Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Functionar pensionat si angajat la stat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,113
  • Înscris: 09.01.2015
Stiu ca era o lege care spunea ca daca te-ai pensionat, de la stat(ca sa zic asa), nu mai poti lucra in institutiile statului.
Mai exista?
Stiu 2 persoane:
-fost profesor universitar si fost deputat cu un mandat, pensionat, care activeaza ca director la societatea locala de apa.
-fostul sef de post din comuna, la fel, pensionat, care conduce politia locala.
Ce parere aveti?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,665
  • Înscris: 23.10.2006
Nu mai exista legea aia. A fost abrogata...

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
era o lege candva prin care nu puteai sa colectezi si pensie si salariu simultan...au avut grija sa o scoata
cati pensionari din astia nu sunt care iau si pensie si salariu de la stat...sau angajati la stat care tot trag sa lucreze peste termenul de pensionare

ar trebui bagata o lege in momentul cand te-ai pensionat sa nu mai te poti angaja la stat sau la o firma cu capital majoritar de stat

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tatăl meu e pensionar de vreo 3-4 ani dar încă muncește la aceeași firmă, deci la privat, în timp ce alții mulți mai tineri stau pe ajutor social.
Despre angajații la stat, nu mă pot pronunța, e cu 2 tăișuri.
La doctori, profesori e normal să tragi de ei cât mai mult, dar atunci ai discrimina celelalte categorii dacă le-ai interzice să mai lucreze.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Guvernul Boc a adoptat, la sfarsitul anului 2008, ordonanta de urgenta care stabileste ca nimeni nu mai poate beneficia simultan de pensie si salariu de la o institutie de stat.

Ordonanta de urgenta ce interzice cumularea pensiei cu salariul de la stat este neconstitutionala, au decis joi, 15 ianuarie 2009, judecatorii Curtii Constitutionale.

Un ex.

Valer Dorneanu a încasat în 2017 următoarele sume:
305.314 lei (indemnizație președinte CCR),
49.985 lei (indemnizație profesor universitar la Universitatea „Nicolae Titulescu” din București),
159.587 lei (pensie de la Casa de Pensii a Municipiului București) și
53.772 lei (indemnizație pentru limită de vârstă de la Camera Deputaților).

Edited by pasilla, 15 May 2019 - 17:48.


#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 15 mai 2019 - 17:41, said:

Tatăl meu e pensionar de vreo 3-4 ani dar încă muncește la aceeași firmă, deci la privat, în timp ce alții mulți mai tineri stau pe ajutor social.
.....
salariu sau pensie ?

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 86-APP, on 15 mai 2019 - 18:11, said:

salariu sau pensie ?
Pensia o ia de la stat, salariul îl ia de firma la care a muncit incă înainte de pensionare.
Nu știu ce nu ai înțeles.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 ericmario, on 15 mai 2019 - 17:41, said:

Tatăl meu e pensionar de vreo 3-4 ani dar încă muncește la aceeași firmă, deci la privat, în timp ce alții mulți mai tineri stau pe ajutor social.
Despre angajații la stat, nu mă pot pronunța, e cu 2 tăișuri.
La doctori, profesori e normal să tragi de ei cât mai mult, dar atunci ai discrimina celelalte categorii dacă le-ai interzice să mai lucreze.
nu vezi nici o legatura intre cele doua situatii??
sint smecheri si mai mari, s-au pensionat si au fostb reangajati exact pe postul de unde au iesit la pensie! la stat, desigur!

#9
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,113
  • Înscris: 09.01.2015
Sunt de acord, acolo unde este nevoie de oameni: doctori, profesori, dar sa profeseze in aceleasi domenii.
Dar, in cazurile date de mine, in locul pensionarilor pot fi oricand persoane mult mai tinere.
Si mai ales ca seful de post s-a pensionat la 50 de ani...

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ph13xlv, on 15 mai 2019 - 17:32, said:


-fostul sef de post din comuna, la fel, pensionat, care conduce politia locala.
Ce parere aveti?

S-a abrogat ca nu puteau cei pensionati din SRI, MAI, MAPN, la 50 de ani sa se angajeze pe posturi caldute la stat.. Personal cunosc vreo 2 cazuri + inca unul care mi-a fost coleg de job la privat, la un moment dat si care umfla 4000 lei pensie MAPN + 4000 lei net salar..si isi construia casa la tzara. Dupa 2 ani s-a mutat si el la stat.

Edited by Kres, 15 May 2019 - 18:27.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tytysor, on 15 mai 2019 - 18:22, said:

nu vezi nici o legatura intre cele doua situatii??
sint smecheri si mai mari, s-au pensionat si au fostb reangajati exact pe postul de unde au iesit la pensie! la stat, desigur!
Știu, dar am făcut o precizare.
De un chirurg bun, un cardiolog, etc, un profesor bun, cam ar trebui să te rogi de el să mai activeze câțiva ani după pensionare exact pe postul de unde au ieșit la pensie, pentru că nu prea ai ce să pui în locul lor.
Dar dacă altor categorii de bugetari le interzici treaba asta, faci discriminare și nici asta nu e ok.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 tytysor, on 15 mai 2019 - 18:22, said:


nu vezi nici o legatura intre cele doua situatii??
sint smecheri si mai mari, s-au pensionat si au fostb reangajati exact pe postul de unde au iesit la pensie! la stat, desigur!

Nope, sunt prin institutii de fracat menta sau prin ONG-uri hranite de stat.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
Păi şi Băsescu e pensionar şi e şi parlamentar pe salariu baban plus că vrea şi eoropalamtar.

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013

 pasilla, on 15 mai 2019 - 17:43, said:


Un ex.

Valer Dorneanu a încasat în 2017 următoarele sume:
305.314 lei (indemnizație președinte CCR),
49.985 lei (indemnizație profesor universitar la Universitatea „Nicolae Titulescu” din București),
159.587 lei (pensie de la Casa de Pensii a Municipiului București) și
53.772 lei (indemnizație pentru limită de vârstă de la Camera Deputaților).

Oare ce presteaza de acesti bani? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 15 May 2019 - 19:01.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cipri2bau, on 15 mai 2019 - 18:58, said:

Păi şi Băsescu e pensionar şi e şi parlamentar pe salariu baban plus că vrea şi eoropalamtar.
Si ?
Diferenta este ca Basescu a aparat acea ordonanta prin care se interzicea cumularea pensiei cu salariul de la stat.:

Presedintele Traian Basescu a afirmat ca ordonanta respecta Constitutia: "Cam asa arata democratia, fara exceptii, pentru ca ne-am obisnuit sa fim clienti ai exceptiilor. Cred ca aceasta ordonanta respecta Constitutia, adica aplicarea legala a legii pentru toti."

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

 pasilla, on 15 mai 2019 - 17:43, said:

Guvernul Boc a adoptat, la sfarsitul anului 2008, ordonanta de urgenta care stabileste ca nimeni nu mai poate beneficia simultan de pensie si salariu de la o institutie de stat.

Ordonanta de urgenta ce interzice cumularea pensiei cu salariul de la stat este neconstitutionala, au decis joi, 15 ianuarie 2009, judecatorii Curtii Constitutionale.

Un ex.

Valer Dorneanu a încasat în 2017 următoarele sume:
305.314 lei (indemnizație președinte CCR),
49.985 lei (indemnizație profesor universitar la Universitatea „Nicolae Titulescu” din București),
159.587 lei (pensie de la Casa de Pensii a Municipiului București) și
53.772 lei (indemnizație pentru limită de vârstă de la Camera Deputaților).

Deci €2,800 / luna numai pensia
Asta e furt nene, :lol:

Venitul total e: €121,000.
Cum dracu sa nu fie in Romania bine, cand fura pe fata, :lol:
€10,000/luna, jesus christ!

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tsunnnami, on 15 mai 2019 - 19:04, said:

€10,000/luna, jesus christ!
Asta era in 2017. Intre timp a aparut L76/2017 (vezi art. 4)

Edited by pasilla, 15 May 2019 - 19:17.


#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 ericmario, on 15 mai 2019 - 17:41, said:

Tatăl meu e pensionar de vreo 3-4 ani dar ĂŽncă muncește la aceeași firmă, deci la privat, ĂŽn timp ce alții mulți mai tineri stau pe ajutor social.
Despre angajații la stat, nu mă pot pronunța, e cu 2 tăișuri.
La doctori, profesori e normal să tragi de ei cât mai mult, dar atunci ai discrimina celelalte categorii dacă le-ai interzice să mai lucreze.
Bai voi ati inebunit in Romania,tot o dati cu ajutorul social! Cat dracu ajutorul ala de toti stau pe el si isi permit viata buna.
Apoi referitor la tatal tau,e munceste la privat,e ok asta cat timp sanatatea ii permite,insa sunt o gramada de nesimtiti pensionati de la stat ce lucreaza tot la ... stat.Astia ar merita pensia minima si impozit peste 50% din salariu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate