Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Suruburi auto M6 vs suruburi normale M6

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare!

Am nevoie de cateva suruburi M6 sa prind ceva pe masina. Am incercat si incerc sa gasesc suruburi auto (care au capul cu tot cu saiba  sau asa mi se pare mie) M6.

Problema e ca nu stiu exact unde sa caut.

Am gasit la magazinele de bricolaj (Brico, Dedeman, etc) ce-mi trebuie ca dimensiuni dar nu sunt sigur ca sunt ok. Nu stiu cum sa cauta sa vad daca sunt diferente de calitate a materialului din care sunt facute.

Imi puteti spune unde sau cum gasesc suruburi M6 auto ?

Multumesc!

#2
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
La dezmembrari :)
Aproape sigur sunt diferente de calitate.. in magazine gasesti cele mai ieftine produse, industria auto are standarde de calitate foarte ridicate.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pe capul surubului sunt niste cifre. Alea iti indica caracteristicile mecanice ale surubului.

Edited by pasilla, 15 May 2019 - 13:54.


#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 TinCup, on 15 mai 2019 - 13:51, said:

La dezmembrari Posted Image
Aproape sigur sunt diferente de calitate.. in magazine gasesti cele mai ieftine produse, industria auto are standarde de calitate foarte ridicate.
Asta e varianta la care m-am gandit initial. Dar am sperat totusi ca le pot gasi si noi.

 pasilla, on 15 mai 2019 - 13:53, said:

Pe capul surubului sunt niste cifre. Alea iti indica caracteristicile mecanice ale surubului.

Multumesc pentru info ! Credeam ca marcajele respective se refera doar la dimensiunile surubului.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
M6 inseamna suruburi cu filet metric 6, la Hornbach cred ca aveau unele de inox sau tratate impotriva ruginei. Acum vezi si ce lungime trebuie sa aiba filetul functie de pozitie si nevoia ta

M6 este M6 in orice industrie

Edited by atupi, 15 May 2019 - 13:58.


#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Stiu dimensiunile dar nu stiam daca M6 difera la auto fata de cele de uz normal. Ma gandeam ca-s tratate termic sau ceva, mai ales daca se pun in zona motorului (evacuari, bloc motor, etc).

#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Ce vrei sa prinzi cu ele? Ca sa ne facem o idee daca conteaza sau nu rezistenta.
Suruburile din magazinele de bricolaj sau similare sunt de obicei grupa 5 sau 6, am vazut si 4. Cele mai comune pe masini sunt 8 sau 10, dar exista si 12 sau (rar) 14.

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am de prins, pe blocul motor, un suport in cateva suruburi M6 scurte. E intr-o zona in care se se incalzeste destul. Nu e partea de evacuare dar totusi nu vreau sa am surprize. Ideea e sa tina bine si sa nu rugineasca.
Suportul respectiv tine furtunele sistemului de racire si o mufa pe o alta parte.

#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Acolo poti folosi orice suruburi, nu sunt solicitate.

#10
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009
Vezi ca nu stiu precis daca nu-s diferite pasuri de filet (1, 1.25, .75.). asta desigur daca ai deja gaura filetata si cauti surubul care sa se potriveasca daca nu -  nici o problema, pt ce ai nevoie nu-ti trebuie nici o clasa specifica - orice surub o sa faca treaba.

Daca cumva ai gaura filetata si nu ii dai de cap de fel, mareste la M8 si baga un tarod pt surubul M8 pe care-l ai si aia e...

Nu vrei sa rugineasca, dar eu personal nu m-as baga la inox sa n-ai surprize cu coroziune electrochimica - pune un surub normal, o s a rugineasca si asta e..

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pasul standard la M6 este 1.
MF este doar 0.75.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate