Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Asus ZenFone 6 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Singura mea temere este ecranul.
Din cate am inteles si la oled sunt probleme. Mor pixelii intr-o veselie, tenta de verde dupa cateva luni si alea nu se schimba pe garantie. daca scoate ecranul ala ips vreo 600 niti la maxim e super.
Are 190 grame. huavei grivei p30 pro are 192 si ala are baterie de 4200, S10+ de la hamsung versiunea ceramica are 198g, dar nu am auzit pe nimeni ca se vaicareste de greutate.
Pana mea vrei si baterie mare si cu "detoate" si te plangi de greutate? Asa sunt romanii, gasesc nod in papura si nodul din papura.
Eu as fi preferat un ecran mai mic de 6 sau 5.5, o rezolutie mai mica sau posibilitatea de a schimba rezolutia din soft. O rezolutie mai mica se traduce printr-o durata mai mare a bateriei. Si mi-ar fi placut sa fie spatele telefonului din metal nu din sticla. Ca daca il scapi pe jos capata un mozaic in forma de crapaturi :)
Greutatea e ultima mea grija. La fel si ecranul.
ca e unul din putinele flagshipuri care vine cu mufa de 3.5 mm nu mentioneaza nimeni. Sau cu radio. Nu imi dau seama daca are ois la camera sau doar eis.

#38
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Ce sa zic, pentru mine pare telefonul ideal, de la design, la performante, baterie, camera... Tot. În consecință l-am comandat de pe Gearbest. 2415 total cu asigurare colet.
Când ajunge revin cu impresii.

#39
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
eu as mai astepta sa scada sub 2000 lei. nu stiu cum sunt astia cu sistemul de operare.

#40
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Am văzut multe review-uri pe YT, păreri și bune și rele. Ca OS, e prima data când au lansat un telefon cu OS-asta. Adică l-au simplificat sa arate cât mai aproape de android curat. Nu mai au bloatware cum era pe Asus-urile anterioare.


#41
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009

 NaturalBornGamer, on 20 mai 2019 - 10:41, said:

Ce sa zic, pentru mine pare telefonul ideal, de la design, la performante, baterie, camera... Tot. În consecință l-am comandat de pe Gearbest. 2415 total cu asigurare colet.
Când ajunge revin cu impresii.
Asteptam pareri cand ajunge, chiar sunt curios.
Si eu as fi interesat sa il achizitionez dar la un pret mai mic.
Din ce am observat pana acum pare a fi 'adevaratul' flagship killer pe 2019.
In maxim 2-3 saptamani apar review-uri mai serioase si atunci vedem exact din ce aluat e facut Zenfone 6.

Edited by ionut_lazar2001, 20 May 2019 - 12:38.


#42
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Nu cred ca poate fi un chics. Sau nu unu serios. Din ce citeam Asus promite suport destul de bun pentru telefonul asta.. Gen Android 10 la toamna... Etc.


#43
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
totusi, camera are sau nu OIS. Acelasi senzor e si la Oneplus, si acolo exista OIS.
pe de alta parte , stiu ca se pot customiza sezorii astia de camera.
Asus ce a ales?

#44
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
a aparut la precomanda pe emag.
din pacate doar cul. negru, 6GB Ram cu 128 Gb spatiu.
M-as fi aruncat pe  6 cu 64 , ca am ceva carduri de memorie uriase, asa ma zgarces la 2mil.
Pretul e in conformitate cu ce s-a anuntat

#45
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
ca flagship killer avem de ales anul asta intre Asus si probabil Redmi ala de la miaomi k20.
In rest sub 20 de bulioane... sau poate mi9 dar ala are bateria minuscula, mama ei de baterie.

#46
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Nu are OIS deloc doar EIS.

#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu are OIS deloc doar EIS.
Mi 9 nu are nici eis daca e sa o luam asa decat la video dar scoate poze decente noaptea. Pana la urma ca sa aiba un pret mai mic si sa poata baga camera in locasul ala mic au trebuit sa faca compromisuri, dar pun pariu ca, combinand camera nativa si un google cam se vor obtine super rezultate.

#48
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009

 NaturalBornGamer, on 20 mai 2019 - 14:27, said:

Nu are OIS deloc doar EIS.
Depinde cum vor implementa software. Cei de la sony au mers mult timp doar pe EIS si stateau bine, nu excelau dar era ok.

#49
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 30.10.2007
Asus a publicat pe site-ul lor aplicația pentru deblocarea bootloaderului  precum și codul sursă al kernelului pentru ZenFone 6.
Bravo Asus, spor comunității developerilor custom rom.

Attached File  Screenshot_20190520-163028.png   240.05K   42 downloads

Edited by sisifjunior, 20 May 2019 - 16:42.


#50
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Depinde cum vor implementa software. Cei de la sony au mers mult timp doar pe EIS si stateau bine, nu excelau dar era ok.
Mie personal imi place mai mult cum arata o poza facuta cu un flagship sony decat hamsung sau huowei. Au mai mult noise, corect dar au si detalii fine. Astialalti prefera sa distruga toate detaliile cu noise reductionul ala si arata cateodata ca o pictura.
Noise-ul e ceva firesc. Si la fotografiile pe film aveai granulatie la iso 400 si nu ii cadea nimanui oole. Ca sa nu mai zic ca pe ecranul telefonului nu prea se distinge noise-ul. Decat daca faci zoom 200%.

#51
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Fiecare telefon are plusuri și minusuri. Depinde fiecare ce considera ca e mai important. Acuma am un Mate 20 Pro, super telefon. Dar m-am plictisit de el. Și de restul flagship-urilor.
Vreau sa încerc ceva mai exotic, sa zic asa. Ma gândeam și la Realme X, probabil și ala îl iau.
Faptul ca are amprenta pe spate, mufa Jack și ecran full plus bateria monstru,m-a făcut sa optez pentru asta. Oi vedea când ajunge dacă e chimie între noi 😁
Dacă nu, sa bucura altul de el.

#52
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009

 unpuisor, on 20 mai 2019 - 16:56, said:

Mie personal imi place mai mult cum arata o poza facuta cu un flagship sony decat hamsung sau huowei. Au mai mult noise, corect dar au si detalii fine. Astialalti prefera sa distruga toate detaliile cu noise reductionul ala si arata cateodata ca o pictura.
Noise-ul e ceva firesc. Si la fotografiile pe film aveai granulatie la iso 400 si nu ii cadea nimanui oole. Ca sa nu mai zic ca pe ecranul telefonului nu prea se distinge noise-ul. Decat daca faci zoom 200%.
Aici sunt de acord cu tine. Am avut sony xz1 compact insa update-ul pe partea foto-video care il asteptam a venit incepand cu generatiile de xz2. Daca as gasi un xz2 compact la un pret bun l-as luat ca si telefon de rezerva, insa preturile actuale sunt destul de mari, gen 400 euro.
Din acest motiv consider ca Asus a pozitionat ZenFone 6 foarte bine ca pret.

Edited by ionut_lazar2001, 21 May 2019 - 08:52.


#53
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
iti dau dreptate, din pacate sony, desi face telefoane bune, au niste preturi... la fel si la service. Un prieten care vroia sa inlocuiasca ecranul la sony-ul lui, ii cereau cam 2 treimi din pretul telefonului.
Asus are un pret decent cat de cat comparativ cu celelalte. Sa vedem cum va fi Poco 2 sau K20 cum s-o chema. Am inteles ca ii pun oled pe el si va pleca de la 400$ pretul. Cred ca va fi un oled ieftinache daca are pretul acela telefonul.

#54
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Eu vreau varianta cu 8gb/256gb. Dar astept un durability test si teardown de la jerry rig sa vad cat de durabil e mecanismul ala de la camera. Nu ma deranjeaza ca nu are OIS, are suficient mpx cat sa combata lipsa lui printr-un soft destept. Also am dslr, nu prea am imi pasa sa fie the best camera, dar nici dezamagitoare sa nu fie.

Pana acum pe 2019 e singurul telefon ce pot sa-mi zic ca imi place (Flagship interesant cu pret corect). Sa dai ~1000 euro pe un rahat de telefon trebuie sa fi cazut in cap de la etajul 10.

Edited by Katta92, 23 May 2019 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate