Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sfat benzină automată 3500€ (ex Golf 5)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lymc

lymc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2018
Salutare,
Suntem un cuplu tânăr (27 ani) și intenționăm să cumpărăm o mașină (prima).
E necesară pentru a conduce în general prin oraș (muncă, cumpărături) și rareori prin afara orașului. Am aproximat că vom face ~ 6000km/an.
Din ce am căutat, ne-am oprit la faptul că ne dorim ceva pe benzină cu cutie automată. Bugetul e 3500€. Din dotări neapărat să aibă ESP. Motor 1.4-1.6 pare cel mai potrivit. CP nu știu dacă contează.
Din ce am urmărit ultima lună pe OLX și Autovit, VW Golf 5 ar fi cea mai potrivită mașină. În București, acum, e doar acesta: https://www.olx.ro/o...ar-IDc75hF.html. Ce părere aveți despre acest anunț? Alte recomandări?
Cum se cumpără de obicei o mașină SH? Ce ar trebui să verifici? Știu că trebuie să o verific la un service înainte să o cumpăr, dar cum găsesc unul potrivit și ce întreb?
Mulțumesc mult.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La banii aia cutiata automata e doar un ghimpe in coasta.

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 lymc, on 14 mai 2019 - 21:07, said:

... Ce părere aveți despre acest anunț? ...
Rar am vazut poze asa naspa... Parca ar fi dat resize sa le posteze pe vwforum :D Daca-l suni, intreaba-l cine-i trecut in certificat. Daca nu e el, inchizi telefonul si cauti altceva.

#4
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,048
  • Înscris: 16.02.2017
Navigatia nu e de G7,este o navigatie aftermarket (chinezeasca) care este compatibila la G7.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
neaparat esp la caruta de 3500..

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Este o loterie o masina automata atat de veche. Fie cauti una manuala, fie te orientezi catre ceva mai scump. Japonezii au folosit si folosesc in mare parte cutii automate clasice sau CVT care desi nu sunt atat de performante precum un DSG s-au dovedit ca sunt fiabile cu minime interventii.

Edited by connectorxp, 14 May 2019 - 22:23.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Anuntul : model rar , ma umfla rasul ce idiot putea scrie ineptia asta . Or fi rare piesele improvizatiile pe el de nu gasesti sa le  schimbi  ....
Navigatie AM si nici macar butoanele de volum pe volan , volan ros de uzura ...

Edited by Baxon, 14 May 2019 - 22:31.


#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
comutatorul de lumini face tot anuntul

#9
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006

 lymc, on 14 mai 2019 - 21:07, said:

Salutare,
Suntem un cuplu tânăr (27 ani) și intenționăm să cumpărăm o mașină (prima).
E necesară pentru a conduce ĂŽn general prin oraș (muncă, cumpărături) și rareori prin afara orașului. Am aproximat că vom face ~ 6000km/an.
Din ce am căutat, ne-am oprit la faptul că ne dorim ceva pe benzină cu cutie automată. Bugetul e 3500â‚Ź. Din dotări neapărat să aibă ESP. Motor 1.4-1.6 pare cel mai potrivit. CP nu știu dacă contează.
Din ce am urmărit ultima lună pe OLX și Autovit, VW Golf 5 ar fi cea mai potrivită mașină. ĂŽn București, acum, e doar acesta: https://www.olx.ro/o...ar-IDc75hF.html. Ce părere aveți despre acest anunț? Alte recomandări?
Cum se cumpără de obicei o mașină SH? Ce ar trebui să verifici? Știu că trebuie să o verific la un service ĂŽnainte să o cumpăr, dar cum găsesc unul potrivit și ce ĂŽntreb?
Mulțumesc mult.

Cu bugetul ala ia-ti gandul de la automate...parerea mea este sa iei in considerare o Mazda 3 pe benzina. Fiabilitate foarte buna. Superioara fata de Golf 5

#10
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
eu cred ca tre renuntat la motorul ala asa de mic pt 6000 km pe an.

ce va trebuie voua e o Honda accord din 2004 2006 cu motor 2.0 benzina.

ai lux comparativ cu o masina din seria golf si mai mult ai o masina mare , sanatoasa si sigura.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O masina buna,fiabila,ieftina si,cel mai important: ieftina la intretinere/reparatii e Opel.La pretul asta iti recomand Astra H (dupa 2006-7)...Hachback sau Combi (break) daca vrei mai mare. Motoarele de 1.4 -90 CP (cum am eu) au distributie pe lant (avantaj)...Nu stiu cum sunt (daca sunt) cele cu cutie automata,dar la Opel sa te feresti de cutiile automate EasyTronic! Stiu ca sunt pe Corsa.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
In banii astia cred ca se gaseste un Colt sau un C3 ok.

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
ESP-ul ala e musai, mai ales la mers in oras :)
In oras iti trebuie aer conditionat si ABS...si un radio...si cam atat :)

Automata la 3500 EURO.... Dau doar un exemplu. Passat, automata, 3000 euro, vreo 300000 km in bord. A mers blana Germania-Romania si retur. Deci se poate, dar trebuie sa ai si noroc.

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 vapeClouds, on 15 mai 2019 - 05:06, said:

eu cred ca tre renuntat la motorul ala asa de mic pt 6000 km pe an.

ce va trebuie voua e o Honda accord din 2004 2006 cu motor 2.0 benzina.

ai lux comparativ cu o masina din seria golf si mai mult ai o masina mare , sanatoasa si sigura.


Daca se vrea in principal pentru oraș, accord-ul este cam mare....��

#15
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Cords, Clio, yaris, Fabia nu te interesează? La acei bani cel mai bine cauta cutie automata clasica, cvt sau robotizata (aici se repara cel mai ieftin)

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005

 lymc, on 14 mai 2019 - 21:07, said:

S VW Golf 5 ar fi cea mai potrivită mașină. În București, acum, e doar acesta: https://www.olx.ro/o...ar-IDc75hF.html. Ce părere aveți despre acest anunț?
Stare impecabila , model foarte rar
Ataaattt :)

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 spe_ripper, on 15 mai 2019 - 07:20, said:

ESP-ul ala e musai, mai ales la mers in oras Posted Image
In oras iti trebuie aer conditionat si ABS...si un radio...si cam atat Posted Image
Fara suparare,de ce ai nevoie de ESP in oras...sau probabil,a fost o ironie (nu m-am prins)?...Mergi cumva ca la rally?! si ai nevoie de stabilizarea automata in derapaje?!
Din pacate,multi confunda ESP cu EPS...e usor de facut confuzia...Ca sa fie clar: ESP stabilizeaza masina in cazul unui inceput de derapaj (soferul nu mai are control total al masinii!)...EPS este servodirectia,care intr-adevar e foarte utila in oras,mai ales la parcari.
Masinile de dupa 2005 au cam toate servodirectie,AC,computer de bord,pilot automat,ABS,etc...astea sunt deja chestii de baza.

#18
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Smart 44 automat este alegerea potrivita. Portbagajul nu este incapator, dar pentru oras e numai buna. Daca nu aveti copii, culisezi bancheta spate si mai largesti portbagajul. Chiar daca e mai veche 2004-2006, ai ESP, ABS, plus ca nu ai pe ea rugina.
Consuma relativ putin si nu este lesinata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate