Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Amenajare beci cu "acoperis" verde

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
cred ca mai repede si mai ieftin iesi cu o magazie si aer conditionat . ce vrei tu  sa sapi si sa torni nu e beci , e un cub ingropat . beciul , ca sa fie beci , trebuie sapat la 6-7 m adancime , poate chiar mai mult . acolo ai temperatura constanta . am coborat in doua beciuri de astea ....erau beciuri . am avut in curte un cub de asta , o panarama . sa vezi chin si cheltuiala sa-l astupi , daca nu-ti mai convine

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFerlito, on 16 mai 2019 - 08:08, said:

. daca insa vrea sa aseze toata greutatea pe pardoseala fara grinzi, nu stiu nici daca de 13 ar fi de ajuns.

Grinzi ingropate sub placa sau " samburi " sunt de la sine inteles ca sunt musai .

View PostFerlito, on 16 mai 2019 - 08:08, said:

iti estimez un total undeva la 1000-1500 euro
Chiar 2000 euro +

placa de beton la pardoseala e musai daca vrea pivnita uscata - sa reziste legumele si fructele . Daca ar tine numai slanina , era ok si fara placa de beton la pardoseala ca facea soricul moale ...

#21
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Stiu ca asta e varianta cea mai costisitoare, insa am nevoie de spatiu de depozitare (lucruri mari, unelte, etc) si nu am spatiu in curte pentru o magazie. Sunt pregatit "sufleteste" pentru costurile necesare, vreau doar sa fie corect facut de la inceput.

   Baxon, pentru planseu, daca se toarna placa un pic inclinata (pentru scurgere) si apoi se hidroizoleaza, ar mai fi nevoie de sapa peste?

  P.S.: Scria cineva de ventilatie. Eu m-am gandit sa las in usa de la intrare o gaura cu grilaj de 150 mm in partea de jos (la max 50 cm de sol) si pe peretele opus sa scot un tub cu ventilator programabil la nivelul tavanului care care sa evacueze aerul viciat. In felul acesta, s-ar asigura o ventilatie permanenta (cu exceptia zilelor foarte geroase/calduroase). Referitor la usa, are cineva vreo recomandare?

Edited by andy18v, 16 May 2019 - 15:54.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Andy tata ... legumele nu se tin in spatii uscate . Se dezhidrateaza. Te chinui sa hidroizolezi , dar fix umezeaza tine fructele si legumele cum trebuie. Daca esti pe teren drept esre compljcat. Orice faci vei avea infiltratii si chiar posibile inundatii. Daca esti in panta este mai usor. Construiești la suprafață și acoperi cu pământ.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 07:36, said:

Bai , termina cu tampeniile ! Tu judeci o secunda ce debitezi ?? Daca continui  cu aberatiile astea iti dau report .
nu a zis nici o tampenie, tampenie e cel mult sa te exprimi cum faci tu, si sa crezi ca tot tu ai dreptul sa dai report

e buna ideea cu pamantul pe jos, daca te gandesti la pivnitele de la bunici, unde merele tineau fix 12 luni!
da, fara sa se strice, fara sa se zbarceasca.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postunbrutus, on 16 mai 2019 - 20:37, said:


e buna ideea cu pamantul pe jos,
E cea mai tampita idee !
Atatia " experti" pe aici de nu mai ai loc , parca forumul asta promoveaza toti Doreii la datul cu parerea , penibil!
Pun pariu ca nici unul n-ati facut vreodata un beci de genul asta dar voi stiti mai bine ce si cum .

View Postandy18v, on 16 mai 2019 - 15:46, said:

Baxon, pentru planseu, daca se toarna placa un pic inclinata (pentru scurgere) si apoi se hidroizoleaza, ar mai fi nevoie de sapa peste?
Daca gasesti meseriasi care sa cofreze si sa dea panta la beton turnat cu pompa .

View Postandy18v, on 16 mai 2019 - 15:46, said:

Referitor la usa, are cineva vreo recomandare?
Usa o faci din rama termopan cu panel pvc ( in panel poti monta grile de ventilatie , anemostate etc )

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 22:52, said:

E cea mai tampita idee !
desi tot o arzi nervos (ce naiba e cu tine??) si chiar cu jigniri, inca nu ai fost in stare sa dai un singur motiv pt care nu e buna ideea

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce jigniri visezi mai ? Atac ideile tampite nu persoana , revino-ti si lasa sfaturile in constructii daca nu ai habar . Vrei sa-ti maresti nr de postari ? Zi ceva inteligent si e ok Posted Image
P.S. NU trebuie sa dai quote daca nu a mai postat si altcineva dupa mine , mai citeste regulamentul Posted Image

Edited by Baxon, 16 May 2019 - 23:04.


#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Beciurile facute bine la tara nu au doar pamant pe jos, ci caramida plina sau pietre in functie de zona sau chiar busteni. Asa o groapa sub bucataria de vara cu dusumea deasupra nu e chiar beci. Pe vremuri prin Oltenia si Muntenia oamenii aveau paie pe jos in bordeiele jumatate sapate in pamant, asta nu inseamna ca azi tre sa faci la fel ca asa faceau aia. Cumnatu-meu are un beci facut misto si peste placa de beton are puse pavele pe strat un pic mai gros de nisip, nu are probleme cu umiditatea sau mucegaiul de cativa ani de zile dar stiu sigur ca are hidroizolatie la pereti.

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Uite pt inspiratie , ceva ieftin si ok . http://www.sfatulbat...-cob-pas-cu-pas

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 23:03, said:

Ce jigniri visezi mai ? Atac ideile tampite nu persoana , revino-ti si lasa sfaturile in constructii daca nu ai habar . Vrei sa-ti maresti nr de postari ? Zi ceva inteligent si e ok Posted Image
P.S. NU trebuie sa dai quote daca nu a mai postat si altcineva dupa mine , mai citeste regulamentul Posted Image
tot nu ai reusit sa dai macar un motiv pt care ai jignit omul...

#30
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Revin la subiect acum, cand beciul e gata si trebuie finisat. Am citit sfaturile voastre si in mare parte le-am respectat. Mai am o intrebare. Tavanul este jumatate acoperit de pamant cu grosimea de 25-30 cm (am reusit!) + placa armata de 20   si cealalta  jumatate are placa terasei din beton vreo 25 cm. Intrebarea e daca pe interior e nevoie sa aplic polistiren pentru a nu ingheta iarna si a nu se incinge vara? Sau se va mentine o temperatura cat de cat constanta si asa? Multumesc!

#31
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Pune o poza te rog.

#32
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostBaxon, on 16 mai 2019 - 07:36, said:

Bai , termina cu tampeniile ! Tu judeci o secunda ce debitezi ?? Daca continui  cu aberatiile astea iti dau report .
Mai calm , amice .
Nu este aberatie .
Uite exemple .
1. Casa Monteoru ...si nu trebuie sa spun mai multe , in corpul principal , are podeaua din beci 3/4 pamint ... si ca ea sint o multime de case
2. In familia mea , exista niste beciuri sapate sub deal , de dimensiuni impresionante , de pe vremea lui Stefan c. Mare . Zidite cu caramida si podea de pamint .
Care este aberatia ? Ca nu ai vazut tu ? ...
Smecheria este sa alegi locul , sa faci la macar un metru mai jos de nivelul solului si sa ai ventilatii ,  pt a avea un climat ok .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate