Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Vodafone 5G

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4213 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
Digi nu are 2G
Poate e timpul să treci la 3G

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsmiley2, on 15 mai 2019 - 15:41, said:

nu am auzit persoane care sa fie pe DIGI.

Aia e nasol, eu am sesizat probleme cu auzul, am fost la ORL și mi-au confirmat o atenuare pe stânga :nonobad:

În altă ordine de idei, eu am și Orange și Digi și în general Digi e mai slab ca Orange dar sunt 2 locuri unde merge Digi și nu merge Orange:
Într-o pădure lângă Chevereș în Timiș și la noi la lucru la baie. Dacă însă ies de la baie și intru la birou, Digi are semnal degeaba, adică toate liniuțele dar cam ciuciu conexiune. Cam asta e experiența mea cu Digi, mai nou e bun ca un telefon de backup pentru că are semnal în câteva zone exclusive dar în general încă mai are până a ajunge din spate Orange care în general unde are semnal chiar merge.

View PostSethNY, on 15 mai 2019 - 13:08, said:

"au lansat" degeaba, nu poti avea CSFB de la 5G la 3G, 5G trebuie sa vina obligatoriu cu Vo5G= VoNR (similarul VoLTE). Deci eventual e ptr modemuri care nu exista ...

Exagerezi un pic, poți folosi cartela în telefon strict pentru date și vei putea testa rețeaua, acoperirea, să îți faci o idee cât acoperă o celulă, la ce performanțe, etc. Dispozitive MiFi 5G există deja.
Sigur, cei ce vor trece prin zonă cu telefoane 5G și vor avea apeluri ratate nu vor ști cum să înjure mai repede.

Mai la subiect aș adăuga că uploadul ăla e cam trist, am impresia că au tras de sloturi ca să dea bine cifra aia la download. Asta înseamnă că la primul eveniment mai important peste câțiva ani când lumea va avea în general terminale 5G o să cam stea în cap celula aia..

#39
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Daca e facut cu spectrul pe care-l au deja, asa cum au zis, inseamna ca e NR doar cu 20 sau 40 Mhz in B42.  Sunt separate cele 2 benzi de cate 20Mhz  pe care le au pentru ca au fost gandite pentru FDD, deci posibil sa dea si pe langa banda cumparata deja, daca nu s-au inteles cu vecinii

Mai adaugam si LTE in dual connectivity cu MIMO4x4 si 256 QAM si pe acolo e si viteza...

#40
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Vodafone nu e in stare sa acopere toate zonele cu 4 G si ei se lauda cu 5G. La mine în zona, de la Vălenii de Munte Prahova spre Cheia au doar H+. Concurenta are de câțiva ani 4 G

#41
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 31.12.2011
Eu nu mai cred in minciunile marca Vodafone desi sunt clientul lor

#42
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 22.03.2008
Abia in Săcele apare 4G și la Vodafone. Am testat în weekend. Telekom, orange au 4G și cred ca și DiGi conform cellmaper. Cel mai bine se observa diferența pe instagram la Vodafone se incarcau greu pozele iar la Telekom instant apăreau pozele.

#43
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,331
  • Înscris: 01.09.2012
Bineînțeles că tot  Orange va fi din nou primul cu lansarea oficiala și la nivel comercial. De laudele marca Vodafone sunt satul, sa vina VoLTE + o acoperire mai buna pe 4G mai intai si dupa mai discutam

Edited by Alex_23, 15 May 2019 - 22:35.


#44
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Cine mai ia in serios ceea ce declara Vodafone-ul? Aceleasi baliverne de ani de zile! Pt mine este o retea ok, dar departe de ceea ce visează ei!

#45
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

View Postl_dan, on 15 mai 2019 - 10:29, said:

Într-un test realizat ĂŽn centrul tehnic al Vodafone viteza de descărcare a datelor a atins aproape 1 Gbps de pe un smartphone Huawei.
Huawei Mate 20 X?

#46
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Alex_23: las ca si Orange are hibele lui Posted Image

Sa renunte naibii la 20 centi / min pentru apel conferinta sau redirectionare apeluri din afara retelei. Si limitarea la traficul de date din roaming! Ca e penibil.

P.S. Nu tin cu Vodafone, ca si astia le au pe ale lor. Iar la Orange am fost mai multi ani in retea decat adun acum, de cand sunt la Vodafone Posted Image

Edited by macsfx, 17 May 2019 - 20:24.


#47
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,332
  • Înscris: 03.04.2004
Furaciunea aceea cu 20 centi de mai sus face parte din aceeasi 'foame' prin care Orange isi bate joc de clienti la roaming-ul SEE.
La prima deviza e: 'vrei sa folosesti -> te-am taxat de te-am rupt' , iar la a 2 -a 'hai incearca sa folosesti sa vad daca poti..'.

Dar sa ramanem la capitolul VDF 5G totusi aici.

Edited by emanu900, 18 May 2019 - 12:01.


#48
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007
Mie sincer mi-a ajuns cu minciunile vdf. Dar aia cu harta de acoperire care arata 4 g peste tot mi se pare cea mai penibila si intra la inducerea in eroare a clientului. Acuma nici nu le mai merge harta. Poate pun 5g peste tot😂

Edited by polar006140, 18 May 2019 - 12:49.


#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Vad ca in SUA se poate si 1 Gbps pe teren...

La minutul 2:25
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1JypdIQxGOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 23 May 2019 - 21:55.


#50
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
ati mai auzit ceva de Vodafone 5G? sau cam atat a fost deocamdata? A fost cineva de pe forum sub acoperirea 5G ?

#51
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 VanBasten, on 30 mai 2019 - 22:05, said:

ati mai auzit ceva de Vodafone 5G? sau cam atat a fost deocamdata? A fost cineva de pe forum sub acoperirea 5G ?
Totul e la stadiul de reclama. Chiar dacă ar face 5Gdisponibil, cine ar putea confirma? Întâi ar trebui lansate ofertele. Ai văzut asa ceva?!

Edited by Buxelm, 30 May 2019 - 22:39.


#52
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Chiar dacă ar lansa acum serviciile, nimeni n-ar beneficia de ele. N-am văzut în oferta aparate 5G.

Poate doar sa lanseze cu promisiunea achiziției de terminale ulterioare abonarii, dar nici asa.

#53
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,645
  • Înscris: 06.03.2004
Ei sunt campioni la fumigene de genul ăsta."Noi avem 5G,dar nu-l vedeti voi".
In ideea asta puteau să sară direct la 6G,pentru ca nici pe ala nu-l recepționa nimeni. 😀

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vodafone UK are de gând să renunțe la 3G, însă nu și la 2G. Un motiv ar fi eliberarea frecvențelor care vor fi utilizate de rețeaua 5G: https://www.economic...ane_169852.html

Probabil că aceeași mișcare va fi făcută și de Vodafone România.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate