Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vacanta Bulgaria iunie 2019 - recomandari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dupa 5 ani consecutivi de mers pe litoralul Bulgaresc,n-am avut nicio experienta urata...Daca se mai fura masini,sunt din cele de lux,foarte scumpe (nu am asa ceva Posted Image)...Raketi,nu stiu daca mai sunt,dar e bine sa nu mergi noaptea prin BG...Sa respecti regulile de circulatie,mai ales vitezele,ca amenzile de radar vin dupa luni de zile Posted Image...Au o ciudatenie,pe care n-am reusit s-o respect: pe sosele (90km/h),la fiecare intersectie cu orice "ulita" laterala pe la sate,e limitare de viteza la 60-70km/h,dar nu exista si indicatorul "sfarsit de restrictie".
Elenite e dupa Sveti Vlas,pe latura nordica a golfului cu Sunny Beach.Ambele sunt pe un versant muntos,cu pante mari intre hoteluri si plaja. Mie nu mi-ar placea.
In schimb,Sunny Beach e o statiune excelenta.Am fost de 2 ori si am stat la hotelurile Amfora 3* (langa Imperial 4*) si la Europa 3* (Evropa). Mereu cu All inclusive si aproape mereu multumiti.
Booking com ofera avantajul anularii rezervarii...in primul an am anulat gratis 2 rezervari,in final,am descoperit directbooking (ro sau bg=acelasi lucru),cu preturi mult mai mici,dar fara posibilitatea de anulare. Foarte multumit de serviciile lor,in toti cei 5 ani de cand am rezervat prin ei. Exista totusi,o asigurare (Travel),cu vreo 50 Lei de persoana,care e si de sanatate si storno,pe care o poti face odata cu rezervarea.Noi am facut-o in fiecare an,desi n-am avut nevoie de ea (cazul ideal).
Din cauza capriciilor vremii,noi am mers numai la sfarsitul lui iulie (dupa 20.07) si mereu am avut numai vreme frumoasa.
Recomandari pentru informatii:
https://forum.softpe.../page__st__2556
Intra pe "Am fost acolo" si afli multe ...SoftPedia nu-mi da voie sa pun link :(...de ce oare?

Edited by danpet, 14 May 2019 - 22:17.


#20
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 danpet, on 14 mai 2019 - 22:12, said:

Dupa 5 ani consecutivi de mers pe litoralul Bulgaresc,n-am avut nicio experienta urata...Daca se mai fura masini,sunt din cele de lux,foarte scumpe (nu am asa ceva Posted Image)...Raketi,nu stiu daca mai sunt,dar e bine sa nu mergi noaptea prin BG...Sa respecti regulile de circulatie,mai ales vitezele,ca amenzile de radar vin dupa luni de zile Posted Image...Au o ciudatenie,pe care n-am reusit s-o respect: pe sosele (90km/h),la fiecare intersectie cu orice "ulita" laterala pe la sate,e limitare de viteza la 60-70km/h,dar nu exista si indicatorul "sfarsit de restrictie".
Elenite e dupa Sveti Vlas,pe latura nordica a golfului cu Sunny Beach.Ambele sunt pe un versant muntos,cu pante mari intre hoteluri si plaja. Mie nu mi-ar placea.
In schimb,Sunny Beach e o statiune excelenta.Am fost de 2 ori si am stat la hotelurile Amfora 3* (langa Imperial 4*) si la Europa 3* (Evropa). Mereu cu All inclusive si aproape mereu multumiti.
Booking com ofera avantajul anularii rezervarii...in primul an am anulat gratis 2 rezervari,in final,am descoperit directbooking (ro sau bg=acelasi lucru),cu preturi mult mai mici,dar fara posibilitatea de anulare. Foarte multumit de serviciile lor,in toti cei 5 ani de cand am rezervat prin ei. Exista totusi,o asigurare (Travel),cu vreo 50 Lei de persoana,care e si de sanatate si storno,pe care o poti face odata cu rezervarea.Noi am facut-o in fiecare an,desi n-am avut nevoie de ea (cazul ideal).
Din cauza capriciilor vremii,noi am mers numai la sfarsitul lui iulie (dupa 20.07) si mereu am avut numai vreme frumoasa.
Recomandari pentru informatii:
https://forum.softpe.../page__st__2556
Intra pe "Am fost acolo" si afli multe ...SoftPedia nu-mi da voie sa pun link Posted Image...de ce oare?
Multumesc, o sa intru pe acel topic. Si o sa ma uit si de hotelurile mentionate.

 MembruAnonim, on 14 mai 2019 - 21:25, said:

Si ai grija pe drum cand te ataca raketii... Pui banii in chiloti si auru in coor!
Sau pe card, dar nah... Fiecare cu ce-l doare. Vezi ca sunt cateva topicuri cu mistouri si glume. Asta nu e unul dintre ele.

 Disstrack, on 14 mai 2019 - 21:24, said:

Sa ai grija de masina ca se cam fura la greu prin statiunile Bulgariei...
Am Casco, nu e o problema...

#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Inca un sfat (fara suparare): e o regula pe forumuri,ca nu se citeaza postarea imediat anterioara,pentru ca se subintelege ca la ea te referi...Asta pentru a nu se incarca inutil paginile forumului.
Sa ne tii la curent cu ce ai ales.Succes!

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 takis, on 14 mai 2019 - 20:51, said:

Sirene po shopski, kavarma, salau pane sau kebabcici, etc. Recomand Happy Grill, am mancat si la Ruse si la Sofia si n.am regasit preparatele lor in Romania.
Tocmai ai mentionat salata cu branza, pui cu legume la cuptor, salau pane si mici mai lungi cu un condiment oribil Posted Image

Parerea mea, in statiune ia un all-inclusive, bulgarii au preturi mari la terase prin statiuni, iar de regula la all-inclusive ai mancaruri simple, insa bune.
Sfarsitul de iunie e o perioada buna, aglomeratia nu e groaznica. Daca vrei o statiune mare, sa ai unde te plimba seara, insa cu plajele aglomerate si pline de fotolii de plastic, Nisipurile de Aur si Sunny Beach sunt cele mai bune, in Sunny Beach poate fi mai cald, fiind protejata de vanturile din nord. Daca vrei ceva mai mic si mai linistit, ai Albena, Obzor. Daca vrei doar hotel-plaja si retur fara bataie de cap, cu plaje frumoase, Duni.

Arunca un ochi si pe Google Maps, vezi exact cum arata locul si daca iti place.

Edited by spooky51, 15 May 2019 - 07:42.


#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 danpet, on 14 mai 2019 - 22:12, said:

Dupa 5 ani consecutivi de mers pe litoralul Bulgaresc,n-am avut nicio experienta urata...Daca se mai fura masini,sunt din cele de lux,foarte scumpe (nu am asa ceva Posted Image)...Raketi,nu stiu daca mai sunt,dar e bine sa nu mergi noaptea prin BG...Sa respecti regulile de circulatie,mai ales vitezele,ca amenzile de radar vin dupa luni de zile Posted Image...Au o ciudatenie,pe care n-am reusit s-o respect: pe sosele (90km/h),la fiecare intersectie cu orice "ulita" laterala pe la sate,e limitare de viteza la 60-70km/h,dar nu exista si indicatorul "sfarsit de restrictie".
Nici noaptea nu ai probleme, am circulat destul, e drept ca in general doar pe drumurile nationale din vecinatatea litoralului, nu prin sate dubioase. La intersectiile drumului principal cu drumurile adiacente ai acea restrictie de viteza tocmai pentru a da voie celor ce ies de pe drumul secundar sa se inscrie in trafic, fara a planta sensuri giratorii din 10 in 10 km. Restrictia este valabila pana treci de intersectie.

Oricum, bucura-te de vacanta, Bulgaria e frumoasa. Sfatul meu e ca la sfarsit de iunie sa alegi ceva sudic, incepand cu Sunny Beach, tocmai pentru ca Stara Planina "izoleaza" vantul rece din nord. Daca esti bucurestean te sfatuiesc calduros sa treci granita la Ruse, sa mergi pana la Shumen, apoi spre Burgas. Faci o excursie frumoasa, scapi de nebunia de pe A2 si din statiunile noastre, scapi si de soseaua Varna-Burgas, care e mereu aglomerata.

Edited by spooky51, 15 May 2019 - 08:01.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
sunny beach si duni recomand si eu. in general sejururile la duni se vand prin agentii, de aceea nu prea gasesti oferte pe booking.
cauta oferte mai degraba pe direct booking sau la cateva agentii de turism serioase.
recenzii bune are si hvd club miramar din obzor.
in albena nu am fost niciodata, am inteles ca este recomandata mai ales pentru familiile cu copii relativ mici :-). copilul tau ce varsta are ?
ar fi bine sa ne comunici si bugetul alocat acestui sejur, sa nu primesti recomandari nepotrivite.

am observat ca in general preturile pe booking sunt mai mari decat cele ale agentiilor de turism. incearca sa cumperi sejurul de la o agentie de turism serioasa si nu uita de asigurarea de calatorie care sa includa si asigurarea de sanatate. daca vrei sa ai posibilitatea de a-ti recupera banii achitati la agentie, in cazul in care nu mai puteti pleca in sejur din motive bine-intemeiate, exista optiunea asigurarii storno (care acopera doar anumite situatii care te pot impiedica sa pleci in sejur).

#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
albena e ok pentru familie cu copii, peisaje frumoase si plaja curata.
golden sands e pentru junkisti si drogati, un vel de vama la noi. e ok dar dupa ora 20 se transforma.
sunny beach e locul unde se duc bulgarii de rand si daca te vad strain toti incearca sa te arda la bani. e misto ca iei doua statii autobuzul si ajungi in nessebar, unde ai ce vedea.

ai grija la schimb valutar, te duci la hoteluri sau case de schimb mari, nu din alea pe plaja care te atrag prin curs mai bun dar te arde la bani bagandu-ti comision 20%. vezi ca e plin de d'astea.

Edited by laffin, 15 May 2019 - 09:41.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Banii pe card inseamna sa te mai si schinguiasca pentru PIN... treaba ta Deux. :D Evident faceam misto...

Interesant ca inca se mai rostogoleste povestea cu furatul masinilor - lansata in perioada in care Bulgaria incepuse deja sa ne ia si turistii romani (de aia straini nici nu mai merita discutat). S-a demonstrat ca furturile sunt mai putine comparativ cu furturile din Ro. in conditiile in care evident numarul turistilor din Bg. e imens mai mare ca la noi! Numai turistii romanii sunt peste 1 milion pe an in Bulgaria

Bg era inca din 2012 in top 5 cele mai (safe) putine masini furate din UE -  conform Eurostat,  imediat dupa tari ca Luxemburg, Lichtenstein, Malta...

PS - existau chiar discutii cu furturi aranjate, la comanda, de romani, pentru frauda in asigurari...

#27
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
recomand Primasol Ralitsa Superior , Albena , piscine , parc-verdeata  , aquapark gratuit . mancare superok , proaspata , diversificata , safe pentru copii. sector la mare gratuit , restaurant pe plaja , transport trenulet .

#28
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.11.2006
Am fost de 9 ori pe litoralul bulgaresc, prima oara tur pana in Obzor, de 7 ori in Nisipuri, o data in Albena. Anul asta tot Nisipuri.
De preferat sunt lanturile care au fost initial nemtesti, spaniole, frantuzesti, dar nu e obligatoriu.
Mergi la orice hotel de 4 stele + si nu ai absolut nici o problema cu:
- mancarea (diversitate, calitate, cantitatea nu e problema oricum)
-bautura (rachia in sticla de cristal de 3 sortimente de ex, samd)
-la cazare mai sunt unele impedimente la camere - am avut la 4 stele o problema cu usa, vopsea cazuta pe la balcon
Oricum nu stai mult in camera, nu e problema.
Obligatoriu utra all-inclusive/premium, am fost 2 ani cu pensiune completa (FB) si nu imi mai trebuie.
Mai mult de 550 euro nu am dat, 3 adulti, luat din timp.
Pentru card fa Revolut, scoti leva direct de la ATM fara comision, de anul asta auu bagat si leva pe el.
Vacante placute!

Edited by thomasdivx, 15 May 2019 - 11:21.


#29
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Sa o iau sistematic, sper sa raspund tuturor.
@Posted Image danpet
Stiu regula, insa am citat mai multe mesaje, nu numai mesajul tau Posted Image
@spooky51
Caut o statiune linistita. Programul va include plaja, lectura, somn, ceva plimbari pe seara la malul marii si ceva shopping de suveniruri. Eu sunt din Tg-Jiu, probabil o sa urmez traseul Tg-Jiu - Craiova - Giurgiu - Ruse
@laffin & thomasdivx: am card Revolut si o sa tin acolo o mare parte din bani.
@corinadaniela: Pustiul are 7 ani. Bugetul este in jur de 550-600 euro.
Ceva recomandari legate de anumite agentii turistice serioase din Romania? Nu ma deranjaza nici daca imi dati direct numele hotelului, dar va trebui sa caut pe booking sa vad daca mai au camere.

Edited by DeuxEx, 15 May 2019 - 13:13.


#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
pai de ce nu rezervi direct pe booking, ce-ti trebuie agentie sa le mai dai si la aia comision degeaba? eu am fost cu rezervarea booking de fiecare data.

#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Albena, e linistita, curatica, ai unde te plimba seara, daca prinzi o zi mai urata poti trage o fuga sa vezi Balcic, Nisipurile de Aur, Varna si nu e o zi ratata.
Cauta bilete prin agentia de turism apoi compara cu booking.com, poti avea surpriza ca prin agentie sa fie mai ieftine, hotelurile mari practica discounturi substantiale cand vand catre agentiile de turism mari. Poti merge din Ruse pe ruta Razgrad - Shumen - Varna - Albena sau Tutrakan - Silistra - Dobrich - Albena, prima are si autostrada (gratis) intre Shumen si Varna (90 km), apoi urmezi dupa GPS ruta prin Aksakovo pentru a evita aglomeratia din Varna.

#32
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
ia bilet de pe booking.com sau albena.bg sau dertour . compara si cumpara . nu ai nici o problema cu rezervarea online . platesti de acasa . vinieta pentru bulgaria electronica online 7 zile-15 leva -37 lei . cumpara linistit , am fost , numai la Primasol , de 12-15 ori , nu am avut niciodata probleme .

Edited by chiriac_marius_antonio, 15 May 2019 - 16:07.


#33
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
@spooky51

Sirene po shopski nu e salata cu branza!

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, sejururile pentru Bulgaria le-am achiziționat de la agenția rezervare.ro, o familie prietena obișnuia sa cumpere de la Jeka Turism. Nu am avut niciodatã probleme, nici noi, nici prietenii noștri.

#35
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 DeuxEx, on 15 mai 2019 - 12:53, said:

Sa o iau sistematic, sper sa raspund tuturor.
@Posted Image danpet
Stiu regula, insa am citat mai multe mesaje, nu numai mesajul tau Posted Image
@spooky51
Caut o statiune linistita. Programul va include plaja, lectura, somn, ceva plimbari pe seara la malul marii si ceva shopping de suveniruri. Eu sunt din Tg-Jiu, probabil o sa urmez traseul Tg-Jiu - Craiova - Giurgiu - Ruse
@laffin & thomasdivx: am card Revolut si o sa tin acolo o mare parte din bani.
@corinadaniela: Pustiul are 7 ani. Bugetul este in jur de 550-600 euro.
Ceva recomandari legate de anumite agentii turistice serioase din Romania? Nu ma deranjaza nici daca imi dati direct numele hotelului, dar va trebui sa caut pe booking sa vad daca mai au camere.
Eu ti-am recomandat deja directbooking,care e foarte serioasa si are preturi mai mici decat booking com (cel putin pentru Bulgaria,in rest nu stiu).Singurele "inconveniente" sunt ca nu mai poti anula rezervarea si ca trebuie sa platesti in avans toata suma.De 5 ani merg numai prin ei si nu am avut nicio problema...Compara preturile lor cu ale altora Posted Image
O statiune linistita,ieftina,cu multa verdeata,neaglomerata si cu muuulte locuri de parcare gratuite,este Sfintii Constantin si Elena (la cativa km la nord de de Varna). Mai are un avantaj: apa calda din toata statiunea provine de la izvoare termale (din zona),care se varsa in mare...ridicand putin temperatura apei marii in zona statiunii...avantaj in lunile mai reci (extrasezon).
Noi am stat la hotel Gloria (2016),cu all inclusiv plus,la sfarsitul lui iulie (varf de sezon),cu 495 Euro: 2 adulti,1 copil de 12 ani,9 nopti. Atunci,am avut incluse si 2 sezlonguri+1 umbrela pe plaja privata a hotelului,care avea si un beach-bar intre orele 10 si 18 (gratis!).In fiecare dimineata,primeam de la receptie 2 prosoape de plaja curate...Inconvenient: plaja hotelului era cam departe,800m,cam 15 minute de mers pe jos,dar pe la umbra...toata statiunea e un mare parc (padure)...Cred ca in anul urmator au scos sezlongurile si nu stiu de plaja privata.Hotelul are si o piscina foarte frumoasa si curata...Recomand,ne-am simtit foarte bine la Gloria!

Edited by danpet, 15 May 2019 - 21:34.


#36
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cei care au fost la PrimaSol Ralitsa Superior pot sa-mi confirme sau sa-mi infirme daca la acest hotel camerele au 13mp? Mi se pare, totusi, ca undeva e ceva gresit in descriere...
Camere asa mici nu am vazut decat la Herculane, la Hotel Ferdinand.

Edited by DeuxEx, 15 May 2019 - 21:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate