Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Întâia predică a unui preot ateu: "Dumnezeul pe care a trebuit să-l slujesc nu există"

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 Aldulescu, on 16 mai 2019 - 08:32, said:


Exista, sunt multi care nu cred in Dumnezeu, dar s-au facut preoti pentru capatuiala, exista si preoti homosexuali, pedofili, satanisti, etc.
Exista tot felul de oameni cu probleme de comportament între preoți. Însă preoți atei nu exista.

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 richelieu, on 16 mai 2019 - 09:10, said:

Exista tot felul de oameni cu probleme de comportament între preoți. Însă preoți atei nu exista.
Ba exista, preotia e pentru ei doar o afacere, o modalitate de a face bani, bineinteles ca nu sunt atei declarati, ca atunci si-ar pierde postul, se prefac ca sunt credinciosi pentru avantajele materiale.

#21
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 richelieu, on 16 mai 2019 - 09:10, said:

Exista tot felul de oameni cu probleme de comportament între preoți. Însă preoți atei nu exista.
Bănuiesc că te referi la preoţii adevăraţi, nu la cei ce practică "meseria" de preot.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 OriginalCopy, on 16 mai 2019 - 07:08, said:

E ateu preot, nu preot ateu.

Un ateu care și-a ratat cariera.
De fapt un preot care s-a ratat :)

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deci titul corect ar fi fost: Dumnezeul pe care trebuia sa-l slujesc in cariera de preot, nu exista.

#24
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 richelieu, on 16 mai 2019 - 13:52, said:

De fapt un preot care s-a ratat :)
Și a devenit un om cinstit.

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Cr1spy, on 19 mai 2019 - 21:04, said:

Deci titul corect ar fi fost: Dumnezeul pe care trebuia sa-l slujesc in cariera de preot, nu exista.
Cu siguranta a avut experiente personale care i-au aratat despre existenta divinitatii, insa fiind concentrat la magariile ortodoxe a respins descoperirea.
E ca in parabola celor doi fii care unul a zis tatalui ca se va duce sa lucreze via insa nu s-a dus, iar al doilea fiu chiar daca nu s-a dus, mai tarziu i-a parut rau si s-a dus.
Multi , foarte multi din preoti nu au credinta, ei doar indeplinesc o sarcina de serviciu care nu are legatura cu slujirea divina.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

 cirus6, on 20 mai 2019 - 22:32, said:


Și a devenit un om cinstit.
Cinstea aia pe care pui tu accentul, e independența de statutul de preot. La fel ca in cazul oricărei altei meserii.

 pacopaco1967, on 21 mai 2019 - 07:09, said:

Multi , foarte multi din preoti nu au credinta, ei doar indeplinesc o sarcina de serviciu care nu are legatura cu slujirea divina.
Dar de unde știi tu asta, mai Paco? I-ai cunoscut tu in intimitatea lor, sa vezi câta credința au?!

#27
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 pacopaco1967, on 21 mai 2019 - 07:09, said:


Cu siguranta a avut experiente personale care i-au aratat despre existenta divinitatii, insa fiind concentrat la magariile ortodoxe a respins descoperirea.
E ca in parabola celor doi fii care unul a zis tatalui ca se va duce sa lucreze via insa nu s-a dus, iar al doilea fiu chiar daca nu s-a dus, mai tarziu i-a parut rau si s-a dus.
Multi , foarte multi din preoti nu au credinta, ei doar indeplinesc o sarcina de serviciu care nu are legatura cu slujirea divina.
Din ce am vazut eu, in videoclip, fiindca nu am citit cartea lui, nu cred ca a facut greseala asta. Eu am facut-o si o recunosc imediat la altii, daca as vedea-o. Nu in privinta credintei, in alta privinta.
Cred ca i-a fost greu sa mai faca, lucruri care erau in opozitie cu credinta lui. Celor care sunt neutri, nu le este greu, fiindca nu se confrunta cu disonanta cognitiva.

Edited by Cr1spy, 21 May 2019 - 15:45.


#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 21 mai 2019 - 11:10, said:



Dar de unde știi tu asta, mai Paco? I-ai cunoscut tu in intimitatea lor, sa vezi câta credința au?!
Faptele lor sunt dovada clara ca ei nu au tangenta cu credinta in divinitate. Eu am vecin, la doua case, unul. E de o aroganta si egoism crunt. Lacomia lui sunt suma arogantei si egoismului. De zeci de ori vezi in mass media scene de o nemernicie nescuzabila fata de neortodocsi sau chiar fata de "turma" lui.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Așa...și Vecinul tău este...”majoritatea preoților”?
Ai cunoscut tu majoritatea preoților, sa le știi comportamentul?
Nu realizezi ca media cauta senzaționalul? Și ca dacă din 1000 de preoți, doar unul face prostii, pe ăla îl va prezenta, iar de ceilalti nu va spune nimic?

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 21 mai 2019 - 15:54, said:

Așa...și Vecinul tău este...”majoritatea preoților”?
Ai cunoscut tu majoritatea preoților, sa le știi comportamentul?
Nu realizezi ca media cauta senzaționalul? Și ca dacă din 1000 de preoți, doar unul face prostii, pe ăla îl va prezenta, iar de ceilalti nu va spune nimic?
Unul face prostii ? Cred ca glumesti. Nu ai idee ca poporul asta de 80% ortodocsi sunt chipul si asemanarea lor. Uite cum in prag de alegeri marii prelati ai ortodoxiei fac intelegeri pentru a fi votati o clasa politica.
Dragule, eu am intalnit multi preoti la viata mea, am mers sa controlez instalatii electrice la multe lacasuri de cult ortodoxe, nu ai idee cum denumesc lichelele care isi zic preoti pe oamenii care le calca pragul . "Prostimea" e cuvantul de ordine. Si mi-am dat seama ca e o situatie generala, adica majoritatea preotilor sunt pusi sa scoata arginti multi pentru bunastarea lor de la "prostime".
Nu cred ca ai trait in alta tara sa-mi spui ca unul din 1000 e derbedeu, e chiar invers, 1 din 1000 e cu adevarat fiu al Tatalui ceresc, si acela cumva e tinut ascuns .
Voi ar trebui sa fiti ingrijorati, findca prin practicile pagane aratati clar ce crestinism de oportunism practicati. Dar uite ca uneori mai clacheaza unul si spune ca preotia e doar de fatada. Deci tanarul care s-a "destainuit" despre starea ortodoxiei este doar varful aisbergului (iceberg). Unii s-ar intreba cum de e posibil sa fie atata timp preot si dintr-o data refuleaza frustrari  ca slujeste nimanui. Deci nici lui dumnezeu si nici oamenilor. Nu recunoaste nimic, e sigur ca joaca teatru si e satul sa repete la nesfarsit scenariul. Trebuie pentru ceilalti ca satisfactia sa fie mare pentru a rezista oprobiului. Pe unii ii compatimesc, insa pe multi ii consider jigodii de cea mai joasa spetza. Findca tocmai pe oamenii inculti si cu personalitate scazuta, ii au in preajma lor pentru a se acoperi de "slava".

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Nu știi ce vorbești :)
Trust me.

Cam la câte locașe de cult ai verificat instalațiile electrice?
Așa...ca ordin de mărime.

Eu nu am spus ca 1:1000 e derbedeu. Eu am spus ca DACĂ 1:1000 e derbedeu, pe ĂLA il va prezenta mass media. Câți sunt derbedei, nu știu. Pot fi 1, sau 100, sau 200, sau...whatever...e neimportant

Important e câți ai cunoscut tu efectiv.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 21 mai 2019 - 23:46, said:

Nu știi ce vorbești Posted Image
Trust me.

Cam la câte locașe de cult ai verificat instalațiile electrice?
Așa...ca ordin de mărime.

Eu nu am spus ca 1:1000 e derbedeu. Eu am spus ca DACĂ 1:1000 e derbedeu, pe ĂLA il va prezenta mass media. Câți sunt derbedei, nu știu. Pot fi 1, sau 100, sau 200, sau...whatever...e neimportant

Important e câți ai cunoscut tu efectiv.
Ei nu. Cu cati am avut discutii parca erau pregatiti nu sa slujeasca lui dumnezeu ci lui Satan. Deci astia iubeau banii, nu oamenii, si nu am cunoscut inca, un preot sa fie chemat  sa slujeasca cerului. Toti slujesc lui mamona.

Am fost la peste 50 locasuri de cult si m-am ingrozit de atitudinea lor. Parca erau facuti din acelasi aluat, si e copie de pe vremea lui isus cand spunea sa nu guste din aluatul fariseilor.

Tu ori faci parte din tagma lor, ori esti pe alta planeta de zici ca eu nu stiu ce vorbesc.
Apropo, ai spus ca ai detinut arma de foc . Si stiu ca in tara asta doar politistii, militarii, procurorii, fortele speciale, judecatorii , acestia au cadru legal de a purta arma. Tu ce soi de autoritate esti sa detii asa ceva ? V-a facut softpedia sistem sa fiti cu ochii pe oameni ? Mereu ai incercat sa ma convingi ca tagma preotilor e o semintie aleasa, doar daca esti printre ei te poti crede astfel. Vad pe la televiziuni cand un popa nemernic ba interzice inmormantarea pe motiv ca nu si-a platit taxa, ba ca nu face parte din ortodoxie . . .  numai nemernicii din astea aud de la ei. Si bineinteles ca ei primesc porunci de la mai marii lor sa procedeze astfel. Ca deaia e pus acolo, sa pazeasca turma de oite ca nu cumva se "rataceasca" pe la alte culte. Pana acum 25 ani se tot vehicula despre catolici ca e pedofilie si homosexualitate printre ei, si ca trecutul lor e mizerie, pana am avut tangente cu ortodoxia sa constat ca spiritul securisto-lichelist e adanc inradacinat in acest cult la varf. Nu e de mirare ca tinerii refuza o astfel de religie si dumnezeu promovat de acestia. Cainii si porcii prorociti de isus s-au urcat la carma bisericilor, si grav e ca persoane care se considera integri apara aceasta tagma. Un exemplu foarte puternic, Vladimir Pustan, dat afara de la penticostali a ajuns la ortodocsi. Bineinteles ca individul era un securist infiltrat printre penticostali. Nu stiu daca stii, unii pastori penticostali au inceput sa-i dezvaluie pe colaboratorii din randurile lor cu fosta securitate. Ei sunt convinsi ca inca exista infiltrati printre ei jeguri care sa le supravegheze activitatea. De fapt nu e doar de supraveghere, lideri puternici  au facut pact de sustinere a PSD-ului. Minsitrul apararii lider penticostal.
Sincer , eu nu sunt convins ca un lider religios, preot, pastor, e slujitorul Domnului. Toti sunt slujitorii Satanei.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Auzi? Vezi ca deja sari calul! Postarea asta o consider atac la persoana mea! Sa fie ultimul!

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Paco, dragutule, tu ori n-ai mai fost demult la Biserica, ori n-ai fost in una mare.
Tu cum i-ai numi pe cei care se imbrancesc, aruncandu-si vorbe urate unii altora, sa fie mai in fata, sa puna mana pe vesmintele preotului, etc ?
Pe cei care merg la Biserica, crezand ca se cumpara ceva bun, acolo ?

I-ai numi credinciosi sau asa, mai bland... "prostime" ?
In rest, cu unele lucruri pe care le spui, sunt de acord ca sunt o realitate.

Edited by Cr1spy, 23 May 2019 - 09:45.


#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Cr1spy, on 23 mai 2019 - 09:38, said:

Paco, dragutule, tu ori n-ai mai fost demult la Biserica, ori n-ai fost in una mare.
Tu cum i-ai numi pe cei care se imbrancesc, aruncandu-si vorbe urate unii altora, sa fie mai in fata, sa puna mana pe vesmintele preotului, etc ?
Pe cei care merg la Biserica, crezand ca se cumpara ceva bun, acolo ?

I-ai numi credinciosi sau asa, mai bland... "prostime" ?
In rest, cu unele lucruri pe care le spui, sunt de acord ca sunt o realitate.
Pai enoriasii lor sunt chipul si asemanarea lor. Daca ar fi fost preoti ai Dumnezeului sfant cu siguranta aveau purtare sfanta iar enoriasii de o sfintenie asemanatoare. Dar daca la varf sunt lichele si credinta lor e in arginti, normal ca si "prostimea" vine sa-si frece portofelul de altar.
Sunt credinciosi lor, findca au aceleasi pofte.

Ma bucur ca tu esti unul care recunosti unele realitati din ortodoxie. Unii n-ar recunoaste nici sa-i impusti. Dar asta nu schimba cu nimic realitatea. Daca printre unii preoti constiinta nu le va da pace atunci vor claca si se vor indeparta de mizeria morala. Duhul adevarului face uneori victime printre nelegiuiti.

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eh, n-ar recunoaste. Nu sunt de acord, cand te superi tu tare si ajungi la exprimari de genul: "toti sunt slujitori ai lui mamona".
Ia uita-te mai sus, la inceput ai spus unii si la sfarsit... toata lumea.
In fine, nu te mai supara, sa nu cazi in pacatul ala, de care ai spus tu si ai spus bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate