Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Frane Hidraulice

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Hey!Am si eu o intrebare.
Am un DHS mtb full suspension si cu 7 pinioane spate si 3 fata si la vara as vrea sa-i fac un upgrade de vreo max 4-5 milioane si sa-i pun frane hidraulice(astea mecanice ma irita ca scartaie rau si la urma urmei umblu cu ea pe drumuri montane si desi nu e cea mai buna pentru down hill se descurca)
Ideea ar fi sa cumpar niste frane hidraulice si un schimbator spate orgininal(ala cu care a venit era stricat)...deci merita un upgrade la o asa bicla.
Thanks...

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,771
  • Înscris: 20.10.2015
Si unde vrei sa emigrezi?
Ca asta ai uitat sa zici

#3
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Pai nu stiu poate undeva unde exista si niste oameni seriosi...zic si eu

Edited by Unknown10, 14 May 2019 - 19:37.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
toti de pe forumul asta suntem seriosi (cand ne dam silinta)

sa inteleg ca ai frane cu discuri si actionare cu cablu?

Edited by arg, 14 May 2019 - 19:40.


#5
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Sa zicem ca poate exista si oameni seriosi da' asa greu este sa zici o parere ca mai bine faci misto...nu mai zic

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai o sa scartaie si cu actionare hidraulica.
acolo problema sunt discurile si placutele de frana, mai precis ai o combinatie care nu se potriveste.

poftim
320lei
https://www.decathlo...id_8378993.html

#7
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
https://piese-acceso...EMT201KRRXRA170
M-am gandit la astea ca s-ar potrivi si scartaitul nu e ceva cam normal la franele mecanice,adica alea pe cablu

View PostUnknown10, on 14 mai 2019 - 19:52, said:

https://piese-acceso...EMT201KRRXRA170
M-am gandit la astea ca s-ar potrivi si scartaitul  e ceva cam normal la franele mecanice,adica alea pe cablu


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa fe intorci la Balaceanca, unde ai sarit gardul, medicii de acolo iti vor pune diagosticul corect.

#9
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Eu iti recomand sa-ti vezi de treaba si poate mai vezi si cartea de romana...zic si eu


#10
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
scartaie placutele pe disc

e mai simplu si mai ieftin sa ti pui placute/discuri de calitate decat sa schimbi totul

mie nu imi plac franele hidraulice pentru ca alea ieftine (nu fac downhill) sunt prea on/off, adica blocheaza roata foarte usor, nu poti sa dozezi forta de franare

alea scumpe sunt bune, dar costa multi bani, nu cred ca ti ajung 500 de ron pentru fata spate

bune, adica nu btwin

#11
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
M-am dus la unul care se pricepe sa repare biciclete si mi-a zis ca asa scartaie franele astea da' nu stiu ca un prieten are o bicla ca a mea si nu îi scartaie...deci oare sa fie de vina placutele.
https://piese-acceso...EMT201KRRXRA170


View PostUnknown10, on 14 mai 2019 - 20:39, said:

M-am dus la unul care se pricepe sa repare biciclete si mi-a zis ca asa scartaie franele astea da' nu stiu ca un prieten are o bicla ca a mea si nu îi scartaie...deci oare sa fie de vina placutele.
https://piese-acceso...EMT201KRRXRA170
E ceva de genul asta bicla:
https://www.marosbik...8649&pid=355455

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vrea sa emigreze cu Pegas-ul.
    Nu poti sa treci granita decat daca ai frane hidraulice.  Omologate !

#13
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Stiu,de aia ma grabesc sa le pun si sa plec cat mai repede da' de omologat mi le omologhezi tu?sau esti bun doar la bagat in seama si comentat..ups la comentat toti sunt buni sorry🤐

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Nu vezi ca se face misto de tine ca ai postat pe aria de emigrare? Ce treaba are stampila primariei cu  coada vacii?
Daca ai fi postat aiciar fi fost alta treaba. Esti nou pe forum, lasa coada aia un pic mai jos ca ajunge la nasul greilor si-i supara.
Roaga un moderator sa mute topiul unde trebuie. Nu se va supara.

#15
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View PostUnknown10, on 14 mai 2019 - 19:07, said:

..astea mecanice ma irita ca scartaie rau si la urma urmei umblu cu ea pe drumuri montane...
Scartaitul e de la frecarea dintre placute si disc. Nu rezolvi nimic daca schimbi doar actionarea. Foloseste un spray de curatare pentru frane si rezolvi problema. Dai cu spray pe disc. Scoti placutele si le dau usor cu un smirghel fin apoi cu spray, repeti de trei ori. Daca dupa montaj problema persista inseamna ca nu ai curatat suficient, repeti operatia. Oricum o sa sesizezi diferenta chiar daca nu iti iese din prima.
Asa am rezolvat eu frane contaminate cu ulei hidraulic si merg ca noi, cum se zice aici, on/off.
Oricum, daca ai frana pe disc, pana la urma tot o sa ai nevoie de spray de curatat.

View Postburkina, on 14 mai 2019 - 20:35, said:

mie nu imi plac franele hidraulice pentru ca alea ieftine (nu fac downhill) sunt prea on/off, adica blocheaza roata foarte usor, nu poti sa dozezi forta de franare
Doar trebuie sa te obisnuiesti sa franezi cu degetele nu cu podul palmei. Asa e cand treci la actionarea hidraulica. E doar o chestiune de obisnuinta. Daca nu franeaza "on/off" atunci au aer, sunt elastice, trebuiesc aerisite. Cu aer, cand se incalzesc, pot freca usor pe disc fara actionare.

#16
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Da si un spray de genul asta unde pot gasi si zici ca ar trebui sa dau pe disc si placute,dar nu ar fi mai bine sa schimb placutele sau discul?

#17
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View PostUnknown10, on 15 mai 2019 - 08:43, said:

Da si un spray de genul asta unde pot gasi si zici ca ar trebui sa dau pe disc si placute,dar nu ar fi mai bine sa schimb placutele sau discul?
Rezolvi si daca schimbi discul si placutele dar nu cu 10-15 lei, iar manopera e mai simpla daca nu schimbi discul. Spray gasesti la magazinele de piese auto, dede sau la cele online, doar sa cauti spray curatat frane.

#18
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Ok,deci ar fi mai ieftin si usor sa cumpar un spray,well o sa incerc,dar trebuie sa dau si pe placute nu?

Edited by Unknown10, 15 May 2019 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate