Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

extindere retea WIFI in casa 2 etaje

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
sal

se da urmatoarea problema:

sa se calculeze :
1 bucata casa 2 etaje
1 bucata router ASUS RT-AC66U
1 bucata router TP-Link ARCHER C5
2 bucati Range Extender wireless N300 TP-Link TL-WA850RE
1 bucata Switch D-Link DGS-1008D
2 echipamente RCS (unul pus in mod Bridge) si unul ptr TV

astfel incat sa am aceiasi retea wifi in toata casa , nu vreau sa am 2 retele cu 2 nume diferite si cand sunt pe la 1 sa raman agatat ba de una ba de alta .

la parter am cele 2 echipamnete RCS apoi R1 apoi Switch 8 port.

din el pleaca 2 fire pe parter, 3 pe et 1 si 2 pe etaj 2.

exista aceasta posibilitatea ?

pot sa ziceam la 2 sa conectez R2 dar sa nu aiba alta clasa de IP-uri ? iar pe la 1 sa pun un range extender ptr wifi ?.

televizoarele nu ma pasioneaza sa le leg la retea wifi , ptr ca ne uitam la filme cu stream prea mare si nu vor face fata , asa ca sunt legate lan.

dar telefoane,  tablete , laptopuri,  alexe , controllere LED , bla bla .... vor papa din wifi.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
In mod normal se face cu 2 routere dintre care unu in mod AP, acelasi ssid, canale in oglinda si cam atat... plasarea optima a routerelor in centrele cladirii ar trebui sa dea semnal peste tot. Extenderele ocupa mai mult spectru.

Edited by andreic, 15 May 2019 - 08:47.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Offtopic: vezi ca UPC are o solutie care te-ar putea ajuta (intra la ei pe site si vezi daca te coafeaza).

Ontopic: cred ca ai nevoie de repeter. Semanlul (cablu) il ai la etaj sau vrei sa-ti faci reteaua de la 0 (adica sa plece din router-ul Digi si sa faci tu mai departe)?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cu echipamentele alea faci net la bloc de 10 etaje Posted Image
Cita suprafata au cele 2 etaje, serios ?
Sau ai pereti de 50-100 cm grosime, beton armat captusit cu plumb ?
Nu ai spus pentru ce ai nevoie de atitea echipamente, adica ce conectezi (pe wifi, pe fir) si cita banda ai nevoie.
Cit sa pape alea din wifi, vor functiona toate simultan cu download/upload masiv simultan ?!
Cite un router pe etaj, legate prin cablu, si cam aia e.
Probabil mai sint pe aicvi vreo 187 de topicuri similare, foloseaste search....

Edited by buyonevideo, 15 May 2019 - 09:34.


#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

 HelllBoy, on 15 mai 2019 - 08:36, said:

sal

se da urmatoarea problema:

sa se calculeze :
1 bucata casa 2 etaje
1 bucata router ASUS RT-AC66U
1 bucata router TP-Link ARCHER C5
2 bucati Range Extender wireless N300 TP-Link TL-WA850RE
1 bucata Switch D-Link DGS-1008D
2 echipamente RCS (unul pus in mod Bridge) si unul ptr TV

astfel incat sa am aceiasi retea wifi in toata casa , nu vreau sa am 2 retele cu 2 nume diferite si cand sunt pe la 1 sa raman agatat ba de una ba de alta .

la parter am cele 2 echipamnete RCS apoi R1 apoi Switch 8 port.

din el pleaca 2 fire pe parter, 3 pe et 1 si 2 pe etaj 2.

exista aceasta posibilitatea ?

pot sa ziceam la 2 sa conectez R2 dar sa nu aiba alta clasa de IP-uri ? iar pe la 1 sa pun un range extender ptr wifi ?.

televizoarele nu ma pasioneaza sa le leg la retea wifi , ptr ca ne uitam la filme cu stream prea mare si nu vor face fata , asa ca sunt legate lan.

dar telefoane,  tablete , laptopuri,  alexe , controllere LED , bla bla .... vor papa din wifi.

Problema in migrarea echipamentelor wifi de pe un AP/Router wifi pe altul nu sta in SSID-ul retelei ( acesta e irelevant atata timp cat device-ul client stie sa se autentifice pe SSID-ul/SSID-urile respective ) ; problema e in pragul radio minim la care fiecare producator si-a configurat device-ul sa faca saltul pe alt AP/router ( pe laptop-uri acest prag e configurabil in setarile avansate ale adaptorului wifi de catre utilizator insa device-urile mobile sunt la latitudinea producatorului fara root/jailbreak ) si in faptul ca intr-o retea wifi cu AP-uri standalone autentificarea se face la fiecare migrare ( in mediile gandite pt. mobilitate a clientilor autentificarea se face centralizat pe un server radius la nivel de retea nu la nivel de AP ).
Tinand cont de multitudinea de clienti si de faptul ca va exista un nivel de zgomot destul de ridicat doar datorita lor pt. inceput ti-as sugera sa incerci initial doar cu ASUS-ul router la parter/TP-Link AP Mode ( sa nu ai probleme de dublu NAT ) la et. 1 mai ales daca vrei throughput mai mare ( canale de 80 MHz in reteaua 5GHz si de 40 MHz in cea de 2,4GHz ) ; daca nu reusesc cele 2 sa acopere si et. 2 atunci poti incerca si inca un repeater .
Clientii care stiu 5GHz si au nevoie de viteze mai mari pe aceasta frecventa , cei care nu stiu/nu au nevoie pe cea de 2,4 .

#6
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
nu as mai folosi UPC nici sa imi plateasca ei lunar abonament , sunt la RCS de pe vremea cand eram la CZONE Posted Image

pai 210 mp ( 70 pe nivel ) dar au betoane grose si caramida porotherm.

o sa incerc cu R1 plus R2 ca AP la et 2 si la 1 o sa pun1 range ext daca e nevoie

ty

Edited by HelllBoy, 15 May 2019 - 10:06.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Le pui intr-o locatie centrala, NU pe linga colturi sau alte obstacole babane, configurezi cum zice colegul mai sus.... si aia e.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 HelllBoy, on 15 mai 2019 - 09:56, said:

nu as mai folosi UPC nici sa implateasca ei lunar abonament , sunt la RCS de pe vremea cand eram la CZONE Posted Image

pai 210 mp ( 70 pe nivel ) dar au betoane grose si caramida porotherm.

o sa incerc cu R1 plus R2 ca AP la et 2 si la 1 o sa pun1 range ext daca e nevoie

ty

Nu ma refeream la abonamentul lor (gusturile nu se discuta), dar au wifi booster-e si de asta te intrebam daca e o solutie pentru tine.

#9
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
e mai sanatos sa pui repetitoare fara wifi....prin reteaua de curent

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@initiator
Vinde petardele alea si investeste in (solutia minima de mai jos):

1 x Edgerouter X;
2 x Unifi AP AC LITE (sau LR), cate unul pe fiecare etaj;
1 x unifi cloud key (sau cloud key gen2 daca esti domn generos);
1 x switch poe+

O sa ai exact ce vrei. Acelasi nume de retea, seamless roaming, band steering, airtime fairness, minimum RSI, vlan-uri, pana la 4 retele per radio, guest portal, dpi, qos, etc.



#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
config (de amator):
-parter = repeater
-etaj1 = router
-etaj2 = repeater

puse cam pe diagonală (cu router-ul în centrul etajului 1, pt ca repeater-ele să nu se „vadă” - dacă-s prea harnice!)

#12
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

 gushpi, on 15 mai 2019 - 14:04, said:

config (de amator):
-parter = repeater
-etaj1 = router
-etaj2 = repeater

puse cam pe diagonală (cu router-ul în centrul etajului 1, pt ca repeater-ele să nu se „vadă” - dacă-s prea harnice!)
Nu prea merge , la intrare in casa sus la 2 m , am doza unde vin cablurile de TV si net de peste tot . deci acolo tre sa stea 1 router + switch 8 porturi. la 3 m este scara , unde o sa fie DVR. acolo nu am lan dar o sa pun un range extender sa iau net wifi si dau prin rj45 net la DVR.
pe parter cred ca acel semnal este deajuns.

o sa incerc la 2 sa pun celalalt router ca AP, iar la 1 o sa pun alt range extender care sa ia net de la unul dintre ele si sa amplifice pe etajul 1 la wifi.

nu prea as vrea sa mai fac investitie decat in cel mai rau caz , momentan ma joc cu ce am .

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Asculta ce ti-a spus ogo.
DVR pe WiFi si mai ales pe repeater e o gluma proasta.Sa inteleg ca nu ai cablu de LAN la DVR?
Cu ce ai poti face urmatoatele:
-Switch-ul si routerul asus la parter(ai spus ca ai echipamentul RDS in bridge)
-Routerul TPlink la etajul 1 cat mai central.-(bineinteles configurat in mod AP cu dhcp dezactivat,Ip static inafara poll dhcp si cablat prin lan to lan cu asususul)
-La dvr tragi cablu prin plinta sau foloaesti in cel mai rau caz un kit powerline.
-La etaj 2 bagi un range extender pe post de AP(adica legat prin LAN si confogurat ca AP nu ca repetor)
-Idem la parter in partea opusa daca nu ai acoperire suficienta de la asus.
Toate sculele pe manual cu acelasi ssid, aceeasi parola si aceeasi criptate dar pe canale diferite si cu lățimea de 20mhz.
Canale pui 1,6 si 11.Daca pui al doilea AP la parter il pui pe acelasi canal cu cel de la etajul 2.
Eventual te mai joci cu TX ca sa nu radieze aiurea.

Edited by geo123, 15 May 2019 - 16:04.


#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
MESH-ul nu merge?

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Echipamente capabile de unifi network exact cum a zis @ ogo  , reteaua trebuie sa fie capabila de roaming
-ubiquiti unifi
-d-link unifi
-etc

#16
hgraur

hgraur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.11.2007

 ogo, on 15 mai 2019 - 11:30, said:

@initiator
Vinde petardele alea si investeste in (solutia minima de mai jos):

1 x Edgerouter X;
2 x Unifi AP AC LITE (sau LR), cate unul pe fiecare etaj;
1 x unifi cloud key (sau cloud key gen2 daca esti domn generos);
1 x switch poe+

O sa ai exact ce vrei. Acelasi nume de retea, seamless roaming, band steering, airtime fairness, minimum RSI, vlan-uri, pana la 4 retele per radio, guest portal, dpi, qos, etc.
Salut,

Cloud key-ul ala e obligatoriu? E folosit doar pentru managementul ap-urilor?

Eu ma gandeam sa fac o retea la casa in constructie (pe 2 etaje) cam cum ai zis tu: ceva edge router poe + 2 ap-uri + ceva switch cu poe. Imi trebuie porturi cu poe pentru 4 camere video, pentru ap-uri si poate ceva switch-uri care vor veni in livinguri sa am mai multe mufe pt tv, playstation etc. Ma gandeam sa pun ap-urile in zona televizoarelor din livinguri sa acopere cat mai bine etajele. Dar atunci si alea trebuie puse in switch cu poe acolo local.
Oare am gandit cat de cat in directia buna sau nu?

Si am vazut postul tau si nu stiu daca am nevoie de cloud key-ul ala sau e ceva aplicatie controller pe care o pot rula cand configurez ap-urile?

Mersi!

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu e obligatoriu cloud-key-ul.
Poti rula controlerul pe windows, si doar la inceput pentru setari, daca nu ai cum sa-l rulezi 24/7 live.
Sau il rulezi cat ti desktop-ul/laptop-ul deschis - nu e nicio problema - si e cum ai avea un cloud key cu program de munca :D.
Cloud-key-ul ala iti ofera in plus unele avantaje de gen: guest portal, statistici, informatii live,etc.

Iti recomad sa faci un efort $ si sa treci la next step: de la edgerouter poe la er-4. E mult peste ca performante si va face fata cu brio la orice pe termen mediu (5 ani).

In mare ai gandit bine.
Ca idei generale (am implementat solutii asemanatoare in cateva cazuri) trebuie sa:
1. dimensionezi si provizionezi porturile poe - si acum dar si in viitor - cu mare atentie. Ai ceva consumatori: 2 ap + 4 camere - mai bine un switch mai mare decat unul prea mic (ca poe ma refer) - atentie si la standarde: ap-urile sunt 802.3af/at si 99% din switch-uri respecta si ele aceleasi standarde dar camerele ...fiecare producator cu ideile lui....
2. ai grija la daisy-chain: switch dupa switch dupa switch - nu prea se recomanda mai mult de 2 hai 3 switchturi unul dupa altul - eu nu iti recomand nici macar 2-  incearca un master switch din care sa pleci catre fiecare switch slave in parte.
3. fiind in constructie foloseste cabluri de calitate - cat6a -
4. tot de cabluri - incearca sa iei patch corduri - cabluri deja mufate/turnate din fabrica - se gasesc pe orice dimensiune, de la 0.25m la 100 m -
5. amplasare ap-uri - aici e cu dus si-ntors - fara un survey wifi nimeni nu poate sa iti zica exact unde - totusi, pune ap-urile in mijlocul camerei unde vei avea clientii conectati
6. daca echipementul nu se misca (gen TV) cablu e sfant.

Nu-mi mai vin acum altele in cap, dar daca ai intrebari nu ezita!

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Fata de un ER-4 cu doar 3 porturi eu as opta pentru un RB3011 . Dotari mult mai bune , procesor mai puternic , 10 porturi fata de doar 3 la ER-4 si cu 150 lei mai ieftin . Ca sa nu zic ca la ce are acolo de pus  si un hEX PoE sau chiar si hEX ar merge fara probleme .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate