Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Impamantare

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Adipop20177

Adipop20177

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2019
Buna. Am si eu o intrebare. Din BMP unde am o diferențială, este la o distanță de un metru o bară de metal cu un fir galben verde atasat la ea. Cum se executa o împamantare ? Să bat țevi in pământ și ma leg de acel fir ? Nu sunt sanse sa imi dea afara diferentialul ? Care este varianta de execuție a impamantarii ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Ar fi de dorit sa vorbesti cu un electrician.
Impamantarea trebuie facuta cum trebuie si masurata.

Aia e impamantarea BMP-ului. Pt casa tu trebuie sa iti faci impamantare noua, cu tarusi si platbanda.

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce zice Adm + daca esti curios, ca de la beneficiar amator la beneficiar amator - faci impamantare - sapi un sant cat de adanc poti (adica undeva la 1-1.5 m) si bati tarusi de impamantare sau poti improviza din teava galvanizata (lungimi de 1.5m). Apoi vii cu platbanda si sudezi de fiecare tarus. Nu mai stiu ce distanta lasi intre stalpi, parca era minimul lungimii lor. In functie de sol si o gramada de alti factori s-ar putea sa fie nevoie de 4-5 tarusi sau de 10 starusi. Ideea e ca la sfarsit se face o masuratoare si daca nu da bine se mai adauga tarusi. Pentru a conecta impamantarea la instalatia casnica (deci nu ai treaba cu BMPT) te duci cu platbanda pe fatada pana la o doza de derivatie de unde pleci cu cablu pana in tablou.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Cheama pe cineva care cunoaste problema , sunt cateva secrete care daca nu le sti risti sa faci marele zid chinezesc pe sub pamant pana da valoarea stas la masuratori . Problema nu este ca da acum valoarea buna ci sa fie pastrata si pe timp secetos si umed , risti ca pe seceta sa nu ai descarcare la pamant . Materialele sunt destul de scumpe ca sa faci teste iar electrician este o meserie respectabila nu bricolator . In calitatea pamantarii sade linistea casei si sanatatea sotiei , pentru ca ea permanent lucreaza cu aparate ce sunt legate  la apa/curent electric.

Edited by ldpe, 15 May 2019 - 07:59.


#5
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Ce spun eu, nu este un sfat, dar iti spun cum am facut eu. Am cumparat teava galvanizata, cam de 30 mm in diametru si am facut 4 tarusi de 2 metri. Am sapat un sant adanc de vreo 80 cm. si am batut tarusii la o distanta de 2 m unul de altul dupa care am sudat de tarusi o platbanda de 30 mm x 5 mm, iar locul sudurii l-am acoperit bine cu bitum topit pentru a nu rugini in zona sudata. Am astupat santul.....si gata.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAdipop20177, on 15 mai 2019 - 07:02, said:

Nu sunt sanse sa imi dea afara diferentialul ?

Diferentialul ti-l arunca de obicei cand impamantarea este luata de pe nul, n-o ai facuta asa cum trebuie.

N-ai zis daca ai bransament monofazic sau trifazic.

Banuiesc ca e monofazic, caci alea trifazice sunt prevazute din start cu impamantare.

Daca e monofazic, e de-ajuns si 1-2 tarusi bagati in pamant, intr-un loc unde pamantul e de obicei umed, legati intre ei cu platbanda, prin sudura.

[ https://static-content.mathaus.ro/medias/sys_master/images/hfd/hf6/h00/8925475242014.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unde ai avut suduri, dai cu smoala, ca sa nu rugineasca.

[ https://i.postimg.cc/wxwdGL7w/sudura-impamantare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Platbanda o scoti deasupra pamantului, si o prinzi unde ti-e la indemana, de obicei langa peretele casei.

[ https://i.postimg.cc/sxkmNTSB/pamantare.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se gaureste ca in imagine, iar in gaura prinzi cu papuci de cupru un conductor cu sectiunea de 6mm, care merge de acolo, pana in tabloul sau pana la o doza unde te conectezi la conductorul de impamantare/protectie din instalatia electrica a casei.

Edited by Phobos, 15 May 2019 - 08:27.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvasileraz, on 15 mai 2019 - 07:58, said:

Ce spun eu, nu este un sfat, dar iti spun cum am facut eu. Am cumparat teava galvanizata, cam de 30 mm in diametru si am facut 4 tarusi de 2 metri. Am sapat un sant adanc de vreo 80 cm. si am batut tarusii la o distanta de 2 m unul de altul dupa care am sudat de tarusi o platbanda de 30 mm x 5 mm, iar locul sudurii l-am acoperit bine cu bitum topit pentru a nu rugini in zona sudata. Am astupat santul.....si gata.
ai și măsurat? cum știi că e ok?

View PostPhobos, on 15 mai 2019 - 08:07, said:

Banuiesc ca e monofazic, caci alea trifazice sunt prevazute din start cu impamantare.
nu-i neapărat. pot avea nul de lucru dar nu împământare.

#8
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

View PostDaculScoril0, on 15 mai 2019 - 08:14, said:

ai și măsurat? cum știi că e ok?
Nu am masurat ca nu stiu ce sa masor. Nu sunt electrician. As fi curios ce trebuie sa masor si unde, pentru ca nu mi-a spus nimeni.  Am pus un bec intre pamantare si faza si se aprinde la fel ca si cand ar fi in priza. Cu lampa de faza, am verificat pe carcasa masinii de spalat si nu se mai aprinde (inainte se aprindea).  Lucrarea de impamantare am facut-o dupa niste vizualizari pe youtube.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvasileraz, on 15 mai 2019 - 08:21, said:

As fi curios ce trebuie sa masor si unde, pentru ca nu mi-a spus nimeni.

Exista aparate pentru masurarea prizei de pamant, poti sa-ti comanzi unul acum. :D

[ https://i.postimg.cc/FRVzkzF7/sudura-impamantare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 May 2019 - 08:34.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvasileraz, on 15 mai 2019 - 08:21, said:

Nu am masurat ca nu stiu ce sa masor. Nu sunt electrician. As fi curios ce trebuie sa masor si unde, pentru ca nu mi-a spus nimeni.  Am pus un bec intre pamantare si faza si se aprinde la fel ca si cand ar fi in priza. Cu lampa de faza, am verificat pe carcasa masinii de spalat si nu se mai aprinde (inainte se aprindea).  Lucrarea de impamantare am facut-o dupa niste vizualizari pe youtube.
cu lampa cu o bornă pe fază și una pe carcasa mașinii de spălat ar trebui să sară diferențiala.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

View Postvasileraz, on 15 mai 2019 - 08:21, said:

Lucrarea de impamantare am facut-o dupa niste vizualizari pe youtube.
Lucrarea se executa dupa normative PRAM 12604/4 si 12604/5
Masuratorile se fac de 2 ori : pe seceta si pe umed
Valoarea trebuie sa fie 4 ohmi
Problema e ca trebuie aparat, om care sa stie ce citeste si unde citeste .

#12
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

View PostPhobos, on 15 mai 2019 - 08:34, said:

Exista aparate pentru masurarea prizei de pamant, poti sa-ti comanzi unul acum. Posted Image

[ https://i.postimg.cc/FRVzkzF7/sudura-impamantare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  Cam scump aparatul pentru o masuratoare. Mai bine chem un electrician sa masoare.

Edited by vasileraz, 15 May 2019 - 08:46.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvasileraz, on 15 mai 2019 - 08:42, said:

Cam scump aparatul pentru o masuratoare. Mai bine chem un electrician sa masoare.

Da, dar trebuie sa te gandesti si la "ce barbat sunt eu daca pun pe altul sa-mi faca treaba?"

Deci scoata banul si comandaaaa! Posted Image

[ https://i.postimg.cc/MZyRSZyM/sudura-impamantare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 May 2019 - 08:52.


#14
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

View PostPhobos, on 15 mai 2019 - 08:45, said:

"ce barbat sunt eu daca pun pe altul sa-mi faca treaba?"

Deci scoata banul si comandaaaa! Posted Image


  Nu trebuie sa ne pricepem chiar la toate. De altfel m-am curentat odata de am vorbit toata ziua singur si de atunci ma tin cam departe de curent. Acum, nu vreau sa zic nu  sunt in stare sa schimb un bec.Posted Image

Edited by Adm, 15 May 2019 - 22:31.


#15
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postldpe, on 15 mai 2019 - 08:40, said:

Masuratorile se fac de 2 ori : pe seceta si pe umed
Valoarea trebuie sa fie 4 ohmi
Si daca are 1.6 ohmi, nu e buna? :D
Cine crezi tu ca face doua masuratori, asa cum ai zis? Teoria e una, practica e alta.

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostDaculScoril0, on 15 mai 2019 - 08:36, said:


cu lampa cu o bornă pe fază și una pe carcasa mașinii de spălat ar trebui să sară diferențiala.
Inseamna ca nu are disjunctor diferential.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdanvlas, on 15 mai 2019 - 08:57, said:

Inseamna ca nu are disjunctor diferential.
probabil instalație făcută după normative youtube

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Priza de pamant trebuie sa fie mai mica sau egala cu 4ohmi,in spatiile de productie si comerciale,samd, se masoara periodic ,e obligatoriu.
Omul la casa lui o face, o masoara,   si apoi uita sa o mai verifice de-a lungul timpului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate