Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

"Tehnici" de negociere

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Serafim606, on 14 mai 2019 - 21:06, said:

Si de asta e bine sa pui pret mai mare. Lasi omul satisfacut ca a scos ceva din negociere, iar tu scoti cat ai vrut. Daca nu negociaza, cu atat mai bine. Scoti si mai mult Posted Image.

Just! In niciun caz nu te dai jignit ca vinzator, decit daca esti timpit

#20
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 vata_pa_batz, on 14 mai 2019 - 21:05, said:

- cit e ultimul pret?
- omule, sincer, initial eram pregatit sa lasa si 50%, dar am primit atitea telefoane si am stabilit deja atitea intilniri, incit nu prea mai pot sa las mult, intelegi? Hai ca daca vii acum iti pot face un rabat rapid de 10%...."
Grozav text, multumesc pentru el, dar eu nu intrebasem despre texte si nici nu cerusem ajutor. Posted Image

Topicul e chiar despre ce scrie in primul mesaj. Ne miram si ne amuzam si noi de psihologia maselor, nu e nimic mai mult decat atat, nu mai cautati sensuri ascunse.

 vata_pa_batz, on 14 mai 2019 - 21:05, said:

- omule, sincer, initial eram pregatit sa lasa si 50%, dar am primit atitea telefoane si am stabilit deja atitea intilniri, incit nu prea mai pot sa las mult, intelegi? Hai ca daca vii acum iti pot face un rabat rapid de 10%...."
Daca m-ai provocat, nu stiu daca e bine sa gonflezi atat situatia. Risti sa confirmi stimulatorii fricii de țeapă: "Păi cum, bă, scădea 50% și acum nu mai scade?! Ce speculanți nenorociți!" "Bă, ai zis că scazi 50%, tu crezi că m-ai găsit pe mine fraier?"

Edited by Louisy, 14 May 2019 - 21:26.


#21
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Problema in vinzari este ca marfa e la tine dar banii la client.
Intelegi ce vrei de aici.


#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Louisy, on 14 mai 2019 - 21:23, said:

Topicul e chiar despre ce scrie in primul mesaj.
Din primul mesaj inteleg ca topicul este despre smiorcaieli.

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Louisy, on 14 mai 2019 - 19:26, said:

Românul este un negociator prin excelență... după cum relatează și niște topicuri de aici, deschise atât de mine cât și de alții.

Azi, o noua ciudățenie a acestor negociatori dibaci din balcani: întrebarea "care e ultimul preț" pusă ca prima întrebare. Păi, care ar putea să fie? De ce am pus un preț în anunț, crezi că e altul? A, dacă mai schimbăm niște informații, mai aflăm detalii, poate vezi obiectul care e de vânzare, atunci întrebi pentru că te bazezi pe ceva. Dar ca primă întrebare, nu se vede prețul afișat?

Poate că nu-ți place jocul relativ stupid al negocierii și de aceea întrebi. Dar dacă nu-mi place nici mie și deja am pus prețul final?

Dar daca, sa zicem, prin absurd cineva iti ofera mai mult ? :)...ce faci ? accepti sau ramai la pretul tau fix ?

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
eu am pus masina la vanzare la 10.000, ca sa nu negociez, am zis eu.

al naiba daca a fost vreunu sa inteleaga ca pretul e rotund ca sa nu negociem prosteste

in final a trebuit sa pun pretul 10.500. Finalul il banuiti probabil... da, am obtinut pretul dorit initial :)

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 ciine, on 14 mai 2019 - 19:41, said:

Pretul corect e cel care-l face piata si nu corespunde intodeauna cu ce doresti tu

Si daca pretul il face piata, de ce piata mai intreaba cat costa?

#26
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010
Romanii in general au o foarte proasta relatie cu banii. O data ca stiu DOAR SA CHELTUIASCA, nu sa investeasca (vorba ceea "o viata ai, si nu iei nimic cu tine in mormînt), apoi, ei au impresia ca tot ce vor ei sau ce au ei ARE VALOARE, asa ca fie dau cit nu face, sau cer cit nu face.

Obiectiv vorbind NU EXISTA ULTIMUL PRET. Daca nu esti comerciant cu mii de produse la vinzare sau un simplu vinzator (angajat) unde OBIECTIV nu poti sa te tirguiesti, ORICE PRET AR TREBUI SA FIE NEGOCIABIL.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ba exista. În tarile civilizate.
Prețul afișat e prețul de vânzare.

Cine vrea sa se targuiasca are licitații.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
In ce tara crezi tu ca nu se negociază? Pina și la magazin exista excepții și se poate negocia.

#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,908
  • Înscris: 12.03.2010

 Lex404, on 15 mai 2019 - 04:25, said:

Prețul afișat e prețul de vânzare.
Da? OK, pa!
Puteai vinde acuma ce rahat ai la vinzare si timpul pe care-l pierzi asteptîndu-l pe ala care sa-ti dea cit ceri sa-l petreci pe ceva mai productiv (banos) decit diferenta aia de bani la care ai fi putut face afacerea.

E o diferenta mare intre tine ca vinzator si el ca cumparator. Cumparatorul care nu incheie o afacere NU PIERDE NIMIC (ramine la fel ca inainte) pe cind tu ca vinzator ramîi cu o marfa in brate si un gol in buzunar.

In occident doar rusii iti pun banu'n laba, ca sa arate cit de avuti sint ei, si ca ei nu stau "sa se țîgănească pentru citeva zeci sau sute de (insert currency)". In occident esti de neam prost daca arunci cu banii (nu zic, vinzatorii se bucura, dar NU TE RESPECTA) si de fapt îi pui pe ăia pe ginduri daca nu ar fi trebuit sa-ti ceara mai mult.

Edited by hellmarvel, 15 May 2019 - 06:27.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă pui prețul corect nu ai ce negocia.

Vezi eBay in America. Ori preț fix ori licitație.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Mai nu fi copil. Nu exista NIMIC in America unde pretul nu e negociabil. De la dentist si doctor la orice vinzi pe craiglist, de case/real estate la orice servicu de genul electrician sau mecanic auto. Pina si la magazin daca cumperi cantitati mai mari, platesti cash poti incerca sa ceri un pret mai bun.

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Tsunnnami, on 15 mai 2019 - 00:11, said:


Si daca pretul il face piata, de ce piata mai intreaba cat costa?
Pt ca  la piata se negociaza, in toata lumea se negociaza, este si o lozinca ~ca la piata~

#33
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 22.01.2015
KKAT,aveam 12 role de tip B pompieri .Noi. Pretul la 20 mt nou era pe la 120. Fara racoarde.  Cand le-am dat la 80 cu racoarde pe capete nu mai aveam ,de cati doritori erau.  Adica depinde de ce vinzi.   Si daca esti real la pret.   Ps. daca venea careva sa,,negocieze,, direct romulan il faceam si-l trimiteam la site-ul care vinde pe Ro.treaba.    Mai pe scurt,in afara de imobiliare nimic nu prea merita sa achizitionezi local.  Poate masaje personalizate,poate?1

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 vata_pa_batz, on 14 mai 2019 - 21:05, said:

Uite text standard:
- cit e ultimul pret?
- omule, sincer, initial eram pregatit sa lasa si 50%, dar am primit atitea telefoane si am stabilit deja atitea intilniri, incit nu prea mai pot sa las mult, intelegi? Hai ca daca vii acum iti pot face un rabat rapid de 10%...."
Cînd aud sincer într-o negociere e clar că urmarea e oricum, numa' sinceră nu...

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta cu "sincer" e ca aia care spun "ai cuvantul meu". Valoreaza la fel. Adica zero.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 ciine, on 15 mai 2019 - 08:01, said:

Pt ca  la piata se negociaza, in toata lumea se negociaza, este si o lozinca ~ca la piata~

just kiddin'
era un joc de cuvinte

Negocierea are loc atunci CAND ESTI INTERESAT.
Daca ma duc la o brutarie si stau la coada sa cumpar, cand ajung in fata NU pot negocia sa cumpar o paine.
Daca vreau sa cumpar 50, se schimba treaba.
Negocierea are loc atunci cand ambele parti sunt interesata de tranzactie

Am vrut sa-mi vand masina.
3 ani jumate, 200,000km.
M-am dus la dealer-ul de la care urma sa-mi cumpar o masina cu cash.
$2,500, ne-negociabil
Am vandut-o cu $4,500 negociabil
Dealerul era neinteresat sa o cumpere

Merg la un magazin sa-mi cumpar un DVD player.
Gasesc unu ieftin, "re-arajat", "no returns" $80.
Il iau, ajung acasa, constat ca nu-mi place.
Il duc inapoi.
Nu mi-l primeste, deci fara negociere
Gasesc altul la $120
Propun, "Ti-l dau p-asta nereturnabil inapoi, mai pun $40 si iau altul mai scump!"
Oops, situatia se schimba

Acolo unde exista interes de AMBELE parti nu numai de una, exista posibilitatea negocierii.

Inc-o chestie.
Cand vinzi la ziar o masina veche, ai cateva preturi in cap.
Ai pretul:
1. "bah da ce prost e asta de imi cumpara mie ligheanul cu pretul asta!"
2. "e a ta, si eu sunt foarte multumit"
3. "e un pret bun"
4. "E fair"
5. "Hai sa-mi bag!"
6. "Da-o-n ma-sa, bine c-am scapat de ea!"

La telefon ii dai pretul 2 cand intreaba de "ultimul pret"
Pentru ca e o tehnica.
De la "ultimul pret" se negociaza in jos.
Care nu stie asta, nu e vina romanului ci el e lemn

La o masina de la dealer, noua se poate intreba "care e ultimul pret", la un SH nu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate