Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acvariul apa sarata help:)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
asa cum spune si numele imi doresc un acvariu cu apa sarata dar cum n-am experienta va cer ajutorul cu tot ce trebuie dotat ,am un acvariu de 200 L + un sistem de filtrare Tetra 1000 plus si o rezistenta de incalzire Tetra HT-200 si cam atat de la vechiul acvariu de apa dulce la care am renuntat intre timp,deci intrebarea ar fii : ce mai trebuie cumparat ca sa pot creste pesti de apa sarata,niste clownfish in mod special mi-as dori? va multumesc anticipat

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.acvariu.r.../list/6000.page

https://ro.zoo-club....amphiprion.html

Edited by bumpocbum, 15 May 2019 - 11:11.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Întreabă și tu la un pet shop.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 waterman, on 15 mai 2019 - 11:38, said:

Întreabă și tu la un pet shop.
Aia de la PET SHOOP sunt pe langa, numai sfaturi proaste iti dau il legatura cu pestii de acvariu

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Sigur cel cu apa sarata are alte cheltuieli si griji/atentie.   Da poti sa-ti faci un terrariu.  Cu furnici,de ex.    Citeste Regii Nisipurilor.

#6
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008

 bumpocbum, on 15 mai 2019 - 11:08, said:

merci

 waterman, on 15 mai 2019 - 11:38, said:

Întreabă și tu la un pet shop.
crezi că dacă vânzătorul are clientelă pe cap are o ora pentru mine să mă inițieze? Am întrebat aici pentru a primi un sfat de la cei care au experiență în domeniu nu să mă trimiti tu la plimbare prin magazine că de asta se numește forum,e că și cum m-ai trimite sa întreb în altă parte pentru că ori nu te pricepi ori n-ai răbdare să explici și atunci nu vad rostul răspunsului tau

 MikeSpike, on 15 mai 2019 - 13:18, said:

Sigur cel cu apa sarata are alte cheltuieli si griji/atentie.   Da poti sa-ti faci un terrariu.  Cu furnici,de ex.    Citeste Regii Nisipurilor.
îmi asum cheltuielile,din păcate nu mă atrage terariul,merci

#7
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Acvariu de apa sarata e la fel ca cel de apa dulce doar ca nu poti folosi filtru tip canistra, mediu de filtrare la apa sara e piatra poroasa pe care o bagi, daca vezi imagini cu acvarii de apa sarata cu corali ai sa vezi ca are multa piatra care provine din oceane, acolo stau bacteriile benefice care fac filtrarea apei, daca nu stii nimic de apa sarata intri pe youtube trebuie sa stii engleza, cauti canalul "Fish Of Hex" si are un playlist pentru incepatatori si cum sa incepi un acvariu de apa sarata si sa nu stii nimic, ti-l recomand deoarece la apa sarata trebuie sa stii bine ce faci pentru ca sunt tot felul de vietuitoare care pot ajunge la tine in acvariu si sa nu poti face nimic sa le elimini pe langa ca iti fac rau la pesti si la corali iar daca vrei sa le elimini de tot, arunci tot ce ai in acvariu si o iei de la inceput apoi alt timp, alti bani, alta distractie, un exemplu are fi anemona "apastia" care produce cosmaruri printre acvaristi, e deajuns un singura si te-ai nenorocit, numai zic ca daca te duci in MAXIPET in Bucuresti le vezi cu pestii care ii au la vanzare si uni clienti zic ca sunt dragute Posted Image , poti cauta pe google si ai sa vezi, scrie forum apastia saltwater aquarium vezi posturi cu miloanele cum plang oameni.
  Eu am multe acvarii de apa dulce si timid o sa incep si apa sarata, dar o sa respect ce zice nenea ala pe canal pana prind cum e, un acvariu de apa sarata e foarte frumos dar sunt unele chestii care te nenorocesc si e echivalentu a-ti lua un televizor de sute de lei si la o neatentie il arunci pe geam.

Spor

PS:- toate echipamentele smechere care le vezi conectate si vei vedea pe youtube nu ai nevoie de ele, au un rol si iti fac toti bani doar ca sunt scumpe si te scapa de multa munca daca stii ce faci
-angajati din petshop nu stiu ce sa iti zica la apa dulce, daca ii intrebi de apa sarata sar putea s-o ia la fuga

Edited by Lupulcelrau, 15 May 2019 - 20:53.


#8
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008

 Lupulcelrau, on 15 mai 2019 - 20:50, said:

Acvariu de apa sarata e la fel ca cel de apa dulce doar ca nu poti folosi filtru tip canistra, mediu de filtrare la apa sara e piatra poroasa pe care o bagi, daca vezi imagini cu acvarii de apa sarata cu corali ai sa vezi ca are multa piatra care provine din oceane, acolo stau bacteriile benefice care fac filtrarea apei, daca nu stii nimic de apa sarata intri pe youtube trebuie sa stii engleza, cauti canalul "Fish Of Hex" si are un playlist pentru incepatatori si cum sa incepi un acvariu de apa sarata si sa nu stii nimic, ti-l recomand deoarece la apa sarata trebuie sa stii bine ce faci pentru ca sunt tot felul de vietuitoare care pot ajunge la tine in acvariu si sa nu poti face nimic sa le elimini pe langa ca iti fac rau la pesti si la corali iar daca vrei sa le elimini de tot, arunci tot ce ai in acvariu si o iei de la inceput apoi alt timp, alti bani, alta distractie, un exemplu are fi anemona "apastia" care produce cosmaruri printre acvaristi, e deajuns un singura si te-ai nenorocit, numai zic ca daca te duci in MAXIPET in Bucuresti le vezi cu pestii care ii au la vanzare si uni clienti zic ca sunt dragute Posted Image , poti cauta pe google si ai sa vezi, scrie forum apastia saltwater aquarium vezi posturi cu miloanele cum plang oameni.
  Eu am multe acvarii de apa dulce si timid o sa incep si apa sarata, dar o sa respect ce zice nenea ala pe canal pana prind cum e, un acvariu de apa sarata e foarte frumos dar sunt unele chestii care te nenorocesc si e echivalentu a-ti lua un televizor de sute de lei si la o neatentie il arunci pe geam.

Spor

PS:- toate echipamentele smechere care le vezi conectate si vei vedea pe youtube nu ai nevoie de ele, au un rol si iti fac toti bani doar ca sunt scumpe si te scapa de multa munca daca stii ce faci
-angajati din petshop nu stiu ce sa iti zica la apa dulce, daca ii intrebi de apa sarata sar putea s-o ia la fuga
am inceput sa-l urmaresc dar are multe filmari,o sa-mi ia ceva timp dar e interesant,merci

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 gothic33, on 15 mai 2019 - 18:31, said:

crezi că dacă vânzătorul are clientelă pe cap are o ora pentru mine să mă inițieze? Am întrebat aici pentru a primi un sfat de la cei care au experiență în domeniu nu să mă trimiti tu la plimbare prin magazine că de asta se numește forum,e că și cum m-ai trimite sa întreb în altă parte pentru că ori nu te pricepi ori n-ai răbdare să explici și atunci nu vad rostul răspunsului tau
Colegul care a răspuns înaintea mea te-a trimis să citești pe un forum unde nu explica concret nimic de acvariul cu apă sărată, și pe al doilea link la fel erau chestii despre clownfish.
Ce-am zis eu n-a fost cu rea intenție. Ci am zis că e un sfat inteligent să faci ce recomandă ăia că e mai sigur decât informații neverificate.

Tot eu am fost fraier cum ar veni și mă iei peste picior că te trimit la pet shop.
Cu plăcere colegule.

#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Il trimiti degeaba la petshop. Pentru apa sarata trebuie colaborat cu firme specializate in domeniu, e sensibil mai complicata treaba decit la apa dulce.
Nici costurile nu sint de neglijat, dar aia e alta poveste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate