, mereu am apelat la sfatul vostru. Sunt la o retea locala de net, deci e pirat... Pana acum eram conectat printr-o mufa normala, cu 8 fire, sau cate are de mai multe culori. Mergea netul intre 8 si 10 mb/s reali, pe torrent. Astazi a venit cu un cablu subtire, si o mufa diferita plus un switcher, sau adaptor ce draci o fi, in care baga mufa aia de la noul cablu, iar la iesire e un cablu cu mufa normala (cum era primul) care intra in portul wan de la router. El zice ca are banda de 300, e adevarat ca pe speedtest vede 300, doar telefonul, ca pc-ul vede tot 100.. insa viteza e de 11 mb pe pc, maxim 11,1 cam asa sta, nici nu scade nici nu urca. Dar asta e clar ca nu-i 300 mbps. In router la intrare wan imi apare ca primeste doar 100mbps full duplex. Am setat manual 1 gps fullduplex, dar degeaba. In pc tot 100 apare. Am zis prima data ca e switcherul ala de vina, dar el zice ca acel switcher e de 1 gb. Deci.. Nu imi dau seama unde e problema. Daca stie cineva.. Va rog fara mistorui si alte chesti... E normal ca nu aveti de unde sti sigur nici voi, dar macar o parere.. Va atasez mai joc link catre router, si o poza cu acel switch. Conexiunea in router e ppoe... interfata la dracia asta de switcher nu am reusit sa o accesez. Am incercat sa bag cablu care venea la router in pc si sa ma conectez la dracia asta de switcher, dar nu a mers... cica adresa ip retea e incorecta. Astept o parere, multumesc.
Router - https://www.pcgarage...r-c6-dual-band/
Dracia aia de switcher - Attached File  60203788_2318788358396387_6967698282927620096_n.jpg   39.46K   85 downloads
E adevarat, acum e stabil. Rar scade sub 11 mb, in general sta la 11 - 11,1 mb reali pe torrent. Inainte urca la 8.. in cazul bun 10.. dar rar.. in general descarcam cu 5 - 7 mb. Acum sta numai in 11 mb, nu cade, merge ok. Dar nu imi pot da seama.. care e treaba cu 300 mb. Mi-a aratat contractul si chiar e stipulat 300 mb, de la telekom, iar pretul e piperat... plateste o multime la aia. Dar la ce rost, daca tot in 100 stam... El a dat vina pe routerul meu.. Daca e asa, iau altul.... Testele de viteza le-am facut de pe j5 2017, pe 5 ghz

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ai cam facut o varza acolo, dar router-ul e ok. problema e ori la placa de retea din calculatorul tau (despre care n-ai zis absolut nimic), ori - foarte putin probabil - de la cablu, daca nu e mufat corect.

#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 born2lose, on 16 mai 2019 - 00:04, said:

ai cam facut o varza acolo, dar router-ul e ok. problema e ori la placa de retea din calculatorul tau (despre care n-ai zis absolut nimic), ori - foarte putin probabil - de la cablu, daca nu e mufat corect.
placa de retea e un realtek pci sau ceva.. am setat 1 gbps. dar clar nu va trece de 100. Problema e ca nici pe tel nu trece de 99, si in router la intrare wan vede doar 100 mb.

Ramane doar cablu, si iar te intorci, care cablu? Ala wan care intra in router, sau cela de la el care intra ina cel switcher? Nu cred ca a mufat gresit cablu de la switcher, ca erau daor 3 fire parca, sau ceva gen, era foarte subtire si avea o mufa ciudata...

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ala dintre routerul tau si “dracia” lor.
Si lasa si in router si in placa de retea a calculatorului port speed pe auto-negotiation.

#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 ogo, on 16 mai 2019 - 00:27, said:

Ala dintre routerul tau si “dracia” lor.
Si lasa si in router si in placa de retea a calculatorului port speed pe auto-negotiation.
E posibil, intre routerul meu si dracia lor am un cablu taiat vechi si mufat de el. Ia ca testez asta acum sa vad, am routerul afara la gem pe perete, am putina foiala, dar sper sa se merite. Pot folosi cablu original din pachetul routerului? E micut, dar altul nu am

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 danidica, on 16 mai 2019 - 00:10, said:


placa de retea e un realtek pci sau ceva.. am setat 1 gbps. dar clar nu va trece de 100. Problema e ca nici pe tel nu trece de 99, si in router la intrare wan vede doar 100 mb.

Ramane doar cablu, si iar te intorci, care cablu? Ala wan care intra in router, sau cela de la el care intra ina cel switcher? Nu cred ca a mufat gresit cablu de la switcher, ca erau daor 3 fire parca, sau ceva gen, era foarte subtire si avea o mufa ciudata...

daca telefonul conectat la router arata 300 mbps, n-are cum sa fie cablul wan. trebuie sa fie cablul de la router la calculator.

#7
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 ogo, on 16 mai 2019 - 00:27, said:

Ala dintre routerul tau si “dracia” lor.
Si lasa si in router si in placa de retea a calculatorului port speed pe auto-negotiation.
Am facut cum ai zis, acum pe telefon am download undeva la 200 mb, iar upload 270 mb. Pe pc.. tot 100 am. O fi de la placa de retea..  Dar acum pe telefon rupe

 born2lose, on 16 mai 2019 - 00:44, said:

daca telefonul conectat la router arata 300 mbps, n-are cum sa fie cablul wan. trebuie sa fie cablul de la router la calculator.
Nu stiu, dar dupa ce am modificat cablu dintre router si switcher, acum rupe pe telefon. Trece linistit de 100. Din pacate pe pc e la fel, chiar daca las auto negociation sau setez 1000

#8
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Va multumesc inca o data pentru ajutor. Pe pc, poate e de la placa de retea cu toate ca am optiunea de 1gb la advanced. E un realteck family pcgbi sau asa ceva, insa pc tot 100 primeste. La speed test arata 100. Pe telefon alta e :D

#9
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Probabil primul cablu era Cat5, nu Cat5E, si iti mergea doar in 100Mbps. Placa de retea din calculator esti sigur ca e Gigabit? Si daca da, ce cablu ai intre router si calculator? Poate e si ala de vina, o fi tot Cat5 si cel mai probabil nu va duce mai mult de 100. Schimba si cablul ala si vezi apoi.

Am vazut acum si ultimul mesaj, deci ai placa Gigabit. Incearca sa schimbi si cablul dintre router si calculator si poate se rezolva.

Si ca sa intelegi ce ti-au facut aia in casa, ti-au tras fibra, iar switch-ul ala e un transformator, ca sa poti pune cablu normal de internet.

Edited by m0rpheus, 16 May 2019 - 01:21.


#10
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 m0rpheus, on 16 mai 2019 - 01:23, said:

Probabil primul cablu era Cat5, nu Cat5E, si iti mergea doar in 100Mbps. Placa de retea din calculator esti sigur ca e Gigabit? Si daca da, ce cablu ai intre router si calculator? Poate e si ala de vina, o fi tot Cat5 si cel mai probabil nu va duce mai mult de 100. Schimba si cablul ala si vezi apoi.

Am vazut acum si ultimul mesaj, deci ai placa Gigabit. Incearca sa schimbi si cablul dintre router si calculator si poate se rezolva.

Si ca sa intelegi ce ti-au facut aia in casa, ti-au tras fibra, iar switch-ul ala e un transformator, ca sa poti pune cablu normal de internet.
E cablu, din acelasi cablu ca celalalt care era intre switch si router. L-au taiat, si au bagat doua mufe la capete, iar cu ele am facut conexiunea intre router - pc, switcher - router... Nu mai am alt cablu. De unde as putea cumpara unul?  :D placa de net e Realtek PCIe GBE Family Controller... asa e trecut la device manager. Deci, posibil de aia pe pc sa nu am 100 mb.. clar. cablurile date de ei sunt gresite, problema e ca nimeni de aici nu are peste 100.. ma rog, acum eu. Dar in rest nimeni, numai el are.

#11
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Daca te-a lasat sa selectezi Gigabit din setarile ei, asa cum ai spus, atunci sigur e Gigabit placa.

De oriunde ai fi, presupun ca ai Altex/Flanco sau alte magazine de genul, iar acolo gasesti cablu deja mufate. Sau iti comanzi de pe internet si iti vine acasa. Sa fie Cablu UTP Cat5E ca sa ai viteza care trebuie. Acum nu garantez ca e cablul, dar daca spui ca wireless-ul a inceput sa mearga la viteza mai mare dupa ce ai pus alt cablu intre switch si router, iar cablul care duce acum la calculator e facut din acelasi care era inainte intre switch si router, cam aia ar fi cea mai probabila cauza.

Ca sa te convingi, vezi ca pe cablul scrie din metru in metru sau ceva de genul niste lucruri, printre care si CAT. Ce scrie acolo? Cat5 sau Cat 5E?

#12
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 m0rpheus, on 16 mai 2019 - 02:17, said:

Daca te-a lasat sa selectezi Gigabit din setarile ei, asa cum ai spus, atunci sigur e Gigabit placa.

De oriunde ai fi, presupun ca ai Altex/Flanco sau alte magazine de genul, iar acolo gasesti cablu deja mufate. Sau iti comanzi de pe internet si iti vine acasa. Sa fie Cablu UTP Cat5E ca sa ai viteza care trebuie. Acum nu garantez ca e cablul, dar daca spui ca wireless-ul a inceput sa mearga la viteza mai mare dupa ce ai pus alt cablu intre switch si router, iar cablul care duce acum la calculator e facut din acelasi care era inainte intre switch si router, cam aia ar fi cea mai probabila cauza.

Ca sa te convingi, vezi ca pe cablul scrie din metru in metru sau ceva de genul niste lucruri, printre care si CAT. Ce scrie acolo? Cat5 sau Cat 5E?
Cat5 e. Toate sunt cat5 mai putin cel dintre router si acel switch dat de el.
Da merge super blana pe telefon acum. Ajunge si la 300 mbps. Cat e banda lui. Cum de nu a stiut ce fel de cablu trebuie?
E pe stalpuri de mult timp, se pricepe in mare la retelistica, dar nu a stiut ca e cablu de vina. Dadea vina pe router ca nu scoate pe porturi decat 100. Degeaba i-am zis ca la intrare aparea 100. Acum la intrare apare 1000.  La iesire tot 100 ca atat ia pc-ul.
Maine vorbesc cu el sa le zica la toti pe unde a mai pus reteaua noua ca e cablu de vina.

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 danidica, on 16 mai 2019 - 00:38, said:


E posibil, intre routerul meu si dracia lor am un cablu taiat vechi si mufat de el. Ia ca testez asta acum sa vad, am routerul afara la gem pe perete, am putina foiala, dar sper sa se merite. Pot folosi cablu original din pachetul routerului? E micut, dar altul nu am

Pai pune, nene, un cablu ca lumea macar cat testezi

 danidica, on 16 mai 2019 - 01:19, said:

Va multumesc inca o data pentru ajutor. Pe pc, poate e de la placa de retea cu toate ca am optiunea de 1gb la advanced. E un realteck family pcgbi sau asa ceva, insa pc tot 100 primeste. La speed test arata 100. Pe telefon alta e :D

Pune un cablu ca lumea, lasa vrajeala, e 10 lei un cablu scurt, gasesti in orice magazin.
Nu te lua musai dupa CAT5, eu folosesc acelasi cablu din in 2006 pe FL309 si atunci nu era CAT5, merge perfect. Ia un cablu de 1,5-3m mufat si vezi care e treaba. Au si in Auchan si in Carrefour si Dedeman, etc

Edited by Kres, 16 May 2019 - 04:35.


#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Poate sa fie cablul si CAT 7, daca este prost mufat, placa de retea vede doar 4 fire conectate si nu se salta in 1000!
SAU, router-ul este setat(daca este posibil) pe LAN la 100.
Ia incearca sa dai un reset la router de la butonul din spate si faci apoi setarile doar pe partea de Wi-Fi.
Poate isi revine si ai GB peste tot.

Edited by viceroy56, 16 May 2019 - 07:40.


#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Cablul, daca e foarte vechi.

#16
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Va repet, cablu a fost de vina. Ambele cabluri sunt mufate de el mai putin cel primit cu routerul.
Am pus cablu primit de la router in switchi si sare de 150 mbps linistit. Daca pun orice alt cablu mufat de el nu trece de 100. Ori cablurile lui au probleme ori mufarea e incorecta facuta

Raman pe parerea ca mufarea e incorecta. Il inainte avea banda de 100, si nu stiu cum mufa dar era atent doar la anumitr culori... parca la 2 culori era atent cand mufa... Niciodata culorile nu erau aceleasi. C

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 born2lose, on 16 mai 2019 - 00:44, said:

daca telefonul conectat la router arata 300 mbps, n-are cum sa fie cablul wan. trebuie sa fie cablul de la router la calculator.
Cel mai sfat...
„Viteză de negociere” îți zice ceva?
Îți arăt un Tenda cu port WAN 10/100 (fără 1000), iar pe Wi-Fi cu viteză negociată de 867 Mbps.

#18
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 KyKyKyKy, on 16 mai 2019 - 13:44, said:


Cel mai sfat...
„Viteză de negociere” Ăźți zice ceva?
Îți arăt un Tenda cu port WAN 10/100 (fără 1000), iar pe Wi-Fi cu viteză negociată de 867 Mbps.
La mine a mers treaba cu cablu. De ce cand am schimbat cu cablu de la router a mers?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate