Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Impamantare

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Contacteaza o firma de specialitate care in functie de studiul geo si altele stiu ce si cum,ca sa nu o iei pe ghicite.

#38
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Stie cineva daca exista o limita maxima de distanta de la tabloul general pana la cutia de separatie a impamantarii?

Edited by greenlife, 23 January 2023 - 00:54.


#39
moridichiu

moridichiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.09.2006

View Postanaki, on 23 ianuarie 2023 - 00:50, said:

Contacteaza o firma de specialitate care in functie de studiul geo si altele stiu ce si cum,ca sa nu o iei pe ghicite.
Da, ai si tu dreptate, dar:
- locul unde am pus intrebarea(pe un forum, nu la ISC sau ANRE),
- modul in care am formulat-o(ohmi nu A, diferenta intre serie si paralel sau rezistenta la coroziune intre zincare si Cupru),
- obiectivitatea ei (are destula rezistenta mecanica o teava de Cu semidura sa o bat acolo, sau imbunatateste semnificativ sa ma duc pe adancime din experienta voastra ?),
- clar cost orientata,
speram sa indice ca undeva inteleg despre ce vorbesc si sa primesc un raspuns la obiect, nu o recomandare evaziva. Nu caut sa trag pe nimeni la raspundere pe baza informatiilor primite aici.
Consider ca resursa, indiferent de natura ei, trebuie consumata cu simt de raspundere indiferent de pontenta financiara.
Genul tu intrebi de un dentist ca vrei sa scoti o masea, esti relativ sanatos, fara antecedente/alergii cunoscute dar noi te trimitem si la oftamolog + mai fa si un RMN la picior ca daca te doare dupa ce o scoti de nu te tin picioarele; normal ca am exagerat putin Posted Image

View Postgreenlife, on 23 ianuarie 2023 - 00:53, said:

Stie cineva daca exista o limita maxima de distanta de la tabloul general pana la cutia de separatie a impamantarii?
Electric: dpdv electric distanta mai lunga se traduce in rezistenta si inductanta mai mare.
Rezistenta: pentru un conductor cu aria sectiunii de 4mm2, Cu, te uiti la undeva < 10mohm/m , deci pentru 100m vei avea maxim 1ohm care comparati cei maxim 4ohm admisi pentru impamantarea instalatiilor fotovoltaice (am intalnit valoarea asta maxim admisa ceruta in contextul instalatiilor fotovoltaice) e inca rezonabila, ideal ar fi sa imbunatatesti impamantarea atunci(mai pune un electrod in plus si scade la destinatie rezistenta). Pentru impamantare se foloseste sectiune mai mare(16mm2) deci chiar si cei 1ohm maxim scad de 4ori -> 250mohm maxim dar fii atent la resitenta contactarii.
Inductanta: asta nu mai scade proportional cu sectiunea ci cu numarul lor. Foloseste conductor multifilar(desi cred ca asta e standard) pentru a imbunatati asta + ingropa-l in pamant(si asta ar trebui sa ajute usor la scaderea inductantei).
E doar un exmplu practic sa te ajute sa intelegi mai bine implicatiile cresterii distantei.

Edited by moridichiu, 23 January 2023 - 10:22.


#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmoridichiu, on 23 ianuarie 2023 - 10:19, said:

Da, ai si tu dreptate, dar:
- locul unde am pus intrebarea(pe un forum, nu la ISC sau ANRE),
- modul in care am formulat-o(ohmi nu A, diferenta intre serie si paralel sau rezistenta la coroziune intre zincare si Cupru),
- obiectivitatea ei (are destula rezistenta mecanica o teava de Cu semidura sa o bat acolo, sau imbunatateste semnificativ sa ma duc pe adancime din experienta voastra ?),
- clar cost orientata,
speram sa indice ca undeva inteleg despre ce vorbesc si sa primesc un raspuns la obiect, nu o recomandare evaziva. Nu caut sa trag pe nimeni la raspundere pe baza informatiilor primite aici.
Raspunsul nu este deloc evaziv ,doar te indrepta spre calea corecta pentru  analiza si concluzii,pentru ca ce ai inteles tu este gresit la ce scrii la punctul 1
1. minim 3 tarusi otel zincati 1.5m adancime + legare impreuna cu platbanda : undeva la 9m lungime sant ~20cm adancime sa ai unde ingropa platbanda.
In baza a ce tragi concluzia asta cand nu stii natura solului ca sa nu mai zic de  faptul ca adancimea de ingropare a platbandei trebuie sa fie sub cota de inghet a solului din acea zona?
La fel si in descrierea prizei de adancime,daca ai sol cu pietris ...

#41
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmoridichiu, on 23 ianuarie 2023 - 10:19, said:

- locul unde am pus intrebarea(pe un forum, nu la ISC sau ANRE),
Cineva care stie despre ce e vorba nu-ti va da sfat pe forum in mod direct, fara masuratori prealabile.
Mai ales pe ceva de care poate depinde viata ta si a familiei tale (impamantare gen).
Daca la intrebarea ta ai primit raspuns direct, fara echivoc, clar, precis (fara a se cunoaste masuratorile din teren aferente impamantarii), NU-L lua in seama.
Nu e problema ca nu tragi tu pe mineni la raspundere pentru raspunsul primit. Nu ca ai avea cum. Problema e ca poate vedea oricine raspunsul si isi poate omora familia. Si nimeni normal ca cap nu va da un raspuns care poate afecta viata cuiva.

Vrei raspuns clar? Uite aici: 15-17 tarusi de 1.5m montati la distanta corecta unul fata de celalat (izolati bine in capat dupa infigere), cu platbanda de 40*3mm prinsa in cleme si izolata bine la prinderi. E bine? Eu zic ca este. Desi, in urma unei masuratori, poate ar iesi ca 5-7 tarusi sunt suficienti. Ca nimeni nu stie ce teren ai tu acolo.

0.02$

Edited by kretzu77, 25 January 2023 - 14:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate