Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Regulamentul Softpedia si corectitudinea politica

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
260 replies to this topic

#1
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Nu am postat niciodata aici, sau pe Abuzuri. Acest forum este proprietate privata, conducerea face regulile, noi le respectam sau nu, cu "consecintele" de rigoare. Nu este democratie, proprietarii forumului ne-au pus la dispozitie un serviciu GRATUIT (nu, nu se castiga mare lucru cu publicitatea, nu cred ca sunt acoperite costurile serverelor / bazelor de date), ca atare respectam regulamentul sau plecam. Postez pe acest forum din 2008 si niciodata nu am avut probleme cu echipa de moderare. Am luat cateva suspenduri, dar meritate, nimic de reprosat. Totusi, doresc sa stiu exact care este politica proprietarilor cu privire la corectitudinea politica:

Inteleg cenzurarea termenului "t1gan" pentru ca intr-adevar este un termen peiorativ. Cuvantul rrom este perfect legitim, limba romani este o limba straveche indo-europeana care se vorbea cu mult inaintea aparitiei limbii romane.

Dar daca ii spun unui autist ca-i autist, este jignire? Probabil ca nu, logic n-ar trebui sa fie. Daca ii spun unui om care creste orbeste ceva, (fara nicio urma de dovada sau capacitate de a face vreo inferenta referitoare la problema) ca-i prost, este jignire? Eu cred ca nu, se muleaza perfect pe definitia din DEX.

Sursa de inspiratie pentru acest post poate fi gasita aici.

Intrebarea este: Este corect sa fiu suspendata pentru acea afirmatie, facuta in acel context?

PS: Moderatorul nu m-a suspendat, este o discutie de principiu. Pana unde merge corectitudinea politica? Renuntam la adevar pentru a nu jigni sentimentele unora? Daca da, vor mai avea sansa acei oameni sa iasa vreodata din bula proprie? Ce facem, relativizam orice, chiar si lucrurile clare pentru a pastra o iluzie de egalitate intre oameni, un fel de "comunism intelectual"?

Cunosc deja "verdictul" in acest caz, nimeni nu vrea sa deschida o cutie a Pandorei, nimeni nu vrea sa asiste la jigniri clare sub pretextul promovarii adevarului, dar ce facem cu cazurile speciale? Patul lui Procust deja este plin de sange..

Edited by christinne69, 15 May 2019 - 09:03.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postchristinne69, on 15 mai 2019 - 08:57, said:


Cunosc deja "verdictul" in acest caz, nimeni nu vrea sa deschida o cutie a Pandorei, nimeni nu vrea sa asiste la jigniri clare sub pretextul promovarii adevarului, dar ce facem cu cazurile speciale?
Adevarurile general acceptate sunt doar cele dovedite stiintific .

Restul sunt interpretari .

In cazul tau "special " trebuie sa dovedesti cu o hirtie de la medic ca "adevarul " tau este...... adevarat .

Altfel este jignire .

#3
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostDaco_Get, on 15 mai 2019 - 09:04, said:

Adevarurile general acceptate sunt doar cele dovedite stiintific .

Corect. Couldn't agree more!

Cum se numeste un om care nu este de acord cu un adevar general acceptat si dovedit stintific? Avem si un topic plin de adepti ai pamantului plat..

Edited by christinne69, 15 May 2019 - 09:07.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Da, este normal să fi suspendată A face pe cineva prost și dobitoc este o ofensă ce poate, și trebuie, să fie pedepsită chiar și legal.
Știința ( pe nedrept numită așa) face presupuneri , fără dovezi palpabile, pe care și tu și alții le crezi orbește. nimeni nu te-a acuzat pentru asta. Este dreptul tău să crezi orice. Nu este dreptul tău să jignești pe ceilalți membrii ai societății care cred altfel.

Edited by orlandobarbulescu, 15 May 2019 - 09:08.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Nu mai primeaza adevarul, primeaza menajarea sentimentelor, se pare. Pentru ca omul din ziua de azi nu mai are puterea sa isi asume si sa inteleaga lucrurile spuse pe nume, e mai important sa il protejezi din a intelege ca e prost, decat sa inteleaga ca e prost si sa ii deschizi ochii.
Intr-o mare masura este IPOCRIZIE, imbracata frumos intr-un expresie : corectitudine politica. Foarte frumos...Posted Image

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007

View Postchristinne69, on 15 mai 2019 - 08:57, said:

Daca ii spun unui om care creste orbeste ceva, (fara nicio urma de dovada sau capacitate de a face vreo inferenta referitoare la problema) ca-i prost, este jignire?

Din punctul meu de vedere, este jignire.
Daca nu exista nicio urma de dovada nu ai nici tu cum sa dovedesti ca nu e ca el. Abesanta dovezilor nu reprezinta o dovada in sine.

#7
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDaco_Get, on 15 mai 2019 - 09:04, said:

Adevarurile general acceptate sunt doar cele dovedite stiintific .

Restul sunt interpretari .

In cazul tau "special " trebuie sa dovedesti cu o hirtie de la medic ca "adevarul " tau este...... adevarat .

Altfel este jignire .

Și adevărurile științifice se bazează la rândul lor pe axiome și premise, deci nu este siguranță nici în cazul lor!
Adică pe "adevăruri" nedemonstrate și nedemonstrabile! :)

#8
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAlexEn, on 15 mai 2019 - 09:08, said:

Din punctul meu de vedere, este jignire.
Daca nu exista nicio urma de dovada nu ai nici tu cum sa dovedesti ca nu e ca el. Abesanta dovezilor nu reprezinta o dovada in sine.

Like I said, avem o groaza de adepti ai pamantului plat pe un anume topic..

Considera-l pe ala egalul tau intelectual, dar dupa aia sa nu plangi cand vor deveni majoritari si vor incepe sa aprinda ruguri..

Edited by christinne69, 15 May 2019 - 09:10.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007
Eu m-am referit strict la ce ai postat tu si anume o persoana care crede orbeste in ceva fara sa aiba dovezi stiintifice care sa ii sustina punctul de vedere :)

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Bunicul meu avea o vorba: asa cum e lumea asta, nu poate prostul fara destept dar nici desteptul fara prost, daca desteptul isi pune mintea cu prostu` ii mai prost decit prostu`!

Edited by Ion_Bumbu, 15 May 2019 - 09:17.


#11
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAlexEn, on 15 mai 2019 - 09:15, said:

Eu m-am referit strict la ce ai postat tu si anume o persoana care crede orbeste in ceva fara sa aiba dovezi stiintifice care sa ii sustina punctul de vedere Posted Image

Adeptii pamantului plat se incadreaza si sunt o groaza pe aria specifica. Cat despre ce am scris, asa e, ai dreptate, insa statistica e un reper excelent, chiar daca nu e o stiinta exacta.

Cum ar fi sa cred ca toti oamenii din jurul meu sunt posedati de demoni si sa incep sa-i omor? E credinta mea, absenta dovezii nu este dovada absentei,nu?

Deci incurajam orice aberatie in numele corectitudinii politice? Toti suntem egali intelectual? Like I said, ok, dar cand vor aprinde rugurile, sa nu plangi.

Edited by christinne69, 15 May 2019 - 09:20.


#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostIon_Bumbu, on 15 mai 2019 - 09:17, said:

Bunicul meu avea o vorba: asa cum e lumea asta, nu poate prostul fara destept dar nici desteptul fara prost, daca desteptul isi pune mintea cu prostu` ii mai prost decit prostu`!
Consider ca un destept se poate cobori la mintea prostului cand e nevoie, invers nu...
Si ce faci daca prostul nu te lasa in pace ? Nu trebuie sa te cobori la mintea lui ca sa il potolesti ?

Edited by Magicwisewolf, 15 May 2019 - 09:21.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,499
  • Înscris: 30.10.2003
A afirma ca cineva e prost e o jignire. Este doar o forma de a arata superioritatea sau a exprima frustrararea.

#14
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Din păcate ofensa și jignirea sînt termeni foarte vagi cu care fiecare se poate juca cum vrea. Ofensa este un gard pe care-l plimbă fiecare cum îi convine în fața liberății de exprimare. Și uite-așa ne întoarcem în era ante '89, cînd una gîndeam și alta spuneam.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa fim seriosi si daca-i zic unuia ca e rrom tot inteles peiorativ are.

corectitude politica... ma bufneste rasul

Edited by arg, 15 May 2019 - 09:27.


#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postchristinne69, on 15 mai 2019 - 08:57, said:

Regulamentul Softpedia si corectitudinea politica
Nu am postat niciodata aici, sau pe Abuzuri.
Spoiler
Cunosc deja "verdictul" in acest caz, nimeni nu vrea sa deschida o cutie a Pandorei, nimeni nu vrea sa asiste la jigniri clare sub pretextul promovarii adevarului, dar ce facem cu cazurile speciale? Patul lui Procust deja este plin de sange..
Forumul Softpedia doreste sa nu aiba probleme legale cu CNCD (Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii) caci amenzile sunt foarte mari.
Asadar au facut un script care modifica anumite cuvinte scrise de userii Forumului pt. a nu fi trasi la raspundere ei, propietarii Forumului Softpedia.

Insa am observat ca desi in Regulament este interzis apelativul "prost", acesta e tolerat pe anumite arii unde dovezile stiintifice contrazic parereile gresite (proaste) ale userilor incapatanati.
Exemplu e subiectul "Dezbaterea pamantului plat - Fenomene, puncte de vedere, controverse" (https://forum.softpe...re-controverse/) unde parerile si teoriile gresite sunt impuse de oameni incapatanati ce nu vor sa accepte realitatea ca Pamantul nu este plat.

Acuma intorcandu-ne la doleanta ta, cuvintul "t!gan" e modificat in rrom astfel incat Forumul Softpedia sa se supuna legilor din Romania care interzice apelativul acela atat oral cat si scris.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

View Postheart_of_ice, on 15 mai 2019 - 09:09, said:

Și adevărurile științifice se bazează la rândul lor pe axiome și premise
Nu, se bazeaza pe experiment si calcule, validare etc, metoda stiintifica mai precis.

Edited by andreic, 15 May 2019 - 09:31.


#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postheart_of_ice, on 15 mai 2019 - 09:09, said:

Și adevărurile științifice se bazează la rândul lor pe axiome și premise, deci nu este siguranță nici în cazul lor!
Adică pe "adevăruri" nedemonstrate și nedemonstrabile! Posted Image
Zic sa pui mina si sa citesti ca dovdesti doar ...lipsa de cunoastere :

https://ro.wikipedia..._științifică

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate