Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Canon 5d mark iii vs 6d mark ii ajutor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Salut! Spre îndrumarea voastră vreau sa achiziționez un aparat foto de data asta full frame dar nu știu ce sa aleg . În viitor vreau sa fac o școală foto/video, sau cursurile de fotografie/video cu tot tacâmul ( dacă știe cineva o astfel de școală unde chiar a învățat tehnică si ceva de folos, ca na acum toată lumea are la îndemână yt si google pentru niște setări basic la iso, diafragmă etc.. vreau sa învăț sa fac treabă profi! ) Da, deci cum ziceam, cursuri si acum aparatul vreau sa ma duc in partea de evenimente ( de tot felul ) si nu știu ce e mai bun.. vreau autofocus rapid, calitate ( știu, calitatea constă si in obiective). Dar 6d ii are stabilirea aia si e ceva in plus față de 5d mark iii pentru ca aș vrea sa fac si video si daca iese treabă sa ma duc pe sony dar momentan n-am bani de două aparate :)). In concluzie deținătorii de 5d iii si 6d ii sa mi zică si mie care w mai bun pentru nunți, portrete, videoclipuri mașiniștilor si alte evenimente.
( I-au in calcul ca 5d iii are 2 slot card dar nu are ecranul acela flexibil de la 6d ii si iar nu știu ce sa fac)


Tot cu voi am luat si primul dslr (nikon d3100 si 35mm )  si obiective, am evoluat si chiar vreau să fac din această pasiune o sursa de venit.
Le iau sh pe amândouă nu am bani si de obiective si blitz si baterii etc sa le iau noi, așa mai găsești un kit mai una alta
Buget 6000 lei maxim!
Rog pe cei care vin cu : Normal ca 5d iii sau whatever, fara argumente e egal 0
Aș vrea sa știu si minusurile acestor aparate dacă cineva le-a găsit in acest domeniu pe care vreau să-l abordez.
Dacă aveți si alte ideii gen nikon d610 sau d750, d800, d810, d7500 aștept cu nerăbdare să văd ce ziceți si voi.

#2
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nu vreau să te dezumflu însă pentru a scoate bani din fotografie e nevoie de mai mult decât scule. Şansele sunt mici dacă nu eşti cunoscut. Ai putea să te aciuezi pe lângă un fotograf deja cunoscut. Vezi dacă merge. Nu există nici un curs care să te înveţe mai mult decât poţi găsi pe Internet.

#3
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Da da da, total adevărat dar cu d3100 si fără prea multă implicare, adică sa întreb sa ma fac cunoscut sau altceva( gen deloc) evenimentele au curs.. e de văzut ce va fi dar ca idee as vrea sa lucrez in domeniu foto/video, găsesc ce sa fac in primii ani pentru a-mi asigura venitul. In schimb mai am bacul si nu ma duc la facultate pentru ca mi se pare o pierdere de timp mai ales pe uman, nu vreau sa ma implic mai mult in sistemul romanesc si in câțiva ani sa ma si mut din țară, sa vin sa o vizitez pentru ca ai ce vedea dar nu mai suport încă odată sistemul de tot ..
Mâine o sa ma duc sa probez un 5d iii desi eu o sa văd o diferență uriașă dintre nikon d3100 dar vedem ce iese

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
D810 ( nu 800) ar avea AF-ul cat de cat apropiat 5D III, dar cu DR vizibil mai mare, asta pe langa rezolutie mai mare, deci zgomot mai mic, lumini mai putin arse daca le expui bine, umbre mai putin zgomotoase cand tragi de ele.

5D III e relativ OK, AF o idee mai bun decat D810 dar DR mai slab si rezolutie mai mica.

O problema mult mai mare decat camera este insa la obiective, in primul rand la Canon, dar si la Nikon.

Multe obiective Canon non L sunt proaste la AF, nu focalizeaza bine, ies foarte slabe pozele din cauza asta, si in plus iar multe redau purple bokeh si purple fringing, si unele lucruri nu le poti corecta sau se face cu bibil si filtrari si nu merita timpul pierdut, iar cu focalizarea nu ai ce sa faci decat sa cauti alt model de obiectiv din seria L.
De ex EF 85 f1.8 si EF100 f2 care sunt laudate de unii, in practica sunt varza la focalizare, catastrofa,  si redau si un purple bokeh de se face roz din vizor imaginea de zici ca ai filtru roz pe obiectiv...
Si EF 50 f1.8 II tot neserios e la focalizare, asta pe langa diafragma pentagonala care iti scoate pentagoane in bokeh in lumini si cred ca are baioneta din plastic...
Chiar si cu EF 50 f1.4 e posibil sa trebuiasca sa schimbi exemplare.
Exista si un EF 50 f1.8 STM care e mai OK decat varianta veche II fara STM, insa trebuie sa testezi sa vezi daca e OK exemplarul luat.

Probabil ca o sa vrei 24-70 f2.8 L, 70-200 f2.8 L IS,  EF 85 f1.4 L, care e relativ nou, 35 f1.4 L care e f scump, etc.
Cu buget mic nu merge si mai rau te enervezi cand vezi ca nu ies pozele clare.

Sa nu crezi ca nu sunt probleme asemanatoare si la Nikon.
85 f1.8 iar reda cu bokeh fringing, insa macar la el se poate corecta...
Si sunt si obiective cu probleme de focalizare.

O problema mare si la Nikon si la Canon este rezistenta la flare care la majoritatea obiectivelor e parca mult mai rau decat zero si la obiective L premium, de genul 24-70 f2.8L, 70-200 f2.8 L, si 50, 85, etc. Daca bate soarele in cadru, in general e dauna totala...

Oricum daca vrei AF bun nu lua sub 5DIII si D810.
Chiar si 5D II avea AF lent, D800 e peste 5D II dar sub D810 si iar sub 5DIII
Chiar si 5DIII e mult sub seria eos 1 la AF, deci daca vrei AF bun uita de 6D.
Si asa o sa ai probleme cu alesul si luatul obiectivelor, nu te complica si la camera.

#5
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Mulțumesc foarte mult pentru sfat, când ma gândesc câți bani am de băgat ma apucă groaza :) Da spre obiectivele L ma îndrept deși dupa aparat vreau un 50 1.8 stm pentru ca nu mai am bani si de bliț după..

După ce mai fac câțiva bănuți o sa iau si 24-70 f2.8 L, stative, lumini si un obiectiv wide dar pentru asta vorbim la anu :)))

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Popcorn, please !

#7
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018

 Taxon, on 14 mai 2019 - 22:21, said:

Popcorn, please !

Într-adevăr e o întreagă poveste de viață topicul meu :))) de care sa fie (popcorn) ?

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Intai trebuie sa-ti faci ordine in ganduri si sa le exprimi coerent. In felul asta iti va fi mai usor.
   Apoi citesti pe net review-ul de la 5Dmk3 si de la 6D.

   In principiu cele din gama 5 sunt superioare gamei 6 la unele aspecte, cum ar fi autofocusul (mai multe puncte si mai sensibile la gama 5). In rest cu oricare din ele se poate face cu brio fotografie de eveniment.
   La obiectiv - eu as zice ca pentru inceput, cel mai comod, versatil si ieftin obiectiv pe care il poti folosi e 24-105/4 USM L. Poti acoperi cu el cam toate situatiile care apar la un eveniment, nu pierzi timpul cu schimbarea obiectivelor, viteza de focus e buna si calitatea imaginilor e buna. L-am folosit eu cu succes pe un 5Dmk 2 vreo 2 ani de zile.
Da, e adevarat, nu e perfect, sunt si mai bune, dar mult mai scumpe.

   Pe langa aparat si obiectiv ai nevoie de un blitz de calitate(minim unul). Si neaparat iti trebuie backup (adica inca un aparat+obiectiv) in caz ca se defecteaza ceva la mijlocul evenimentului.

   Despre cursuri.... ai neaparata nevoie - problema este ca in general cursurile pe fotografia de eveniment pleaca de la premisa ca fotograful deja stie cu ce se mananca pozatul. Tu ai nevoie de "fotografie de la a la z" + estetica + fotografie de eveniment. Si practica la greu. Deci tre` sa pui ca$$caval mult deoparte pentru cursuri

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dima-photography, on 14 mai 2019 - 20:58, said:

vreau sa ma duc in partea de evenimente ( de tot felul ) si nu știu ce e mai bun.. vreau autofocus rapid, calitate
pentru evenimente îți trebuie neapărat un aparat cu două carduri, să ai backup din momentul în care apeși pe declanșator.
NU asculta la cei care zic că se poate și fără. Da, se poate, dar eu nu știu un singur fotograf profesionist care să nu fi avut vreo problemă cu un card la un moment dat.

Cardurile se strică, se pierd, se formatează accidental, etc. Nu cred că vrei să te vezi cu clienții să le spui că le-ai pierdut pozele de la nuntă.

#10
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
Intre cele doua aparate foto nu vei avea diferente de caliate cel putin la nivelul tau din acest moment. Cu obiectivele e si mai simplu:

Canon 24-70mm f4/24-105 f 4 mk i/ii/ sigma 24-105 f4

sau 35mm f2 + 50mm f1.8 stm + 85mm f1.8 ( daca iti permite bugetul ) Canon,

17-35 mm f 2.8-4 tamron + Canon 50mm f1.8

Blitz cumperi ceva gen godox/yongnuo/nissin si e mai mult decat suficient.



Daca as incepe sa fac evenimente as lua 2 bucati Eos 1D III, Tamron 17-35mm 2.8-4 + Canon 50mm 1.8 STM sau un Canon eos 1D IV + eos 4000D nou si aceleasi obiective.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Dima-photography, on 14 mai 2019 - 20:58, said:

Salut! Spre îndrumarea voastră vreau sa achiziționez un aparat foto de data asta full frame dar nu știu ce sa aleg . În viitor vreau sa fac o școală foto/video, sau cursurile de fotografie/video cu tot tacâmul ( dacă știe cineva o astfel de școală unde chiar a învățat tehnică si ceva de folos, ca na acum toată lumea are la îndemână yt si google pentru niște setări basic la iso, diafragmă etc.. vreau sa învăț sa fac treabă profi! ) Da, deci cum ziceam, cursuri si acum aparatul vreau sa ma duc in partea de evenimente ( de tot felul ) si nu știu ce e mai bun.. vreau autofocus rapid, calitate ( știu, calitatea constă si in obiective). Dar 6d ii are stabilirea aia si e ceva in plus față de 5d mark iii pentru ca aș vrea sa fac si video si daca iese treabă sa ma duc pe sony dar momentan n-am bani de două aparate Posted Image). In concluzie deținătorii de 5d iii si 6d ii sa mi zică si mie care w mai bun pentru nunți, portrete, videoclipuri mașiniștilor si alte evenimente.
( I-au in calcul ca 5d iii are 2 slot card dar nu are ecranul acela flexibil de la 6d ii si iar nu știu ce sa fac)

La un eveniment Sony in urma cu ceva timp am vazut cadre de NBC foarte bune facute cu A7 II si 35mm /85mm de catre un participant. Poate ar merita sa te uita la seria A7. Personal, din ce m-am jucat cu ele, mi se par decente si pentru lucruri gen NBC au destul potential (spuse fotograful de insecte si pasari :)).

#12
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018

 florinel, on 15 mai 2019 - 05:41, said:

Intai trebuie sa-ti faci ordine in ganduri si sa le exprimi coerent. In felul asta iti va fi mai usor.
   Apoi citesti pe net review-ul de la 5Dmk3 si de la 6D.

   In principiu cele din gama 5 sunt superioare gamei 6 la unele aspecte, cum ar fi autofocusul (mai multe puncte si mai sensibile la gama 5). In rest cu oricare din ele se poate face cu brio fotografie de eveniment.
   La obiectiv - eu as zice ca pentru inceput, cel mai comod, versatil si ieftin obiectiv pe care il poti folosi e 24-105/4 USM L. Poti acoperi cu el cam toate situatiile care apar la un eveniment, nu pierzi timpul cu schimbarea obiectivelor, viteza de focus e buna si calitatea imaginilor e buna. L-am folosit eu cu succes pe un 5Dmk 2 vreo 2 ani de zile.
Da, e adevarat, nu e perfect, sunt si mai bune, dar mult mai scumpe.

   Pe langa aparat si obiectiv ai nevoie de un blitz de calitate(minim unul). Si neaparat iti trebuie backup (adica inca un aparat+obiectiv) in caz ca se defecteaza ceva la mijlocul evenimentului.

   Despre cursuri.... ai neaparata nevoie - problema este ca in general cursurile pe fotografia de eveniment pleaca de la premisa ca fotograful deja stie cu ce se mananca pozatul. Tu ai nevoie de "fotografie de la a la z" + estetica + fotografie de eveniment. Si practica la greu. Deci tre` sa pui ca$$caval mult deoparte pentru cursuri
Ai dreptate, dar in primii ani nu o sa fac doar fotografie, o sa mai lucrez in paralel și văd ce iese si care merge mai bine, variante am destule

 ce10, on 15 mai 2019 - 08:10, said:

Intre cele doua aparate foto nu vei avea diferente de caliate cel putin la nivelul tau din acest moment. Cu obiectivele e si mai simplu:

Canon 24-70mm f4/24-105 f 4 mk i/ii/ sigma 24-105 f4

sau 35mm f2 + 50mm f1.8 stm + 85mm f1.8 ( daca iti permite bugetul ) Canon,

17-35 mm f 2.8-4 tamron + Canon 50mm f1.8

Blitz cumperi ceva gen godox/yongnuo/nissin si e mai mult decat suficient.



Daca as incepe sa fac evenimente as lua 2 bucati Eos 1D III, Tamron 17-35mm 2.8-4 + Canon 50mm 1.8 STM sau un Canon eos 1D IV + eos 4000D nou si aceleasi obiective.


Eu te înțeleg perfect dar o i-au ușor de început sa vad si eu cum sta treaba si pe parcurs le fac pe toate..

 StefanSC, on 15 mai 2019 - 11:52, said:



La un eveniment Sony in urma cu ceva timp am vazut cadre de NBC foarte bune facute cu A7 II si 35mm /85mm de catre un participant. Poate ar merita sa te uita la seria A7. Personal, din ce m-am jucat cu ele, mi se par decente si pentru lucruri gen NBC au destul potential (spuse fotograful de insecte si pasari :)).

Sony e foarte bun, nimic de zis dar -400 de cadre, schimb baterii la o nuntă de n-am aer :))

Edited by Dima-photography, 15 May 2019 - 17:21.


#13
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007

 Dima-photography, on 15 mai 2019 - 17:27, said:

Ai dreptate, dar in primii ani nu o sa fac doar fotografie, o sa mai lucrez in paralel și văd ce iese si care merge mai bine, variante am destule




Eu te înțeleg perfect dar o i-au ușor de început sa vad si eu cum sta treaba si pe parcurs le fac pe toate..






Ce ti-am recomandat se incadreaza perfect in bugetul tau. In unele variante le poti lua aproape noi sau chiar noi.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

 Dima-photography, on 15 mai 2019 - 17:27, said:

Sony e foarte bun, nimic de zis dar -400 de cadre, schimb baterii la o nuntă de n-am aer Posted Image)
Oricum schimbi bateria si/sau carduri. Chiar si aia la F1 mai schimba si realimenteaza, iar acolo cateva secunde reprezinta aur.

#15
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Oricum Sony e foarte bune pe partea de video, am găsit un 5d mark iii si o sa l i iau pe ăla are 37000.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Dima-photography, on 15 mai 2019 - 17:27, said:

...
Sony e foarte bun, nimic de zis dar -400 de cadre, schimb baterii la o nuntă de n-am aer Posted Image)
A7III am făcut și 2500 de cadre cu aceeași baterie. Pe time-lapse dar fara probleme te duci spre 1000 in mod normal.
De altfel, bateria este fix dubla decat la A7ii de care se facea vorbire mai devreme. In timpul asta, modelele concurente de la Canon sau Nikon se lupta sa scoata 300 de cadre dintr-o baterie.

#17
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Salut.
Am fost si eu in situatia ta.
2 ani am facut nunti si botezuri cu canon 77D (senzor crop) cu obiectivu stoc (un gunoi de obiectiv) 50mm F1.8 STM pe care il recomand cu toata inima si un 75-300 F4.5.. alt gunoi si asta. Bineinteles ca am mers pe preturi mici, pe masura aparatelor si a talentului meu. Initial a plecat ca hobby dar treaba a devenit serioasa si nu ma asteptam sa am atatea evenimente si mai ales sa-mi placa sa fac asta si clientilor mei sa le placa ce am facut. Asa ca am zis sa fac un upgrade dar fara sa ma intind prea mult. Prefer sa merg cu pasi mici, recuperez investitia si investesc pentru scule si mai bune. Avand o alta sursa de venit de baza, puteam/pot oricand sa-mi iau mk4 si toata gama L2 din magazin, dar prefer sa o iau incet si sa simt ca a meritat sa pierd wekendurile. Plus ca degeaba ai Hasselblad medium format daca nici experienta ta nu este pe masura. Cam dupa 6-8 ani de munca incepi sa fi si artist si atunci sa simti nevoie de scule adevarate.

Am fost in aceiasi situatie, mk3 sau 6d mk2. Am ales 6d mk2 dupa aproape 3 luni de research, articole citite, sute de ore pe youtube si vorbe cu alti fotografi.
De ce nu am luat 5d mk3. Pret-ul din magazin este exagerat, un aparat aparut in 2012 are acelasi pret ca atunci, sa cumpar SH (olx, facebook) nu a fost luat in calcul, din ce am vazut se vindeau pe la 6000 unu sa zicem mai in firea lui. Eu unu nu pot da banii astia pe un aparat f--ut la nu stiu cate sute de nunti si botezuri, zgariate, aruncate.... si eu mai stiu ce alte probleme mici ascunse.
Asa ca am luat 6d mk2 nou din magazin, generatie mai noua, procesor DIGIC 7, ecran articulat (este esential pentru poze din unghiuri mai dificile, si noi facem asemenea poze mirilor) scor mai mare pe DXOMARK fata de 5dmk3, body mai usor si mai compact (esential, cu blitz cu grip, sa stai atarnat de gat 12 ore cu aparatu, nu este tocmai comod)
In teste, real life diferentele sunt 0, sunt multi hateri care se plang ca 6dmk2 are DN slab, total fals, testat si de mine. Posibil la ISO100 sa fie cu cateva procente mai slab dar pt mine nu e important ca nu fac landscape. Din contra, la ISO mare 6dmk2 iese invingator, zgomot mai mic la ISO mare, aici este important pentru pozele in biserica.
Concluzia ca am preferat un aparat nou, garantie, folosit numai de mine si nu harb-ul unui fotograf care la folosit si il vinde la pret exagerat.

Lentile: 50mm F1.8 STM, 24-107 F4 L USM, 70-200 F4 IS USM - iti recomand la acesta sa iei varianta IS chiar daca e mai scumpa, castigi 3 stop-uri. Tragi la 1/60 daca ai mana cat de cat stabila poze sharp.
Mai am 2 prieteni fotografi, si bineinteles ca ne mai imprumutam intre noi sculele, ca asa e frumos. Am facut nunti si pe 24-70 F2.8 L2, diferentele ? nu foarte sesizabile, ala te ajuta mai mult in conditiile de maxim stres, si anume, da mai putine rateuri la focus ca L1 sau 24-107 si este mai sharp pe margini.
Combinatia fatala este fotografu talentat si cu experianta si aparatura decenta. Repet, daca pui in mana unui incepator un mk4 cu 24-70 L2 si imi dai mie un 77D cu obiectiv crop, pozele mele o sa arate altfel pentru-ca mai exista un aspect important, si anume editatu pozelor, trebuie sa sti destul de bine Lightroom sau Photoshop.
Multi cad in capcana asta, cred ca daca isi cumpara tot ce este mai scump, automat il fac un fotograf mult mai bun, si pozele lor nu vor fi pe masura asteptarilor, si voi mai investi bani, si iar vor fi dezamagiti, si iar investesc, si se invart in cercu asta si se plang nu merge treaba. Sau cer 3000 de euro pe nunta ca ei vin cu macarale cu camere RED cu drone, cu 10 blitz-uri si lumini de studio. Si iti vine unu cu un mk3 si iti face poze artistice de iti dai cu tezla in c***e.

Am testat si 5d mk3 si 5d mk4.
de 5d mark 3 cum am zis, am fost dezamagit (l am luat de la f64 cu retur in 30 de zile, pe vremea cand mergea)
5d mark 4 merita, si e aproape de pret ca 5d mark 3.

Blitz am 3 bucati Yongnuo si trigger pentru ele. Umbrela softbox, trepied, baterii, carduri numai microsd sandisk extreme pro.
La eveniment am laptop de 12" (lenovo thinkpad x1). Dupa biserica fac back-up, si mai fac la restaurant de 2-3 ori back up. Asta e mic cu puternic, il arunc in rucsacu cu aparatele foto, la eveniment pot rula lightroom daca invitatii vor cateva poze sa le urce pe facbook sau instagram.

Edited by crixalis, 24 May 2019 - 15:16.


#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
@Dima-photography, @crixalis ți-a făcut un rezumat foarte bun și pertinent. Cauta si pe e-infin.com, la prețul de acolo o sa se mai adauge transportul cu dhl (vreo 200 max) și nu ai de plătit alte taxe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate