Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Xiaomi Mi 9 - semnal/dateOrange

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Buna seara,

Va salut cu stima,

Este prima mea interactiune cu forumul , va scriu deoarece sincer simt ca innebunesc , mi-am cumparat un Xiaomi Mi 9, inainte am avut Mi 8, si sincer Mi 9 este tot ce ti-ai putea dori , doar o problema pe care am avut-o la Mi 8, cand intru pe date mobile in reteaua Orange ( pe care sunt abonat), nu pot zice ca nu merge dar extrem de greu este putin zis , daca las telefonul sa aleaga "Prefer Lte" , sta pe 4G o linie semnal , si cand intru pe net dispare deci fara semnal si fara date, am gasit "fix", dau la Sim card , la "Preffered Network type", 3g, aici buba , atat de rau merge , vb de 1 minut sa trimiti un mesaj pe whatsapp, solutia mea a fost sa stau pe 2g... Si sa cersesc wifi cand plec de acasa lol ....2019..., Sunt 100% convins ca ceva nu este setat bine din nr acela *#*#4636#*#*, dar sincer habar nu am pe care optiune de network sa aleg , simt ca daca nici la Mi 9 nu rezolv (ma ajutati sa rezolv) problema o voi returna ... Sotia mea are un iphone 7 si merg datele mobile aproape impecabil , nu pot intelege care-i treaba, ca mentiune sunt la zi cu MiUI 10.2
Nu stiu ce sa fac, va rog din inima sa ma ajutati sa imi continui visul placut cu Xiaomi , mentionez ca stau la tara( dar sotia are semnal f bun pe telefonul ei)

In fine va salut!

#2
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008
Ai versiunea de China sau versiunea Globala ? [1]
Versiunea de China nu are banda 20 [2], care una din cele 3 benzi la Orange.

[1] https://www.gsmarena...7&idPhone2=8064
[2] https://en.wikipedia.../Orange_Romania

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 21:32.


#3
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Daca spun caci am cumparat telefonul de pe emag, pot zice ca este varianta globala? Pe cutie scrie Global Version

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 21:32.


#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
In general, la telefoane e de preferat sa iei Global version, deoarece astea facute doar pt piata asiatica, de exemplu, pot avea niste benzi GSM / LTE lipsa. Daca nu, mergi la un service GSM, s-ar putea sa fie o problema hardware. Ai putea lua in considerare si schimbarea SIM-ului, poate e defect.

Edited by Vlad_22, 15 May 2019 - 21:13.


#5
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Am pus cartela sotiei care este de Telekom, si aceeasi problema, foarte rau (frumos spus foarte rau , atroce chiar).. mai astept niste raspunsuri , poate cineva a avut aceeasi problema, oricum multumesc frumos de raspunsuri

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu am inteles clar din primul mesaj, probleme ai cu Mi9 si aceleasi probleme le-ai avut si cu Mi8?
Sotia ce telefon are si ce retea foloseste?
Daca in acelasi loc, cu acelasi SIM, dar pe un alt telefon ai semnal si viteza la date mai bune, atunci e o problema de la telefon, altfel de la retea.
In centrul unui oras mare din apropiere ai a eleasi probleme cu telefonul tau?
Iar daca e o problema de la telefon, fiind nou, fie il returnezi, daca nu au trecut 30 de zile de la achizitie, fie il trimiti la service-ul ce ofera garantie, in niciun caz sa il duci la un service sa ti-l desfaca.

#7
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Da , am avut problema la Mi 8 , nestiind multe despre xiaomi am zis sa incerc la 2200 lei la vremea aceea mi sa parut un pret bun , nu m an asteptat niciodata sa am probleme cu semnalul/date mobile ( semnal aveam atunci cand Selectam "Preferred network 2g"),m-am descurcat asa { ca wi fi am acasa dar au fost momente cand eram plecat la Sarbi,Ungaria si aveam nevoie de Gps ( am invatat sa folosesc Offline maps de la googlemaps)}, am zis hai ca sigur la Mi 9 nu mai am problema asta, si aceeasi chestie cu semnalul, deci telefonul este ... De nedescris , exceptional , un vis , doar asta daca ma puteti ajuta, ca idee sotia are iphone 7, cartela Telekom , si merg decent datele mobile ( acuma nu ii fenomenal dar fata de Mi 9 poti functiona, trimite mesaj pe whatsapp in 2-3 secunde) , bag aceeasi cartela in xiaomi mi 9, si iarasi merge f rau 30-60 secunde un mesaj simplu pe whatsapp ( gen " buna ziua"), in oras nu am nici o problema , dar ii de asteptat ca merge in oras , eu stau la tara, la 10 km de oras, dar problema ii caci aceeasi cartela in doua telefoane diferite ofera semnal / date nobile diferite... De ce?

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 22:06.


#8
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Deci ai probleme doar pe Orange sau și pe Telekom? Intra pe la setări/despre telefon/stare/stare card sim și verifica puterea semnalului. Încearcă sa pui și cartela orange în alte telefoane și vezi dacă ai aceiași problema.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pune-ti cartela in telefonul sotiei si verifica puterea semnalului si viteza de navigare pe Internet folosind datele mobile.

#10
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Am facut asta , am uitat sa mentionez ,merge mult mai bine pe telefonul ei

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Deci e clar, incompatibilitate intre telefon si frecventele retelei sau retelelor mobile, caci am inteles ca ai testat si cartela sotiei in telefoanele tale.
Din pacate fie returnezi telefonul, fie il vinzi si iei altul, in speranta ca vei nimeri unul care sa se comporte mai bine la locatia respectiva.

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 22:16.


#12
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Pai Dle Ciubex , ii acest telefon sau Xiaomi? Aceeasi problema la Mi 8 cumparat de la flanco si acuma Mi 9 cumparat de la Vigafon .. eu tind sa cred ca ii xiaomi?

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, asa-i e posibil ca ambele sa foloseasca acelasi model de modem (modulul hardware folosit pentru conectarea la retelele de telefonie mobila)
Sunt multe discutii pe Internet legate de Mi8 si de faptul ca nu se ofera suport pentru 4G+ pentru unele retele, asyfel incat e posobil sa fie si alte probleme, printre cele ce le ai si tu.

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 22:20.


#14
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
Pai Dle Ciubex , ii acest telefon sau Xiaomi? Aceeasi problema la Mi 8 cumparat de la flanco si acuma Mi 9 cumparat de la Vigafon .. eu tind sa cred ca ii xiaomi?

#15
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Telefon de vis dar care nu are semnal în aceiași propoziție? Nu vad visul..

Am și eu xiaoame :) dar merg impecabil.

#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 TaTa_RzV, on 15 mai 2019 - 22:24, said:

...
Cam da, ca daca nu te poti folosi cum trebuie sau deloc de reteaua mobila, e cam inutil telefonul, la o adica. Asta e scopul lui principal, chiar daca e smartphone.

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 22:45.


#17
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Nu am mi9 dar am tot xiaomi si la *#*#4636#*#* am LTE/TD-SCDMA/UMTS care cred ca e default setting si merge fara probleme pe orange

Edited by bambucea015, 15 May 2019 - 22:42.


#18
jamescicio

jamescicio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.05.2018
La oras sau la tara bambucea? La oras nici eu nu am treaba

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate