Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumparare, vanzare si publicitate pe site-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
crististan94

crististan94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.04.2014
Buna ziua,

Sunt PFA cu urmatoarele coduri CAEN:

6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)

6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe (principal)

6312 - Activitati ale portalurilor web

7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate

7410 - Activitati de design specializat

si as avea doua intrebari.

1. Pot cumpara mai multe site-uri pe PFA si pot contacta firme care sa isi faca publicitate pe site-urile mele (bineinteles, dupa ce vor genera trafic) cu aceste coduri CAEN?

2. Pot sa devin broker de advertising?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 crististan94, on 15 mai 2019 - 14:47, said:


7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate

1. Pot cumpara mai multe site-uri pe PFA si pot contacta firme care sa isi faca publicitate pe site-urile mele (bineinteles, dupa ce vor genera trafic) cu aceste coduri CAEN?
2. Pot sa devin broker de advertising?

Da

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Din partea noastra: Da, Poti.

Contabilul este in somaj tehnic? :D

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
are pefeau bos

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
nu e interzis unei pfa sa aiba si contabil! este foarte util si poate sa-i dea sfaturi avizate!

#6
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Da poti, iar dupa mine este imperativa asistenta unui contabil

Edited by ovydiks, 15 May 2019 - 18:23.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 tytysor, on 15 mai 2019 - 16:37, said:

nu e interzis unei pfa sa aiba si contabil! este foarte util si poate sa-i dea sfaturi avizate!

Atunci de ce naiba îți mai faci PFA? Cu excepția contabilitãții simplificate, nu prea ai niciun alt avantaj fațã de SRL.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
In tarile cu apa calda,si persoanele fizice au contabil, fara- ai sansa la noi sa platesti amenzi la greu,desi depinde si de contabil, cat de pregatit este...

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Care sunt "țările cu apă caldă"? SUA, pentru că au un sistem diferit de deducere și raportare. În rest, nu stau persoanele fizice cu contabilii după ei.

Dar vorbim de România. Unde, dacă ai PFA și contabil angajat, din punctul meu de vedere, ești sadic.Pentru că PFA-ul este, în sine, un SRL simplificat, dar și mai restrictiv. Cât timp nu beneficiezi de acea simplificare și stai PFA doar ca să ai restricții, înseamnă că îți place chinul gratuit.  

Zici naibii că-i contabilitatea asta mare știință. Aia de la PFA ți-o face și-un elev de liceu. Nici la SRL nu-i complicat, dar e mai mult de muncă. Problema e că voi confundați contabilul cu consilierul juridic. Contabilul nu-i acolo să-ți spună ție ce CAEN să alegi sau să plimbe hârtii la Registrul Comerțului. Contabilul e să-ți facă înregistrările contabile și declarațiile. Dacă iei sfaturi juridice de la contabil, ai o problemă.

Edited by SmurfK, 15 May 2019 - 22:33.


#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

 nino852, on 15 mai 2019 - 19:30, said:

In tarile cu apa calda,si persoanele fizice au contabil, fara- ai sansa la noi sa platesti amenzi la greu,desi depinde si de contabil, cat de pregatit este...

Am avut PFA (auto-entrepreneur) si in Franta si nu era nevoie de contabil. Declaram totul online, fara sa ma duc cu hartii in stanga si in dreapta. In care tari cu apa calda ai fost tu ? sau asa ai auzit pe la TV ?

#11
crististan94

crististan94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.04.2014

 laffin, on 15 mai 2019 - 15:21, said:

are pefeau bos

 tytysor, on 15 mai 2019 - 16:37, said:

nu e interzis unei pfa sa aiba si contabil! este foarte util si poate sa-i dea sfaturi avizate!

 SmurfK, on 15 mai 2019 - 22:32, said:

Care sunt "țările cu apă caldă"? SUA, pentru că au un sistem diferit de deducere și raportare. În rest, nu stau persoanele fizice cu contabilii după ei.

Dar vorbim de România. Unde, dacă ai PFA și contabil angajat, din punctul meu de vedere, ești sadic.Pentru că PFA-ul este, în sine, un SRL simplificat, dar și mai restrictiv. Cât timp nu beneficiezi de acea simplificare și stai PFA doar ca să ai restricții, înseamnă că îți place chinul gratuit.

 Andreysc7, on 16 mai 2019 - 08:04, said:

Am avut PFA (auto-entrepreneur) si in Franta si nu era nevoie de contabil. Declaram totul online, fara sa ma duc cu hartii in stanga si in dreapta. In care tari cu apa calda ai fost tu ? sau asa ai auzit pe la TV ?

Ca sa incheiati disputa asta, da, am contabil. Platesc un contabil din cauza modificarilor care se fac in Romania. Daca este corect sau nu, daca pierd sau nu bani facand asta, nu stiu. Ideea e ca asa am considerat eu ca e cel mai bine.

 SmurfK, on 15 mai 2019 - 19:24, said:

Atunci de ce naiba îți mai faci PFA? Cu excepția contabilității simplificate, nu prea ai niciun alt avantaj față de SRL.

Mi-am facut PFA pentru a avea acces la bani oricand.

 poadol, on 15 mai 2019 - 15:18, said:

Din partea noastra: Da, Poti.

Contabilul este in somaj tehnic? Posted Image

Nu, nu este in somaj tehnic. Inca nu am discutat acest aspect.

Edited by crististan94, 16 May 2019 - 08:52.


#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 SmurfK, on 15 mai 2019 - 22:32, said:

Care sunt "țările cu apă caldă"? SUA, pentru că au un sistem diferit de deducere și raportare. În rest, nu stau persoanele fizice cu contabilii după ei.

Dar vorbim de România. Unde, dacă ai PFA și contabil angajat, din punctul meu de vedere, ești sadic.Pentru că PFA-ul este, în sine, un SRL simplificat, dar și mai restrictiv. Cât timp nu beneficiezi de acea simplificare și stai PFA doar ca să ai restricții, înseamnă că îți place chinul gratuit.  

Zici naibii că-i contabilitatea asta mare știință. Aia de la PFA ți-o face și-un elev de liceu. Nici la SRL nu-i complicat, dar e mai mult de muncă. Problema e că voi confundați contabilul cu consilierul juridic. Contabilul nu-i acolo să-ți spună ție ce CAEN să alegi sau să plimbe hârtii la Registrul Comerțului. Contabilul e să-ți facă înregistrările contabile și declarațiile. Dacă iei sfaturi juridice de la contabil, ai o problemă.
In schimb contabilul il poate indruma catre persoanele care stiu sau cunosc. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate